Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Tarifi

Dikenli Diye Dışlamayın! Diğer Adı Mübarekotu

Şevketi Bostan Nedir?

Bostanotu, akkız ve mübarekotu olarak da bilinen şevketi bostan, köklerinden yemek de ilaç da yapılan mucizevi bir bitkidir.

Anason kokulu olan şevketi bostanı seven dikenine katlanır diyelim ve bu şifalı otu size tanıtmaya başlayalım.

Papatyagiller familyasından, kültür bitkisi olarak üretimi gerçekleştirilen şevketi bostan, sarı çiçekli dikenli bir yapıya sahiptir. Akdeniz ikliminin nemli havasını seven, doğada kendiliğinden yetişen, çayırlarda sık sık gördüğünüz bu ot yabani bir ot olarak bilinmektedir. Kültür bitkisi kapsamına alınmış, sofralarda yer bulan bir bitkidir. Portekiz, Fransa, İran gibi Akdeniz ülkelerinde sıkça rastlanan şevketi bostan, şifa kaynağı olarak son yıllarda beslenme listemizde yerini almıştır. Belki de çayırlarda sıkça karşılaştığınız ama ne olduğunu bilmediğiniz o ot şevketi bostan otudur. Bu yazıyı okuduktan sonra, çayır çimen gezerken sarı çiçekli şevketi bostanla karşılaşırsanız evinize götürüp mutfağınızda kullanmak isteyebilirsiniz.

Şevketi Bostan Nerede Yetişir?

Şevketi Bostan Akdeniz ikliminin etkili olduğu ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Türkiye’de Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde doğa da kendiliğinden çıkan şevketi bostan, yemeklik olarak en çok Ege Bölgesinde değerlendirilir. İzmir ve çevresinde sıkça yetiştirilen ve tüketimi yaygın olan şevketi bostan kalori açısından da çok düşüktür. Sağlık açısından da faydalı olan şevketi bostan otu, Türkiye dışında İtalya ve İspanya’da da yetişir.

Şevketi Bostan Nerede Bulunur?

Şevketi bostan otunu bulmak çok zor değil. Şevketi bostana nemli alanlarda,yol kenarları ve nadas alanlarında rastlayabilirsiniz. Topraklı bir arazide gezerken bile aniden karşılaşabilirsiniz. Aralık ayından itibaren özellikle ilkbahar aylarından nisan ve mayıs sonlarına kadar yetişir. Son yıllarda daha çok tanınıp tüketilmeye başlanmasıyla doğal ortamda nerede ise yok olma tehlikesi nedeniyle kültür ortamında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Yemeklik olarak çokça toplandığı için bulunması artık zor olan şevketi bostan bitkisi köylü pazarlarında ya dikenlerinden temizlenmiş ya da temizlenmemiş şekliyle bulunur. Adeta bir şevketi bostan ana vatanı gibi olan İzmir ve çevresinde sıkça rastlayabilirsiniz bu ota.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir?

Şevketi bostan temizlenmesi de zor bir bitkidir. Özel bir temizleme yöntemi ile temizlenir. Şevketi bostan temizlenirken dikenli olduğundan mutlaka eldiven takılmalıdır. Temizlik öncesinde ayrıca geniş bir kaba limonlu su hazırlanır. Havuca benzeyen kökler ve yapraklar dikenlerinden ayrılır. Ardından da kökler ve yapraklar birbirinden ayrılır. Bununla da bitkinin temizliği bitmiyor.

Topraklı bir bitki olduğu için bol sudan geçirilmeli ve toprak kalıntısının kalmadığından emin olunmalı. Köklerinin üzerindeki kahverengi tabaka soyarak çıkartılırken, kök dikey olarak kesilerek içindeki sert tabaka da çıkartılır. Bu temizlikler yapıldıktan sonra daha hijyenik olması açısından bitki sirkeli suda bir süre bekletilir ve temizlenen kısımlar doğranarak pişirilmek üzere hazır hale getirilir.

