Küşleme Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yenir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Küşleme Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yenir?

Antep Mutfağından Küşleme Kebap

Yöresel tatların isimleri kimi zaman bir gariptir. Mesela küşleme ne demek? Yiyenlere “ben et yememişim” dedirten küşleme nerenin yemeği? Peki ya iyi bir küşleme nerede yenir? Tüm bu soruların cevabıyla karşınızdayız.

Küşleme Nedir?

Koyunların omurga bölümünde uzunlamasına bulunan ete küşleme denir. Bir koyundan en fazla 100 ila 150 gram arasında et çıkarılabilir. Az miktarda çıkmasına rağmen doyurucu ve iyi bir kebap malzemesi için elverişlidir. Sinir içermediği için son derece yumuşak ve kolay yenebilecek bir kıvamda olup pişirmek için ideal bir yapıya sahiptir.

Enfes tadıyla yiyenleri kendinden geçiren küşleme kebap, kendine özgü lezzetleriyle ünlü Gaziantep mutfağında yer alır. Etin iyi bölümünden hazırlanan yemeğin hoş görünümü ile birleşen lokum gibi yumuşak yapısı tadanlarda kısa sürede tekrar yeme isteği yaratır. Etinin kalitesi ile birlikte yemek yapımında kullanılan baharatlar ve sos da elde edilen sonuca çeşni katar. Etin her noktasına yayılmış olan sos ve baharatlar ağızda muhteşem bir tat hissedilmesini sağlar.

Etin az miktarda çıkması etin değerini artıran bir unsurdur. Nadir bulunması ustaların pratik yapmasını da zorlaştırdığından iyi bir ustaya denk gelince bu fırsatı kaçırmamak gerekir. Deniz ürünleri restoranında havyar ne ise bir kebapçıda yiyebileceğiniz küşleme yemeği de odur. Bu anlamda damak çatlatan bu lezzetin mutlaka küşlemesiyle meşhur bir yerde denenmesi önerilir.

Küşleme Nasıl Çıkarılır?

Bu olağanüstü lezzeti tadanlar “küşleme nereden çıkar” ve “küşleme koyunun neresidir” sorularının cevabını merak edebilir. Koyunun sırt bölümündeki omurga kısmından küşleme eti çıkarılır. Son derece kıymetli olan bu et bölümünün çıkarılma işlemini kasaplar yapabilir. Küşlemeye bonfile eti de denebilir.

Küşleme eti, bir hayvanın sırt kısmından sadece 2 tane olmak üzere çıkarılır. Hayvanın iç organlarına yakın bir yerde bulunmaktadır. Koyunun böbreklerinin etrafındaki içe bakan tek parça olması da etin bir başka önemli özelliğidir. Orta yağlı türde bir et çeşitidir. Ayrıca diğer hayvanların bünyesinde de bu et bulunur. “Küşleme hangi etten yapılır” sorusu da bu şekilde yanıtlanır.

Hayvanın bu bölümünde fazla yağ ve sinir bulunmaması da küşlemenin terbiye edilmesine gerek kalmamasına neden olur. Ayrıca lezzetinin ve içindeki suyun başka bir lezzet ile birleştirilmesi şart değildir. Ancak isteğe göre marine etme yöntemi tercih edilebilir. Etin içinin hafif pembe kalması, yapılacak yemek açısından daha iyidir.

Küşleme Nasıl Yapılır?

Küşleme yapmak için öncelikle etin kebap yapımına hazır hale getirilmesi gerekir. Kasaplarda bu işlem gerçekleştirilir. Et hayvandan çok az miktarda çıkarıldığı için önceden kasaba sipariş verilmesi ve hazırlatılmasında yarar vardır. Etin küçük kuşbaşı şeklinde doğranmamasına ve iri parçalar halinde kesilmesine de dikkat etmek gerekir. Böylelikle etin suyunu tutması sağlanır. Bonfile bölümünün elde edilmesinden sonra ise yemeğin lezzetini arttıracak olan soslar ve baharatlar hazırlanır.

Küşleme marinasyon süreci sosun tüm ete yayılması ve işlemesi açısından önemlidir. Bu nedenle sosu oluşturduktan sonra eti 1 saat boyunca sosun içinde bekletmek gerekir. Fazla zaman yoksa ya da yemek için sabırsızlanıyorsanız en az 10 dakika olmak üzere daha kısa süre bekletilebilir. Et marine ediliyorken yanında servis edilecek diğer tatlar pişirilebilir. Daha sonra ise etin pişirilme süreci başlar.

Küşleme Nasıl Pişirilir?

Küşlemeyi pişirirken farklı yöntemler izlenebilir. Marinasyon işlemi yapılarak sonrasında iki tarafının da 10 dakika pişirilmesi ideal bir yöntemdir. Marine etme yöntemini seçtiyseniz yaptığınız harç ile eti birleştirdikten sonra 4-5 saat süre ile buzdolabında bekletmek yemeğin lezzetinin artması yönünden yararlıdır. Ancak isteğe göre mangalda pişirilmesi tercih edilebilir.

