Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık pişirme tavası ile öğünlere hazırlık yapar. Eğer eskimiş bir balık tavanız varsa en kısa sürede yenisini almanız önerilir. Çünkü çizilen ve eskiyen balık tavaları, artık eskisi gibi lezzetli balıklar hazırlamanıza yardım etmez. Balık, eski tavada yapışır ve istenilen şekilde pişmez. Peki, bu durumda ne yapılır? Böyle anlarda kapaklı balık tavası ya da kilitli balık tavası almak için en iyi balık tavası hangisi sorusunun yanıtları aranır.

En sağlıklı pişirme imkanı sunan balık tavası hangisi diye merak edenlere birçok firmadan kolay kullanıma sahip ürünler önerilir. Bu tavalar boyut olarak büyük derinlik olarak ince forma sahiptir. Genellikle hamsi, sardalya ve küçük balıkları pişirmek için kullanılan bu tavalar balık sezonunun açılmasıyla beraber birçok evde sık sık tercih edilir.

Bazı balık tavası çift taraflı forma sahip olurken bazılarında çevirme kapağı bulunabilir. Nasıl balık pişirmek istiyorsanız kendi zevkinize göre bir ürün tercih edebilirsiniz. Peki, çift taraflı balık tavası nasıl kullanılır merak ediyor musunuz? Balıkları dökmeden, dağıtmadan pişirmenin püf noktalarını arıyorsanız bu yazıda yardımcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

balık tavası

Balık En İyi Hangi Tavada Pişer?

Balığı en iyi pişirecek tavanın, yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahip olması gerekir. Çünkü balığın ince derisi ısındığı zaman tavaya yapışabilir. Bu durumu önlemek için de yapışmayı ve yanmayı engelleyen kaliteli tavalar tercih edilmelidir. Özellikle de balık pişirmek için üretilen ince ve geniş balık tavaları, bu iş için sık sık akıllara gelir.

Granit ve döküm tavaları kullanarak balıkları rahatça pişirebilirsiniz. Hem buğulama hem de kızartma yöntemini kullanarak tavadan kolayca kaldırabilirsiniz. Balıkları çiğ bırakmadan tam kıvamında pişirmek için kapaklı ya da çift taraflı çevirebileceğiniz özel balık tavaları, pek çok market ve mağazada bulunuyor. Bu tavalar yardımıyla küçük ve orta büyüklükteki balıkları yakmadan pişirmek mümkün.

Genellikle grill tavaların tercih edildiği bu süreçte, çelik tavalar farklı yemekler için kullanılıyor. Çünkü balığın en iyi piştiği tavanın zemini yanmaz ve yapışmaz olduğu için çelik ürünlerde bu özellik bulunmuyor. Lezzetli ve tam istediğiniz gibi pişen balıklar için döküm, granit malzemeli ızgara ya da balık tavası kullanabilirsiniz.

Tarif için: Hamsi Tava Tarifi

Balık Tavası Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi balık tavası nasıl kullanılır diye düşünmektedir. Çift taraflı ya da kapaklı tavanız varsa balıkları düzenli şekilde dizip tavanın kullanım tüyolarına hakim olmanız gerekir. Öncelikle balıkları nasıl dizmeniz gerektiğine değinelim.

balık tavası

Balık Tavaya Nasıl Dizilmeli?

 • Balıkları tavaya dizmeden önce tavanın zeminini bir miktar yağ ile silmeniz, yağlamanız daha iyi sonuçlar verecektir.
 • Hamsi ya da sardalya gibi ufak balıkları dilerseniz una batırıp tavaya dizebilirsiniz. Mısır unu ya da beyaz un kullanabilirsiniz.
 • Balıkların kafa kısmı tavanın kenarına gelecek şekilde tüm tavayı doldurmalısınız. Yuvarlak balık tavası kullanıyorsanız eşit oranda daire çizerek balıkları dizmelisiniz.
 • Ortada kalan boşluğu ise yine balıkları sıkışacak şekilde kapatabilirsiniz. Balıkların büyüklüğüne göre tavanın kapasitesini doldurabilirsiniz.
 • Eğer düzenli şekilde balıkları tavaya dizerek pişirmeye başlarsanız çevirme aşamasında zorlanmadan balıkları ters düz edip diğer yüzeyi kızartabilirsiniz.
 • Şayet dilimli balıkları tavaya dizmek isterseniz yine düzenli görünecek şekilde dizmelisiniz.
 • Balık tava nasıl dizilir konusunda endişeleriniz olursa; Nefis Yemek Tariflerinde bulunan enfes balık tava tariflerini inceleyerek diziliş hakkında örneklere bakabilirsiniz.

Balıkları pişirmek için tavaya dizme aşamasını geçtiyseniz şimdi balık tavasını en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinize yoğunlaşalım:

 • Tavayı kullanırken kulpları ateşe yakın tutmayınız. Bu ihmaliniz, çevirme aşamasında elinizin yanmasına neden olabilir.
 • Ocak üzerinde eşit şekilde ısıyı alacak konumda pişirmeye başlayabilirsiniz.
 • Kapaklı balık tavalarının üzeri açıktır. Dilerseniz kapağını yani çevirme kapağını pişirme anında kullanabilirsiniz.
 • Kapaklı tavada pişen balıkların diğer yüzeyini çevirmek için öncelikle tavaya kapağı kapatın. Ardından tavayı ocak üzerinden alın.
 • Birkaç saniye içinde tavada kapak sabit kalacak şekilde çevirme işlemini yapın. Bu işlem size zahmetli gelebilir ancak doğru hamle yaptığınızda pişen balıkları kapağa aktarmış olacaksınız.
 • Tek yönü pişen balıkları kapaktan yavaşça tavaya aktarın. Bu sırada balıkları yavaşça kaydırabilirsiniz. Kapağı biraz sallarsanız balıklar dağılmadan tavaya düşecektir.
 • Şimdi balıkların diğer yönünü orta ateşte pişirmeye devam edebilirsiniz.
balık tavası

Çift Taraflı Balık Tavası Kullanımı

Bu tür balık tavalarında kilit ve sızdırmaz kapaklar bulunur. Bu özellikleri sayesinde kolay ve rahat kullanım imkanı sunulur.

 • Balıkları düzenli şekilde tavaya dizdikten sonra ocağı açın ve orta ateşte pişirmeye başlayın. Pişirme sırasında zaman zaman balığın durumunu takip edin.
 • Eğer zeminden kızarmış olduğunu anlıyorsanız; çift taraflı balık tavasının kilitlerini kapatın.
 • Birkaç saniye içinde tavayı ters yöne çevirin ve yeniden ocağa koyun.
 • Şimdi balığın buğulanan ancak kızarmayan yönünü kolayca pişirebilirsiniz.
 • Yağlı balıkları pişirirken tavayı az miktarda yağlayabilirsiniz. Ancak yağsız balıklar için biraz daha fazla yağ eklemeniz önerilir.
balık tavası nasıl seçilir

En İyi Balık Tavası Hangisidir?

Balık sevenler için üretici firmalar hem kullanımı kolay hem de temizliği rahat balık tavası üretmektedir. Bu tavalar karşısında hangisini alsam diyenler ise bazen kararsız kalabilmektedir. Balık tavası alışverişinde seçiminizi kolaylaştıracak bazı tava firmalarını bu listede görebilirsiniz. En çok satış yapan ve memnuniyet kazanan balık tavası markaları için listemize göz atabilirsiniz.

 • Karaca
 • Taç
 • Aniva
 • FMS
 • Essenso
 • Schafer
 • Korkmaz
 • Özkent
 • Zest
 • Nehir
 • Emsan
 • Tefal
balık en iyi hangi tavada pişer

Balık Tavası Nasıl Olmalıdır?

Balık tavasında aranılan özellikler, beklentinizle doğru orantılıdır. Eğer ufak bir balık tavası arıyorsanız size en uygun küçük tavaları tercih etmelisiniz. Kapaklı tavaları kullanamam diyorsanız; çift taraflı ve kilitli pratik tavaları alabilirsiniz. Genellikle balık tavalarında olması gereken özellikleri, listemizde hatırlatalım.

 • Balığın yanmadan ve yapışmadan pişmesi için tavanın granit, döküm ya da teflon olması önerilir.
 • Balık tavasının tutma sapları ısıyı almayan özellikte olmalı. Daha rahat çevirmek ve tutmak için bu özelliğe dikkat edebilirsiniz.
 • Eğer kapaklı tava inceliyorsanız kapağın tavaya tam ölçüde uyması gerekir.
 • Çift taraflı balık tavası alacaksanız; kapakların sızdırmaz özellikte olması ve kilitleme aparatının olması da önemli bir kriterdir.
 • Balık tavalarının en önemli özelliği ise kokuyu ve yağı kısa sürede bırakmasıdır. Bu nedenle temizliği kolay olan ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Kapaklı balık tavalarında bulunan kapaklar düz şekilde tasarlanmalıdır. Dizilen balıkların düzenini bozmamak için düz bir forma sahip olması önemlidir.
 • İri balıkları pişirmek için ızgara tavalarını tercih edebilirsiniz.
balık en iyi hangi tavada pişer

Tavada Nefis Balık Tarifleri

Nefis Yemek Tariflerinin enfes mutfağında hazırlanan ve defalarca denenen tavada balık tariflerini sizler için bir araya getirdik. Bu tarifleri inceleyerek tam tadında ve kıvamında balık tava hazırlayabilirsiniz!

1) Yağlı Kağıtla Yağsız Tavada Balık Tarifi

Yağlı kağıt kullanarak tavaya yağ dökmeden enfes bir balık tava denemek ister misiniz? Bu yöntemle tavanın kirlemesini de önleyebilirsiniz. Ayrıca tüm lezzet yağlı kağıt içinde pişen balıkta kaldığı için bu yöntemi çok beğeneceksiniz. Tavada balık pişirmek istediğinizde ufak balıklar için bu tarifimizi uygulayabilirsiniz. Koku Yok Tava Kirletmek Yok Yağlı Kağıtta Hamsi Tava Tarifi

Koku Yok Tava Kirletmek Yok Yağlı Kağıtta Hamsi Tava Tarifi

2) Tavada Soslu Balık Lezzeti

Kendi sosuyla özel bir aroma kazanan istavrit balığı, bu tarifimiz sayesinde kendini daha da sevdirecek. Birçok kişinin severek denediği tavada soslu balık tarifi, balık sezonunda sizin de evinizde lezzetli dokunuşlara şahit olacak. Yedikçe yediren bir balık tava hazırlamak için tarifi defterinize ekleyebilirsiniz! Tavada Soslu Balık

Tavada Soslu Balık

3) Yumuşacık Lezzet: Tavada Balık Buğulama

Derin bir tava kullanarak palamut balığını tam kararında pişirmek istediğinizde, aklınıza bu tarifimiz gelecek. Soğan ve patatesle bir araya gelen, baharatla lezzetlenen palamut balığı kendi sosunda piştiği için sık sık istenen tarif olacak. Kızartma sevmeyenlere özel olarak hazırlanan tavada balık buğulama tarifini inceleyebilirsiniz. Tavada Balık Buğulama

Tavada Balık Buğulama

4) Her Öğüne Yakışır: Tavada Çok Hafif Balık

Sadece mısır unu ve biraz tuzla hazırlanan bu balık tarifimizin lezzet sırrı; pişirme yöntemi! Sardalya sevenler, hem tavaya balık dizimini bu tarifle öğrenecek hem de az yağla nasıl bu kadar lezzetli balık pişer sorusuna burada yanıt bulacak! Hemen denemek için tarifimize göz atabilirsiniz. Tavada Çok Hafif Balık

Tavada Çok Hafif Balık

5) İlk Kez Deneyeceklere: Tavada Balık Kızartma

Balığı tavada kızartmak istediğinizde neler yapılması gerekiyor biliyor musunuz? İşte tüm balıkları tavada lezzetli şekilde kızartmanıza yardım edecek o pratik tarif. Birkaç adımda istediğiniz balığı pişirip çıtır çıtır lezzetle tüketebilirsiniz. Tavada Balık Kızartma

Tavada Balık Kızartma

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Nasıl Temizlenir?

Düdüklü Tencere Kullanımı Püf Noktaları, Resimli Anlatım

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanımına Dair İpuçları

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

9. Gün İftar Menüsü

En güzel ramazan yemekleri tarifleri vermeye 9. günde de devam ediyoruz! Bugün iftar menüsü için başlangıcı bol vitaminli tutmaç çorbası ile yapıyoruz. Sonrasında göz alıcı ve kiremitte porsiyonluk patlıcan kapama ve yanında humusa rakip yoğurtlu nohut mezesi var. Çok beğenilen iftar tatlıları ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tavada Balık Tarifi

Tavada Balık

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tavada Balık Tarifi

Tavada Balık

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bu Pişi Pişerken Tavaya Sığmıyor Tarifi

Bu Pişi Pişerken Tavaya Sığmıyor

2-4 kişilik, 45dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Tavada Mercan Balığı Tarifi

Tavada Mercan Balığı

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tavada Balık Kızartma Tarifi

Tavada Balık Kızartma

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Tavada Balık Buğulama Tarifi

Tavada Balık Buğulama

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Tavada Çipura Balığı Tarifi

Tavada Çipura Balığı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Tavada Balık Buğulama Tarifi

Tavada Balık Buğulama

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsçada rûze, Arapçada savm ve sıyâm anlamına gelen oruç,…

Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran Tarifi
Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran

Bursa'da Nerede İftar Yapılır? Oruç tutarken dopdolu lezzetlerle bezenmiş kocaman bir sofranın hayalini kurmamak elde…

İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler Tarifi
İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler

İstanbul’da İftar Nerede Yapılır? Beklenen ramazan bereketiyle geldi. Mutfaklardaki tatlı telaşlar, adeta zamanla yarışıyor. Pilavların…

Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı Tarifi
Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı

Ankara'da Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Ramazan ayında yemeklere duyulan ilgi ve önem ekstra artıyor. Güzel ve…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Tarifler Geri
Videolar Geri