Kobe Eti Nedir? Fiyatı Neden Pahalı?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kobe Eti Nedir? Fiyatı Neden Pahalı? Tarifi

Japonların Özel Üretim Eti Kobe Bifteği

Et kültürü ülkeden ülkeye değişmektedir. Her iklimin farklı olduğu koşullarda yetişen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan, farklı lezzette ve besin değerinde etler üretilmektedir. Hayvanların tüm günlerini geçirdiği otlaklar ve sulak araziler, doğal olarak etin kalitesini şekillendirecektir. Kaliteli ve lezzetli bir et ise unutulmaz tatlar bırakan yemekleri sizlere sunacaktır.

Kobe eti hakkında hazırladığımız bu yazıda sizlere, Japonya’da büyük bir özenle yetiştirilen büyükbaş hayvanlardan elde edilen eti tanıtmak istiyoruz. Japonya’nın en çok bilinen et türü olan “kobe eti” ve hakkındaki söylemlere bu yazı ile bir açıklık getirmek iyi olacaktır. Pahalı olmasıyla bilinen kobe etinin fiyatının neden yüksek olduğunu da öğrendik. Merak ettiklerinizin hepsi bu yazıda sizlerle.

kobe etinin fiyatı

Kobe Eti Nedir?

Kobe eti, Japonya’nın Kobe şehrinde Hyogo bölgesinde özenle beslenen büyükbaş hayvanlardan elde edilen kırmızı bir et türüdür. Kobe etini görenler öncelikle fiyatına şaşırıyor ve daha sonra sinirsiz etlerin güzelliği karşısında hayrete düşüyor. Kobe etinin özelliklerinden biri de ette yok denilecek kadar az sinir bulunmasıdır. Yumuşak ve az yağlı etler arasında adını en çok duyuran bir et seçeneğidir.

Kobe eti lezzetini, hayvanların stresten uzak yaşamasından almaktadır. Gayet rahat bir şekilde beslenen ve istedikleri zaman dolaşan bu hayvanların keyfi, etlerinin lezzetine de yansımaktadır. Kimi zaman müzik terapisi de uygulandıkları için huzurlu hayvanlardan, verimli etler elde edilmektedir.

kobe eti kilosu

Kobe Eti Nasıl Yapılır?

Kobe etinin üretimi çok fazla değildir. Özel ve sınırlı imkanlarda yetiştirilen büyükbaş hayvanlar, onlar için özel olarak hazırlanmış koşullarda beslenir. Wagyu türündeki erkek sığırlardan elde edilir. Bu hayvanlar oldukça serbest ve rahat bir hayat yaşamaktadırlar. Hayvanlara otlak dışında günde 3 defa yem verilir ve arpa suyu ile beslenmeleri desteklenir. Gün içinde yaklaşık 20 litre arpa suyu tükettikleri de oluyor.

Hayvancılıkta belki de çok nadir uygulanan masaj sistemi, kobe etlerinin kalitesi için wagyu hayvanlarına uygulanmaktadır. Arpa suyunu içen büyükbaş hayvanlara bakıcıları tarafından masaj yapılmaktadır. Hareketsiz kalmayı sevdikleri için beslenmeleri sonucundaki yağ oluşumunu, masaj ile beraber etin kalitesine dağıtırlar. Bu şekilde yağ hayvanın bir noktasına değil tüm bedenine dağılır.

Kobe etinin lezzetinin gizli olduğu bir diğer nokta da hayvanların otlandıkları alanlardaki bitkilerin oldukça besleyici ve verimli olmasıdır. Otlar, arpa suyu ve yemlerle beslenen bu hayvanların etleri neredeyse tüm Japonya’da en iyi et olarak kabul edilmektedir.

Pişirilmesi ise diğer etler ile aynı şekildedir. Izgara ve tüm pişirme yöntemleri için uygun ve lezzetli bir et tercihi olabilir.

kobe eti

Kobe Eti Nerede Bulunur? Nerede Yenir?

Kobe eti sınırlı sayıda yetiştirilen bir hayvandan elde edildiği için dünyanın her yerinde bulmak biraz zor olabilir. Japonya’da büyük restoranlarda akşam yemeklerinde sıkça tercih edilmektedir. Türkiye’de ise İstanbul’da sınırlı sayıda sayabileceğimiz lüks restoranlarda hazırlanmaktadır. Marketlerden almak istediğinizde ise ne yazık ki eliniz boş dönebilirsiniz.

kobe eti fiyatı

Kobe Etinin Fiyatı Neden Pahalı?

Et tutkunlarının kobe etini denemek istediklerinde kobe eti fiyat konusunda biraz düşündürecektir. Birçok restoranda sadece bir porsiyon kobe etinin yaklaşık 150 TL olduğunu bilinmektedir. Bir porsiyon kobe eti bu kadar yüksek ise acaba kobe eti kilosu ne kadar diye sorarsanız onun da neredeyse 1000 dolar civarında olduğunu ifade edebiliriz.

Kobe etinin fiyatını belirleyen faktörler tamamen sınırlı sayıda üretilmesidir. Bu üretim aşaması ise oldukça ilgili bakıcılar tarafından yapılmaktadır. Arpa suyu ile beslenen ve aynı zamanda arpa suyu ile vücutlarına masaj uygulanan bu hayvanların dünya mutfaklarında fiyatı kadar tadı da oldukça dikkat çekmektedir.

Şaşlık Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Küşleme Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kobe Eti Nedir? Fiyatı Neden Pahalı? 01.06.2018 tarihinde yayınladı.