Atatürk Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Budama, Saksı Değişimi, Sulama

Ulu Önderden İlham Alan Atatürk Çiçeği – Ponsetya

Eğer evinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde zengin bir çiçek bahçesi kurmaya hazırlanıyor ya da halihazırda yetiştirdiğiniz bitkilerinizin arasına renkli ve yepyeni bir üye arıyorsanız, seçiminizi Atatürk çiçeğinden yana yapabilirsiniz.

Latince adı Euphorbia pulcherrima olan, dünyada ponsetya, Türkiye’de ise Atatürk çiçeği olarak bilinen bu özel bitki, kışın çiçek açar. Gösterişli kırmızı, pembe ve krem rengi yapraklarıyla her tür mekânda görsel bir şölen yaratan bitki, iyi bakıldığında uzun süre yaşayabilir.

Peki bu çiçeğin hikâyesi nedir? Ana vatanı neresidir? Uzun yaşaması için nasıl bakılması gerekir? İşte sizin için Atatürk çiçeğinin bakımı ve özellikleri:

Atatürk çiçeği bakım

Atatürk Çiçeği Nedir? Özellikleri ve Hikâyesi

Atatürk çiçeği hikâyesi oldukça ilginç detaylardan oluşur. Ana yurdu Meksika ve Orta Amerika olan ve sütleğengiller familyasına ait olan Atatürk çiçeği diğer adı dünyada ponsetya olarak bilinir. ABD’li bitki bilimci Joel Roberts Poinsett tarafından 19. yüzyılda Amerika’ya götürülen bitki, ponsetya ismiyle literatüre geçmiştir.

Türkiye’de adının Atatürk çiçeği olarak anılmasının hikâyesi ise son derece ilginçtir. Atatürk çiçeği anlamı Türkiye’de tanınmasına öncü olan ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilişkilidir. Türkiye’de Atatürk sayesinde yetiştirilmeye başlanan ponsetya, bitki bilimciler tarafından Atatürk çiçeği olarak adlandırılır.

Ortalama 60 cm boyunda olan ve 5 metreye kadar uzayabilen Atatürk çiçeği, koyu yeşil uzun yaprakları, kırmızı, pembe ya da krem rengi olabilen çanak yaprakları ve küçük sarı çiçekleriyle görsel olarak son derece etkileyici bir bitkidir.

Atatürk çiçeği fiyat

Atatürk Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Atatürk çiçeği bakmak isteyenlerin Atatürk çiçeği özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

  • Konumlandırma: Öncelikle bitkinin yazın aydınlık ve yarı gölge bir alanda yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekilir.
  • Sıcaklık: Atatürk çiçeği için ne çok sıcak ne de çok soğuk hava iyidir. Uygun büyüme ortamı için 10 ila 19 derece arasında bir sıcaklığın ideal olabileceği söylenirken, bitkiyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak da bir başka önemli tavsiye olarak öne çıkar.
  • Takviye: Yılda bir kez vitamin ve mineral takviyesi yapmak çiçeğin dayanıklılığı ve sağlıklı büyümesi açısından mutlaka önerilir.

Atatürk çiçeği bakımı nasıl yapılır

Atatürk Çiçeği Çoğaltma İşlemi

Atatürk çiçeği tam bir kış bitkisi olmasından dolayı aslında oldukça dayanıklıdır. Ama ilkbahar yüzünü göstermeye başladığında o da gösterişli yapraklarını bir bir dökmeye başlar. Bitkinin uzun süre yaşayabilmesi ve sağlıklı büyüyebilmesi için bu dönemde budama yapılması son derece önemlidir.

Budama sonrası yapılabilecek çoğaltma işlemi ise bitki köklerinden ayrılarak yapılır. Bitkiden ayrılan sağlıklı dalların özellikle mayıs ayında torf bakımından zengin bir toprağa ekilmesi önerilir. Bu dönemde düzenli sulama yapmak gerekir. Sürekli nemli bırakılan toprakta yepyeni bir Atatürk çiçeği kolaylıkla kök salabilir. Çoğaltma işlemi için önerilen oda sıcaklığı ise 17-18 derece civarında seyreder.

Atatürk çiçeği yaprakları dökülüyor

Atatürk Çiçeği Budama İşlemi

Bahar itibariyle yapraklarını dökmeye başlayan Atatürk çiçeği için en uygun budama zamanı yine bu süreçtir. Özellikle mayıs ayı itibarıyla çatal gövde üzerinden zayıf ya da cansız yaprakların temizlenmesiyle yapılan budama işlemi, bitkinin dayanıklılığı adına oldukça önemlidir.

Budama işleminde Atatürk çiçeğinin gövdesinde yer alan zayıf dallar da kesilir ve bu şekilde açma döneminde bitkinin çiçek ve yapraklarının çok daha gür çıkması sağlanır. Budama işleminde yaşlı ve zayıf dalların topraktan itibaren 10-15 cm mesafede kesilmesi de bir başka önemli tavsiyedir.

Atatürk çiçeği çoğaltma

Atatürk Çiçeği Saksı Değişimi

Atatürk çiçeği tohumu yumuşak ve torf bakımından zengin toprakları sever. Süs bitkisi toprağı olarak geçen bu toprak türü çiçekçilerden kolaylıkla bulunabilir. Atatürk çiçeğinin saksısı ise bitkinin hava almasına ve fazla suyu dışarı atmasına yardımcı olan delikli ve tablalı bir saksı olmalıdır.

