Rezene Çayı Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Rezene Çayı Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi

Rezene Çayı: Sindirim ve Gaz Sorunlarına Birebir!

Rezene, Foeniculum vulgare adlı bitkinin kurutulmuş tohumlarından elde edilen bir baharattır. Bu bitki, havuçgiller ailesine aittir ve özellikle Akdeniz bölgesinde ve Orta Doğu’da yetişir. Rezene tohumları, gıda maddelerine lezzet katan ve baharat olarak kullanılan küçük, yeşilimsi kahverengi tohumlardır.

Soğanı ve yaprakları yemeklerde kullanılırken, çayını hazırlamak için de tohumlarından faydalanılır. Sağlıklı yaşam konusunda çay şeklinde sıklıkla kullanılan rezenenin kullanım alanları kadar faydaları da çeşitlidir.

Peki, rezene çayı neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Rezene Çayı Faydaları

 • Sindirim sorunlarına yardımcı olabilir.
 • İshal ve kabızlığı iyileştirebilir.
 • İltihap karşıtı etkileri olabilir.
 • Uyku kalitesini artırabilir.
 • Antioksidan etkileri olabilir.
 • Görme sağlığına iyi gelir.
 • Bağırsakları temizler.
 • Ağız sağlığını korur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kalp sağlığını destekler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Solunum problemlerini rahatlatabilir.
 • Hormonal yapıyı dengeler.
 • Kansere karşı koruyabilir.
 • Zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Kemik erimesini önleyebilir.
 • Kolik bebekleri rahatlatır.
 • Libidoyu güçlendirir.
 • Regl ağrılarını hafifletir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Sindirim Sorunlarına Yardımcı Olabilir

Rezene çayı, mide bulantısı, hazımsızlık ve gaz sorunlarına karşı geleneksel olarak kullanılmıştır. Bir çalışma, rezene özütünün sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkilere sahip olduğunu ve mide rahatsızlıklarını hafifletebileceğini göstermiştir.

Rezene çayı, hazımsızlık, şişkinlik ve mide krampları gibi sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Mide asidini dengelemeye ve sindirim sistemini sakinleştirmeye katkıda bulunabilir.

2) İshal ve Kabızlığı İyileştirebilir

Rezene, bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve bu nedenle hem ishal hem de kabızlık sorunlarına yardımcı olabilir. Bir çalışma, rezene özütünün bağırsak hareketlerini artırabileceğini göstermiştir. Rezene çayı, gaz birikimini azaltabilir ve kabızlık sorunlarını hafifletebilir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olabilir.

3) İltihap Karşıtı Etkileri Olabilir

Rezene tohumlarının içerdiği bazı bileşenlerin anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, rezene çayının bazı inflamatuar durumları hafifletebileceği önerilmiştir. Rezene çayı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle eklem ağrıları veya diğer inflamatuar durumlar için kullanılabilir.

4) Uyku Kalitesini Artırabilir

Rezene çayı, rahatlatıcı ve uykuyu destekleyici özelliklere sahiptir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için bu çayın düzenli tüketimi uyku kalitesini artırabilir.

5) Antioksidan Etkileri Olabilir

Rezene, antioksidan bileşenler içerir. Antioksidanlar, vücuda zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize ederek hücresel hasarı azaltabilirler. Bu nedenle, rezene çayı antioksidan etkilere sahip olabilir.

6) Görme Sağlığına İyi Gelir

Rezene bitkisi içeriğindeki A vitamini, göz sağlığını ve görme kalitesini pozitif etkileyebileceği gibi anti-inflamatuar özelliği ile gözdeki iltihaplanma ve enfeksiyonların önüne geçebilir. Rezene tohumlarındaki anetol bileşiği yaygın katarakt hastalığının etkilerini hafifletebilir.

7) Bağırsakları Temizler

Rezene çayı, mide krampları, gaz, şişkinlik ve sindirim rahatsızlıkları gibi yaygın sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak rahatsızlıklarını hafifletebilir. Rezene çayı, bağırsak hareketlerini hızlandırabilir ve kabızlık gibi sorunları hafifletebilir. Bu da bağırsak temizliği süreçlerini destekleyebilir.

8) Ağız Sağlığını Korur

Rezene çayı, ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilir. Rezene, kötü ağız kokusuna neden olan bakterilerin çoğalmasını önleyebilir ve ferah bir nefes sağlayabilir. Rezene çayı, ağız içindeki hafif iltihapları azaltabilir. Bu nedenle, ağız içi yaralar veya hassasiyetler gibi sorunlarla başa çıkmaya yardımcı olabilir.

