Yoğurt Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır? Yoğurt Yapımı, Temizliği

Yoğurt Makinesi Nedir, Nasıl Kullanılır? Yoğurt Yapımı, Temizliği Tarifi

Yoğurt Yapma Makinesi: Evde Pratik Çözüm!

Evde pratik şekilde yoğurt mayalamak isterseniz, teknolojinin geldiği son noktaya, yoğurt makinesine evinizde yer açabilirsiniz. Birçok firma tarafından tasarlanan yoğurt yapma makinesi, evde yoğurt mayalamak isteyenlerin işini kolaylaştırmaya başladı. Hem kıvam verme konusunda sorun yaşayanlara hem de zamandan tasarruf yapmak isteyenlere kolaylık sağlayan yoğurt makinesi, günümüzde hemen hemen her evde yerini almaya başladı. Özellikle de çocuklu ailelerin mutfağında çok sık kullanılan bir cihaz olarak bilinmekte.

Ev yoğurdu lezzetini, tam kıvamında veren yoğurt yapma makinesi, üretici firmaların tasarım özelliklerine göre farklı aşamalar sunmakta. Sahip olduğunuz yoğurt makinesinin kullanım kitapçığına göz atmanız ve bu yazımızı detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü burada, yoğurt makinesinin genel özelliklerini ve kullanım önerilerini ele aldık. Kendinize, çocuklarınıza, sevdiklerinize ev yoğurdunu tam kıvamında mayalamak isterseniz, bu yazımızdan ilham alarak lezzetli yoğurtlar hazırlayabilirsiniz!

yoğurt makinesi nedir

Yoğurt Makinesi Nedir?

Yoğurt makinesi, ev ortamında sağlıklı ve doğal içerikli yoğurt yapmak isteyen kişiler için tasarlanmış elektrikli bir ev aletidir. Bu cihazın temelinde, süt veya yoğurt karışımının belirli bir sıcaklıkta fermente olmasını sağlayan sistemler yer alır. Klasik yoğurt mayalama tekniğinde geçerli olan koşullar, teknolojik bir cihaz içinde sağlanmıştır.

Yoğurt yapma makinesi, yoğurdu ev ortamında mayalama sürecini kolaylaştırmaktadır. Cihazda mayalanan yoğurt, sonuç olarak taze ve sağlıklı bir tat verir. Kıvamı da ev yapımı yoğurt ile aynıdır. Kullanan kişiler, yoğurt makinesinin daha pratik olduğunu ve kıvam konusunda başarılı sonuçlar verdiğini belirtmektedir.

yoğurt makinesi nasıl kullanılır

Yoğurt Makinesi Nasıl Kullanılır?

Piyasada yer alan yoğurt makinelerinin kullanım tekniği hemen hemen aynıdır. Aşamaları takip ederek ev yoğurdunu istediğiniz kıvamda hazırlayabilirsiniz.

Yoğurt makinesinde yoğurt nasıl yapılır? Genel olarak, yoğurt makinesini kullanırken dikkat etmeniz gereken adımları açıklayalım:

Temel Malzemeleri Hazırlayın

Yoğurt makinesini kullanmaya başlamadan önce, cihazı kontrol edin ve temizleyin. Ardından süt ve yoğurt mayasını hazırlayın. Malzemeleriniz eksiksiz şekilde hazırsa, diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Taze Sütü Kaynatın ve Dinlendirin

Tencerede mayaladığınız yoğurtlar için yaptığınız ön pişirme işlemini, makinede hazırlayacağınız yoğurt için de tamamlayın. Taze sütün, kısık ateşte ortalama 20 dakika kadar kaynamasını sağlayın. Kaynayan süt, içindeki buharı atacak ve kıvamlı bir yoğurt olmasını kolaylaştıracaktır.

Yoğurt Kabına Sütü Ekleyin

Kaynamış ve dinlenmiş taze sütleri, cihaza ait yoğurt kaplarına eşit miktarda dökerek bu adımı tamamlayın. Satın aldığınız yoğurt makinesinde kaç tane yoğurt kabı varsa, sütü eşit miktarda dağıtabilirsiniz.

Kaplara Mayayı Paylaştırın

Yoğurdun, makinede mayalanması için gerekli olan yoğurt mayasını, kapların içine eşit miktarda dağıtın. Mayanın, ılık süt içinde olması, kıvam ve lezzet konusunda başarılı sonuçlar verecektir. Bu nedenle, sütün sıcaklığına dikkat ederek maya ekleyin.

Kavanozları Cihaza Yerleştirin

Yoğurt makinesinin kaplarını yerleştireceğiniz alana, kapları dikkatlice yerleştirin. Kavanozların kapağını güvenli şekilde kapatarak, cihazın ana kapağını da kapatmaya dikkat edin. Kapakları kapattıktan sonra fermantasyon aşamasına geçebilirsiniz.

Yoğurt Makinesi Sıcaklığını Ayarlayın

Kullandığınız cihazda, mayalama ayarını belirlemek için özel bir ekran ve tuşlar bulunur. Kullanım kitapçığında, cihaza uygun sıcaklık ayarı ifade edilmişse, belirtilen değerlere getirin. Genellikle 40-45 derece sıcaklık, yoğurt mayalama için idealdir. Bu değerlere göre cihazın sıcaklık ayarını sabitleyebilirsiniz.

Bekleme Süresini Belirleyin

Evde yoğurt mayalarken, tencerede bekleme süresi ortalama 4 saattir. Ancak yoğurt makinesi için bekleme süresi, cihazın özelliklerine göre değişmektedir. Bu nedenle, 6 ila 12 saat arasında mayalama beklenir. Bazı makine türlerinde geri sayım sayacı ve bekleme süresi yer alabilir. Cihazın bekleme süresini unutmamak için not alabilirsiniz. Mayalama işleminden sonra yoğurtları, buzdolabına aktarabilirsiniz.

Yoğurt Makinesinde Lezzetli Yoğurt Hazırlama İpuçları

Yoğurt makinesi kullanarak, ev yoğurdunu istediğiniz kıvamda hazırlayabilirsiniz. Bunun için yoğurt mayala tüyoları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yoğurt makinesinde yoğurt mayalarken hatırlamanız gereken tüyoları tek tek ifade edelim:

 • En iyi sonuçla yoğurt mayalamak isterseniz, süte ekleyeceğiniz mayanın ev yoğurduna ait olması gerekir.
 • Makine kavanozlarının temiz ve kuru olması, lezzetli sonuçlar vermenize yardım eder.
 • Maya ile sütü karıştırırken tahta kaşık kullanmaya dikkat ederseniz, yoğurdun daha kıvamlı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kaynamış sütün bir süre dinlendirilmesine dikkat ettiğinizde, mayalanan yoğurdun lezzetini en iyi şekilde alabilirsiniz.
 • Süt ve mayanın çok iyi şekilde çırpılmış olması önemlidir bu nedenle, ince bir çırpıcı ile karıştırabilirsiniz.
 • Her cihazın özelliği farklı olduğundan, mutlaka kullanım önerilerine göz attıktan sonra makineyi kullanmalısınız.
yoğurt makinesi

Tencerede Mayalanan Yoğurt ile Makinede Mayalanan Yoğurt Aynı Mıdır?

Tencerede mayalanan yoğurt ile yoğurt makinesinde mayalanan yoğurt birbirine çok benzer. Tat, kıvam ve mayalama aşamaları hemen hemen aynıdır. Tek farkları, mayalama süresi ve kullanılan araçlardır. Tencerede yoğurt mayalarken, gerekli ısıyı sağlamak için tencereyi örtmeniz gerekir. Ancak, cihaz kullanırken kendi ısısını ayarladığı için herhangi bir örtüyle üzerini kapatmanız gerekmez.

Tencerede ortalama 4 saatte yoğurdu mayalayabilirsiniz. Ardından buzdolabına aktarırsınız. Yoğurt makinesini kullanırken, cihaza göre 8 ya da 12 saat mayalama için beklemeniz gerekir. Bekleme sürelerinin her cihaz için farklı olduğunun ifade etmek gerekir.

yoğurt makinesi

Yoğurt Makinesi Nasıl Temizlenir?

Elektronik bir alet olan yoğurt yapma makinesi, her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Temizlik aşamalarında hassas olursanız, cihazın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca, temiz kullandığınız yoğurt yapma makinesi, her seferinde daha iyi sonuçlar verebilir. Bunun için temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeliyiz:

 • Kullandığınız yoğurt makinesini, temizlemeye başlamadan önce elektrikle bağlantısını kesmelisiniz.
 • Yoğurt kavanozlarını yumuşak süngerle yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz.
 • Cihazın ana parçasını, nemli ve temiz bezle her kullanımdan sonra silmelisiniz.
 • Bulaşık teli ya da aşındıran herhangi bir sünger kullanmanız önerilmez.
 • Yumuşak sünger ya da bez kullanarak parçaları silebilirsiniz.
 • Yeniden kullanmak istediğinizde, cihazın tamamen kuru olmasına dikkat etmelisiniz.
yoğurt makinesi nasıl kullanılır

Yoğurt Makinesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yoğurt Yapma Makinesi Çalışırken Ne Kadar Elektrik Harcar?

Yoğurt yapma makinesi, elektrikle bağlantısı olan cihazlardır. Bu makineler, çok fazla enerji harcamaz. Yapılan denemelere göre, bir yoğurt yapma makinesi, çalışma esnasında ortalama 20 W enerji harcamaktadır.

Yoğurt Makinesi Her Ev İçin Gerekli mi?

Yoğurt mayalamayı seviyorsanız ve evinizde yoğurt çok sık tüketiliyorsa, bu cihazlardan temin edebilirsiniz. Özellikle de ek gıdaya geçiş döneminde bebeklerin tadımları arasında alan yoğurt, sık sık mayalanmaktadır. Anne ve babaların işlerini kolaylaştıran bir ürün olduğu için önerilir.

İşlevsel açıdan hangisi beklentinize hitap ediyorsa, o teknikle yoğurt mayalamaya devam edebilirsiniz. Günlük yaşamı kolaylaştırdığı için her evde olması gereken bir ürün olarak bilinir.

Yoğurt Makinesi Kaç Saatte Yoğurt Yapıyor?

Yoğurt makinesi ile yoğurt mayalama süresi ortalama 8 ila 12 saattir. Bu süre sizin zaman içindeki tecrübenize göre değişecektir.

yoğurt makinesi nasıl temizlenir

Yoğurt Besin Değerleri, Besleyici 10 Özelliği

En İyi Airfryer Hangisi? Marka ve Ürün Özellikleri

En İyi Yoğurt Makinesi Hangisi? Kullanımı, Yorumları

Kefir Mayası Nasıl Yapılır, Saklanır, Çoğaltılır? Resimli

Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır? Doğal, Probiyotik Yöntemler

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yoğurt Tarifi

Yoğurt

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yoğurt Tarifi

Yoğurt

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yoğurt Tarifi

Yoğurt

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yoğurt Yapımı Tarifi

Yoğurt Yapımı

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Yoğurt Tarifi

Yoğurt Tarifi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Yoğurt Yapımı Tarifi

Yoğurt Yapımı

8-10 kişilik, 3 saat Hazırlık, 50dk Pişirme
Yoğurt Mayalama Tarifi

Yoğurt Mayalama

4-6 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, 40dk Pişirme
Yoğurt Mayalama Tarifi

Yoğurt Mayalama

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Yoğurt Mayalama Tarifi

Yoğurt Mayalama

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri