Dünya Türk Kahvesi Günü: UNESCO Onayladı!

Dünya Türk Kahvesi Günü: UNESCO Onayladı! Tarifi

Türk Kahvesi Günü: Kültürel Miras!

Türk kahvesi, Türkler’in geçmişinde oldukça önem taşıyan bir sıcak içecektir. Türk kahvesi adını alması, Türkler’e özgü pişirme tekniğinden gelse de bu içeceğin hazırlanmasında kullanılan kahve çekirdekleri, Türkiye’de yetişmemektedir. Yemen’de Khaldi isimli bir çobanın yerde bulmasıyla keşfedilen kahve, kültürel etkileşimler sonrasında, Türkler’in en sevdiği içeceği haline gelmiştir. Özel pişirme aparatları, sunum ve ikram çeşitliliği, pişirme ve lezzet sırrı ile kahve, Türk kahvesi olarak tüketilmeye başlanmıştır.

Türk kahvesinin önemini ve değerini asırlar sonrasına da aktarmayı hedefleyen, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü sadece Türkiye’de değil kahve kültürüne önem veren pek çok ülke tarafından kutlanmaktadır. Her sene 5 Aralık günü geldiğinde heyecan ve keyifle kutlanan bu özel günü, daha iyi öğrenmek isterseniz, Nefis Yemek Tarifleri farkıyla merak ettiğiniz sorulara, bu yazıda yanıt bulabilirsiniz.

Tarif için: Kilo Verdiren Tarçınlı Türk Kahvesi

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Her sene 5 Aralık günü geldiğinde, kahve firmaları ve kafe hizmetleri veren mekanlar tarafından coşkuyla kutlanan Türk Kahvesi Günü, kahvenin kültürel bir miras olduğunu ifade etmek için özel bir günle hatırlanıyor. 5 Aralık gününün, Dünya Türk Kahvesi Günü olması hikayesi ise UNESCO tarafından gündeme geliyor.

UNESCO, 2013 yılında, 5 Aralık’ı “Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak ilan ederek kahve sektöründe ve kahve sevenlerin arasında özel bir günün oluşmasını sağladı. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilen Türk Kahvesi, listeye eklendiği günle birlikte hatırlanıyor.

Tarif için: 1 Dakikada Buzlu Soğuk Türk Kahvesi Yapımı (Videolu)

1 Dakikada Buzlu Soğuk Türk Kahvesi Yapımı (Videolu)

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nün Önemi Nedir?

Türk kahvesi için özel olarak belirlenen ve her sene kutlanan 5 Aralık günü, kahvenin kültürel miras olduğunu gündeme getiriyor. Kahve içmeyi sevenlerin ilgisini çeken bu özel gün, kahvenin sadece bir içecek olmadığının altını çiziyor. Türk kahvesi, arkadaşlığın, dostluğun, paylaşmanın bir simgesi olarak her sene 5 Aralık’ta daha farklı bir lezzette içiliyor. Çünkü 5 Aralık, Türk kahvesinin önemini ve değerini hem Türkler’e hem de diğer milletlere bir kere daha hatırlatıyor.

Türk mutfağının önemli bir parçası olan Türk kahvesi, Osmanlı zamanından günümüze kadar aktarılan bir kültürel mirastır. Kahvehanelerin açılması sayesinde sosyal hayatta önemli bir yer edindi. Bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü ilan edilmiştir. Geçmişi unutmamak, geleceğe sahip çıkmak adına bu günün önemi vurgulanır.

Türk kahvesini uluslararası alanda daha fazla tanıtmak için de kutlanan 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi günü, çeşitli faaliyetler sayesinde geniş bir coğrafyada kutlanıyor. Böylece kahve seven birçok millet, Türk kahvesi lezzeti ile tanışıp Türk kültürünü duymuş oluyor.

Özgün pişirme teknikleri ve sunum fikirleri ile hazırlanan Türk kahvesi, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi günü sayesinde kahve kültürünü de yüceltmiş oluyor. Türk kahvesi, Türkler’in özel tarifleri ve sunum şekliyle birçok ülkede menülerde yer alıyor. Bu sayede, ulaştığı coğrafyaya kahve kültürünü aktarıyor. Bu da kültürel aktarımın bir parçası haline geliyor.

Tarif için: Sütlü Türk Kahvesi (Videolu)

Sütlü Türk Kahvesi (Videolu)

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü Nerede Kutlanır?

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü, küresel çapta önem taşıyan bir gündür. Kahvenin değerini ve kültürel önemini nesillere aktaracak olan bu gün, dünyanın pek çok ülkesinde senelerdir kutlanmaktadır. Özellikle de Türkiye sınırları içinde, festivallerle etkinliklerle kutlanır.

Balkan ülkeleri, Orta Doğu ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika’da, Türk kahvesi kültürünü yaşatmak için 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü için etkinlikler yapılmaktadır. Örneğin, 2022 yılında basına yansıyan haberleri incelediğinizde, ABD’nin New York şehrindeki ünlü Times Meydanı’nda Dünya Türk Kahvesi Günü için etkinliklerin yapıldığını görebilirsiniz. Bu kutlamalara Nijerya, Çin ve Arnavutluk da kendi ülkelerindeki programlarla eşlik etmiştir.

dünya Türk kahvesi günü

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde Ne Yapılır?

Türk kahvesi kültürünü yaşatmak için siz de bir şeyler yapmak isterseniz, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel etkinliklere katılarak günün anlam ve önemini yakından hissedebilirsiniz. Peki, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde ne yapabilirsiniz? Bu sorunuza yanıt bulmak için, size en dikkat çeken etkinlik ve kutlama faaliyetlerinden bahsedebiliriz:

  • 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü evinizde ufak çaplı bir etkinlikle kutlamak isterseniz, en sevdiğiniz arkadaşlarınıza ya da ailenize, en özel fincanlarla keyifli bir kahve ikramında bulunabilirsiniz.
  • Kahve firmalarının hazırladığı kahve workshop etkinliklerine katılarak Türk kahvesi pişirme teknikleri üzerine kısa bir eğitim alabilirsiniz.
  • 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü için düzenlenen festivallere eşlik ederek çeşitli firmaların Türk kahvesi ikramını deneyebilirsiniz.
  • Nefis Yemek Tarifleri’nde yer alan kahve ikramlıklarını evde hazırlayarak günün en özel ve lezzetli kahvesini içebilirsiniz.
  • İş yerinde ya da okulda, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü kahve molası vererek hep beraber Türk kahvesi hazırlayarak içebilirsiniz.
  • Marketlerde 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel indirim ve kampanyaları değerlendirip Türk kahvesi keyifleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.
  • Yaşadığınız yerde şubesi olan kahve mağazalarının, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel ücretsiz kahve ikramlarını değerlendirebilirsiniz.
  • Türk kahvesi temalı sanatsal etkinlere katılarak 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel bir hatıra bırakabilirsiniz.
  • Sosyal medyada yürütülen 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü paylaşımlarına siz de katkıda bulunarak Türk kahvesinin değerinin pek çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Türk kahvesi günü

Türk Kahvesi Nasıl Keşfedildi?

Kaynaklarda net olmamakla birlikte yer alan bilgilere göre, 8. ya da 11. yüzyıl ortalarında Habeşistan Kaffa’da yaşayan Khaldi adındaki bir çoban varmış. Bu çoban, koyunlarını otlattığı bir gün, bir çalıya rastlamış. Koyunların bu çalıdaki kırmızı meyveleri yemesinin ardından çok hareketli olduklarını fark etmiş. Ardından kendisi de bu meyveyi denemek istemiş.

Kahve bitkisinde yer alan meyveden gelen hissi ve keyfi sevmeye başlamış. Köyündeki alimlere ve komşularına haber vermiş. Alimler, meyveleri yakarak ve suyla karıştırarak deneyler yapmış. Deneylerinden ardından, kahve bugünlere kadar sıcak ve lezzetli bir içecek olarak gelmiş.

Yemen Valisi Özdemir Paşa, görev yerinde kahve içtikten sonra tadını çok beğenir ve Osmanlı hanedanının keşfetmesi için İstanbul’a kahve çekirdeklerini 1543 yılında getirir. Ancak Türk kahvesini, Türk kahvesi yapan unsur pişirme tekniği ve servis şeklidir. Türk kahvesinde kullanılan çekirdekler, Yemen ve Brezilya’dan gelmektedir. Günümüzde ise özel kavurma işlemlerinden geçerek pişirilir. Ayrıca Türk kahvesi, telvesi ile birlikte servis edilen tek kahvedir.

Türk kahvesinin Osmanlı zamanında, kahvehanelerde içilmesi ve eve gelen misafirlere ikram edilmesi geleneği yaygındı. Kahve çekirdeklerine ulaşımın kolaylaşması ve bu içeceğin sevilmesi gibi nedenlerden ötürü, Türk kahvesi geleneği günümüze kadar ulaştı.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilmeli?

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi gününe özel lezzetli bir kahve hazırlamak için, taze çekilmiş kahveye ihtiyacınız olacaktır. Bu kahveyi, damak zevkinize göre şeker ekleyip kısık ateşte pişirerek servis edebilirsiniz. Geleneksel yöntemle kahve pişirmek için bakır cezve, küçük bir fincan, kahve yanı için su ve ikramlık lokum hazırlayabilirsiniz.

En lezzetli Türk kahvesi için, kahveyi ve suyu ölçülü şekilde kullanmanız gerekmektedir. 1 fincan için 1 tatlı kaşığı taze kahve kullanarak lezzetli Türk kahvesi pişirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Püf Noktalarıyla Türk Kahvesi Yapımı ve Sunumu

dünya Türk kahvesi günü

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Türkiye Kahve Günü Ne Zaman?

Kahve çekirdekleri ile hazırlanan çeşitli kahveleri denemek ve kutlamak için, 2014 yılında Uluslararası Kahve Örgütü öncülüğünde, 1 Ekim’de Uluslararası Kahve Günü kutlanmaya başlandı. 1 Ekim, tüm kahvelerin kutlandığı, özel ve keyifli bir gün olarak hafızalarda yer almaktadır. Her sene dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de genel olarak kahveyi kutlamak adına 1 Ekim önemli bir gündür.

Dünya Türk Kahvesi Günü Bedava Mı?

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü heyecanla kutlamak isteyen birçok kahve firması, bu özel günde misafirlerine ücretsiz Türk kahvesi ikram etmektedir. Her sene firmaların kampanya politikası değiştiği için, duyurularını takip ederek hangi firmanın nerede ücretsiz Türk kahvesi ikramında bulunacağını öğrenebilirsiniz!

Türk kahvesi günü

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Türk Kahvesi Yanına İkramda Sunabileceğiniz Fikirler

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri: Resimleri, Özellikleri

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Türk Kahvesi Diyeti, 7 Günlük Diyet Listesi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi  Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının şubat ayında en çok deftere eklenen tarifler listesi tam ağzınıza layık!…

Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif Tarifi
Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif

Akşam yemeklerinde ailenize özel bir masa hazırlamaya ne dersiniz? Etiyle, sebzesiyle besin dengesi yerinde ve…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren Philips airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Tarifler Geri
Videolar Geri