Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası Tarifi

Mutfak Dolabı Temizliği: 7 Adımda Hijyen!

Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir. Gün içinde defalarca kullanılan mutfaklar, zaman içinde kir ve yağ biriktirebilir. Sadece tezgahı değil mutfaktaki dolapları da temizlemek gerekir. Daha temiz ve hijyenik yemeklerin yapılması için mutfak dolabı temizliğine önem vermenizi tavsiye ederiz. Aksi halde yağ sıçrayan ve lekeli mutfak dolapları altında çalışmak size keyif vermeyecektir. Yağlı mutfak dolapları neyle silinir diye merak edenler mutlaka yazımızı okumalı!

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

 • Temizlik Malzemelerini Hazırlayın
 • Bulaşık Deterjanı ve Sirke Kullanın
 • Arap Sabunu ile Yağları Temizleyin
 • Karbonat ve Elma Sirkesi Kullanın
 • Diş Macunu Kullanın
 • Dolap Kapaklarında Parlatıcı Kullanın
 • Malzemeleri Dolaba Yerleştirin
mutfak dolabı temizliği

Daha rahat çalışma ortamı ve ferah kokan bir mutfak olsun istiyorsanız, şimdi sizlere vereceğimiz bilgileri evinizde deneyebilirsiniz. Beyaz, parlak, yağlı ya da ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir diyorsanız, hijyen kokan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

Mutfak dolapları temizliği demişken genel olarak mutfağı köşe bucak temizlemek isteyenler için de küçük bir yol haritası verelim. Önce ocağı temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Telleri ve düğmeleri ayırdıktan sonra dipten bir temizlik kolay olacaktır. Sonrasında fırın ve buzdolabı temizliğini yapabilirsiniz. Evyeyi de parlatmanın ardından son olarak mutfak dolapları temizliğini rahat rahat yapabilirsiniz. Bu arada blender ve mikser gibi küçük ev aletlerini de unutmayın!

İlginizi çekebilir: Buzdolabı Temizliği Püf Noktaları 7 Pratik Adımda Tertemiz Sonuçlar!

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

1) Önce Temizlik Malzemelerini Hazırlayın

Mutfak dolaplarını temizlemeye başlamadan önce, temizlik için gerekli hazırlıkları tamamlamanız gerekiyor. Bunun için:

 • İlk olarak tabii ki mutfak dolaplarının içini boşaltmanız gerekir. Boş dolapları temizlemek kolay olacaktır.
 • Temizlenecek dolapların içini boşaltmaya başlayın.
 • Tamamen boş olan dolabın iç kısmını elektrikli süpürge ile çekin. Bu uygulama ile en ufak kırıntıları bile yok edebilirsiniz.
 • Dolap tahtalarının arasında kalan kağıt gibi malzemeleri ile elinizde alın ve dolabın iç bölümünün boş olmasını sağlayın.
 • Sağlığınızı korumak için ve cildinizin zarar görmemesi için maskeyle beraber eldiven de kullanmanızı öneririz.

Sıra geldi, mutfak dolapları neyle silinir sorusunu cevaplamaya… Şimdi dolap raflarını ve kapaklarını tertemiz yapacak bilgilere göz atalım!

İlginizi çekebilir: Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

temizlik malzemesi

2) Bulaşık Deterjanı – Sirke Karışımı Kullanın

Bulaşık deterjanı ve sirkeden elde edeceğiniz karışım ile parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusuna yanıt almış olursunuz. Daha temiz ve yeni görünüme sahip dolaplar için yapmanız gerekenler ise çok basit!

Parlak mutfak dolapları nasıl silinir veya parlak mutfak dolapları neyle silinir diyenlerin dikkatli olmasında fayda var. Özellikle yaygın bir malzeme ahşaptan üretilen ahşap mutfak dolabı nasıl temizlenir diyenler de deterjan sirke karışımını kullanabilirler.

 • Geniş bir kap içinde bir miktar bulaşık deterjanı ile bir çay bardağı sirkeyi karıştırın. Kullanacağınız alana göre üzerine su ekleyin ve yeniden karıştırın.
 • Hazırladığınız bu temizlik suyunu bir sünger ile alın ve kirlenmiş dolap kapaklarını ya da raflarını ovalayarak temizleyin.
 • Temizlerken süngerin yumuşak kısmını kullanmaya özen gösterin. Telli kısmı ile temizlik yaparsanız, dolabınızın çizilme ihtimali çok yüksek.
mutfak dolapları nasıl temizlenir

3) Arap Sabunu ile Yağlardan Arının

Arap sabunu ev temizliği ve kişisel bakım konusunda sıkça kullanılan bir sabun türüdür. Yağlanmış mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunun da en kolay yanıtıdır. Çok yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir diyenlere eskilerin de kullandığı Arap sabununu öneriyoruz.

 • Sıvı Arap sabunu kullanacaksanız, bir miktar su ile karıştırıp kullanmalısınız.
 • Kalıp Arap sabunu kullanmayı tercih ederseniz, sabunu rendeleyip sıcak su ile karıştırmanız gerekecek.
 • Hazırlanan Arap sabunu karışımlı temizlik suyunu, bir bez yardımı ile alın.
 • Temizlenmesi gereken dolapları bu su ile ovalayarak temizleyin. Arap sabununun etkisinden dolayı kısa sürede yağları dolaptan kaldırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

mutfak dolapları nasıl temizlenir

4) Karbonat – Elma Sirkesi Karışımı ile Kirleri Atın

Uzun süre kullanılan evlerde mutfak dolapları eskimeye ve sararmaya başlar. Bu durumda ise sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusu oluşur. Bu sorunun da ferahlatıcı bir yanıtı var!

 • Sararmış mutfak dolaplarını en iyi şekilde göstermek ve temizlemek için ılık su dolu bir kap içine bir fincan elma sirkesi ve 2 paket karbonat ekleyin. Bu karışımı güzelce karıştırın.
 • Bulaşık süngeri kullandığınızda dairesel hareketler ile dolapları temizleyin. Ardından nemli bezle son dokunuşu verin.
 • Karbonat ve elma sirkesi ile mutfak dolabı temizliğini kolayca yapabilirsiniz.
 • Dolap kapağı, rafları ve yüzeylerini en iyi şekilde temizlemek için bu yöntemi deneyebilirsiniz.
mutfak dolapları nasıl temizlenir

5) Diş Macununun Temizlik Etkisini Hissedin

Diş macunu ile sadece ağız temizliği yapanlar, bu bilgiden sonra mutfak temizliğine de girişebilir. Peki diş macunu kullanarak beyaz mutfak dolapları nasıl temizlenir? Beyaz mutfak dolabı neyle silinir diyenler, haydi bakalım önce ılık suyunuzu hazırlayın.

 • Ufak bir kap içine ılık su dökün. Suyun üzerine ise bir yemek kaşığı kadar diş macunu sıkın ve tamamen eriyene kadar karıştırın.
 • Mutfak dolabı temizliğinde kullanacağınız sünger ya da bezi bu suyun içine daldırıp çıkarın.
 • Diş macunu içinde bulunan temizleyici maddeler, dolaplarda oluşan yağ ve lekeleri saniyeler içinde temizleyecektir.
 • Temizliğin son aşamasında nemli bir bez ile tüm dolapların yüzeyini karışımdan arındırın.

Beyaz mutfak dolapları nasıl silinir diyenler bir taşla iki kuş vurabilecekler. Bu yöntem ile dolap içinde temiz bir koku oluşturabilirsiniz.

mutfak dolapları nasıl temizlenir

6) Dolap Kapaklarını Makine Parlatıcısıyla Parlatın

Mutfak dolap kapakları ne ile silinir diyenlere işte farklı bir öneri! Bulaşık makinesi için üretilen parlatıcıların dolap kapağı temizleme konusundaki başarısını görenler, bu yöntemi bir daha unutamıyor. Sık sık el izi tutan mutfak dolaplarınız varsa, bulaşık makinesi parlatıcısı kullanarak ışıl ışıl bir görünüm elde edebilirsiniz.

 • Dolap kapaklarını çizmemek için yumuşak bir bez hazırlayın. Bu bezin üzerine bulaşık makinesi parlatıcısından bir kapak dökün.
 • Elinizdeki bezle tüm kapakları iyi şekilde silin. Silinen yerdeki parmak izleri ve lekeler saniyeler içinde temizlenmiş olacak.
 • Bu yöntemi kullanarak dolap içini de temizleyebileceğinizi unutmayın. Dolap miktarına göre deterjan dozunu ayarlayabilir daha çok yüzeyi parlatabilirsiniz.
 • Dilerseniz bu uygulamayı her hafta deneyin dilerseniz lekelerin dikkat çektiği her an.
 • Bulaşık makinesi parlatıcısını kullanarak evinizdeki her dolabı tertemiz yapabilirsiniz.
mutfak dolapları nasıl temizlenir

7) Malzemeleri Dolaplara Düzenli Yerleştirin

Temizlik sonrasında eşyaları dolaplara tekrar yerleştirirken kullanmadığınız veya eskimiş olanları ayırmanız bir dahaki temizlikte fazladan eşyayla uğraşmamanızı sağlar. Eşyaları kategorize ederken alanları verimli kullanarak yerleştirmek bir şeyi aradığınızda kolay bulmanızı sağlar. Mutfakta ne kadar verimli hareket ederseniz aslında uzun vadede hijyeni daha rahat korursunuz. Temizlik bahanesiyle mutfak düzenlemesini de elden geçirdikten sonra pırıl pırıl zamanların keyfini sürebilirsiniz!

mutfak dolap temizliği

Mutfak Dolabı Temizliği ile İlgili Ek İpuçları

Bulaşık tableti ile mutfak dolabı silme de mümkündür. Bulaşık tabletini birkaç bardak sıcak su içinde sirke ekleyerek erittikten sonra sprey şişesine doldurarak, ılıdıktan sonra mutfak temizleme sıvısı olarak kullanabilirsiniz.

Kadir Ezildi mutfak dolabı temizliği nasıl yapıyor diye merak edenler burada mı? Kadir Ezildi için mutfak temizliğinin püf noktası yağlı kirlerden kurtulmaktan geçiyor. Ezildi mutfağın her köşesini temizliyor. Mutfak dolaplarının kapanma yerlerine ulaşmak için yapabilirse dolapların kapaklarını bile çıkarıyor, çıkaramazsa da tornavida gibi cisimlerin ucuna bez dolayarak ulaşılmaz denen yerleri bile temizliyor! Özetle, bir Kadir Ezildi temizliği kolay yapılmıyor.

Membran mutfak dolapları nasıl temizlenir diye özel olarak merak edenler de olabilir. Arap sabunu ile temizlik önerimizi membran dolaplar için de uygulayabilirsiniz.

mutfak dolabı nasıl temizlenir

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

Evde Rutubet Giderici Nem Önleyici En Kolay 7 Kesin Yöntem

Bıçak Nasıl Bilenir? Evde 5 Kolay Yöntemle Daha Sivri Bıçaklar

Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

Tahta Kaşık Temizliği: Kirden Arındıracak Çok Kolay 5 Sihirli Yöntem

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri