Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Rezene Hakkında Faydalı Bilgiler

Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki olarak bilinir. Yaygın olarak rezene çayı olarak tüketilen rezene bitkisi, sadece çay olarak kullanılmaz. Aksine gıda sanayinde rezene balı ve rezene soğanı gibi ürünler bulunurken kozmetik sektöründe de rezene yağı gibi ürünler bulmak mümkündür. Bu denli farklı kullanım ve tüketim şekillerine sahip rezene bitkisi hakkında daha çok bilgi edinmek fena olmaz.

Rezene Nedir?

Son dönemde bitki çayları arasında oldukça popüler hale gelen ve ne için tüketildiği merak konusu olan rezene bitkisinin Akdeniz ikliminde yetişen oldukça faydalı bir bitki türü olduğu bilinir.

Maydanozgiller familyasından bir bitki olan ve iki metre yüksekliğe kadar uzayabilen rezene bitkisi yeşil gövdeye ve sarı renkte rezene çiçeği bulunan bir bitki olarak görünür. Sonbahar döneminde olgunlaşan ve toplanmaya elverişli hale gelen rezene hassas bir şekilde toplanmayı gerektirir.

Genellikle kuru olarak tüketildiği içinde toplandıktan sonra kurutulur. Rezene bitkisinin kurutulan soğan ve yaprak kısımları yemeklerde kullanılırken tohumları da son dönemde sıkça tüketilir hale gelen rezene çayını hazırlamakta kullanılır.

Rezenenin Faydaları Nelerdir? Rezene Neye İyi Gelir?

Rezenenin neye iyi gelip neye iyi gelmediği konusunda oldukça fazla bilgi bulunur. İlk akla gelenlerden biri de rezene zayıflatır mı sorusudur. Peki, rezene neye iyi gelir ve rezene bitkisinin faydaları nelerdir diyenler için rezenenin faydaları olarak bilinen durumlar oldukça fazladır.

 • İlk olarak solunum yollarını olumlu etkilediğinden öksürüğün şiddetini ve sayısını azaltan rezene aynı zamanda sinir sistemini olumlu etkilediği için migren gibi kronik baş ağrıları ile birlikte sinir sistemi sebepli ağrıları azaltır.
 • Öte yandan rezenenin lohusalıkta uzman görüşüyle belirli ölçüde tüketilirse anne sütünün verimliliğini arttırdığı da bilinir.
 • Kalp ritmini düzenleyen rezene aynı zamanda kan basıncını da olumlu etkiler.
 • Bunların yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar.
 • Kolesterol ideal seviyede tutulmasına büyük ölçüde etki eden rezene içerdiği zengin lifler sayesinde de kalp damar sağlığını korur.
 • Bunlara ek olarak önemli bir gaz giderici olarak görülen rezene genellikle hazımsızlık sorunu yaşayanlar için önerilir.
 • İçeriğinde barındırdığı A, C ve E vitaminleri ile birlikte potasyum, magnezyum, çinko gibi cilt sağlığı için önemli maddeleri de içeren rezene antioksidan olarak cildi güzelleştirir ve daha zinde bir görünüm kazanılmasını sağlar.
 • Son olarak rezene tohumunda bulunan flavonoid adlı maddenin etkisi ile vücuttaki östrojen miktarının arttığı ve bu durum sonucu göğüslerdeki hücrelerin dokusal oluşumunun da arttığı bilinir ki rezene tohumu göğüsleri büyütme etkisine de sahiptir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Rezene çayının eski çağlarda bile tedavi amacıyla kullanıldığı bilinir. Rezene çayının insan vücuduna ve sağlığa pek çok faydasının olması onu tercih edilir kılar.
 • Rezene çayının faydalarının başında anne sütünü arttırması gelir ki lohusalık döneminde sütü az olan annelerin rezene çayı tüketmesinin sütlerini arttırdığı görüşü yaygındır.
 • Diğer faydaları arasında ise hipertansiyona iyi gelmesi ve tansiyonu dengelemesi başta gelir.
 • Solunum yolları rahatsızlıklarına olumlu etki etmesi ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi de rezene çayının faydaları arasında yer alır.
 • Mide rahatsızlıklarını düzenleyen rezene çayının sindirim sistemini düzenlemede de oldukça etkin olduğu genel olarak kabul görür.
 • Son olarak son dönemde sinir sistemini dengelemede önemli bir yardımcı olarak görülen rezene çayının baş ağrılarını azaltmada birebir olduğu düşüncesi de yaygındır.

Rezene Yan Etkileri ve Zararları Nedir?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen ölçüde tüketilen rezenenin zararları ile karşılaşma riski oldukça azdır.

 • Ancak uzmanların tavsiye ettiği ölçülerin dışına çıkıldığı zaman mide bulantısı ve midede kasılma şeklinde ağrılar baş gösterebilir.
 • Bunlara ek olarak nefes alıp vermede güçlük çekme, kalp ritminin bozulması, çarpıntı, ve kusma da yan etkiler arasında gösterilir.

Bu nedenle rezene çayı başta olmak üzere rezene içeren ürünlerin tüketimi konusunda bir uzmandan görüş almak uygun olur.

Hamile olan ya da emziren kadınların da doktor kontrolünde rezene tüketmesi daha sağlıklı olabilir. Öte yandan böbrek, kalp ve karaciğer odaklı kronik rahatsızlıkları olan kişilerin de rezene tüketirken dikkatli olması ve aşırıya kaçmamaları önerilebilir.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene çayı, diğer bitki çaylarında görülen demleme yöntemlerinin aksine farklı bir yöntemle demlenir. Rezenenin tohumlarının ayıklanması yapılır ve tohumların ezilmesi ile birlikte ezilen tohumlar suda kaynatılır. Kaynatılan çay 30 dakika gibi bir süre demlenmeye bırakılır.

Yoğun rezene kokusu ve keskin tadı içimde etkili olduğunda rezene çayının demlenme işleminin hemen ardından tüketilmesi ve beklemeye bırakılmaması tavsiye edilir.

Rezene Çayının Fiyatı Nedir?

Rezene çayı aktarlarda ve marketlerde paketlenmiş şekilde satın alınabilir. Farklı ebatlarda ve içeriklerde bulunan rezene çaylarının fiyatları doğal, organik ve işlem görmüş olmasına bağlı olarak değişir.

Ancak ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse bahsedilen özelliklerde rezene çayı için 5 TL ile 20 TL arasında farklı ürünler bulunabilir.

Farklı ve Pratik Rezene Tarifleri

1) Zeytinyağı ve Portakalın Leziz Uyumu ile Birleşen Zeytinyağlı Rezene

Rezenenin başkahraman olduğu zeytinyağlı portakallı rezene yemeği deneyenlerin ağzında unutulmayacak bir tat bırakan yemeklerden biridir. Zeytinyağlı Portakallı Rezene

2) Oldukça Faydalı İçinizi Isıtan Rezene Çorbası

Rezenenin en çok yakıştığı yemeklerin başında gelen çorba çeşitleri elbette rezene ile yapılacak tarifler arasında gösterilir. Rezene ile yapılabilecek pek çok çorba varken bunlardan en bilineni ve en sevileni kuşkusuz kremalı rezene çorbasıdır. Üstelik kremalı rezene çorbasını yapmakta oldukça kolay sayılır. Kremalı Rezene Çorbası

3) Kuzu Eti ile Taçlandırılan Rezene Yemeği

Rezene ile yapılabilecek bir diğer lezzet de Girit mutfağının sevilen yemeklerinden olan kuzu etli rezene yemeğidir. Rezenenin oldukça etkili aromasının kuzu etiyle oluşturduğu bu harika kombinasyon damaklarda vazgeçilemeyecek bir tat bırakabilir. Kuzu Etli Rezene

Rezene tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir? 12.10.2017 tarihinde yayınladı.