Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Rengarenk Hoş Kokulu Sümbül Çiçeği Bakımı

Sümbül çiçeği de tıpkı diğer çiçekler gibi evlerin renklenmesinde ve huzurlu olmasında etkili bir çiçektir. Çiçek bakımı ile ilgilenen kişilerin stresten daha uzak olduğu ve ruhunun daha sakin olduğu bilinmektedir. Çiçeklerle ilgilenmek stresi alan ve kişiye neşe veren bir hobidir. Şimdi sizlere bu yazımızda kokusu hoş, ömrü de uzun olan sümbül çiçeği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Sümbül çiçeğini yetiştirmek istediğinizde bu sayfadaki bilgileri hatırlayarak çiçeğin canlılığını koruyabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinde ve deterjanlarda sümbül çiçeği neden tercih edilir hiç düşündünüz mü? Kokusu ile insanı mest eden bu çiçek bulunduğu her ortamda hoş kokusu ile dikkat çeker. Bu nedenle firmalar deterjanlarda, yumuşatıcılarda ve parfümlerde sümbül çiçeğinden esinlenir. Özellikle de parfüm ve deodorant satın alırken sümbül çiçeğini de denemenizi tavsiye ederiz. Bahar esintili bu çiçeği evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz.

sümbül soğanı

1) Sümbül Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizde yahut balkonda sümbül çiçeği varsa sümbül bakımı için şu bilgilere göz atmanızı öneririz. Çünkü su, ışık, toprak koşulları uygun olduğunda çiçeğiniz daha güzel kokacak ve canlılığını uzun süre koruyacaktır.

  • Işık: Sümbülün ihtiyacı olan güneş ışığı dolaylı olarak karşılanmalıdır. Bu nedenle güneşin dik geldiği köşelere rahat edemez. Hafif gölgeli mekanlar sümbül için idealdir.
  • Isı: Rüzgarı çok sevmeyen sümbül bitkisi, ortalama 15 derece ısıda canlı kalabilir. Sürekli hava akımı olan odalar sümbül için uygun değildir.
  • Toprak: Sümbül çiçeğinin toprak seçimi hafif nemli ve bolca humuslu olmalıdır. Sümbül çiçeği humusu sever.
  • Sulama: Sümbülü sularken haftada 2 defa su vermeniz onun için yeterli olacaktır. Susuz kalmaya dayanamayan sümbülü kuru bırakmamalısınız. Bu nedenle bulunduğunuz iklim koşullarına göre kontrollü şekilde sulayabilirsiniz. Suyu verirken toprağın her detayına suyun ulaşmasını sağlamalısınız. Kuru bir bölge kalmamasına dikkat ederseniz çiçeğinizin sağlığı için iyi olacaktır. Oda sıcaklığında bekleyen suyu çiçeğinize verebilirsiniz.
  • Saksı: Tercih edeceğiniz sümbül saksısı büyüklüğü sümbül soğanı için ideal olmalıdır. Soğanın rahatça ekilmesi için orta boy bir saksı tercih edebilirsiniz.

sümbül çiçek

2) Sümbül Çiçeği Nasıl Ekilir?

Sümbül çiçeğini ekmek için herhangi bir dönemi beklemenize gerek yoktur. Ne zaman bir sümbül tohumu temin ederseniz o gün ekmek için ellerinizi toprakla buluşturabilirsiniz. Soğanın büyüklüğüne şöyle bir bakın. Daha sonra saksının tabanına toprağı ekleyin. Soğanın büyüklüğünden iki parmak daha derinde olacak şekilde soğanı saksı içine yerleştirin. Kalan toprağı da soğanın çevresine dağıtın ve can suyunu verin. Eğer sümbül soğanı kuru ise canlanması biraz zaman alabilir. Bu nedenle taze sümbül soğanı bulduğunuzda hemen o gün saksıya ekebilirsiniz.

sümbül çiçeği

3) Sümbül Çiçeği Sulama Teknikleri

Sürekli nemli kalmayı isteyen sümbül çiçeğini sularken dikkatli olmanızda fayda olacak. Listedeki sulama tekniklerini bir defa gözden geçirmenizi öneriyoruz:

  • Sümbülü kış ve yaz mevsimlerinde kontrollü şekilde sulamak gerekecek. Özellikle de sıcak günlerde kesinlikle susuz bırakmayın. Sümbül her zaman nemli kalmalıdır.
  • Suyu sadece kök veya yapraklara değil çiçeğin her bölümüne ulaştırmaya özen göstermelisiniz.
  • Bir sulama kabınız olsun ve bu kabı sümbülü sularken kullanın. Her sulamada aynı ölçüde su vermeye dikkat edin.
  • Soğuk günlerde musluk suyunu dinlendirip vermelisiniz. Akşamdan bekleyen suyu gün içinde verebilirsiniz.
  • Eğer saksıya çok su verdiyseniz tabakta biriken suyu boşaltmalısınız. Fazla su böceklenmeye ve çürümeye neden olacaktır. Önemli olan çiçeği su içinde bırakmak değil hafif nemli tutmaktır.

sümbülün anlamı

4) Sümbül Çiçeği Çoğaltma İşlemi

Tohum döken veya yavrulayan sümbülü nasıl çoğaltırım diye merak ediyorsanız şimdi size sümbül çoğaltma bilgilerini açıklayalım. Çok kolay şekilde sümbül çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz. Köklerden ayırma yöntemini diğer çiçeklerde uyguladığınız gibi sümbül için de deneyebilirsiniz. Köklerden yeni filizlenen bitkiyi alıp bir başka saksıya dikebilirsiniz. Yalnız kökten ayırırken dikkatli olmanızda fayda olacak.

Tohumla çoğaltma işlemi için toprağın yaklaşık 1 cm altına tohumu ekin ve bir miktar su verin. Bu dönemde hafif rüzgarlı ortamda saksıyı bekletin. Rüzgar sayesinde çimlenme olayı gerçekleşecektir. Çimlenen bitkinizi daha sonra hafif gölgeli ve serin yere alıp büyümesine şahit olabilirsiniz.

sümbül çiçeği

5) Sümbül Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksı değişimi çiçeklerin ömrü için yılda bir defa gerekli olan bir işlemdir. Fakat bazı çiçekler saksı değişiminden etkilenebilir. Sümbül çiçeği de bu konuda hassas olan bir çiçek türüdür. Sıkça saksı değişimi sümbülün sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve çok büyük sümbül soğanını çürütebilir. Bu nedenle ihtiyaç halinde saksı değişimi daha doğru olacaktır. Soğanın çok büyüdüğü dönemlerde saksı küçük ve dar geliyorsa bir boy büyük saksıya bitki taşınır. Saksı değişimi yaparken toprağı da yenilemeniz gerekecek.

Çiçek dükkanlarından sümbül alıp evinizde yetiştirebilirsiniz. Sümbül fiyatları tohum ve bitki için ortalama 20 TL’den satılmaktadır.

sümbül çiçeği

6) Sümbül Çiçeği Anlamı, Çeşitleri ve Özellikleri

Sümbül çiçeği soğanlı bitkiler arasında yer alan hoş bir kokuya sahip çiçek türüdür. Botanik alanındaki sınıfı Hyacinthus olmaktadır. Yetişme alanı ise epey geniştir. Doğu Akdeniz’den başlar, Türkmenistan ve İran’a kadar sümbül görülebilir. İlkbahar aylarında çiçeklenmeye başlayan sümbül çiçeğinin mor, lila, pembe, sarı, beyaz gibi renkleri vardır ve yeşil yaprakları arasından bu sümbül çeşitleri büyür. Sümbül çiçeği mitolojik bir anlam taşır. Sümbül anlamı ise yeniden doğuş olacaktır. Sparta kralının genç oğlu olarak rivayet edilir.

Yunan mitolojisine göre sümbülün hikayesi Sparta kralının oğlunun can verdiği yerden bir sümbülün oluşması ile bilinmektedir. Apollo ve Hyakintos vaktinde disk atma oyunu oynarken Hyakintos’a disk gelir ve canını kaybetmesine neden olur. Bu acı verici duruma çok üzülen ve kahrolan Apollo, o anki acı duyguları ile şu sözleri söyler. Apollo’nun sözlerinden sonra Hyakintos’un can verdiği yerden bir sümbül büyür ve artık bu çiçek yeniden doğuşun bir simgesi haline gelir:

“ Ey sevgili çocuk, ölüyorsun, senin taze ve güzel gençliğini ben kendi ellerimle yıktım, yok ettim. Madem ki ben seninle mezara, yer altına gelemiyorum, madem ki benim yerim göklerdedir, istiyorum ki seni kendim gibi bir ölümsüz yapayım. İstiyorum ki seni, neşeli ve kudretli olduğum zamanlarda görebileyim, ışıklarımla seni okşayayım, koklayayım. Onun için seni çiçek yapacağım. Sen yaşayacaksın. Ben dünyaya yaklaştığım ve ilkbahar kara kışı bozguna uğrattığı zaman sen topraktan baş kaldıracak fışkıracaksın…”

Sümbül çiçeğinin yaprakları toplanıp kurutulduğunda sağlık için epey faydalı olacaktır. Sümbül yapraklarının ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Cilt sağlığı için de pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer alır. Bedeni rahatlattığı gibi sinirleri de yatıştırmaktadır. Hoş kokusundan dolayı parfüm ve kolonyalarda da sümbülden faydalanılır.

sümbül çiçek

Evde Teraryum Yapımı ve Bakımı, İpuçlarıyla Aşamalı Anlatım

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

Lotus Çiçeği: Anlamı Özellikleri ve Faydaları

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Saksı Değiştirme, Sulama Teknikleri

Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Macaron (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Macaron (Tüm Püf Noktalarıyla)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat Hazırlama33
Ekler Tüm Püf Noktalarıyla Tarifi
Ekler Tüm Püf Noktalarıyla12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 40dk Hazırlama29
Püf Noktalarıyla Bakla Yemeği Tarifi
Püf Noktalarıyla Bakla Yemeği4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama54
Tüm Püf Noktalarıyla “Fırın Sütlaç” Tarifi
Tüm Püf Noktalarıyla “Fırın Sütlaç”6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Peynirli Poğaça (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Peynirli Poğaça (Tüm Püf Noktalarıyla)12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama43
Su Böreği (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Su Böreği (Tüm Püf Noktalarıyla)12-14 kişilik, 40dk Pişirme, 1 saat Hazırlama781
Tüm Püf Noktaları İle Menemen Tarifi
Tüm Püf Noktaları İle Menemen Tarifi2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama32
Donut Tarifi Tüm Püf Noktalarıyla (Videolu)
Donut Tarifi Tüm Püf Noktalarıyla (Videolu)4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 30dk Hazırlama33
Tüm Püf Noktalarıyla Şeftalili Tart (Videolu) Tarifi
Tüm Püf Noktalarıyla Şeftalili Tart (Videolu)6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 1 saat Hazırlama210
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Rezene Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene: Vitamin Deposu Doğal İlaç! Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki…

Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın! Tarifi
Meyve Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın!

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Modern yaşamın getirdiği en büyük sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı,…

Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar? Tarifi
Mahlep Nedir? Faydaları, Kullanımı, Ne İşe Yarar?

Mahlep: Tatlı Kokulu Hamur İşi Baharatı Mahlep, ağızda dağılan o kıyır kıyır tuzlu kurabiye ve…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 5 Bitkisel Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Ağustos Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

Ağustos ayı hoş geldi! Yaz aylarının sağlıklı sebze ve meyvelerine ağustos ayında bir de mürdüm…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Tarifler Geri
Videolar Geri