Yıldız Çiçeği Bakımı, Anlamı ve Çoğaltılması

Yıldız Çiçeği Bakımı, Anlamı ve Çoğaltılması Tarifi

Evde Yıldız Çiçeği (Dahlia) Nasıl Yetiştirilir?

Yıldız çiçeği, dalya ve dehlia isimleriyle de bilinir. Renkli çiçekleri sayesinde eve ayrı bir hava katan bu çiçek, hoş görüntüsü ile genellikle süs bitkisi olarak değerlendirilir. Beyaz yıldız çiçeği, sarı yıldız çiçeği, kırmızı yıldız çiçeği, mavi yıldız çiçeği… Adeta gökkuşağının her rengini yıldız çiçeği çeşitleri içerisinde görmek mümkündür.

Yıldız çiçeğini ekmek ve yetiştirmek tahmin edilenden çok daha kolay ve zahmetsizdir. Bu şahane bitki hemen her toprakta kolaylıkla yetişebilir. Ayrıca sık sık sulanmasına gerek yoktur. Bu çiçek için en ideal yerler bol güneş alan bahçelerdir. Çünkü suyu sevmeyen bu bitki güneşe adeta aşıktır. Yıldız çiçeği doğru uygulamalarla iyi bakıldığında yaz sonu ve sonbahar döneminde çiçek açar.

Bu yazımız evde yıldız çiçeği yetiştirmek isteyenlere özel olarak hazırlandı. Yıldız çiçeği bakımı ve çoğaltılmasına dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Mum Çiçeği Bakımı, Çoğaltılması, Ne Zaman Açar?

yıldız çiçeği bakımı

Yıldız Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıldız çiçeği hemen her toprakta yetişebilir. Bu bitki suya çok fazla ihtiyaç duymadığından yetiştirmesi oldukça kolaydır. Bununla birlikte söz konusu yıldız çiçeği bakımı ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu belirtmek zorundayız. Ama endişelenmeyin. Biz sizler için tüm bu püf noktalarını derledik. Yıldız çiçeği nasıl bakılır sorusu için tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz. İşte yıldız çiçeği bakımının püf noktaları!

Toprak Seçimi

Yıldız çiçeği hemen her toprak türünde kolaylıkla yetiştirilebilir. Ancak daha sağlıklı bir gelişim için pH değeri yüksek, alkali, verimli, humuslu ve kolay drenaj sağlanan toprakları tercih etmelisiniz.

Sulama

Yıldız çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusu için en önemli kısım tabii ki her bitkide olduğu gibi sulamadır. Yıldız çiçeği susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Yıldız çiçeği yetiştirilirken sulama çok fazla yapılmaz; ama suyun kaliteli olması mühimdir. Çiçeğe ne zaman su vereceğinize karar vermek için toprağını kontrol etmeniz yeterlidir. Eğer toprak kuru ise sulama zamanı gelmiş demektir.

Konumlandırma

Yıldız çiçeği güneşi sever mi, nasıl konumlandırmalı? Yıldız çiçeği, güneşi seven çiçeklerdendir. Hatta öyle ki; bu bitki ne kadar çok güneş görürse o kadar çok çiçek açar. İlkbahar aylarının başından yaz mevsiminin sonuna kadar günde minimum 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu çiçeği evinizin en fazla güneş alan noktasına, balkona ya da terasa konumlandırmanızı öneririz.

Yapısı nedeniyle narin göründüğü için yıldız çiçeği balkonda yetişir mi diye endişe ediyor olabilirsiniz, çok rüzgarlı bir balkonunuz yoksa yıldız çiçeğini dış ortamda da yetiştirebilirsiniz.

Yıldız çiçeğini konumlandırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise çiçeği koyduğunuz yerin havadar olmasıdır. Çünkü bu bitki özellikle çiçek açma döneminde temiz havaya ihtiyaç duyar. Yıldız çiçeği açmıyor acaba neden diye düşünüyorsanız bu sorunun cevabı genellikle çiçeğin yerini sevmemesiyle ilgili olabilmektedir.

Isı – Sıcaklık

Yıldız çiçeği oda sıcaklığında sağlıklı bir gelişim gösterir. Ancak çimlenme döneminde oda sıcaklığının normalden birkaç derece fazla olmalıdır. Çimlenme gerçekleştikten sonra ise oda sıcaklığını normal seviyesine alabilirsiniz.

Manolya Çiçeği Bakımı, Anlamı ve Faydaları

Yıldız Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Yıldız çiçeği çoğaltılması 2 şekilde yapılır. Bunlar kök çeliği ve tohum ekme yöntemleridir. Yıldız çiçeğinin yumruları birbirine ince bağlantılar ile bağlıdır. Bu çiçeğin yumrularından çimlenme yani filizlenme gözleri belirgin olanları dikkatlice kesilerek ayrılır ve başka bir saksıya ekilir. Bu işleme kök çeliği yöntemi denilmektedir. Yıldız çiçeği çoğaltma için sık kullanılan bir yöntemdir.

Kök çeliği ile çoğaltma işlemi bitki uyku dönemindeyken yani kasım sonundan şubat sonuna kadar olan dönemde yapılmalıdır. Yıldız çiçeği yaprak kuruması sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Çiçeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi için kuruyan yapraklar düzenli olarak temizlenmelidir.

Yıldız çiçeğinin bir diğer çoğaltma yöntemi ise tohum ekme yöntemidir. Ancak bu çiçek her yıl tohum vermez, verse bile tohum melezdir. Ne demek istiyoruz? Bu bitkiyi tohumla çoğaltabilirsiniz ancak bitki birbirinden farklı şekil ve renkte çiçekler açar. Bu nedenle yıldız çiçeği genellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi kök çeliği yöntemiyle çoğaltılır.

Açelya Çiçeği Bakımı, Anlamı, Çoğaltılması

yıldız çiçeği anlamı

Yıldız Çiçeği Anlamı, Özellikleri ve Çeşitleri

Dalya, dehlia isimleriyle de bilinen yıldız çiçeği, Asteraceae yani papatyagiller familyasına ait bir bitkidir. Ana vatanı Meksika olan bu çiçeğin birçok çeşidi mevcuttur. Dahlia yıldız çiçeği, iyi bir şekilde bakıldığında yaz ve sonbahar boyunca çiçekli kalır.

Renkli çiçekleri sayesinde hoş bir görüntüye sahip olan bu bitki evlerin yanı sıra park ve bahçelerde de süs bitkisi olarak değerlendirilir. Bu bitki çiçekçilerde ve yapı markette vazo çiçeği olarak satılır. Ancak bu şekilde kökleri olmadığından en fazla 10 gün yaşayabilir. Eğer evde yıldız çiçeği yetiştirmek istiyorsanız çiçekçiden yıldız çiçeği tohumu alıp saksıya ekebilirsiniz.

Yıldız çiçeğinin ömrü ne kadardır derseniz birçok çiçek gibi sezonluktur. Soğanları saklanarak havalar güzelleştiğinde tekrar yeşillendirilebilir. Yıldız çiçeği saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen, bakımı zahmetsiz olan bir bitkidir. Yıldız çiçeği anlamı sabırdır. Yani bu çiçek sabrı temsil eder.

Nergis Çiçeği Bakımı, Evde Yetiştirme İpuçları

yıldız çiçeği nasıl çoğaltılır

Yıldız Çiçeği Soğanı Nasıl Saklanır?

Yıldız çiçeği soğanı, soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle soğanları doğru bir şekilde saklamaya özen göstermelisiniz. Yıldız çiçeği soğanını toprak altında saklayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise file ya da bez torba içinde muhafaza etmektir.

Kardelen Çiçeği Hikayesi, Özellikleri, Nerede Yetişir?

yıldız çiçeği çoğaltma

Sümbül Çiçeği: Bakımı ve Çoğaltılması

Atatürk Çiçeği Bakımı, Nasıl Çoğaltılır?

Küpe Çiçeği: Bakımı, Çoğaltılması, Çeşitleri

Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bakla Tarifi

Bakla

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bakla Kızartması (Bakla Balığı) Tarifi

Bakla Kızartması (Bakla Balığı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Bakla Salatası Farklı Ve Lezzetli Tarifi

Bakla Salatası Farklı Ve Lezzetli

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Yıldız Pide Tarifi

Yıldız Pide

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Yıldız Salata Tarifi

Yıldız Salata

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sofranın Yıldızı Tarifi

Sofranın Yıldızı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Günlerin Yıldızı Yıldız Şehriye Salatası Tarifi

Günlerin Yıldızı Yıldız Şehriye Salatası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yıldız Kurabiye Tarifi

Yıldız Kurabiye

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Pratik Ve Leziz Yıldız Şehriye Salatası Tarifi

Pratik Ve Leziz Yıldız Şehriye Salatası

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Tarifler Geri
Videolar Geri