Sümbül Çiçeği Bakımı: 6 Adımda İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Rengarenk Hoş Kokulu Sümbül Çiçeği Bakımı

Sümbül çiçeği de tıpkı diğer çiçekler gibi evlerin renklenmesinde ve huzurlu olmasında etkili bir çiçektir. Çiçek bakımı ile ilgilenen kişilerin stresten daha uzak olduğu ve ruhunun daha sakin olduğu bilinmektedir. Çiçeklerle ilgilenmek stresi alan ve kişiye neşe veren bir hobidir. Şimdi sizlere bu yazımızda kokusu hoş, ömrü de uzun olan sümbül çiçeği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Sümbül çiçeğini yetiştirmek istediğinizde bu sayfadaki bilgileri hatırlayarak çiçeğin canlılığını koruyabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinde ve deterjanlarda sümbül çiçeği neden tercih edilir hiç düşündünüz mü? Kokusu ile insanı mest eden bu çiçek bulunduğu her ortamda hoş kokusu ile dikkat çeker. Bu nedenle firmalar deterjanlarda, yumuşatıcılarda ve parfümlerde sümbül çiçeğinden esinlenir. Özellikle de parfüm ve deodorant satın alırken sümbül çiçeğini de denemenizi tavsiye ederiz. Bahar esintili bu çiçeği evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz.

sümbül soğanı

1) Sümbül Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizde yahut balkonda sümbül çiçeği varsa sümbül bakımı için şu bilgilere göz atmanızı öneririz. Çünkü su, ışık, toprak koşulları uygun olduğunda çiçeğiniz daha güzel kokacak ve canlılığını uzun süre koruyacaktır.

  • Işık: Sümbülün ihtiyacı olan güneş ışığı dolaylı olarak karşılanmalıdır. Bu nedenle güneşin dik geldiği köşelere rahat edemez. Hafif gölgeli mekanlar sümbül için idealdir.
  • Isı: Rüzgarı çok sevmeyen sümbül bitkisi, ortalama 15 derece ısıda canlı kalabilir. Sürekli hava akımı olan odalar sümbül için uygun değildir.
  • Toprak: Sümbül çiçeğinin toprak seçimi hafif nemli ve bolca humuslu olmalıdır. Sümbül çiçeği humusu sever.
  • Sulama: Sümbülü sularken haftada 2 defa su vermeniz onun için yeterli olacaktır. Susuz kalmaya dayanamayan sümbülü kuru bırakmamalısınız. Bu nedenle bulunduğunuz iklim koşullarına göre kontrollü şekilde sulayabilirsiniz. Suyu verirken toprağın her detayına suyun ulaşmasını sağlamalısınız. Kuru bir bölge kalmamasına dikkat ederseniz çiçeğinizin sağlığı için iyi olacaktır. Oda sıcaklığında bekleyen suyu çiçeğinize verebilirsiniz.
  • Saksı: Tercih edeceğiniz sümbül saksısı büyüklüğü sümbül soğanı için ideal olmalıdır. Soğanın rahatça ekilmesi için orta boy bir saksı tercih edebilirsiniz.

sümbül çiçek

2) Sümbül Çiçeği Nasıl Ekilir?

Sümbül çiçeğini ekmek için herhangi bir dönemi beklemenize gerek yoktur. Ne zaman bir sümbül tohumu temin ederseniz o gün ekmek için ellerinizi toprakla buluşturabilirsiniz. Soğanın büyüklüğüne şöyle bir bakın. Daha sonra saksının tabanına toprağı ekleyin. Soğanın büyüklüğünden iki parmak daha derinde olacak şekilde soğanı saksı içine yerleştirin. Kalan toprağı da soğanın çevresine dağıtın ve can suyunu verin. Eğer sümbül soğanı kuru ise canlanması biraz zaman alabilir. Bu nedenle taze sümbül soğanı bulduğunuzda hemen o gün saksıya ekebilirsiniz.

sümbül çiçeği

3) Sümbül Çiçeği Sulama Teknikleri

Sürekli nemli kalmayı isteyen sümbül çiçeğini sularken dikkatli olmanızda fayda olacak. Listedeki sulama tekniklerini bir defa gözden geçirmenizi öneriyoruz:

  • Sümbülü kış ve yaz mevsimlerinde kontrollü şekilde sulamak gerekecek. Özellikle de sıcak günlerde kesinlikle susuz bırakmayın. Sümbül her zaman nemli kalmalıdır.
  • Suyu sadece kök veya yapraklara değil çiçeğin her bölümüne ulaştırmaya özen göstermelisiniz.
  • Bir sulama kabınız olsun ve bu kabı sümbülü sularken kullanın. Her sulamada aynı ölçüde su vermeye dikkat edin.
  • Soğuk günlerde musluk suyunu dinlendirip vermelisiniz. Akşamdan bekleyen suyu gün içinde verebilirsiniz.
  • Eğer saksıya çok su verdiyseniz tabakta biriken suyu boşaltmalısınız. Fazla su böceklenmeye ve çürümeye neden olacaktır. Önemli olan çiçeği su içinde bırakmak değil hafif nemli tutmaktır.

sümbülün anlamı

4) Sümbül Çiçeği Çoğaltma İşlemi

Tohum döken veya yavrulayan sümbülü nasıl çoğaltırım diye merak ediyorsanız şimdi size sümbül çoğaltma bilgilerini açıklayalım. Çok kolay şekilde sümbül çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz. Köklerden ayırma yöntemini diğer çiçeklerde uyguladığınız gibi sümbül için de deneyebilirsiniz. Köklerden yeni filizlenen bitkiyi alıp bir başka saksıya dikebilirsiniz. Yalnız kökten ayırırken dikkatli olmanızda fayda olacak.

Tohumla çoğaltma işlemi için toprağın yaklaşık 1 cm altına tohumu ekin ve bir miktar su verin. Bu dönemde hafif rüzgarlı ortamda saksıyı bekletin. Rüzgar sayesinde çimlenme olayı gerçekleşecektir. Çimlenen bitkinizi daha sonra hafif gölgeli ve serin yere alıp büyümesine şahit olabilirsiniz.

sümbül çiçeği

5) Sümbül Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksı değişimi çiçeklerin ömrü için yılda bir defa gerekli olan bir işlemdir. Fakat bazı çiçekler saksı değişiminden etkilenebilir. Sümbül çiçeği de bu konuda hassas olan bir çiçek türüdür. Sıkça saksı değişimi sümbülün sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve çok büyük sümbül soğanını çürütebilir. Bu nedenle ihtiyaç halinde saksı değişimi daha doğru olacaktır. Soğanın çok büyüdüğü dönemlerde saksı küçük ve dar geliyorsa bir boy büyük saksıya bitki taşınır. Saksı değişimi yaparken toprağı da yenilemeniz gerekecek.

Çiçek dükkanlarından sümbül alıp evinizde yetiştirebilirsiniz. Sümbül fiyatları tohum ve bitki için ortalama 20 TL’den satılmaktadır.

sümbül çiçeği

6) Sümbül Çiçeği Anlamı, Çeşitleri ve Özellikleri

Sümbül çiçeği soğanlı bitkiler arasında yer alan hoş bir kokuya sahip çiçek türüdür. Botanik alanındaki sınıfı Hyacinthus olmaktadır. Yetişme alanı ise epey geniştir. Doğu Akdeniz’den başlar, Türkmenistan ve İran’a kadar sümbül görülebilir. İlkbahar aylarında çiçeklenmeye başlayan sümbül çiçeğinin mor, lila, pembe, sarı, beyaz gibi renkleri vardır ve yeşil yaprakları arasından bu sümbül çeşitleri büyür. Sümbül çiçeği mitolojik bir anlam taşır. Sümbül anlamı ise yeniden doğuş olacaktır. Sparta kralının genç oğlu olarak rivayet edilir.

Yunan mitolojisine göre sümbülün hikayesi Sparta kralının oğlunun can verdiği yerden bir sümbülün oluşması ile bilinmektedir. Apollo ve Hyakintos vaktinde disk atma oyunu oynarken Hyakintos’a disk gelir ve canını kaybetmesine neden olur. Bu acı verici duruma çok üzülen ve kahrolan Apollo, o anki acı duyguları ile şu sözleri söyler. Apollo’nun sözlerinden sonra Hyakintos’un can verdiği yerden bir sümbül büyür ve artık bu çiçek yeniden doğuşun bir simgesi haline gelir:

“ Ey sevgili çocuk, ölüyorsun, senin taze ve güzel gençliğini ben kendi ellerimle yıktım, yok ettim. Madem ki ben seninle mezara, yer altına gelemiyorum, madem ki benim yerim göklerdedir, istiyorum ki seni kendim gibi bir ölümsüz yapayım. İstiyorum ki seni, neşeli ve kudretli olduğum zamanlarda görebileyim, ışıklarımla seni okşayayım, koklayayım. Onun için seni çiçek yapacağım. Sen yaşayacaksın. Ben dünyaya yaklaştığım ve ilkbahar kara kışı bozguna uğrattığı zaman sen topraktan baş kaldıracak fışkıracaksın…”

Sümbül çiçeğinin yaprakları toplanıp kurutulduğunda sağlık için epey faydalı olacaktır. Sümbül yapraklarının ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Cilt sağlığı için de pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer alır. Bedeni rahatlattığı gibi sinirleri de yatıştırmaktadır. Hoş kokusundan dolayı parfüm ve kolonyalarda da sümbülden faydalanılır.

sümbül çiçek

Evde Teraryum Yapımı ve Bakımı, İpuçlarıyla Aşamalı Anlatım

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

Lotus Çiçeği: Anlamı Özellikleri ve Faydaları

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Saksı Değiştirme, Sulama Teknikleri

Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Ev Bitkileri İsimleri, Çeşitleri ve Bakımı İçin Püf Noktalar

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karnıyarık (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Karnıyarık (Tüm Püf Noktalarıyla)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama105
Macaron (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Macaron (Tüm Püf Noktalarıyla)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat Hazırlama33
Ekler Tüm Püf Noktalarıyla Tarifi
Ekler Tüm Püf Noktalarıyla12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 40dk Hazırlama28
Tüm Püf Noktalarıyla Pankek Tarifi
Tüm Püf Noktalarıyla Pankek6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama118
Cheesecake (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Cheesecake (Tüm Püf Noktalarıyla)10-12 kişilik, 1 saat Pişirme, 1 saat Hazırlama50
Püf Noktalarıyla Bakla Yemeği Tarifi
Püf Noktalarıyla Bakla Yemeği4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama53
Peynirli Poğaça (Tüm Püf Noktalarıyla) Tarifi
Peynirli Poğaça (Tüm Püf Noktalarıyla)12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama43
Tüm Püf Noktalarıyla “Fırın Sütlaç” Tarifi
Tüm Püf Noktalarıyla “Fırın Sütlaç”6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Tüm Püf Noktalarıyla Şeftalili Tart (Videolu) Tarifi
Tüm Püf Noktalarıyla Şeftalili Tart (Videolu)6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 1 saat Hazırlama206
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri