Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı Tarifi

Granit Tavayı Doğru Kullanmanın Püf Noktaları

Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında zaman kazandıran bir pişirme gerecidir. Kullanışlı tasarımı sayesinde genellikle tek bir tava alınmaz ve granit tava seti tercih edilir. Çelik ve teflon tencerelerin modasını geride bırakan granit tavalar, yapışmaz özelliği ve dayanıklı tasarımı sayesinde son yılların en popüler mutfak ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Çeyiz hazırlığı içinde olanların listesinde ilk sıralarda yerini alan granit tava, şeflerin de vazgeçemedikleri bir tencere türüdür. Neredeyse tüm mutfak gereçleri mağazalarında dikkat çeken, farklı etiketler ile tüketiciye sunulan granit tavayı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Granit Tava Nedir?

Granit tava, genellikle teflon veya seramik kaplamalı tavaların alternatifi olarak kullanılan bir pişirme aracıdır. Granit tava adını, tavaların yüzeyinin granit gibi görünmesinden veya direkt olarak üretildiği granit ham maddesinden alır. Alüminyum veya çelik bir tabanın üzerine granit kaplama uygulanarak yapılan bir mutfak eşyasıdır. Çoğunlukla granit tavalar, granit kayasından elde edilir. Granit oldukça sert, magmatik bir kayadır.

Sert, dayanıklı ve kristal yapılı minerallerden meydana gelen granitten; inşaat, mutfak, banyo gibi farklı sektörlerdeki malzemelerin yapımında sıklıkla yararlanılır. Mutfak tezgahı olarak da tercih edilen granit, sağlam bir malzeme olduğu için tencere ve tavalarda ham madde olarak kullanılır.

Bazı granit tavalar, alüminyum veya dökme demir gibi malzemelerin üzerine nano partiküller halinde dağıtılan granit benzeri bir kaplama ile kaplanır. Bu kaplama, tavaya yapışmayı engelleyen ve yapışmaz özellik sağlayan bir yüzey oluşturur.

Granit tavaların kullanım avantajlarını sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapışmazlık: Granit kaplaması, yiyeceklerin tavaya yapışmasını engeller ve temizliği kolaylaştırır.
 • Dayanıklılık: Granit tavalar genellikle çizilmeye karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlü olabilir.
 • Isı Dağılımı: Granit tavalardaki metal taban, ısının eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olabilir, bu da yiyeceklerin daha iyi pişmesini sağlar.
 • Çok Amaçlı Kullanım: Granit tavalar, ocakta pişirme, fırında kullanma ve hatta servis yapma için uygun olabilir.

İlginizi çekebilir: En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Granit Tava Sağlıklı Mı?

Teflon tava ile yarışta olan granit tava, sağlık için uygun bir yapıya sahip olabilir. Granit tava mı teflon tava mı sorusuna karşılık granit tavayı tercih edenler yükselişte diyebiliriz. Teflon tavanın çizilme durumunda yapısındaki kanserojen maddeler açığa çıkar. Bu durum doğrudan granit kayasından elde edilen granit tava için aynı şekilde gelişmez.

Bazı granit tavalar, PTFE (Politetrafloroetilen) ve PFOA gibi yapışmaz kaplama maddeleri içermez ve bu nedenle daha güvenli bir alternatif olarak görülebilir. Granit tava, insan sağlığına uygun görülen ve yiyecekler ile temas halindeyken zarar vermediği bilinen bir tavadır. Satın aldığınız granit tava ve tencerenin granit ham maddesinden mi yoksa PTFE (Politetrafloroetilen) ve PFOA kaplama maddesinden mi elde edildiğini iyi araştırmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı-6133932-060605

Granit Tava Nasıl Temizlenir?

Granit tavanın temizliği oldukça kolaydır ve genellikle vakit almaz. Granit tavayı kullanım sonrasında temizlerken şu maddelere dikkat etmeniz önerilir:

 • Sote, kızartma ya da diğer yemeklerin yapımından sonra granit tavayı sudan geçirip bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Bulaşık makinesi yıkamasına uygun bir yapıya sahiptir.
 • Bazı durumlarda güçlü lekeler de olabilir. Bu durumda bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile lekeyi kaldırabilirsiniz.
 • Eğer granit tava dışı nasıl temizlenir diyecek olursanız, bulaşık süngerine karbonat ya da bulaşık deterjanı ekleyip dışını silebilirsiniz.
 • Kullanacağınız deterjanlar ise aşındırıcı olma özelliğinden uzak olmalıdır. Bulaşık yıkama deterjanı işinizi görecektir.
 • Yüksek ateşe dayanıklı olan granit tavanın ömrünün uzun olması için çoğunlukla kısık ateşi tercih edebilirsiniz.
 • Ayrıca granit tava bakımı hakkında bilmeniz gereken bir şey daha var: Ocaktan alınan tavayı soğuk suya tutmanız yanlış bir işlemdir. Isı değişimi, granit tavanın yapısını bozar.
 • Granit tava altı nasıl temizlenir diyenler, bulaşık süngerinin yumuşak kısmını gönül rahatlığı ile kullanabilir.
 • Sapları, tava içi ve tabanı için bulaşık deterjanı size kolaylık sağlayacaktır.
 • Granit tava yanığı nasıl çıkar diye merak edenler; tavanın içine bir miktar sirke ve su koyup birkaç dakika kaynatabilir. Bu yöntem granit tava lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt arayanları da mutlu edecek.
 • Granit tava kaplaması zamanla aşınabilir. Eğer kaplama zarar görmüşse, tavanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Granit Tava Nasıl Kullanılır?

 • Düşük ve Orta Isı Kullanın: Granit tavalar, yüksek ısıya ihtiyaç duymadan yiyecekleri pişirir. Düşük veya orta ısıda kullanmak, granit tavanın ömrünü uzatır.
 • Ahşap veya Silikon Aletler Kullanın: Metal aletler, granit kaplamayı çizebilir. Ahşap, silikon veya plastik aletler kullanarak kaplamayı koruyabilirsiniz.
 • Yağ veya Tereyağı Kullanımı: Her ne kadar granit tavalar yapışmaz özellikte olsa da, az miktarda yağ veya tereyağı kullanmak lezzeti artırabilir ve yiyeceklerin yapışmasını tamamen önler.

Granit tavanın et pişirme yönünü kullanarak nefis yemekler hazırlayabilirsiniz. Tavuk sote, köfte, kavurma gibi leziz et menülerini yanmadan ve yapışmadan servis edebilirsiniz. Granit tavada kızartma yapılır mı diye düşünüyorsanız evet yapabilirsiniz ama yapışmaz teflon tavalar kadar yüksek bir yapışmazlık özelliği olmadığını belirtelim, temkinli pişirme yapmanızda fayda var. Et, balık, tavuk ürünlerinin yanı sıra granit tavada omlet, sos, börek, gözleme, domates, patates, biber, pankek, krep, çorba, menemen gibi malzemeleri ve tarifleri yapışmadan pişirebilirsiniz.

Granit tava antrikot pişirmek de keyifli ve lezzetli olacak. Peki, granit tava kullanarak antrikot nasıl pişirilir? Gelin, adım adım antrikot pişirelim!

 • