Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Bu Değişimlere Çok Şaşıracaksınız!

(4 oy, puan: 5,00)
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Bu Değişimlere Çok Şaşıracaksınız! Tarifi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Aşama Aşama Değişim

Bakın Neler Oluyor!

Sigara kullananlar için sigara bırakmak belki çok uzak bir hedef olabilir. Bu uzak hedefi size biraz daha yaklaştırmak için bir yazı hazırladık. Sağlığına önem verenleri düşündük ve daha temiz bir bedenle hayatına devam etmek isteyenler için; sigara bıraktıktan sonra olacak değişimleri listeledik.

Sigara bir insanın hayatını zorlaştırdığı gibi, çevresindeki insanları da zor duruma düşürmektedir. Pasif içici kişilerin, sigara kullananlardan daha fazla olduğu günümüzde, sigara bırakma için çeşitli dernekler, projeler ve girişimler yer almaktadır. Bu durumda sigara içen kişiye ise bir görev düşmektedir: “Sigarayı bırakacağım!” diyebilmek.

Artık sigaradan bıkmışsanız ve sağlık konusunda bilinçlenmişseniz, sizlere sigarayı bırakınca neler olabileceğini aşağıdaki liste ile ifade edelim. Sigara öncesi ve sonrası olacak şekilde düşündüğünüzde, aradaki farkı görebilirsiniz.

İşte, sigarayı bıraktığınız andan itibaren hayatınızda olabilecek yenilikler!

sigarayı bıraktıktan sonra

20 Dakika Sonra

Sigara bırakma zihinde başladıysa kendinize söz verdiğiniz anda etkilerini gösterecektir. İlk 20 dakika sonrasında kalp ritmi normal seviyeye düşer. Sigara içerken kalp ritminde artış gözlemlenir.

2 Saat Sonra

Kan basıncı normal seviyeye yaklaşmıştır. Hafif stres ve gerginlik de başlayabilir. Bu süre içinde iştahınız açılabilir. Kendinizi yemeğe verebilirsiniz.

12 Saat Sonra

Sigaradan dolayı vücudunuzda biriken toksinlerden arınmaya başladığınız süredesiniz. Zararlı maddeler yavaş yavaş sizden uzaklaşır. Vücudunuzdaki oksijen seviyesi yükselir ve daha rahat nefes almaya başlarsınız.

1 Gün Sonra

Sigarayı bıraktıktan 1 gün sonrasında, kalp krizi riskini azaltmış olursunuz. Sigaranın bedeninizdeki son etkilerini ancak 1 gün sonrasında yok edebilirsiniz. Daha önceki etkiler için biraz daha zamana ihtiyacınız var.

2 Gün Daha Bitti

Uzun süre sigara içenlerin duyu organlarındaki hassasiyet körelmiş duruma gelir. Ne yenilen yemekten tat alınır ne de içilen bir içecekten. Fakat sigaraya son verdikten 2 gün sonrasında iştahınız açılır ve yediğiniz besinlerin tadını daha iyi alabilirsiniz.

3. Gün Sonrasında

Sabırla gelinen 3. günün sonunda kan akışı normale döner. Nefes alışı ise daha rahat hissedilir.

3 Hafta Geçtiğinde

Sigarayı bırakalı 3 hafta olduysa, şöyle bir oh çekebilirsiniz. Çok fazla enerji isteyen spor veya tempolu yaşam artık sizi korkutmasın. Çünkü bedeninizi nikotinden arındırdınız ve tempoya hazırsınız. Bu dönemde bağışıklık sisteminiz daha güçlü hale gelir.

4-9 Ay Sonra

Akciğerleriniz kendini temizlemeye bu dönemde başlar. Sigaradan dolayı yaşanan öksürükler de en aza inecektir. Bağımlı olarak tabir edilen sigaraya düşkün insanların yoksunluk krizi, bu dönemde son bulur. Oksijen organlarınıza daha kolay ulaşır. Bu süre içinde daha dinamik ve sağlıklı olursunuz.

Sigarayı Bırakalı 1 Yıl Oldu

Sigara içenlerde kalp hastalıklarına yakalanma riski çok yüksektir. Fakat bıraktıktan 1 yıl sonra bu risk neredeyse yarı yarıya düşer.

Zaman Geçiyor, 5 Yıl Sonrası

Neredeyse 5 yıldır sigara içmediniz ve hayatınızdaki felç riskini ortadan kaldırdınız. Artık daha sağlıklısınız. Daha dinamik ve neşelisiniz. Yediğiniz yemekler eskisinden daha lezzetli. İçtiğiniz su bile harika bir tada sahip.

10 Yıl Daha Geçti

Sigaranın nasıl bir şey olduğunu unuttuğunuz döneme merhaba diyebilirsiniz. Keşke daha önce bıraksaydım diye düşüncelerin olduğu bu sürede, kanser sizden çok çok uzakta kalacaktır. Akciğerleriniz temizlenmiş ve solunum sisteminiz daha sağlıklı hale gelmiştir. Geçen 10 yıl içinde sigaraya verilen paraların birikimi de cebinize kalıyor.

15 Yıl Bitti Bile

Sigarayı nasıl bırakabilirim dediğiniz andan itibaren su gibi geçen bir 15 yıl düşünün. Bu süre içinde kalp ve damar hastalık riski, hiç sigara içmeyenlerle aynı oranda. Kalp ritmi normal seviyede ve solunum daha rahat gerçekleşiyor. Koşarken nefesiniz tıkanmıyor ve kendinizi daha dinç hissediyorsunuz. Ağız sağlığınız da korunmuş olacak bu dönemde. Zaman ne çabuk geçti değil mi?

Tamamen Bıraktınız!

Harikasınız: Sigarasız geçen 20 yıl sonunda artık pasif içiciliğe bile tahammül edemezsiniz. Çünkü sigaranın sizden götürdüklerini çok iyi bilirsiniz. Daha temiz ve daha sağlıklı bir ortamda olmak istersiniz. Geçen 20 yıl sonunda ömrünüzü uzatmış oluyorsunuz. Çünkü sigara ile geçen her gün; ömürden saatler almaktadır. Siz en doğru olanı yaptınız ve sağlıklı olmayı seçtiniz!

Unutmadan; sigara bağımlılıktır. Eğer siz de sigarasız yapamayan fakat sigaranın hastalık olduğunu bilenlerdenseniz, tedavi için lütfen tıbbi destek alınız. Sağlık sizin hakkınız…

 

Yardım ve destek için:

birakabilirsin.org

İlginizi çekebilir:

Sigara Bırakma Yolları, Sigara Nasıl Bırakılır? 8 Etkili Formül

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Bu Değişimlere Çok Şaşıracaksınız! 14.09.2018 tarihinde yayınladı.