Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Sıklamen Çiçeği ile Balkonunuzda Renk Cümbüşü Yaratın!

Bahçe ve balkonların güçlü yapılı çiçeği sıklamen ile tanıştırmak istiyoruz sizi. Rüzgar soğuk demeden yaşama tutunan bu çiçek, kendine has rengi ile gözlerde bayram havası oluşturacak. Kapalı ortamlarda biraz bunalan, açık hava ve gölgeyi gördüğünde dünyalar onun olan bu çiçek, bakımı kolay olması yönüyle ilgi görmektedir. Çiçekleri seven okurlarımıza, sıklamen çiçeğini daha iyi tanımak isteyenlere, sıklamen çiçeği nedir diyenlere bol oksijenli bir yazı ile karşınızdayız. Çiçeklerin verdiği huzura inananlardansanız, yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

sıklamen çiçeği

Sıklamen Çiçeği Anlamı, Özellikleri ve Çeşitleri

Sıklamen çiçeğine şöyle bir bakınca tavşan kulağına benzediğini görebilirsiniz. Bu benzerliği ile halk arasında tavşan kulağı adını almıştır. Neredeyse 20’den fazla türü vardır. Genellikle koyu pembe ve fuşya rengi ile dikkat çeken sıklamen çiçeği, renk kartelasında kendi ismiyle bir rengi tanımlamaktadır. Eğer koyu pembe tonlarını çok seviyorsanız, favori renginiz sıklamen rengi olabilir.

Bahçe ve balkon çiçeklerinden biri olan sıklamen, çok yıllık bitkidir. Şubat ve nisan ayları arasında çiçeklenip renklenmektedir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucunda, Türkiye’nin sıklamen çiçeği türü konusunda zengin bir ülke olduğu ifade edilmiştir. Yaklaşık 10 türde sıklamen bulunan ülkemizde, bahçe ve balkonlar bu çiçek ile süslenmektedir.

Sıcak ve güneşli havaları sevmeyen bir çiçektir sıklamen. Soğuk ve gölge olduğunda değmeyin keyfine. Koyu yeşil geniş yaprakları sıcakta yaşamsal faaliyetinden uzak kalır. Fakat hafif rüzgar ve soğuk olduğunda yeniden canlanmaktadır. Eğer bir kişiye sıklamen almak isterseniz, bu çiçeğin aşkı temsil ettiğini hatırlamalısınız. Saf ve güzel duyguların habercisi olarak bilinmektedir. Aşk çiçeği olması sıklamen çiçeği özellikleri arasına yer almaktadır.

Sıklamen çiçeğine Avrupa ülkelerinde İran menekşesi adıyla rastlanmaktadır. Bu çiçeğin dikkat çeken özelliklerinden biri de kendine has olan kokusudur. Bu nedenle çok eskilerde “buhurumeryem” olarak bilinmekteydi. Bu güzel kokulu çiçeğin boyu ise en çok 10 cm büyüyebilir. Çiçeğin dalları ise neredeyse 20 cm’ye kadar uzayabilir. Sıklamen çiçeği çeşitleri ise yetiştiği bölgeye göre değişmektedir. Anadolu ve Yunan sıklameni bunlardan biridir. Ayrıca sıklamen çiçeği renkleri de farklılık gösterebilir. Kırmızı, beyaz, lila, pembe, fuşya ve mor renkleri ile saksılarda renk cümbüşü yaratabilir.

Sıklamen çiçeği zehirli mi?