Şevketi Bostan Faydaları Nelerdir?

Şevketi bostan yararları anlamında da tıp dünyası tarafından bilinen bir ottur. Ülkemizde üç tür şevketi bostan otu olduğunu biliyor muydunuz? İlaç yapımında da kullanılan şevketi bostanı çok eskiden, daha böyle kuzu etlisi falan keşfedilmemişken, insanlar kaynatıp suyunu içerlermiş. Sağlıklı olabilmek için bu şekilde tüketilen şevketi bostanın böbreklere iyi geldiğine inanılırmış. Ayrıca halk arasında böbrek taşlarının düşürülmesine fayda sağladığı söylenir.

  • Karaciğeri temizleyen, hücre yenileyici etkisi olan şevketi bostan kırışıkları giderici, kronik baş ağrısı, şiddetli ateş, bronşit, sarılık, adet dönemlerindeki hormon dengesizlikleri ve deri rahatsızlıkları gibi durumlarda da tercih edilir.
  • Sindirime yardımcı olan şevketi bostan otu kabızlığı önler ve gaz problemlerini giderirken karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir.
  • Şevketi bostanın kasılma ve gevşemeye yardımcı olduğu keşfedilmiş, spazm giderici, antibakteriyel, antienflamatuar , antitümoral etkileri olduğu da tıbben kanıtlanmıştır.
  • Şevketi Bostan Türkiye’de ruhsatlı ilaç yapımında kullanılan nadir otlardandır.
  • Üretimi zahmetli olan şevketi bostan kurutulup süzülerek çay olarak tüketildiğinde de sağlığa iyi geldiği düşünülmektedir.

Şevketi Bostan Fiyat Bilgisi

Doğa her zaman insana bonkördür ancak insanlar çoğu zaman onun kıymetini bilemez. Şevketi bostan otu doğada sıkça rastlanan bir otken, insanlar tarafından yemek tüketimi konusunda fazlaca tüketilmeye başlandığından artık pek bulunamaz oldu. Talep çok olunca ne olur? Değeri artar, değeri artarsa da fiyatı artar.

Bu nedenle şevketi bostanın çok da ucuz olmayan kilosu 20 lira civarındadır. İnternet üzerinden bile sipariş ağı bulunan şevketi bostan son yıllarda en çok tercih edilen Ege otları arasında olup her geçen gün daha çok bilinir hale gelmektedir.

En Çok Sevilen Şevketi Bostan Yemeği Tarifleri

Şevketi bostan kalori açısından oldukça düşük bir bitkidir. Bu otun hem zeytinyağlısı hem de etlisi hünerli eller tarafından yapılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan şevketi bostan otu faydalı olmasının yanında sunduğu leziz tatla da tercih ediliyor. Burada size üç şevketi bostan yemeği tarifi sunacağız.

1) Kuzu Etinin Lezzeti Şevketi Bostanın Şifasıyla Buluştu: Kuzu Etli Şevketi Bostan İçin:

Ot denince akla ilk gelen zeytinyağlı yemek oluyor. Ancak şevketi bostanı en lezzetli kılan tariflerin başında kuzu etli yapılanı geliyor. Kuzu eti ve şevketi bostan bir araya geldiği bu tarifteki püf noktası yemeğin terbiye dilme biçimi olduğunu eklemeden geçmeyelim. Kuzu Etli Şevketi Bostan

2) Her Derde Deva Zeytinyağlı Şevketi Bostan Yemeği İçin:

Şevketi bostan tariflerimizden diğeri ise zeytinyağlı olan. İyice temizlediğimiz şevketi bostan otunu soğan ve domatesle kavurarak bulgurla buluşturup bir güzel pişirir servis ederiz. Bu tarif de ister
soğuk ister sıcak olarak yenir. Üzerine yoğurt da dökerek lezzetlendirebileceğiniz zeytinyağlı şevketi bostan tarifimizi incelemelisiniz. Zeytinyağlı Şevketi Bostan

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? 12.10.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: