Yılbaşı Ne Zaman? 2020 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yılbaşı Ne Zaman? 2020 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi

2020 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatili

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz… Zaman ne çabuk geçiyor, öyle değil mi? 2019’a girdiğimiz gün bile dün gibiyken şimdi aklımızda yılbaşı ne zaman, yılbaşı tatili kaç gün soruları oluşmaya başladı bile.

Kimimiz yılbaşı için tatil planları yapıyor kimimiz de soğuk bir kış akşamında karşılayacağımız yeni yılı sıcacık evlerimizde samimi bir aile ortamında kutlamayı tercih ediyoruz.

Peki, yılbaşı tatili hangi güne denk geliyor? Otel, restoran veya herhangi bir eğlence mekanında rezervasyon yaptıracaklar, iş ve okul durumunu tatile göre ayarlayacak olanlar için 2020 yılbaşı tarihi geliyor!

2020 Yılbaşı Ne Zaman?

2020yılını karşılayacağımız yeni yılın ilk günü 31 Aralık 2019’u 1 Ocak 2020’ye bağlayan yılbaşı gecesidir.

Peki, yılbaşı ne zaman?

31 Aralık 2019 Salı gününe, 1 Ocak 2020 ise Çarşamba gününe denk gelmektedir. Yani, yılbaşını hafta içinin ikinci günü akşamı karşılıyor olacağız.

yılbaşı tatili kaç gün

2020 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

1 Ocak günü ülkemizde resmi tatil kabul edilmektedir. Her resmi tatilde olduğu gibi 1 Ocak 2020 Çarşamba günü de tatil olacak.

Peki, yılbaşı tatili kaç gün?

Yılbaşı tatili yalnızca 1 günden ibaret olacak diyebiliriz. Aralık ayının son günü -salı günü- ekstrem bir hava olayı (aşırı yağmur veya kar yağışı) olmadığı sürece mesai ve eğitim – öğretim devam edecek. Çarşamba günü ise tüm gün yılbaşı tatili olduğu için okullar ve resmi kurumlar bu tarihte kapalı olacaktır.

yılbaşı ne zaman 2019

Yılbaşı Nedir? Neden Kutlanır?

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere yılın başı, yeni yılın ilk günüdür. Bir takvimin son bulduğu gün, bir sonraki yılın ise ilk ayına giriş niteliğindedir. Neredeyse tüm dünya ülkelerinin tamamında geçerli olan Miladi takvime göre 31 Aralık gününü 1 Ocak’a bağlayan gece saat 00.00 itibarıyla yılbaşı sayılır.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark Nedir?

Yılbaşı ve Noel kutlamalarının pek çok tartışmanın odağı olduğunu biliyoruz. Aralık ayı itibarıyla yılbaşı kutlamalarının başlaması, süslenen çam ağaçları, “Mutlu yıllar!” “Hoş geldin 2020!” gibi sprey yazılarıyla süslenmiş dükkan vitrinleri, kar yağmış görünümlü süslemeler, kırmızı – yeşil aksesuarlarda artış, AVM koridorlarında gezinen temsili Noel babalar, devasa hediye paketleri ve daha nicesi…

Bu konu hakkında ikiye ayrılan görüşler var. Tartışmaların asıl kaynağı esasında yeni yıl değil Noel kültürü. Hz. İsa peygamberin doğum günü olarak kutlanan 25 Aralık ve onu takip eden 1 haftalık süreç (İslam dinindeki Kutlu Doğum Haftası’na benzer bir tür kutlama) Noel Bayramı olarak kabul ediliyor. Bu bayram, Hristiyan dinine mensup olanlar için bir tür dini kutlama.

Takvimsel bir ritüel olarak da değerlendirebileceğimiz yılbaşı gecesini kutlamayı reddedenler de var elbette. Bu görüşe sahip olan kişiler, yılbaşının bir Hristiyan geleneği olduğunu ve dinimize uygun olmadığını savunuyor. Bu noktada Noel ve yılbaşı terimlerinin birbirinden farklı iki kutlama olduğunu belirtelim. Çünkü aslında ülkemizin çoğunluğunu oluşturan Müslüman nüfus için yeni yılın ilk gününe özel olarak yapılan bir tür eğlence sadece. Gece 23.59.50 saati itibarıyla yeni yıla 10 saniye kala yapılan geri sayım, çam ağacı süsleme, hediye çekilişleri yapıp yakınlara alınan armağanlar, şans getireceğine inanılan kırmızı kıyafetlerin giyilmesi, fırında iç pilavlı hindi yemeği pişirilmesi, bol tarçınlı salep ve sıcak çikolatalar da bunun bir parçası. Soğuk bir kış gecesini renklendirip biraz samimiyet katmanın, bir günlük kısa tatili değerlendirip stresten uzaklaşmanın dışında aşırı tepki ve eleştirilere sebep olabilecek bir durum gibi görünmüyor.

Özet olarak ortak tarih ve paylaşılan değerler gereği kültür sentezine ev sahipliği yapmış olan ülkemizdeki her görüşe saygı ve hoşgörü gösterebilmek mühim. Kutlayan veya kutlamayan bireylerin birbirlerinin kişisel alanlarına dahil olmamaları, müdahale etmemeleri nezaket gerektirir diyor, tüm okurlarımızın yeni yılını en içten dileklerimizle kutluyoruz. Yeni yıl tüm iyilikleri ve mutlu sürprizleriyle sizinle olsun!

yılbaşı ne zaman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 5 Adımda Mükemmel Dekor

Yılbaşı Otelleri 2020 Eğlence Programları, Avantajlı 10 Tatil Fırsatı

Yılbaşı Şarkıları: Yeni Yıl Gecesinde Ortamı Süsleyecek 10 Hit Şarkı

Yılbaşı Oyunları: Evde Kutlayanlara Özel En Eğlenceli 8 Oyun

Yılbaşı Mesajları 2020 Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Şans Dilekleri

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yılbaşı Ne Zaman? 2020 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? 19.10.2018 tarihinde yayınladı.