Sıklamen çiçeğinin köklerinde zehirli maddeler olduğu söylenmektedir. Fakat bu zehir insanları etkileyecek kadar kuvvetli değil. Kedi ve köpekler üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.

sıklamen çiçeği bakım

Sıklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüm çiçekler gibi sıklamen çiçeği de sizden ilgi ve bakım isteyecektir. Bakımı kolay olduğu için sizi çok yormayacaktır. Eğer evde sıklamen çiçeğiniz varsa ve şu adımları izlerseniz sıklamen çiçeği evde bakımı daha kolay olabilir:

 • Konum: Sıklamen çiçeği hangi ortamı sever? Sıklamen çiçeğinin uzun ömürlü olması için balkon veya bahçelerde yetiştirilmesi gereklidir. Ev ortamındaki havaya uyum sağlayamaz ve kısa süre içinde solar.
 • Güneş: Sıcakla arası çok iyi olmayan sıklamen çiçeğini, güneş ışığına doğrudan bırakmamalısınız. Her hafta çiçeğin yönü değişmelidir.
 • Su: Sıklameni sularken kontrollü sulamanız gereklidir. Her sulama öncesinde toprağı elinizle kontrol edin. Nem azalmış ise dinlenmiş suyu kullanabilirsiniz. Kış soğuklarında haftada 1 defa sulamak yeterli olacaktır. Yaz sıcaklarında ise nem çabuk kaybolacağı için toprak kuruduğunda sulama yapabilirsiniz. Eğer sulama sonunda saksının tabanında su birikmişse, bu suyu almanız gerekecek. Aksi halde bakteri oluşumu meydana gelebilir.
 • Toprak: Sıklamen çiçeği toprağı nasıl olmalı? Sıklamenin ömrü uzun olsun istiyorsanız, toprağını humuslu türden seçmelisiniz. Mineral ve verim açısından yüksek olan topraklar, sıklamenin ömrünü uzatacaktır.
 • Saksı: Orta boy saksılar her zaman sıklamen için uygundur. İlkbahar ayında saksı değişimi yaparak çiçeğin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Budama: Eğer çiçekte solma meydana gelmişse, bu esnada çürüyen yaprakları bir makasla alabilirsiniz. Böylece çürük yaprağın diğer yapraklara hastalık bulaştırması önlenir.

sıklamen çiçeği nasıl bakılır

Sıklamen Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Sıklamen yetiştirmenin en rahat yolu tohum ekmektir. Eğer sıklameni tohum ile büyütmek istiyorsanız, ağustos ayının ilk günlerini bekleyebilirsiniz. Geniş bir saksı içinde aralıklı olarak sıklamen çiçeği tohumu ekin ve verimli toprağı üzerine ekleyin. Tohum ektiğiniz saksıyı çok sıcak ve güneşten koruyun. Sıcakların geldiği saatlerde gölge bir yere alın.

sıklamen çiçeği anlamı

Sıklamen Çiçeği Çoğaltma Teknikleri

Bu güzel ve gözleri şenlendiren çiçeği çoğaltmak istediğinizde bazı püf noktaları bilmeniz gerekecek. Sizlere sunacağımız 2 yöntemden hangi kolay derseniz o yöntemi uygulayabilirsiniz. Biri tohum ile çoğaltma diğeri ise yumru ile çoğaltma olacaktır.

Tohum ile sıklamen çoğaltmak için tohumları temin ediniz. Tohumları bitki kuruduğu zaman çiçekten alabilirsiniz. Humuslu ve hafif nemli toprağın üzerine tohumları serpin. üzerini biraz geçecek şekilde toprak ekleyin. Bir süre toprağı karıştırmadan bekleyin. bu süre içinde saksı gölge yerde kalmalıdır. Tohum filizlendiği zaman topraktan ince ve yavru dallar çıkmaya başlayacaktır.

Yumrudan çoğaltmak istediğinizde ise nisan veya mayıs ayını beklemelisiniz. Bu dönemlerde yumrunun ihtiyacı olan sıcaklığı yakalayabilirsiniz. Yaşamı durmuş olan yumrunun çiçeklenmesi bittiğinde, sulamayı durdurmalısınız. Yaprakların güneş ile kurumasını beklemelisiniz. Kuruyan yumrunun üzerinde topraklar da kuruduğunda yumruyu temizlemelisiniz.

Temizlenen yumruyu ortadan ikiye kesin. Bir süre dinlenen yumru, bahçe kükürtüne sürülür. Yaklaşık 1 hafta boyunca gölgede kalan yumru, daha sonra saksıya dikilir. Yumrunun açık kalan kısmı havaya bakmalıdır. Bu şekilde sıklamen çoğaltmak biraz zahmetli ve risklidir.

sıklamen çiçeği özellikleri

Sıklamen Çiçeği Nasıl Sulanır?

Sıklameni sularken şu maddeleri hatırlamalısınız:

 • Sulama ölçü kabınız sabit kalmalıdır.
 • Sulama suyu ise önceden dinlendirilmiş su olmalıdır.
 • Toprağın nemi kaybolduğunda sulama gerçekleşebilir.
 • Kış mevsiminde haftada 1 defa, sıcak günlerde ise toprak kurudukça sulama yapılır.
 • Saksı tabanındaki su mutlaka alınmalıdır.
 • Sıklameni sularken suyun tüm toprak yüzeyine dağıtılması gereklidir.
 • Fazla suyu sevmediği için sulama kabınızı çok büyük seçmemelisiniz.
 • Sabah saatlerinde sulama yapmak daha sağlıklı olacaktır.

sıklamen çiçeği tohumu

Sıklamen Çiçeği Neden Solar, Sararır?

Sıklamen çiçeği tek başına yaşamayı sever. Yakınında başka bir çiçek varsa temas etmeyi sevmez. Temas ettiği anda yapraklarında solma ve sararma meydana gelebilir. Bu detaya dikkat ederseniz, çiçeğinizi daha uzun süre yaşatabilirsiniz. Ayrıca güneşten faydalanması da önemli olacaktır. Yaprakların tamamı güneş ışığından faydalanmalıdır. Bu nedenle zaman zaman saksınızın yönünü çevirmelisiniz. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan, ışıktan faydalanmasını sağlamalısınız.

Eğer kısa süre içinde sıklamen çiçeğiniz solmaya başladıysa, çok sulama yapmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sulamaya ara vermeniz gerekecek. Toprağın üst yüzeyi kuruyana kadar bir süre sudan uzak tutun. Saksı tabağını da kontrol edin ve tabaktaki fazla suyu dökün. Çiçeğiniz uzun süre solgun kaldıysa, çiçek vitamini alıp verebilirsiniz. Vitamin topraktaki böceklenmeyi önleyip çiçeğin ihtiyacı olan mineralleri karşılayacaktır.

Çiçeğinizin öldüğünü düşünüyorsanız bir yenisini alabilirsiniz. Çiçek dükkanlarından veya seralardan temin edebileceğiniz sıklamen çiçeği fiyat bilgisi ortalama 15 TL civarında olacaktır.

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Saksı Değiştirme, Sulama Teknikleri

Evde Teraryum Yapımı ve Bakımı, İpuçlarıyla Aşamalı Anlatım

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Sardunya Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çupra Zamanı Tarifi

Çupra Zamanı

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bakla Tarifi

Bakla

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bakla Tarifi

Bakla

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bakla Kızartması (Bakla Balığı) Tarifi

Bakla Kızartması (Bakla Balığı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yoğurtlu Bakla (Bakla Cacığı) Tarifi

Yoğurtlu Bakla (Bakla Cacığı)

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Enginarlı Bakla Tarifi

Enginarlı Bakla

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bakla Tava Tarifi

Bakla Tava

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
İç Bakla Tarifi

İç Bakla

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası Tarifi
Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası

Çaya Limon Dilimi Eklemek Sağlıklı Mı? Limon, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Yüzyılı aşkın…

Çoban Çökerten Otunun 9 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 9 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Filtre Kahvenin 11 Şaşırtıcı Faydası Tarifi
Filtre Kahvenin 11 Şaşırtıcı Faydası

Filtre Kahve İçmenin Az Bilinen Yararları Kahve denince akla Türk kahvesinden sonra hemen filtre kahve…

Midyeci Ahmet Fiyat Listesi: Midye, Kokoreç Tarifi
Midyeci Ahmet Fiyat Listesi: Midye, Kokoreç

Midyelerin Efendisi Midyeci Ahmet Menü Fiyatları İşlek caddelerde mutlaka birkaç midye tezgahı gördüğünüz olmuştur. Midye,…

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır? 4 Basit Yöntem Tarifi
Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır? 4 Basit Yöntem

Bayat Yumurta Testi Nasıl Yapılır? Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri olan yumurta tüketimi, her durumda…

1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi

Şok Kahve Diyeti ile Her Gün 1 Kilo! Zayıflamak isteyenlerin sık sık tükettiği kahve, yağ…

Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası Tarifi
Çayı Limonlu İçmenin Bilmediğiniz 8 Faydası

Çaya Limon Dilimi Eklemek Sağlıklı Mı? Limon, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Yüzyılı aşkın…

Çoban Çökerten Otunun 9 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 9 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Filtre Kahvenin 11 Şaşırtıcı Faydası Tarifi
Filtre Kahvenin 11 Şaşırtıcı Faydası

Filtre Kahve İçmenin Az Bilinen Yararları Kahve denince akla Türk kahvesinden sonra hemen filtre kahve…

Midyeci Ahmet Fiyat Listesi: Midye, Kokoreç Tarifi
Midyeci Ahmet Fiyat Listesi: Midye, Kokoreç

Midyelerin Efendisi Midyeci Ahmet Menü Fiyatları İşlek caddelerde mutlaka birkaç midye tezgahı gördüğünüz olmuştur. Midye,…

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır? 4 Basit Yöntem Tarifi
Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır? 4 Basit Yöntem

Bayat Yumurta Testi Nasıl Yapılır? Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri olan yumurta tüketimi, her durumda…

1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi

Şok Kahve Diyeti ile Her Gün 1 Kilo! Zayıflamak isteyenlerin sık sık tükettiği kahve, yağ…

Cildi Yenileyen Besleyici 6 Muz Maskesi Tarifi
Cildi Yenileyen Besleyici 6 Muz Maskesi

Tüm Cilt Tiplerine Özel En İyi Muz Maskeleri Sebze ve meyveler ile hazırlanan doğal cilt…

Beta Karoten Nedir, Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Beta Karoten Nedir, Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Beta Karoten: Sarı, Yeşil, Turuncu Gıdalarda Bol! Bitkilerin yapısında bulunan bir bileşik olan karoten, fotosentezden…

Chorizo Nedir? Nasıl Yapılır ve Tüketilir?
Chorizo Nedir? Nasıl Yapılır ve Tüketilir?

Chorizo: Baharatı Bol İspanyol Sucuğu Şarküteri alanında hemen hemen her ülkenin kendine has lezzetleri vardır.…

Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Eritilir, Ne Yapılır? Tarifi
Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Eritilir, Ne Yapılır?

Kuvertür Çikolata Mutfakta Nasıl Kullanılır? Kuvertür çikolata, pastalarda hem lezzet katması amacıyla hem de dekoratif amaçla…

Ceviz Yaprağının 10 Şaşırtıcı Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ceviz Yaprağının 10 Şaşırtıcı Faydası, Ne İşe Yarar?

Ceviz Yaprağı: Keşfedilmemiş Doğal İlaç! Ceviz yaprağı insan sağlığına pek çok faydası olan ve az…

Enginar Yaprağının 10 İnanılmaz Faydası Tarifi
Enginar Yaprağının 10 İnanılmaz Faydası

Enginar Yaprağı Faydaları: Çayı Doğal İlaç! Enginar yaprağı, kanserden enfeksiyona kadar birçok hastalık için önerilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri