Kudret Narı Macunu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kudret Narı Macunu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi

Faydalarını Öğrenince Evinizden Eksik Etmeyeceksiniz
Kudret Narı Macunu

Kudret narı macunu kudret narından yapılan ve sağlıklı yaşama pek çok katkısı olan bir karışımdır. Kudret narı tropikal bir meyvedir. En çok Afrika, Asya ve Karayipler’de yetişir. Ana vatanı Hint Yarımadası olarak bilinir. Kudret narının dünyaya yayılması 600 yıl önce başlamıştır.

Olgunlaşmadan önceki hali, salatalık veya yeşil bibere benzer. Olgunlaşınca, parlak kırmızı renge döner ve iri taneli çekirdekleri oluşur. Bazı bölgelerde çekirdekleri de şifalı olarak kabul edilir ve tüketilir. Kabakgiller familyasından olan kudret narı, sarı ile turuncu karışımı rengi olan meyvelere sahip çiçekli bir bitkidir. Meyve olarak da tüketilir.

Ülser, gastrit ve reflü gibi mide hastalıklarının tedavisindeki kullanımı çok yaygındır. Kudret narı macunu hakkında öğrenmek istediğiniz tüm ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz.

kudret narı macunu faydaları

Kudret Narı Macunu Faydaları Nelerdir?

Kudret narının meyveleri gibi macunu da sağlık açısından mucizevi yararlar sağlar. Kudret narı macunu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanserle mücadelede etkilidir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere neden olan serbest radikalleri yok etmede etkilidir. Kudret narı macunu, anti-tümör ve anti-kanserojen özellik taşır. Bu konuda yapılan araştırmalar yeterli olmayıp çalışmalara devam edilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeni hastalıklara karşı korurken var olanlara karşı da güçlü bir savunma mekanizması oluşturur. Antioksidan özelliği onu hastalıklara karşı koruyucu yapar. Her gün bir miktar kudret narı macunu tüketirseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirerek birçok hastalığa karşı korunabilirsiniz.
 • Karaciğer sorunları yaşayanlar için faydalıdır. Karaciğeri yenileme özelliğine sahip olan kudret narını, farklı şekilleriyle tüketerek şifa bulabilirsiniz.
 • Afrodizyak etkiye sahip olduğu için kudret narı macunu cinsel gücü artırır.
 • Kanı temizleme ve kan dolaşımını artırma özelliği vardır. Anti-mikrobiyal ve antioksidan niteliği ile kan bozukluklarına karşı etkili olur. Kandaki toksinleri temizler.
 • Cilt sorunları için kullanılan kudret narı, akne tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Cilt lekelerine ve derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Kudret narı macunu reflü tedavisinde yıllardan beri kullanılan bir karışımdır.
 • Ayrıca uyuz, kaşıntı, sedef hastalığı, saçkıran ve mantar hastalığı tedavisinde de ondan yararlanılır. Anti-aging özelliği ile cildin genç kalmasına yardımcı olur.
 • Kudret narı macunu besin değeri yüksek bir gıdadır. A, B1, B2 ve C vitaminlerini, kalsiyum, potasyum, çinko, demir, bakır ve fosfor gibi mineralleri içerir.

Besleyici nitelik taşıyan kudret narı macunu faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da önemle desteklenmektedir.

kudret narı macunun faydaları

Kudret Narı Macunu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kudret narı macunu enerji veren, cinsel performansı artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan besleyici bir macundur. Hemoroid, kısırlık, iştahsızlık, verem, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi geldiği yönünde görüşler vardır.

Balla hazırlanan macunun, yara iyileştirme ve antiseptik etkisi de bulunur. Sindirim sistemi sorunlarından olan bağırsak gazları ve 12 parmak bağırsağı ülseri için kullanılır. Bağırsak tembelliğini giderme özelliği ile kabızlığa iyi gelir. Mide sorunların tedavisi için, kudret narı macununun en az 30 gün boyunca tüketilmesi gerekir. Balla yapılan bu şifalı macunu, etkili olması için aç karnına kullanmanız büyük önem taşır.

Hastalığın niteliğine göre yemeklerden bir saat önce 1 yemek kaşığı kudret narı macunu yiyebilirsiniz. Bunu 3 öğün olarak uygulayabilirsiniz. Ballı macun şeker hastalığı olanlar için uygun değildir. Kullanımı tavsiye edilmez. Şeker hastalığına iyi gelen kudret narı macunu, balla değil zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.

Kudret narının içerisinde bulunan dört maddenin vücuttaki şekeri düzenlediği, yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Cilt sorunları için de kullanılması önerilir. Vücut yaralarının ve yanık izlerinin hızla iyileşmesini sağlayan ballı kudret narı macunu, hücre yenileyici etkiye sahiptir.

ballı kudret narı macunu zararları

Ballı Kudret Narı Macunu Zararları ve Yan Etkileri

Birçok rahatsızlıkta şifalı olan kudret narı macunu, yanlış biçimde ve yüksek oranda kullanılırsa zararlı olmaktadır. Bitkisel uygulamalar, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Özellikle kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişiler, doktorlarının görüşünü almalıdırlar. Yoksa kötü sonuçlarla karşılaşabilirler.

Kudret narı macunu zararları hakkındaki bilgiler şunlardır:

 • Kudret narı bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında, karaciğerde büyük hasarlar oluşturabilir.
 • Şeker hastalarının macun olarak tüketmeleri doğru değildir.
 • Kanamayı çoğaltacağı için kadınların adet döneminde kullanmaları sakıncalıdır.
 • Hamile kalma ihtimali olanların, hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gerekir.
 • Kudret narı macunu, bal ile hazırlandığı için bala karşı alerjisi olanlar tarafından da kullanılamaz.

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır?

Evinizde kolayca bu macunu hazırlayabilirsiniz. Kudret narı macunu içindekiler söz konusu olduğunda aslında lezzetli bir gıda takviyesidir. Macun şu malzemelerle yapılır:

 • 1 tane olgunlaşmış kudret narı
 • 500 gr saf bal
 • 1 tane cam kavanoz
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Macunun yapılışı oldukça basittir. Önce kudret narının iyice yıkanması, saplarının ayıklanması gerekir. Daha sonra çekirdekleri çıkarılarak küçük parçalara bölünür. Bir sebze ezici ya da parçalayıcı yardımıyla püre haline getirilir. Bundan sonra cam kavanozun içerisine yerleştirilir ve üzerine bal ile bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. 40 gün süreyle beklemeye bırakılır. Sürenin sonun iyice olgunlaşmış olan kudret narı macunu, kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Zeytinyağlı kudret narı macunu ise şu şekilde hazırlanır:

Kudret narı yıkandıktan sonra sapları ve çekirdekleri ayıklanarak küçük parçalar haline getirilir. Parçalar bir cam kavanozun içerisine yerleştirilir. Üzerini örtecek seviyede zeytinyağı ile doldurulur. 25 gün sonra zeytinyağı içerisindeki kudret narı parçaları yumuşayarak püre kıvamına gelir. Gölge bir yerde bekletilmeye devam edilir. Ara sıra çalkalanır ve kapağı açılarak havası alınır. Zeytinyağlı kudret narı macununun olgunlaşması için altı ay beklemenin doğru olduğu hakkında görüşler vardır.

kudret narı macunu

Kudret Narı Macunu Zayıflatır Mı?

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun bir diyet ve egzersiz programına ihtiyacınız vardır. Bunlara ek olarak yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı bitki çayları içebilirsiniz. Kudret narı bitkisi, yağ yakmayı kolaylaştıracak bazı enzimler içerir.

Onun bu etkisinden faydalanmak için meyvelerini tüketebilir ya da zeytinyağlı tertibini kullanabilirsiniz. Fakat balla hazırlanan kudret narı macunu kullanmanız doğru değildir. Bal içerdiği için kilo verdirmek yerine kilo aldırabilecek bir uygulamadır.

kudret narı macunu fiyat

Kudret Narı Macunu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Kudret narı macunu, bitkisel ürün ve gıda firmaları tarafından üretilen bir macundur. Yıllardan beri farklı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanıldığı için satış noktaları da oldukça fazladır. Tanınan markaların, çeşitli miktarlarda sundukları ürünleri rahatça bulabilirsiniz. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bir üründür. Büyük market zincirleri, bitkisel ürün marketleri ve organik pazarlar kudret narı macunu satın alabileceğiniz yerlerdir. Bunların dışında internette satış yapan bitkisel ve organik ürün sitelerinden de temin edebilirsiniz.

Macun, 250gr, 350gr ve 450gr gibi değişen miktarlarla satılmaktadır. Kudret narı fiyatı, ürünün markasına, gramajına ve satış noktasına göre değişir. Genellikle 250gr’lık bir ürün 25 – 30 TL arasında değişen fiyatlarla satılır.

Gramajı artıkça fiyatı da artar. Kudret narı macununu hazır ürün olarak alacaksanız, iyi bir markanın ürünü olmasına dikkat etmelisiniz. Ucuz ama içeriği bilinmeyen ürünlerden uzak durmanızda fayda vardır. Macunu kendi aktarınızdan ya da tanınmış organik ürün marketlerinden satın alabilirsiniz.

kudret narı

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kudret Narı Macunu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 06.06.2018 tarihinde yayınladı.