Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Sıklamen Çiçeği ile Balkonunuzda Renk Cümbüşü Yaratın!

Bahçe ve balkonların güçlü yapılı çiçeği sıklamen ile tanıştırmak istiyoruz sizi. Rüzgar soğuk demeden yaşama tutunan bu çiçek, kendine has rengi ile gözlerde bayram havası oluşturacak. Kapalı ortamlarda biraz bunalan, açık hava ve gölgeyi gördüğünde dünyalar onun olan bu çiçek, bakımı kolay olması yönüyle ilgi görmektedir. Çiçekleri seven okurlarımıza, sıklamen çiçeğini daha iyi tanımak isteyenlere, sıklamen çiçeği nedir diyenlere bol oksijenli bir yazı ile karşınızdayız. Çiçeklerin verdiği huzura inananlardansanız, yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

sıklamen çiçeği

Sıklamen Çiçeği Anlamı, Özellikleri ve Çeşitleri

Sıklamen çiçeğine şöyle bir bakınca tavşan kulağına benzediğini görebilirsiniz. Bu benzerliği ile halk arasında tavşan kulağı adını almıştır. Neredeyse 20’den fazla türü vardır. Genellikle koyu pembe ve fuşya rengi ile dikkat çeken sıklamen çiçeği, renk kartelasında kendi ismiyle bir rengi tanımlamaktadır. Eğer koyu pembe tonlarını çok seviyorsanız, favori renginiz sıklamen rengi olabilir.

Bahçe ve balkon çiçeklerinden biri olan sıklamen, çok yıllık bitkidir. Şubat ve nisan ayları arasında çiçeklenip renklenmektedir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucunda, Türkiye’nin sıklamen çiçeği türü konusunda zengin bir ülke olduğu ifade edilmiştir. Yaklaşık 10 türde sıklamen bulunan ülkemizde, bahçe ve balkonlar bu çiçek ile süslenmektedir.

Sıcak ve güneşli havaları sevmeyen bir çiçektir sıklamen. Soğuk ve gölge olduğunda değmeyin keyfine. Koyu yeşil geniş yaprakları sıcakta yaşamsal faaliyetinden uzak kalır. Fakat hafif rüzgar ve soğuk olduğunda yeniden canlanmaktadır. Eğer bir kişiye sıklamen almak isterseniz, bu çiçeğin aşkı temsil ettiğini hatırlamalısınız. Saf ve güzel duyguların habercisi olarak bilinmektedir. Aşk çiçeği olması sıklamen çiçeği özellikleri arasına yer almaktadır.

Sıklamen çiçeğine Avrupa ülkelerinde İran menekşesi adıyla rastlanmaktadır. Bu çiçeğin dikkat çeken özelliklerinden biri de kendine has olan kokusudur. Bu nedenle çok eskilerde “buhurumeryem” olarak bilinmekteydi. Bu güzel kokulu çiçeğin boyu ise en çok 10 cm büyüyebilir. Çiçeğin dalları ise neredeyse 20 cm’ye kadar uzayabilir. Sıklamen çiçeği çeşitleri ise yetiştiği bölgeye göre değişmektedir. Anadolu ve Yunan sıklameni bunlardan biridir. Ayrıca sıklamen çiçeği renkleri de farklılık gösterebilir. Kırmızı, beyaz, lila, pembe, fuşya ve mor renkleri ile saksılarda renk cümbüşü yaratabilir.

Sıklamen çiçeği zehirli mi?

Sıklamen çiçeğinin köklerinde zehirli maddeler olduğu söylenmektedir. Fakat bu zehir insanları etkileyecek kadar kuvvetli değil. Kedi ve köpekler üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.

sıklamen çiçeği bakım

Sıklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm çiçekler gibi sıklamen çiçeği de sizden ilgi ve bakım isteyecektir. Bakımı kolay olduğu için sizi çok yormayacaktır. Eğer evde sıklamen çiçeğiniz varsa ve şu adımları izlerseniz sıklamen çiçeği evde bakımı daha kolay olabilir:

 • Konum: Sıklamen çiçeği hangi ortamı sever? Sıklamen çiçeğinin uzun ömürlü olması için balkon veya bahçelerde yetiştirilmesi gereklidir. Ev ortamındaki havaya uyum sağlayamaz ve kısa süre içinde solar.
 • Güneş: Sıcakla arası çok iyi olmayan sıklamen çiçeğini, güneş ışığına doğrudan bırakmamalısınız. Her hafta çiçeğin yönü değişmelidir.
 • Su: Sıklameni sularken kontrollü sulamanız gereklidir. Her sulama öncesinde toprağı elinizle kontrol edin. Nem azalmış ise dinlenmiş suyu kullanabilirsiniz. Kış soğuklarında haftada 1 defa sulamak yeterli olacaktır. Yaz sıcaklarında ise nem çabuk kaybolacağı için toprak kuruduğunda sulama yapabilirsiniz. Eğer sulama sonunda saksının tabanında su birikmişse, bu suyu almanız gerekecek. Aksi halde bakteri oluşumu meydana gelebilir.
 • Toprak: Sıklamen çiçeği toprağı nasıl olmalı? Sıklamenin ömrü uzun olsun istiyorsanız, toprağını humuslu türden seçmelisiniz. Mineral ve verim açısından yüksek olan topraklar, sıklamenin ömrünü uzatacaktır.
 • Saksı: Orta boy saksılar her zaman sıklamen için uygundur. İlkbahar ayında saksı değişimi yaparak çiçeğin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Budama: Eğer çiçekte solma meydana gelmişse, bu esnada çürüyen yaprakları bir makasla alabilirsiniz. Böylece çürük yaprağın diğer yapraklara hastalık bulaştırması önlenir.

sıklamen çiçeği nasıl bakılır

Sıklamen Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Sıklamen yetiştirmenin en rahat yolu tohum ekmektir. Eğer sıklameni tohum ile büyütmek istiyorsanız, ağustos ayının ilk günlerini bekleyebilirsiniz. Geniş bir saksı içinde aralıklı olarak sıklamen çiçeği tohumu ekin ve verimli toprağı üzerine ekleyin. Tohum ektiğiniz saksıyı çok sıcak ve güneşten koruyun. Sıcakların geldiği saatlerde gölge bir yere alın.

sıklamen çiçeği anlamı

Sıklamen Çiçeği Çoğaltma Teknikleri

Bu güzel ve gözleri şenlendiren çiçeği çoğaltmak istediğinizde bazı püf noktaları bilmeniz gerekecek. Sizlere sunacağımız 2 yöntemden hangi kolay derseniz o yöntemi uygulayabilirsiniz. Biri tohum ile çoğaltma diğeri ise yumru ile çoğaltma olacaktır.

Tohum ile sıklamen çoğaltmak için tohumları temin ediniz. Tohumları bitki kuruduğu zaman çiçekten alabilirsiniz. Humuslu ve hafif nemli toprağın üzerine tohumları serpin. üzerini biraz geçecek şekilde toprak ekleyin. Bir süre toprağı karıştırmadan bekleyin. bu süre içinde saksı gölge yerde kalmalıdır. Tohum filizlendiği zaman topraktan ince ve yavru dallar çıkmaya başlayacaktır.

Yumrudan çoğaltmak istediğinizde ise nisan veya mayıs ayını beklemelisiniz. Bu dönemlerde yumrunun ihtiyacı olan sıcaklığı yakalayabilirsiniz. Yaşamı durmuş olan yumrunun çiçeklenmesi bittiğinde, sulamayı durdurmalısınız. Yaprakların güneş ile kurumasını beklemelisiniz. Kuruyan yumrunun üzerinde topraklar da kuruduğunda yumruyu temizlemelisiniz.

Temizlenen yumruyu ortadan ikiye kesin. Bir süre dinlenen yumru, bahçe kükürtüne sürülür. Yaklaşık 1 hafta boyunca gölgede kalan yumru, daha sonra saksıya dikilir. Yumrunun açık kalan kısmı havaya bakmalıdır. Bu şekilde sıklamen çoğaltmak biraz zahmetli ve risklidir.

sıklamen çiçeği özellikleri

Sıklamen Çiçeği Nasıl Sulanır?

Sıklameni sularken şu maddeleri hatırlamalısınız:

 • Sulama ölçü kabınız sabit kalmalıdır.
 • Sulama suyu ise önceden dinlendirilmiş su olmalıdır.
 • Toprağın nemi kaybolduğunda sulama gerçekleşebilir.
 • Kış mevsiminde haftada 1 defa, sıcak günlerde ise toprak kurudukça sulama yapılır.
 • Saksı tabanındaki su mutlaka alınmalıdır.
 • Sıklameni sularken suyun tüm toprak yüzeyine dağıtılması gereklidir.
 • Fazla suyu sevmediği için sulama kabınızı çok büyük seçmemelisiniz.
 • Sabah saatlerinde sulama yapmak daha sağlıklı olacaktır.

sıklamen çiçeği tohumu

Sıklamen Çiçeği Neden Solar, Sararır?

Sıklamen çiçeği tek başına yaşamayı sever. Yakınında başka bir çiçek varsa temas etmeyi sevmez. Temas ettiği anda yapraklarında solma ve sararma meydana gelebilir. Bu detaya dikkat ederseniz, çiçeğinizi daha uzun süre yaşatabilirsiniz. Ayrıca güneşten faydalanması da önemli olacaktır. Yaprakların tamamı güneş ışığından faydalanmalıdır. Bu nedenle zaman zaman saksınızın yönünü çevirmelisiniz. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan, ışıktan faydalanmasını sağlamalısınız.

Eğer kısa süre içinde sıklamen çiçeğiniz solmaya başladıysa, çok sulama yapmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sulamaya ara vermeniz gerekecek. Toprağın üst yüzeyi kuruyana kadar bir süre sudan uzak tutun. Saksı tabağını da kontrol edin ve tabaktaki fazla suyu dökün. Çiçeğiniz uzun süre solgun kaldıysa, çiçek vitamini alıp verebilirsiniz. Vitamin topraktaki böceklenmeyi önleyip çiçeğin ihtiyacı olan mineralleri karşılayacaktır.

Çiçeğinizin öldüğünü düşünüyorsanız bir yenisini alabilirsiniz. Çiçek dükkanlarından veya seralardan temin edebileceğiniz sıklamen çiçeği fiyat bilgisi ortalama 15 TL civarında olacaktır.

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Saksı Değiştirme, Sulama Teknikleri

Evde Teraryum Yapımı ve Bakımı, İpuçlarıyla Aşamalı Anlatım

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bakla Tarifi
Bakla8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama0
Bakla Tarifi
Bakla4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama15
Eski Zaman Kekim Tarifi
Eski Zaman Kekim4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama14
Çiçeğim Tarifi
Çiçeğim2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama42
Bakla Kavurma Tarifi
Bakla Kavurma2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama43
Bakla Yemeği Tarifi
Bakla Yemeği4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama32
Dereotlu Bakla Tarifi
Dereotlu Bakla2-4 kişilik, 1 saat Pişirme, 15dk Hazırlama23
İç Bakla Tarifi
İç Bakla2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama13
Bakla Ezmesi Tarifi
Bakla Ezmesi2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama11
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri