Ayak Detoksu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ayaklarınızın da Arınmaya İhtiyacı Var

Ayak Detoksu Hakkında Merak Edilenler

Son yılların en gözde terapisi olan detoks, neredeyse vücudun her bölgesi için uygulanmakta. Çeşitli etkenlerden dolayı toksinler biriktiği için vücut detoksa ihtiyaç duyar. Bu etkenler çevre kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beslenmek ve hareketsiz yaşam olarak karşınıza çıkabilir. Bunun sonucunda biriken zararlı maddelerden arınmaya da detoks uygulaması denilmektedir. Kilo vermek için yapılan detokslar, vücudunuzun her bölgesi için uygulanabilir.

Çalışan bir toplumun en büyük sorunlarından biri olan ayakta kalmanın ve beden yorgunluğunun acısını ayaklar çekmektedir. Tüm gün ayakkabı içinde kalan ayakların ne kadar yorulduğunu ve yıprandığını tahmin edebilirsiniz. Ayak sağlığınıza verdiğiniz önem, genel vücut sağlığınıza yansıdığı için ayaklarınızın da detoksa ihtiyacı olacaktır. Bu yazımızda sıkça merak edilen ayak detoksu hakkında bilgileri derledik. Aklınızdaki tüm sorular şimdi sizler için cevaplanıyor. Sağlıklı bir yaşam için bedeninize iyi bakmayı unutmayın…

ayak detoksu nedir

Ayak Detoksu Nedir?

Gün içindeki faaliyetleriniz için neredeyse tüm gün ayakta kalırsınız. İş yaşamının veya ev hayatının getirdiği sonuçlardan dolayı pek çok yere gidip gelirsiniz. Bu işlerinizi hallederken de ayakta kaldığınız için yorgunluk hissedersiniz. Vücudunuz da ise toksinler birikir. İşte bu toksinlerden arınmak için, ayaklarınıza uygulanan işlemin adıdır ayak detoksu.

Ayak detoksunun amacı; ayakta bulunan ter bezlerinden vücutta biriken toksinleri atmak ve vücudu arındırmaktır. Bu amaçla Japon üreticiler tarafından ayak detoksu makinesi piyasaya sunulmuştur. Bu makine içeriğinde gerekli detoks tuzları bulunmaktadır. Yaklaşık 1 saat boyunca uygulayacağınız bu bakım işlemini, cihazı alarak siz de evinizde uygulayabilirsiniz.

Ayak detoksunu sürekli ayakta ve tempolu çalışanlar, ayaklarında kaşıntı ve koku hissedenler, sigara ve alkol tüketenler, tozlu ve ağır metal altında çalışan kişiler uygulayabilir. Oldukça ilgi gören ayak detoksu Maranki tarafından da incelenen ve tavsiye edilen bir yöntemdir. Ahmet Maranki’ye göre; düzenli olarak uygulanan ayak detoksu kişinin vücuttaki pH dengesini korumasını sağlar. Aynı zamanda uzun süredir vücutta biriken toksinlerin de bu uygulama sayesinde atıldığını ifade eder.

ayak detoksu nasıl yapılır

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak detoksunu uygulamak için üretilen cihazlardan ve çeşitli bantlardan faydalanılır. Ayak detoksu evde de oldukça rahatça yapılabilir. Evde de kolayca yapacağınız detoks için, öncelikle ayaklarınızın rahat edeceği bir geniş kap, sıcak su, bentotit kil, epsom tuzu ve elma sirkesi gereklidir. Malzemeleriniz hazır ise şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Derin kap içine sıcak suyu ekleyin.
 • Sıcak suyun içine epsom tuzunu ve bentotit kilini ilave edin.
 • Suyu karıştırdıktan sonra elma sirkesini karıştırın.
 • Karışımın biraz ılımasını bekleyin ve su ılık hale geldiğinde ayaklarınızı suyun içinde bekletin. En az 20 dakika suyun içinde beklemelisiniz. Ortalama 30 dakika sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Sonrasında beyaz bir havlu ile ayaklarınızı silin. Beyaz havlu önerilmesinin sebebi ise arındığınız toksinleri fark etmeniz içindir.
 • Bu ayak detoksu tarifi ile ayda 1 veya 2 defa detoks yaptığınızda, ayaklarınızın rahatladığını ve vücudunuzun yenilendiğini fark edeceksiniz.

Daha kolay bulunabilen malzemeler ile de ayak detoksu yapabilirsiniz. Bunun için 1 limon, 1 avuç kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağına ihtiyacınız olacaktır. Bütün malzemeleri sıcak su dolu bir leğen gibi kap içinde karıştırın ve ayaklarınızı içinde bekletin. 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı çıkarıp kurumasını bekleyin. Ayaklarınızın içinde bulunduğu suyun rengi değiştiğinde bu uygulamanın işe yaradığını fark edebilirsiniz. Bu uygulamayı her hafta da deneyebilirsiniz.

Bakım uzmanları, detoks sonrasında suyun içinde oluşan renklerin de bir anlamı olduğunu belirtir. Suyun içinde siyah renk yoğunluk gösteriyorsa, karaciğerinizde toksin fazlalığı vardır anlamına gelir. Beyaz parçacıklar enzim düzensizliği yaşadığınızı gösterir. Siyah parçalar ise diyabet riskini ifade eder. Kırmızı renk kan problemlerinin habercisidir. Yeşil renk görülüyorsa böbreklerinizde bir sorun olduğunu belirtir.

ayak detoksunun faydaları

Ayak Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Asya ve Japon tıbbında önemli bir yeri olan ayak detoksunun faydaları oldukça dikkat çekmektedir. Faydalarını okuduktan sonra detoks uygulamayı düşünebilirsiniz. Denemek için iyi bir fırsat, neden olmasın?

 • Yorgun günlerinizde yaşadığınız kas ve eklem ağrılarınızı ortadan kaldırır.
 • Ayaklarınızda oluşan kaşıntı ve alerji gibi durumları da yok eder. Egzama gibi durumlarda da tercih edilebilir.
 • Düzenli detoks kullanımında uyku düzeniniz daha sağlıklı hale gelmektedir.
 • Vücudunuzu zehirli maddelerden arındırarak daha sağlıklı hissetmenizi ve canlanmanızı sağlar.
 • Bedeninizi arındıracağı için ayak detoksu ile zayıflama da mümkün olabilir. Vücutta daha az su birikmesini sağlar. Vücudunuz zehirli maddelerden temizlendikçe rahatlayacak ve metabolizmanız daha iyi çalışacaktır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun lenf sistemini daha sağlıklı hale getirir. Kendinizi daha canlı hissetmenizi sağlar.

ayak detoksu

Ayak Detoksu Zararları Nelerdir?

Ayak detoksunun şu güne kadar bilimsel bir kanıtı olmadığı gibi, tıbbi açıdan da bir zararı görülmemiştir. Evde yapılacak detoks için ayakta açık yara bulunmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ayak detoksu makinesi ile uygulama yapılacaksa cihazın gerekli kontrollerinin sağlanması gereklidir. Suya temas eden bir cihaz olduğu için herhangi bir elektrik kaçağı olmamasına dikkat edilir.

Sosyal medyada pek çok “ayak detoksu yalan mı” başlığı altında yorumlar yer almaktadır. Bu konuda uzmanlar ve kullanıcılar ikiye ayrılmış durumdadır. Kimi kullanıcılar herhangi bir faydası göremediklerini dile getirirler. Bazı kullanan kişiler ise detoks sayesinde rahatladıklarını ve ayaklarındaki arınmayı hissettiklerini belirtirler. Sonucu merak edenler için bir defa denemekte fayda vardır diyebiliriz.

ayak detoksu bandı

Ayak Detoksu Bandı Nasıl Kullanılır?

Toksinlerden arınmanız için cihazlarla beraber ayak detoksu bandı da piyasada yerini almaktadır. Detoks bandını üreten firmaların yapmış olduğu bilgilendirmeye göre, bu ayak detoksu bantları eski Japon ve Asya tıp kültüründen gelmektedir. Bu bantların kullanım amacı; her organın ayaklara doğru giden bir bağlantısına olduğu inanışıdır.

Ayakların alt kısmına uygulanan bu bantlar, kısa süre içinde renk değiştirir. Rengin değişmesi ise ağaç sirkesinden kaynaklanmaktadır. Kurutulan ağaç sirkesi, öğütülüp bant içeriğine eklenir. Su ile temas eden bu bant, kullanım esnasında renk değişimine uğrar.

Ayak detoks bantları uykudan önce ayakların alt bölgesine yapıştırılır. Sabah uyanınca ayak detoksu pedi yüzeyinde, toksinlerin birikmesinden dolayı bir kararma meydana gelir. Bu uygulama ile vücut içi biriken sıvılar ve zehirli toksinler dışarıya atılmaktadır.

ayak detoksu fiyatı

Ayak Detoksu Nerede Yaptırılır? Fiyatları Ne Kadar?

Ayak detoksları cilt ve güzellik bakım merkezlerinde, yapılmaktadır. İsteğe göre doğal su ile de yapılan bu uygulamalar, ayak detoksu makinesi kullanılarak da yapılır. Cihazla süren seanslar ortalama 1 saatte uygulanır. Ayak detoksu yapan yerler pek çok şehirde kendini göstermektedir. Çağımızın en çok tercih edilen bakımlarından biri olan detokslar, talep yoğunluğundan dolayı güzellik merkezlerinde belirli bir ücret karşılığında yapılır.

Ayak detoksunun seansları ortalama 50 TL’den başlamaktadır. Her hafta uygulanması tavsiye edilen bu detokslar çeşitli kuaförlerde de yapılıyor. Ayak detoksu bandı ise çeşitli eczanelerde ve medikal ürünler satan yerlerde bulunmaktadır. Fiyatları ise 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Bu bantları internet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan satıcılardan da almanız mümkündür.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya Tarifi
Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi Doğum çantasında olması gerekenler listesi hem anne hem de baba…

Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Tarifi
Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir?

Mart Ayında Ne Yenir? Kış, usul usul evlerden uzaklaşırken ardında yepyeni meyve ve sebzeler bırakıyor.…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu Tarifi
Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu

Çeşitlerine Göre Cheesecake Kalori Değerleri Bisküvi tabanında yumuşacık peynir ve enfes meyve aroması! Benzersiz lezzeti…

Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri Tarifi
Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri

Soda ve Maden Suyu Kalori Değerleri Sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmak amacıyla tükettiğiniz soda aslında…

Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mutfaklardan Eksik Olmayan Tereyağı Kaç Kalori? Tereyağı diğer yağlar gibi yemeklerin yapımında kullanılan ve yiyecekleri…

Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri Tarifi
Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri

Krep Kaç Kalori? Krep kalori bilgisi içeren bu yazımızı krep sevdalıları için hazırladık. Kahvaltıda, acıktığınız…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

En Güzel Tatlı Tarifleri Damaklarınızı Şenlendirecek Şık Sunumlu 22 Tatlı Tarifi
En Güzel Tatlı Tarifleri Damaklarınızı Şenlendirecek Şık Sunumlu 22 Tatlı

Tatlı tariflerinin mutlulukla doğrudan bir ilişkisi mutlaka olmalı! İster yemekten önce ister yemekten sonra ağızları…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya Tarifi
Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi Doğum çantasında olması gerekenler listesi hem anne hem de baba…

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Hamurun En Pofuduk Hali Pişi Kaç Kalori? Kahvaltı ve çay saatlerini süsleyen pişi, hamurun en…

Güveç Tarifleri: Tam Aradığınız 32 Lezzet Tarifi
Güveç Tarifleri: Tam Aradığınız 32 Lezzet

İçinde pişen yemeğin lezzeti, saray mutfaklarını bile taçlandıran güveçte neler pişer neler! Güveç tarifleri denilince…

Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Tarifi
Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir?

Mart Ayında Ne Yenir? Kış, usul usul evlerden uzaklaşırken ardında yepyeni meyve ve sebzeler bırakıyor.…

Tarifler Geri
Videolar Geri