Saksı değişimi için en uygun dönem nisan – mayıs ayıdır ve saksı değişimini yılda bir kez yapmak önemlidir. Bitkinin büyüdüğü ve daha da büyüyeceği hesaba katılarak bir numara büyük bir saksıya geçirilmesi köklerin rahat etmesini sağlar.

Saksısı değiştirilen Atatürk çiçeği, düzenli olarak sulanmalı, gübreleme işlemi ise haziran – ekim ayları arasında haftada bir kez olacak şekilde yapılmalıdır. Eylül ayına kadar düzenli sulanan ve gübrelenen bitki, çiçeklenme dönemine girdiğinde (aralık – ocak) daha az sulanmaya başlanır.

Çiçeklenen Atatürk çiçeğinin çok sulanması yapraklarının dökülmesine neden olabilir. Atatürk çiçeği bir sonraki budama işlemine, yani nisan – mayıs ayına kadar yine az sulanarak yarı aydınlık bir alanda tutulmalıdır.

Atatürk çiçeği yaprakları kızarmıyor

Atatürk Çiçeği Sulama Teknikleri

Atatürk çiçeği bakımında belki de en çok dikkat edilmesi gereken konu sulamadır. Yapraklarını dökmemesi, çürümemesi ve mantar olmaması adına bitkinin özellikle kış aylarında çok sulanmaması gerekir.

Atatürk çiçeği, kışın haftada bir defa çok soğuk olmayan, ılık olması tercih edilen bir suyla sulanabilir. Bahar ve kış dönemi ise havanın ısınması dolayısıyla çiçeklerin çok daha fazla suya ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Atatürk çiçeği bu dönemde haftada iki kez ve daha bol suyla sulanabilir.

Sulanan bitki bir müddet sonra saksı tablasında biriken sudan arındırılmalıdır. Burada biriken su, dökülmemesi halinde bitkinin çürümesine neden olabilir. Her gün aynı saatte ve aynı miktarda suyla sulanan bitki, bu düzenli rutin sayesinde çok daha sağlıklı büyür.

Yazın bazı günler çok daha sıcak olabilir. Bu tür zamanlarda bitki toprağını kontrol etmek önemlidir. Parmağınızı batıracağınız toprak, yüzey altında da yoğun bir kuruluğa sahipse rutin dışı sulama yaparak bitkiyi ferahlatmak gerekebilir. Bu durumda haftada birkaç kez sulama yapmak bitkinin yazı sorunsuz geçirmesini sağlar.

Atatürk çiçeği budama

Atatürk Çiçeği Yaprakları Dökülüyor ve Kızarmıyor İse Ne Yapmalı?

Atatürk çiçeğinin koyu kırmızı yapraklarıyla son derece etkileyici bir bitki olduğunu ve dekoratif olmasıyla da sık tercih edildiğini söylemiştik. Bazı durumlarda bitkinin yapraklarının istenen seviyede kızarmadığı, hatta döküldüğü gözlenebilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken noktalar ve alınması gereken önlemler söz konusudur.

  • Yaprak dökülme sorunu kışın fazla sulama yapma nedeniyle gerçekleşebilir. Kışın sadece haftada bir kez sulanması gereken Atatürk çiçeği aksi halde yapraklarını dökebilir. Hatta bu durum çürümeye ya da mantar gibi hastalıklara da neden olabilir.
  • Yapraklarının istenen seviyede kızarması ise yine aldığı ışıkla ilgilidir. Eylül ayından itibaren günün yarısında kesintisiz bir şekilde karanlıkta tutulması gereken bitki, karanlık bir odada ya da ışık geçirmeyen bir örtüyle ışıktan korunabilir.
  • Atatürk çiçeği tomurcuklandıktan sonra doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık bir mekânda tutulmalıdır. Tomurcuklanan yaprakların bu bakım püf noktaları sayesinde kıpkırmızı bir şekilde büyümeye başladığı gözlenir.
  • Karanlıkta tutmak çiçeğin kısalan gündüz süresini algılamasını ve çiçek vermesini sağlar. Çiçek vermesi de kırmızı yaprakların büyümesi anlamına gelir. Çiçek veremeyen Atatürk çiçeği, o görkemli kırmızı yapraklarından da yoksun kalır.

Evin direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık olan her köşesinde bakılabilen, çok fazla su ihtiyacı olmayan ve bakımına özen gösterildiğinde oldukça uzun yaşayan Atatürk çiçeği, sarı çiçekleri ve kırmızı, pembe ve krem rengi çanak yapraklarıyla oldukça etkileyicidir. Çiçek bahçenizi bu kıpkırmızı zarif çiçekle şenlendirmek istiyorsanız, uygun Atatürk çiçeği fiyat seçeneklerine bakabilir ve istediğiniz mekâna canlılık ve renk katabilirsiniz.

Atatürk çiçeği

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Sulama, Saksı Değiştirme Teknikleri

Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Evde Teraryum Yapımı ve Bakımı, İpuçlarıyla Aşamalı Anlatım

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Saksıda Çiçek (Puding) Tarifi
Saksıda Çiçek (Puding)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama374
Hazır Puding Çoğaltma Tarifi
Hazır Puding Çoğaltma4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama30
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama196
Saksı Tatlısı Tarifi
Saksı Tatlısı2-4 kişilik, Pişirme yok, 40dk Hazırlama8
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı4-6 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama1
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama30
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama120
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama19
Saksı Kebabı Tarifi
Saksı Kebabı4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 25dk Hazırlama153
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Tarifler Geri
Videolar Geri