Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde de Tanınmasının Vakti Geldi:

Toksin Arındırıcı Ardıç Yağı

Servigiller familyasından gelen ardıç, iğne yapraklı bir ağaçtır. Tarih boyunca önem verilmiş olan ardıç ağacının meyveleri şifalıdır. Orta Çağ Avrupa’sında yaygın biçimde yaşanan veba hastalığında, insanlar ardıç meyvesi yiyerek şifa bulmuşlardır.

Güzel kokusu olan, yapraklarını hiç dökmeyen bu ağacın, siyah renkli üzüme benzer yemişleri, aşçılıkta ve geleneksel tıpta kullanılır. Ardıç yağı da birçok rahatsızlıkta başvurulan şifalı bir yağdır.

Ardıç yağı hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz!

ardıç yağı faydaları

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağı ülkemizde çok tanınmıyor olmasa da dünya genelinde alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan, etkili bitkisel yağ çeşididir. Ardıç yağı faydaları arasında şu maddeler öncelikli olarak sıralanabilir:

 • Vücudun toksinlerden arınmasında ve iltihapların tedavi edilmesinde kullanılır. Böbrekleri, bağırsakları, kalp ve damar yollarını toksinlere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Ardıç yağı kanı temizler. Zararlı maddelerin vücuttan ve kandan atılmasında oldukça faydalıdır. Kansızlık tedavisinde kullanılır. Kan yoluyla bulaşabilecek hastalıklara engel olur.
 • Soğuk algınlığına ve gribe karşı faydalıdır. Bu rahatsızlıklar sırasında, bir bardak su içerisine birkaç damla ardıç yağı ekleyerek içebilirsiniz. Ardıç yağı sinüzit için de yararlıdır.
 • Vücut ağrılarına karşı etkilidir. Romatizma ve buna bağlı olarak gelişen vücut ve eklem ağrıları için faydalıdır. Bu ağrılarda ardıç yağı ile masaj yapmak rahatlatıcı etki yaratır.
 • İştah açıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır. Ayrıca ardıç yağı saça faydaları olan bir bitkisel yağdır. Saç dökülmesi sorununa karşı etkili çözümler sunar.
 • Saç derisini ve diplerini güçlendirir. Parlak saçlara sahip olmak için ardıç yağını banyodan sonra saçlarınıza sürebilirsiniz.
 • Kandaki şeker miktarını düşürür. Yaraların tedavisinde kullanılır.

ardıç yağı ne işe yarar

Ardıç Yağı Neye İyi Gelir?

Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da önemle vurgulanır. Bu şifalı yağın iyi geldiği diğer hastalıklar şunlardır:

 • Gaz sorununa iyi gelir. Hazımsızlık çeken kişilerde gaz problemi sıkça görülür. Bir bardak suya bir iki damla ardıç yağı damlatılıp içilirse gaz probleminin çözülmesine yardımcı olur.
 • Mide hastalıklarına karşı etkilidir. Mide spazmı ve kramplarının giderilmesinde ardıç yağından yardım alabilirsiniz. Gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde de önerilir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan önce ardıç yağı ile boyun, bilek ve göğsünüze hafif bir masaj yaparsanız, kolayca uygulayabilirsiniz.
 • Cilt sorunlarına iyi gelir. “Ardıç yağı yüze sürülür mü” diye merak ediyorsanız yanıt evet. Cilt bakımında tonik olarak kullanılabilir. Cildin, kirlerden ve tozlardan arındırılması, gözeneklerin sıkılaştırılması için ideal bir üründür. Ardıç yağını bir parça pamuk yardımı ile temiz cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Doğal içeriği ve canlandırıcı etkisi ile ardıç yağı cilde faydaları olan bir yağdır. Cildi sıkılaştırır, kırışıklıkların oluşmasını engeller. Antioksidan özelliği vardır. Selülitli bölgelere masaj yolu ile uygularsanız, yeni selülitlerin oluşmasına izin vermezsiniz.

ardıç meyvesi

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yukarıda sayılan rahatsızlıkların tedavisinde ve cilt güzelliği konusunda faydalı olan ardıç yağı kullanımı 3 şekilde gerçekleşir:

 • Ardıç yağının dahili kullanımı: Bir adet kesme şekerin üzerine 4 – 5 damla ardıç yağı damlatın ve dilinizin üzerine koyup yavaşça emin. Ardıç yağı içilir mi diye merak ediyorsanız suyla birlikte tüketebilirsiniz. Su ile içmek isterseniz, 4 – 5 damla yağı bir bardak suya damlatın ve için. Günde üç kez kullanabilirsiniz.
 • Burun yoluyla kullanımı: Burun deliklerinize yerleştirebileceğiniz boyuttaki pamuk parçalarına ardıç yağı damlatın ve burnunuza yerleştirin. 15 dakika kadar burundan nefes alarak soluyun. Bu uygulamayı günde 1 ya da 2 kez yapabilirsiniz.
 • Haricen kullanımı: Ağrıyan kısımlara sürerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanmak için 1/10 oranında zeytinyağı ekleyerek hazırladığınız ardıç yağını, ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulamalısınız.

Ardıç yağı, kıvamı oldukça yoğun olan bir yağdır. Bu nedenle az miktarlarda kullanılması önerilmektedir.

ardıç yağı

Ardıç Yağı Zararları ve Yan Etkileri

 • Hamile kadınlar ve böbrek hastaları kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.
 • Yoğun bir kıvamı ve kokusu olduğu için yan etki oluşturabilir.
 • Hamileliğin ilk aylarında olan kadınların kullanması önerilmez.
 • Ardıç yağı alerjik yapılı kişiler tarafından kullanılacaksa önce test edilmesi gerekir.
 • Böbrek iltihabı sorunu yaşayan hastaların da kullanması tavsiye edilmez.
 • Kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin, doktorlarına danışmadan ardıç yağı kullanmaları doğru olmaz. Çünkü diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

ardıç yağı

Ardıç Yağı Nasıl Yapılır?

 • Ardıç yağı geleneksel tıpta ve kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan, şifalı uçucu yağlardan bir tanesidir.
 • Ardıç yağı sabunu ve şampuanı da çok tercih edilen ürünler arasındadır.
 • Bu yağı evde yapmak çok olası değildir. Çünkü ardıç yağı, destilasyon yöntemiyle yapılır.
 • Olgunlaşmış ardıç kozalakları, su buharı ile damıtılır ve bir eterik (uçucu) yağ elde edilir.
 • Ardıç yağı çoğunlukla renksizdir. Bazen de yeşile, sarıya veya kahverengiye çalan bir rengi olur.
 • Birçok şifalı yönü olan bu yağ, farklı alanlarda kullanılır.

Ardıç Yağı Fiyatları Ne Kadar? Nerede Satılır?

Ardıç yağını aktarlardan, bitkisel ürün marketlerinden kolayca satın alabilirsiniz. İnternet ortamında, bitkisel ve doğal ürün satışı yapan siteler de ardıç yağını bulabileceğiniz diğer satış noktalarıdır. 10 ml, 20 ml, 50 ml’lik şişelerde satılan yağın fiyatı markasına, miktarına, satış yerine ve saflık oranına göre değişim gösterir.

10TL, 20TL, 30TL arasında değişen fiyatlar içerir. Fakat genel olarak çok pahalı olmayan bir yağdır. Ardıç yağı alırken güvenilir bir markanın ürünü olmasına ve %100 saf yağ olmasına dikkat etmelisiniz.

ardıç yağı fiyatları

Ardıç Yağı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağı kremi son derece şifalı bir krem olup özellikle romatizma ağrılarında kullanılır. Kremin yapımı için önce ardıç tohumlarından distilasyon yöntemiyle yağ elde edilir. Bu yağın içerisine farklı bitkisel ekstralar katılıp zenginleştirilerek bir krem yapılır.

Ardıç yağı kremi, rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliği çok yüksek olan bir kremdir. Romatizma ağrısı olan bölgelere, kaslara ve eklemlere masaj yapılarak sürülür. Kremden fayda görmek için günde iki kez bu uygulamayı yapmak gerekir. Krem sürülen bölge streç ile sarılırsa, daha etkili sonuçlar elde edilir.

Ardıç Yağı Kreminin Faydaları Nelerdir?

 • Krem bünyesinde bulundurduğu özel bitki karışımları ile ağrılı bölgeye kolayca nüfuz eder. Cildin ısınmasını ve gevşemesini sağlar. Ağrılı bölgenin rahatlamasına yardım eder. Uygulamaya devam edildikçe ağrı ortadan kalkar.
 • Romatizma, böbrek taşı ve gut gibi hastalıkların oluş nedeni, vücutta biriken toksinlerdir. Ağrılı bölgeye uygulanan ardıç yağı kremi ile kan dolaşımı hızlanacağı için vücutta depolanan ürik asit kolayca dışarıya atılır.
 • Ardıç yağı kremi bel ve boyun fıtıkları, romatizma, kas ve eklem ağrıları için çok etkili bir üründür.
 • Yaraların hızla iyileşmesi için kullanılan yardımcı bir kremdir. Enfeksiyon riskini azaltır, deri hastalıklarından olan egzama ve akne tedavisinde yardımcı olur.
 • Krem, alkol ve zararlı hayvansal katkı maddeleri içermez.
 • Ardıç yağı kremi, vücutta meydana gelen burkulma, ezilme ve incinme gibi sorunlarda da kullanılır. Ağrılı ve zedelenmiş bölgeye, günde 2 ya da 3 kez yumuşak bir masajla uygulanırsa rahatlama sağlar. Kısa zamanda etki ederek sorunun giderilmesine yardımcı olur.

Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm Tarifi
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu? Tarifi
Yulafta Gluten Var Mı? Glutensiz Yulaf Olur Mu?

Yulaf Ezmesi Glutenli Mi Glutensiz Mi? Yulaf ezmesi pek çok kişinin sağlıklı öğünlerine eşlik eden…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Tarifler Geri
Videolar Geri