Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi

Sarı Kantarona Dair Her Şey

Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres ve strese bağlı oluşan depresyon. Hayat şartlarının gün geçtikçe ağırlaşması, günlük koşuşturmaların artması insanların sağlıklarını kaybetmesine neden olur. Sürekli stres ve sıkıntı içinde yaşayan insanlar bir süre sonra kalıcı bir depresyonla karşı karşıya kalır. Depresyonun tedavisinde son yıllarda alternatif şifalı bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunların başında da sarı kantaron otu yer alır. Özellikle uykusuzluk, sinirlilik, orta ve hafif dereceli depresyonlarda etkili olan sarı kantaron bitkisi, düzenli kullanıldığında serotonin yani mutluluk hormonunu arttırıcı etki gösterebilir.

Geçmişi tam olarak bir muamma olan sarı kantaron, hemen hemen her bölgede ve iklimde yetişir. Sarı kantaron çiçeği bitkiyi neredeyse tamamen kaplayacak kadar çok sayıdadır. Dünyada 400 Türkiye’de ise yaklaşık 70 kadar sarı kantaron çeşitleri bulunur. Sarı kantaron içeriği nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde yüzyıllardan beri kullanılır.

Sarı kantaronun bileşiminde yer alan en etkin madde hypericindir. Yüksek antioksidan bir madde olan hypericine ek olarak karoten, rutin, quercitin, quercitrin, flavonoidler, tanen, limonene, C vitamini, resin, pinene, ksantonlar, hiperforin gibi uçucu yağlar ve antioksidan bileşikler içeren sarı kantaron şifa veren bir bitki olarak tüm çağlarda kullanılır. Sarı kantaron kullanım şekli arasında en yaygın olanı çayıdır. Bunun yanı sıra sarı kantaron kapsül olarak da kullanılır. Genel olarak eczanelerde satılan sarı kantaron hapı ve sarı kantaron kremi yaygın olarak kullanılır.

Sarı Kantaron Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kuzey Afrika, Batı Asya ve Avrupa kökenli olduğu varsayılan sarı kantaron, dünyanın hemen hemen her yerinde yetişir. Tıp alanında en çok araştırılan ve kullanılan bitkiler arasına yer alan sarı kantaron, özellikle çiçek açan üst kısımlarının tıbbi özellikler nedeniyle tanınır. Geleneksel tıbbi tedavide sarı kantaron çayı ve sarı kantaron yağı kullanılır.

Amerikan Yerlileri çok eski zamanlarda sarı kantaronu yaraların iyileşmesi, yılan sokması, ishal ve bitler için kullanırdı. Binbirdelik otu, yara otu, kılıç otu ya da kan otu olarak da bilinen sarı kantaron Hypericaceae ailesine ait bir bitkidir. Sarı renkli çiçeğe sahip olan bitkinin 5 adet taç yaprağı bulunur.

Çok dallı ve çalı formunda olan sarı kantaron bitkisi Ortaçağ’dan bu yana şifa verici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Bitkinin çiçekleri sıkıldığında ya da sarı kantaron ve zeytinyağı birlikte kullanıldığında kırmızı renkli bir sıvı açığa çıkar. Bitkinin faydalarını sağlayan da çıkan kırmızı renkli sıvıdır.

Sarı Kantaron Nerede Yetişir?

Doğal olarak yetişen sarı kantaron, Amerika’dan Asya’ya kadar uzanan ve dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişen bir bitkidir. Yeşilliğin bol bulunduğu küçük tepeler, köy alanları, yayla ve bayırlar sarı kantaron bitkisinin sıklıkla yetiştiği bölgelerdir.

Çiçekleri ve kök kısmı kullanılan bitki yazın çiçeklerini açar, kışın ise yapraklarını döker. Sarı kantaron tohumu kullanılarak kolaylıkla yetiştirilebilir. Nisan ayında büyümeye başlayan sarı kantaron mayıs ve haziran aylarında hasat edilebilir. Sarı kantaron fidesi nisan ayında oluşmaya başlar. Şemsiye biçiminde çiçeklere sahip olan bitki altın sarısı rengi ile muhteşem bir görünüme sahiptir. Tohum olarak satılan sarı kantaron fiyat açısından uygundur.

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron kurusu ya da tazesinden yapılabilir. Cam bir kavanoz içine konulan sarı kantaron çiçekleri üzerine saf zeytinyağı eklenir. Günde 2-3 saat güneş gören yerde 2-3 ay bekletilerek hazırlanan sarı kantaron otu yağı, içilerek ya da cilde ve saçlara sürülerek kullanılabilir. Sarı kantaron yağı nasıl içilir? Günde 1 tatlı kaşığı tok ya da aç karnına içilebilir.

Sarı kantaron yağı saç diplerine masaj yaparak uygulandığında, saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Sarı kantaron yağı çatlak oluşumunu engellediği için özellikle hamilelik döneminde karın bölgesine sürülebilir. Sarı kantaron yağı varis bulunan bacaklara hafif masaj uygulanarak sürülebilir. Bacaklardaki kan dolaşımını arttıran bitki, oluşan varislerin kaybolmasını sağlayabilir.

Sarı kantaron cilt yaralarında antiseptik etkiye sahiptir. Yaraların üzerine bal ile karıştırılarak sürülen sarı kantaron yağı iyileşme süresini kısaltır. Sarı kantaron güneş lekesi oluşumunu engeller ve oluşan güneş lekelerine sürülen sarı kantaron leke tedavisi için etkili bir yöntemdir.

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

  • Sarı kantaron depresyon tedavisinde etkin bir rol oynar. Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayarak hafif ve orta dereceli depresyonların tedavisini destekler. Sarı kantaronun bu özelliği sarı kantaron depresyona iyi gelir mi sorusunun cevabıdır.
  • Menopoz kaynaklı ruhsal gidip gelmelerin ektilerini azaltır.
  • Kafein, alkol, sigara gibi bağımlılıkların tedavisini destekler.
  • Sarı kantaron İbrahim Saraçoğlu tarafından adet sancıları için önerilir. Ayrıca sarı kantaron adet söktürücü özelliği ile de önerilmektedir. Sarı kantaron adet sancısı için adet dönemlerinde ılık bir şekilde sabah ve akşam aç ya da tok karnına tüketilebilir.
  • Vücutta meydana gelen yaralanmalar sonucu oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar.
  • Sarı kantaron çayı gece uykularının düzenlenmesine yardımcıdır. Uyku problemi olanların gece yatmadan önce sarı kantaron çayı tüketmeleri önerilir.
  • Gece altını ıslatma problemi yaşayan çocuklar için sarı kantaron çayı önerilir. Sarı kantaron çayının sakinleştirici etkisi bu problemin tedavisinde etkin bir rol oynar.
  • Sakinleştirici bir etkiye sahip olan sarı kantaron panik atak rahatsızlığının tedavisini destekleyicidir.
  • Sarı kantaron ve depresyon arasındaki ilişki nedeniyle Avrupa’da uzun yıllar reçete edilen bir bitki olarak dikkat çekmektedir. Özellikle sinirli ve stresli olduğunuz günlerde rahatlama amacıyla sarı kantaron çayı tüketebilirsiniz.

Sarı Kantaron Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Yüzyıllardan beri şifalı etkileri ile göz dolduran sarı kantaron birçok hastalığın tedavisinde vücudu destekler. Sarı kantaron cinsel isteksizlik konusunda etkindir ve isteksizlik sorunu için sarı kantaron çayı tüketilmesi önerilir. İçeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren sarı kantaron kanser hastalığına iyi gelir.

Sarı kantaron hemoroid hastalığının tedavisinde yağ şeklinde kullanılabilir. Sarı kantaron basura iyi gelir mi? Sarı kantaron yağı basur yarasının üzerine bal ile birlikte sürüldüğünde ağrıyı azaltıcı etki gösterir. Sarı kantaron sivilce izleri üzerinde etkilidir. Sivilce izlerine sürülen sarı kantaron yağı lekelerin hızla iyileşmesini sağlar. Kan akımını hızlandıran sarı kantaron tansiyonu yükseltir mi? Kan akımını yükselttiğinden dolayı kan basıncını da yükselten sarı kantaron yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmamalıdır.

Sarı kantaron migren hastalığının tedavisinde de etkindir. Sarı kantaron çayı migren ataklarına iyi gelir ayrıca sarı kantaron yağı ile baş kısmına masaj yapılması migren krizlerini önleyebilir.

Peki, sarı kantaron mideye iyi gelir mi? Sarı kantaronun yaraları iyileştirici özelliğinden dolayı ülser ya da gastrit durumlarında sarı kantaron mideye iyi gelir. Sarı kantaron şurubu ise özellikle uyku problemi çekenlerde yatmadan önce tüketildiğinde uykusuzluğa iyi gelir.

Sarı Kantaron Zayıflatır Mı?

Sarı kantaron içeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle toksin maddelerin vücuttan dışarı atımını kolaylaştırır. Toksin maddeler vücutta yağlı bölgelerde depolandığı için, yağ kitlesine ulaşımı zorlaştırarak erimelerini önler. Toksin maddelerin vücuttan gitmesi yağlı bölgelere ulaşımı kolaylaştırır ve yağların yakılma işlemi çok daha basit bir hal alır. Ayrıca toksin maddelerle birlikte ödem atılmasını da sağlayan sarı kantaron, kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yemeklerden önce tüketilen sarı kantaron çayı tok tutucu özelliğe sahiptir. Uzun süre mideyi terk etmeyen flavonoidler ve uçucu yağlar tokluk hissi yaratır. Sarı kantaron zayıflama konusunda vücudu destekler. Sabah ve akşam içilen sarı kantaron çayı ile yapılan sarı kantaron kürü kilo vermenize yardımcı olur.

Sarı Kantaron Zararları Nelerdir?

Yararları ile son yıllarda dikkatleri üzerine toplayan sarı kantaron yan etkileri nedeniyle dikkatli tüketilmesi gereken bitkilerden biridir. Özellikle hamilelik döneminde bebeklerde çeşitli doğumsal kusurlara yol açabilir. Emziren annelerin de sarı kantaron tüketimlerini doktora danışmaları gerekir.

Doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları, ağır antidepresan ilaçlar ve astım ilaçları ile birlikte tüketildiğinde ilaçların etkilerini engelleyebilir. Organ nakli yaptıranlar ve kimyasal tedavi, radyo terapi alanlar kesinlikle sarı kantaron kullanmamalıdır. Ayrıca siroz hastalarında oluşan kanama riskini arttırması sarı kantaron çayının zararları arasındadır.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 14.12.2017 tarihinde yayınladı.