Her etin pişirilmesinde olduğu gibi burada da akıllara “küşleme terbiyesi nasıl yapılır” sorusu gelebilir. Küşleme kendiliğinden yumuşak bir yapıya sahip olduğundan fazladan terbiye işlemi yapılması şart değildir. Mangal yöntemi seçildiyse öncesinde marine edilmesi ya da terbiye edilmesi gerekmez. Tat açısından sadece üzerine bir miktar tuz serpilmesi yararlı olur. Küşlemenin çok uzun süre pişirilmesini beklemek gerekli değildir. Rengini aldığı zaman sofranıza eklenmek için hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Küşleme Nerede Yenir?

Küşleme, evde de yapılabilir. Ancak Gaziantep mutfağının önemli bir yemeği olan bu tarifi kendi şehrinde ustalık derecesinde yapan yerler mevcuttur. Küşlemeci Halil Usta, bu yerler arasında en çok bilinen ve popüler olan mekandır. Gaziantep’in Karşıyaka semtinde bulunan restorana iyi ve enfes bir küşleme yemek için mutlaka gitmek gerekir. Yılların getirdiği ustalık ile yapılan has küşleme yemekleri bakır ve çukur kaplarda servis edilir. Yanında yemek ile uyumlu salata çeşitleri de sunulur. Tercihe göre sote ya da baharatlı küşleme sipariş verilebilir. Yoğun oranda baharatı ve acı sosları sevenler ise acılı küşlemeyi deneyebilir. Dışarıdan sade bir görünüme sahip olan restoranın farkı kebapları tadınca anlaşılır. Ünü Gaziantep’ten tüm dünyaya yayılan mekanda küşlemenin en iyi örneklerinden biri tadılabilir. Halil Usta pazar günleri kapalı durumda bulunur ve diğer günlerde de belirli saatler içinde hizmet verir.

Küşleme yenilecek bir diğer mekan olarak ise Gaziantep’te bulunan Küşleme Kebaphan iyi bir seçenek oluşturur. Yıllar önce küçük bir dükkan olarak açılan işletme günümüzde büyük ve lüks bir restoran olarak hizmet vermektedir. Klasik küşleme lezzetini değişik baharatlar ile harmanlayarak alternatif tatlar sunan mekanda bu tarifler bulunabilir. Şık bir dekorasyon eşliğinde, geniş bir alanda hizmet veren restoranda küşlemenin en iyi örneklerinden biri, özenle donatılmış bir sofrada tadılabilir. Burada klasik yöntemle pişirilmiş ya da terbiyeli küşleme arasından tercih yapılabilir.

Yeşillikler ve kaşık salata eşliğinde tam bir lezzet şöleni sunan Hüseyin Usta’da küşleme tatmak yemek keyfini doruk noktasına ulaştırır. Küşlemenin burada mümkünse baharat ve tuz eklemeden hatta pide bile eşlik etmeden yenmesi tavsiye edilir. Porsiyon az gibi görünse de etin kalitesi nedeniyle doyurucu ve besleyicidir. Yine de bununla yetinmeyenler bir porsiyon daha sipariş verebilir. Gaziantep’te bulunan Küşleme Hüseyin Usta mekanı da iyi bir küşleme yemek için alternatif bir yer olarak düşünülebilir.

Küşleme Fiyatı Ne Kadar?

Küşleme kasaptan satın alınacaksa kilogramı 100 TL civarındaki bir fiyat üzerinden temin edilebilir. Dışarıdaki mekanlarda ise küşleme fiyatı gidilen yere göre değişiklik gösterebilir. Bazı mekanlarda diğer yemeklerle yapılan menüler 35 TL civarında bir fiyat ile sipariş edilirken bazı restoranlarda küşleme porsiyonu 30 TL karşılığında yenebilir.

Gaziantep’teki daha salaş restoranlarda 15-20 TL civarında değişen fiyatla iyi kalitede küşleme tadılabilir. Etin kalitesi ve lezzeti düşünüldüğünde fiyatının bütçeyi sarsmayan, ideal bir oranda olduğu söylenebilir.

Evde Küşleme Pişirmenin En Lezzetli Yolu

Anteplere Kadar Gidemem Evimde Yaparım Diyenlere: Küşleme Lokum

Gaziantep’te yaşıyorsanız ya da oraya geziye gidiyorsanız önerilen mekanlarda leziz küşleme örnekleri tadabilirsiniz. Diğer şehirlerde de küşleme tadacağınız kaliteli restoranlara rastlayabilirsiniz. Eğer evde kendiniz bu tadı denemek ve tatmak isterseniz sıradaki tarifi yapmayı mutlaka denemelisiniz.
İyi bir kasaptan iyi kıvamda bir et alarak ve tarifi doğru şekilde uygulayarak son derece başarılı bir küşleme yemeği yapabilirsiniz. Lokum yumuşaklığındaki bu tarifi yerken kendinizi farklı bir aleme gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Küşleme Lokum

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Küşleme Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yenir? 05.10.2017 tarihinde yayınladı.