Mırmır Balığı Hangi Ayda Avlanır? Nasıl Pişirilir?

(1 oy, puan: 5,00)
Mırmır Balığı Hangi Ayda Avlanır? Nasıl Pişirilir? Tarifi

Pijamalı Balık Mırmır Balığı

Adı kadar huyu da sevimli olan bir balıkla tanışalım bu yazıda. Şöyle Marmara kıyılarına doğru açılalım. Güneş de tam tepeden gelsin hani. Sonra bir ses duyulsun uzaklardan: “Anneee-babaaa suyun kenarında balıklar varrr!” Evet işte o görülen balıklar; yazımızın gündemi olan Mırmır balığıdır aslında.

Sessizce, en sakin haliyle denizin kenarında gezer dururlar. Kimi zaman başlarını kuma sokarlar kimi zaman da sürü halinde gezintiye çıkarlar. Deniz kıyılarında görünce hemen tanımak için Mırmır balığı hakkında detaylı bir yazı okumaya hazır mısınız? Belki de okuduktan sonra ava bile çıkabilirsiniz.

Mırmır Balığı Özellikleri Nelerdir?

Mırmır balığı, mercan türünün en yaygın olanıdır. Marmara, Ege ve Akdeniz’de oldukça yaygındır. Yaygın olduğu için avı da kolaylıkla yapılmaktadır. Gri renkli ve pijama giymiş görünümüyle çizgileri vardır. Hayatı genellikle deniz dibinde ve kumlarla geçer. İzlediğinizde kumu ağzına alıp püskürttüğünü fark edecek ve istemsiz şekilde bu durumdan hoşnut olacaksınız.

Gözü de çok yükseklerde değildir Mırmır balığının.Öyle Mırmır balığı ne yer diye de düşündürmez. Ufak canlılarla da doymasını bilir. Etinin lezzeti de taze olduğunda bir lokmada yenilir. Üreme dönemleri ise Haziran ve Ağustos arasıdır. Bu tarihlerde avlama konusunda biraz hassas olmakta fayda vardır. Etinin lezzetinden dolayı da ekonomik değeri oldukça yüksektir. Mırmır balığı fiyatı mevsiminde ortalama 25 TL’dir.

Mırmır Balığı Hangi Ayda Avlanır? Nasıl Tutulur?

Mırmır balığı avı için en uygun zaman Eylül ayıdır. Bu zamanda neredeyse kıyıda zaman geçirirler hem de hiç korkmadan. Zevkli ve eğlenceli bir av yaşamak için ise iyi bir Mırmır balığı olta takımı sahibi olmalısınız. Bunun için zokalı olta takımları ideal bir seçim olacaktır. Mırmır balığına ulaşmak için oltanızı sakin sulara değil de biraz hareketlenmiş bölgelere atmalısınız.

Balıkçıların av hikayelerini dinledik ve artık şans mıdır bilemedik ay olan gecelerde Mırmır balığı yakalama imkanınız daha çok olabilmektedir. Oltanızın ucunda mutlaka mırmır iğnesi olmalıdır. Ve Mırmır balığı yemleri olarak mamun veya boru kurdu kullanmanız size daha iyi bir av keyfi yaşatacaktır.

 

Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

Mırmır balığının etinin lezzetli olduğunu, biraz önce belirttiğimizi hatırlatmak isteriz. Leziz bir balık ziyafeti için fırını ve tencereyi tercih edebilirsiniz. İri pullu bir balık olduğu için pullarının güzelce temizlenmesi gereklidir. İçi de aynı özenle temizlenmelidir.

Daha sonra tercih ettiğiniz Mırmır balığı pişirme yöntemine göre, birkaç baharat ve aperitif ile omega-3 lezzetinin tadını alabilirsiniz. Aynı zamanda ızgara için de uygun olan bir balık türüdür. Mangal keyiflerinizde, Mırmır balığına da yer verebilirsiniz.

Mırmır Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Omega-3 deposu olan Mırmır balığı, diyabet riskini ortadan kaldırmaktadır.
  • İçerdiği iyot sayesinde, çocukların gelişiminde büyük rol oynamaktadır.
  • Mevsiminde yediğinizde, bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Sizi hastalıklardan korur.
  • Gebelik döneminde tüketildiğinde, bebeklerin bedensel ve ruhsal gelişimini destekler.

Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

Özellikle Eylül ayında bu tarifimizi tüm takipçilerimizden görmek istiyoruz. Eylül diyoruz çünkü Mırmır balığı tarifleri en taze o dönemde yapılabilir. Biz tarifimizi şöyle bırakalım. Tadını çıkarmak size kalıyor.

Nefis Kokusuyla Mırmır Balığı Yapılışı:

Sarımsak aromasıyla lezzetine lezzet katan mırmır balığı tarifi, daha önce yemeyenleri bile cezbedecek lezzette. Tabağınızı patates ve yeşilliklerle süslemeyi de unutmayın. Afiyetle… Mırmır Balığı Yapılışı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mırmır Balığı Hangi Ayda Avlanır? Nasıl Pişirilir? 02.03.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: