Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları Tarifi

Neden Daha Çok Yoğurt Tüketmeliyiz?

Sizlere çok faydalı bir yazı ile geldik. Gün içinde bir şekilde yemeklerde, salatalarda veya çorbalarda tükettiğiniz yoğurt, sizin için ne kadar değerli? Bir düşünün istiyoruz. Sofralara saflık ve sadelik ekleyen bembeyaz bir yoğurt, bu yazımıza faydaları ile eşlik edecek. Pek çok şekilde tüketilen, kimi zaman hamur işi yemeklerinde yardımcı madde olan, yaz sıcaklarında buzlu su ile buluşup içinizi ferahlatan yoğurt faydaları sizler için araştırıldı ve yazıya döküldü.

Gün içinde tükettiğiniz yaklaşık 100 gramlık bir yoğurt, sadece 62 kaloriye sahip. Aynı zamanda 3 gram protein, 111 mg kalsiyum da içermekte. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak istediğinizde, günlük yoğurt tüketimini ihmal etmemelisiniz. Şimdi sırada bol yoğurt faydası içeren başlıklarımız var. Her bir konu başlığı sizler için şifa olacak değerde.

Yoğurt ile sağlıklı kalmanız için, işte yoğurdun eşsiz faydaları!

yoğurt faydaları

Yoğurt Yemenin Faydaları Nelerdir?

Eğer günlük beslenme programınızda bir kase yoğurt yer alırsa; listedeki etkileri görebilirsiniz. Listede yer alan yoğurt faydaları okuduğunuzda, öğünlerinizden yoğurdu eksik etmeyeceksiniz.

 • Yoğurt, sindirim sisteminin en masum ve en etkili dostudur. Bağırsaklarınızı rahatlatıcı etkisi ile, metabolizmanızın çalışmasını sağlar. Araştırmalara göre yoğurdun içinde bulunan proteinler, süt proteinlerine göre daha rahat sindirilmektedir.
 • Yoğurdun içinde bulunan probiyotikler, bağışıklık sisteminiz için de oldukça yararlıdır.
 • Yoğurttan alınan kalsiyum, vücut tarafından emilebilen bir yapıya sahiptir. Böylece kemik, kas ve diş sağlığınız korunacaktır.
 • Gebelikte yoğurdun faydaları anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler.Sağlıklı kemiklere sahip olması için; annenin gebelik döneminde yoğurt yemesi gerekir. Çocukluk döneminde ve emzirme döneminde mutlaka yoğurt tüketimine önem verilmelidir.
 • Kemik erimesinin önüne yoğurt ile geçebilirsiniz. Yoğurtta bulunan kalsiyum kemiklerinizin erimesini büyük oranda önlemektedir.
 • Yoğurt fosfor kaynağıdır. Vücudunuz için enerji üretimini destekler. DNA ve RNA için büyük önem arz eder.
 • Vitamin açısından güçlü bir besindir. Mayalanma esnasında B vitaminlerini ve C vitaminini sentezler. İhtiyacınız olan vitaminler, yoğurtta saklıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kemik gelişimini desteklediği için, yapılan araştırmalarda insan ömrünün yoğurt ile daha da uzun olabileceği ifade edilir.
 • Kolay sindirilen bir besin olduğu için, pek çok mide ve bağırsak hastalığını da ortadan kaldırmaktadır. Sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak ve kabızlık gibi problemleri yok etmek için yoğurt iyi bir besin olacaktır.
 • Doğal bir antibiyotiktir. Yoğurt tükettiğinizde, vücudunuzda yer edinmiş zararlı bakterileri yok edebilirsiniz.
 • Zehirlenme durumunda, yoğurt Cu ve Fe gibi maddeler ile birleşerek bu maddelerin kana geçmesini önler. Zehirlenmeyi kesmek için zehirlenen kişiye yoğurt verilmektedir.
 • Düzenli olarak yoğurt tükettiğinizde, kanser riskini en aza indirmiş olursunuz. Yoğurt radyoaktif maddelerin etkisini ortadan kaldırmada iyi bir besindir.

yoğurt suyu

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mayalanan yoğurt, bir süre sonra suyunu salacaktır. Genelde bu yoğurt suyu kullanılmaz. Fakat yoğurt suyunun faydalarını öğrendikten sonra bir daha asla o suyu dökmeyeceksiniz. Yoğurt suyu vitamin değeri bakımından oldukça zengindir. Faydalarına değinecek olursak:

 • Yoğurdun yeşil suyunu çorbalarınıza ekleyerek, çorbanın lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.
 • Bir miktar soğuk su ve biraz yoğurt suyu ile serinletici bir ayran elde edebilirsiniz. Böylece metabolizmanızı hızlandıracak soğuk içeceğiniz hazır olacaktır.
 • Tıpkı yoğurt gibi, suyu da kanser riskini en aza indirecektir.
 • Yoğurt suyunun yapısında bulunan probiyotikler, vücudunuzda yer edinmiş kötü huylu tümörler ile savaşır ve vücudunuzu zararlı maddelerden ve hastalıklardan korur.
 • Böbrek taşı şikayetlerinizi, yoğurt suyu tüketerek yok edebilirsiniz.
 • Anksiyete gibi ruhsal sıkıntılarda, yoğurt suyunun rahatlatıcı özelliği ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Diyet günlerinizde yoğurt suyu tüketerek, tokluk hissi ile günü bitirebilirsiniz. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Yoğurdun diyette faydaları hissedilsin istiyorsanız; öğünlerinizde yoğurdu eksik etmemelisiniz.
 • Şeker hastalarının yakındığı insülin direnci durumunu, yoğurt suyu tüketerek dengeleyebilirsiniz.

yoğurt faydaları

Yoğurdun Ciltteki Faydaları Nelerdir?

Yoğurt, sofralarda yer almanın dışında cilt bakımı konusunda da sizlere faydalı olacaktır. Cilt maskeleri için birkaç malzeme daha eklenerek etkili hale getirilebilir. Cildinize uyguladığınız yoğurt maskesinin faydaları ise adeta bir mucize!

 • Yoğurt yüzünüzü nemlendirmede etkili bir besindir. Yapısında bulunan laktik asitler, ölü deriyi soyar ve hücre yenilenmesini sağlar.
 • En doğal ve katkısız bir peeling görevine sahiptir. Cildinizi temizler, arındırır ve yeniler. Aynı zamanda parlaklık ve canlılık katar.
 • Cildinizde hapsolmuş mikropları temizler. Sivilceleri kurutur ve yok eder.
 • Güneş yanıkları için başvurulan ilk çözüm durağıdır. Yanık ve lekeler için oldukça etkilidir.
 • Gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi ile siyah nokta oluşumunun da önüne geçer.

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir?

 • Yoğurt, bu defa saçlarınıza faydalı olmak için harekete geçti. Yoğurt ile saç maskesi uyguladığınızda öncelikle saç diplerinizi rahatlamış olacaksınız.
 • Kuruyan saç diplerine derinlemesine nem vererek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kuru ve yıpranmış saçlar için de ideal bir çözüm olan yoğurt bakımı, saçlarınıza yumuşaklık ve parlaklık katacaktır. Ayrıca saç köklerini içinde bulunan vitaminler sayesinde besleyerek, saç dökülmelerini önleyecektir.

yoğurt kürü

Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık 1 kase yoğurt içine çeşitli baharatlar eklenerek, faydalı yoğurt kürleri tüketilmektedir. Bu kürler kimi zaman detoks amaçlı kimi zaman ise mide rahatsızlıklarını önlemek amaçlı kullanılır.

Son zamanlarda sıkça tüketilen “zerdeçallı yoğurdun faydaları nelerdir” diyorsanız:

 • Zerdeçallı yoğurt; metabolizmanızın en büyük dostudur. Kilo verme sürecinde bağırsaklarınızı harekete geçirip yağ yakımınızı hızlandıracaktır.
 • Ayrıca kabızlık gibi problemlerde sindirim sisteminizi harekete geçirerek, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Özellikle karaciğer yağlanmalarında büyük rol oynar.

Diyet yapanlar arasında meşhur olmuş pul biberli yoğurdun faydaları ise şu şekildedir:

 • Pul biberi bağırsak ve mide sinirlerini uyaran, kısa süre içinde harekete geçiren bir tür baharattır. Sindirim sisteminizin çalışmasını hızlandırarak, bağırsaklarınızın temizlenmesinde etkilidir. Yoğurt üzerine eklenen pul biberi ise yağ yakıcı mucize bir kür olarak bilinmektedir.
 • Kadınlarda bel çevresinde biriken yağlardan kurtulmak için etkili bir kür önerisi olacaktır.

tarçınlı yoğurt

Tarçınlı Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Tarçın sütlü tatlılarda olmak üzere pek çok yerde kullanılan bir baharattır. Kan şekerini dengeleyici özelliği ile bilinir. Ayrıca antioksidan ve afrodizyak özellikler gösteren bir yapıya sahiptir. Cildin yaşlanmasını önlediği için de yoğurtla beraber iyi bir cilt maskesi olabilir. Tarçınlı yoğurt tükettiğinizde ise; anında midenizi rahatlatabilirsiniz. Mide rahatsızlığı yaşıyorsanız, günde bir kase tarçınlı yoğurt midenizi sağlığına kavuşturabilir. Kilo vermek istediğinizde ise; sağlıklı bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Metabolizmanız tarçınlı yoğurt ile harekete geçsin!

probiyotik yoğurt

Probiyotik Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, insan sağlığı için etkili ve faydalı birer mikroorganizmalardır. Süt ürünlerinde daha çok bulunduğu için, sağlıklı beslenme açısından probiyotik yoğurtlar tercih edilir. Probiyotik yoğurdun faydaları nelerdir derseniz işte merak edilen o faydalar:

 • Bağırsaklarınızla ilgili tüm şikayetlerinizi, probiyotik yoğurt ile ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Egzama ve alerjik rinit gibi problemlerin tedavisinde etkilidir.
 • Her yaştan insan için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile tüketilir.
 • Ağız içi sorunlarında özellikle diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının tedavilerinde en doğal çözüm olarak tercih edilir.
 • Evinizde mayaladığınız ev yoğurdun faydaları Canan Karatay tarafından da vurgulanmaktadır. Canan Karatay; ev yoğurdunun probiyotik yoğurt olduğunu ve tüketen kişilerin daha uzun yaşadığını vurgulamaktadır.
yoğurt

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Diyeti Metabolizma Hızlandıran Kolayca Yağ Yakan Diyet

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik Suyuyla Yoğurt Çorbası Tarifi

Kemik Suyuyla Yoğurt Çorbası

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Mayalanmayan Tutmayan Yoğurt (Ev Yoğurdu) Tarifi

Mayalanmayan Tutmayan Yoğurt (Ev Yoğurdu)

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 1 saat Pişirme
Et Suyuna Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi

Et Suyuna Şehriyeli Yoğurt Çorbası

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tavuk Suyuna Yoğurt Çorbası (Terbiyeli) Tarifi

Tavuk Suyuna Yoğurt Çorbası (Terbiyeli)

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ev Yoğurdu Tarifi

Ev Yoğurdu

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Manda Yoğurdu Tarifi

Manda Yoğurdu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ev Yoğurdu Tarifi

Ev Yoğurdu

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

6 Soruda Egzama (Atopik Dermatit) İnsan cildi oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Psikolojik…

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu: Virüslere Karşı Doğal Koruyucu! Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

6 Soruda Egzama (Atopik Dermatit) İnsan cildi oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Psikolojik…

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu: Virüslere Karşı Doğal Koruyucu! Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Tarifler Geri
Videolar Geri