9) Kan Şekerini Dengeler

Bazı araştırmalar, rezene tüketiminin kan şekerini düşürebileceğini göstermektedir. Bu, rezene tohumlarındaki liflerin ve diğer biyoaktif bileşenlerin kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceği anlamına gelebilir.

10) Kalp Sağlığını Destekler

Rezene, bazı çalışmalara göre kan lipid seviyelerini (kolesterol) düşürebilir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerinin azaltılması, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bazı araştırmalar, rezene çayının kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilere yol açabilir. Dolayısıyla, kan basıncının kontrol altında tutulması önemlidir.

11) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Rezene, antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücresel hasarı önleyebilirler. Bu, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Rezene, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Kronik iltihap, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Rezene çayı, bu tür iltihapları azaltarak bağışıklık sistemini destekleyebilir.

12) Solunum Problemlerini Rahatlatabilir

Rezene çayı, öksürük ve boğaz tahrişini hafifletmeye yardımcı olabilir. Rezenenin içeriğinde bulunan bazı bileşenler, boğazı yatıştırıcı bir etki sağlayabilir. Rezene çayının bazı insanlar için balgam söktürücü etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu, solunum yolu tıkanıklığını hafifletmeye ve balgamın daha kolay atılmasına yardımcı olabilir.

13) Hormonal Yapıyı Dengeler

Bazı kadınlar rezene çayını menopoz döneminde hormonal dengeyi desteklemek için kullanır. Rezene, menopoz semptomları olan sıcak basmaları ve hormonal değişikliklere bağlı diğer rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.

14) Kansere Karşı Koruyabilir

İçeriğinde bulunan kuersetin maddesi gibi pek çok antioksidan bileşik ile rezene çayının ABD’de yapılan bir araştırmada prostat kanserine karşı koruyucu etkisi gözlemlenmiştir. Antioksidan bileşikler vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kanserli hücrelerin yayılımını önleyebilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

15) Zayıflamaya Yardımcı Olabilir

Rezene çayı, açlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, yemekler arasında atıştırmaları önlemeye ve porsiyon kontrolünü kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Rezene çayının sindirim sistemini rahatlatıcı etkileri vardır ve iyi bir sindirim, kilo yönetimine katkıda bulunabilir.

Bazı çalışmalar, rezene tüketiminin metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir. Bu, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabilir. Ancak bir besin ya da içecek tek başına zayıflatma özelliği taşımaz. Dengeli beslenme ve egzersizle desteklenmelidir.

16) Kemik Erimesini Önleyebilir

Kemik sağlığını korumak için rezene çayını içmek, doğal bir anti-osteoporotik (kemik erimesini önleyen) destek olarak kabul edilir. Bu çay, içerdiği fitoöstrojenler sayesinde östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir ve bu da kemik sağlığını olumlu etkileyebilir. Ayrıca, rezene çayının içerdiği mineraller, özellikle kalsiyum ve fosfor, kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayabilir.

17) Kolik Bebekleri Rahatlatır

Kolik, bebeklerde ani ve sürekli olarak aşırı ağlama nöbetlerini ifade eden bir durumdur. Rezene çayı, sindirim sistemini rahatlatabilir ve karın ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bazı ebeveynler rezene çayını bebeklerine küçük miktarlarda vererek kolik semptomlarını hafifletebileceğini düşünmektedirler.

6 aydan daha büyük bebeklerin gaz sancıları için çok az miktarda rezene çayı kullanılabilir. İlk 6 ay bebekler yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Rezene çayı uygulamasından önce mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

18) Libidoyu Artırır

Rezene bitkisi, geleneksel olarak bazı kültürlerde afrodizyak özellikleri ile ilişkilendirilmiştir. Libido güçlendirici etkisi olduğu bilinir. Erkek e kadın üreme sağlığını koruyabilir.

19) Regl Ağrılarını Hafifletir

Rezene çayı, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabileceği düşünülen bileşenleri içerebilir. Bu nedenle, adet düzensizliği yaşayan bazı kadınlar rezene çayını kullanır. Ayrıca rezene çayı kramp, şişkinlik ve ağrılar için tercih edildiğinden adet döneminde oluşan ağrıları hafifletebilir.

rezene çayı faydaları

Rezene Çayı Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

 • Balgam söktürücüdür.
 • Öksürüğü hafifletir.
 • Kabızlığı giderir.
 • Gaz sancısı ve mide kramplarına iyi gelir.
 • Bağırsak tembelliğini önler.
 • Menopoz dönemi etkilerini hafifletir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kemik erimesini önler.
 • Adet ağrılarına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.

Bazı bünyeler rezene çayına karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

rezene çayı

Rezene Çayı Zayıflatır Mı?

Bağırsakları çalıştıran, metabolizmayı hızlandıran ve kabızlığa iyi gelen rezene çayı yağ yakımını kolaylaştırarak kilo vermeye de yardımcıdır. 2 tatlı kaşığı rezene tohumunu bir bardak kaynamış suyun içine atarak çay şeklinde demleyerek gün boyu tüketmek zayıflamaya yardımcıdır. Rezene çayı günde en fazla 2 fincan tüketilebilir. Şekersiz rezene çayı tercih etmelisiniz.

rezene çayı faydaları

Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

Aşırı tüketilmediği takdirde sağlık için sayısız faydası olan rezene çayı sinirleri yatıştıran bir etkiye sahiptir. İçildiğinde rahatlama hissini artırdığı için uykusuzluğa iyi gelir ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Gün içinde 1-2 bardak rezene çayı içerek düzenli bir uykuya kavuşabilirsiniz.

Rezene Çayı Adet Söktürür Mü?

Doğal tedavi amaçlı olarak yüzlerce yıldır kullanılan rezene çayı, kadınların adet düzensizlikleri ve sancıları üstünde de son derece etkilidir. Kas gevşetici özelliği ve sakinleştirici yapısı ile adet sancılarının etkisini azaltmakta, gecikmelerin önüne geçerek adeti düzenlemektedir. Günde 2 fincan rezene çayı içerek bu sorunları hafifletmek mümkündür.

Rezene Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Rezene çayı günde 1 veya 2 fincan tüketilebilir. Aşırıya kaçılması çeşitli yan etkiler doğurabilir. Rezene çayını tatlandırmak için bal veya limon tercih edebilirsiniz.

Rezene Çayı Süt Yapar Mı, Bebeğe Verilir Mi?

Rezene çayı, özellikle östrojen hormonunu uyaran, galaktagog olarak adlandırılan süt üretimini artırmaya yardımcı olabilecek bileşenlere sahip olabilir. Ancak bu etki kişiden kişiye değişebilir. Bebeğinizin rezene çayına nasıl tepki verdiğini izlemek önemlidir. Eğer bebeğiniz herhangi bir olumsuz reaksiyon gösterirse (örneğin, huzursuzluk veya ishal), çayı tüketmeyi bırakmalısınız. Kullanım öncesi doktorunuz ile görüşmelisiniz.

rezene çayı faydaları

Rezene Çayı Zararları: Kimler İçemez?

Rezene alerjisi olan kişiler, rezene çayı içerken alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler. Bu nedenle, özellikle ilk kez içecekler için dikkatli olmalıdırlar. Havuç, kereviz gibi kök sebzelere alerjiniz var ise rezene çayı tüketmeyiniz.

Rezene bitkisi, içerdiği bazı bileşenler nedeniyle östrojenik etkilere sahip olabilir. Rezene, bitki östrojeni veya fitoöstrojen olarak adlandırılan bileşenleri içerir. Bu bileşenler, vücutta östrojen benzeri etkilere sahip olabilirler. Meme, yumurtalık ve rahim kanseri hastalığı olan kişiler tüketmemelidir.

Hamilelik döneminde yüksek miktarda rezene tüketiminden kaçınılmalıdır çünkü rezene, rahim kaslarının kasılmasına neden olabilir.

Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız, rezene çayının bu ilaçlarla etkileşime girebileceği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Rezene çayı bazı ilaçların etkisini artırabilir veya azaltabilir.

rezene çayı faydaları

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene çayı demlemek oldukça basittir; ancak bazı püf noktaları vardır; zira doğru şekilde demlenmeyen rezene çayının etkisi de zayıf olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kuru rezene tohumu veya 1 rezene poşeti
 • 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı:

 • 1 su bardağı kaynar su kaynatın.
 • Kaynar suyu bir fincana dökün.
 • 1 tatlı kaşığı kuru rezene tohumunu veya 1 rezene poşetini  (sallama çay) suyun içine ekleyin.
 • Rezene poşetini veya tohumlarını suyun içinde yaklaşık 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Bu süre sonunda çayınızın lezzeti daha yoğun olacaktır. Ancak demleme süresini fazla uzatmayın, çünkü aşırı uzun demleme tadını acılaştırabilir.
 • Demleme süresi sona erdiğinde, rezene poşetini veya tohumlarını çıkarın ve çayınızı isteğinize göre tatlandırabilirsiniz.
 • Bal veya limon suyu gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.
rezene çayı neye iyi gelir

Rezene Çayı Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Doğru şekilde demlenmiş bir rezene çayı, düzenli tüketildiğinde etkisini göstermeye başlar. Bir kez içildiğinde elbette mucizevi bir etki yaratmadığı için kişilerin günde 1-2 bardak içerek bunu alışkanlık haline getirmeleri önemlidir. Herhangi bir engeli veya hastalığı olmayan kişiler için rezene çayını günde 1-2 defa içmek sağlığa oldukça faydalıdır.

rezene çayı zayıflatır mı

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Faydaları: Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir?

Kekik Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? En İyi 12 Etki!

Lavanta Çayı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir?

Yeşil Çayın Faydaları, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur? Tarifi
Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur?

Mübarek Kandil Gecelerinde Hangi Dualar Okunur? Kandil duaları, İslam dini için özel gün ve gecelerde…

Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı? Tarifi
Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağıza Gelen Balgamı Yutmak Orucu Bozar mı? Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç…

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar Tarifi
Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar

Ramazanın İlk Gününe Özel Hayırlı İbadetler Ramazanın ilk günü 2024 yılında 11 Mart Pazartesi gününe…

En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler Tarifi
En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler

Şeker Bayramı Mesajları: Uzun, Kısa, Anlamlı Sözler Ramazan Bayramı; toplumun birlik ve dayanışma duygularının pekiştiği,…

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı
Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Sahur Duası Nasıl Okunur? Peygamber Efendimiz; “Sahurda yemek yiyiniz; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.” diyerek…

Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur? Tarifi
Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur?

Mübarek Kandil Gecelerinde Hangi Dualar Okunur? Kandil duaları, İslam dini için özel gün ve gecelerde…

Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet Tarifi
Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet

Airfryer, tariflerin hızlı ve lezzetli pişirilmesine olanak tanıyan teknolojisi ile son yıllarda popülerleşen bir mutfak…

Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı? Tarifi
Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağıza Gelen Balgamı Yutmak Orucu Bozar mı? Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç…

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar Tarifi
Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar

Ramazanın İlk Gününe Özel Hayırlı İbadetler Ramazanın ilk günü 2024 yılında 11 Mart Pazartesi gününe…

Kolay İkramlıklar: Misafire Göz Alıcı 25 Hızlı Tarif Tarifi
Kolay İkramlıklar: Misafire Göz Alıcı 25 Hızlı Tarif

Türk kültürümüzde, evimize gelen misafiri iyi ağırlamak ve memnun etmek oldukça önemli. Peki, ikramlıklar nasıl…

En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler Tarifi
En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler

Şeker Bayramı Mesajları: Uzun, Kısa, Anlamlı Sözler Ramazan Bayramı; toplumun birlik ve dayanışma duygularının pekiştiği,…

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı
Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Sahur Duası Nasıl Okunur? Peygamber Efendimiz; “Sahurda yemek yiyiniz; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.” diyerek…

Kandil Tarifleri: Kandillerde Ne Dağıtılır? 10 İkramlık Tarifi
Kandil Tarifleri: Kandillerde Ne Dağıtılır? 10 İkramlık

Kandil günleri, İslam kültüründe güzide bir yere sahip anma geceleridir. Peygamberimizin doğuşu, göğe yükselişi, Kuran'ın…

Etli Sebze Yemekleri: Besleyici ve Pratik 20 Tarif Tarifi
Etli Sebze Yemekleri: Besleyici ve Pratik 20 Tarif

Etli sebze yemekleri ile yaz kış sofralarınızı doyurucu tariflerle taçlandırın! Patates, kabak, patlıcan, taze bezelye,…

Kandil Ne Zaman? 2024 Kandil Günleri ve Tarihleri Tarifi
Kandil Ne Zaman? 2024 Kandil Günleri ve Tarihleri

Kandil Günleri 2024 Takvimi İslam Dini için mübarek sayılan kandil günleri, her sene yıl içinde…

Mevlid Kandili Nedir? Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Önemi Tarifi
Mevlid Kandili Nedir? Ne Zaman? Oruç Tutulur Mu? Önemi

Mevlid Kandili: Hz. Muhammed'in Doğum Günü Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. gecesinde eda edilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri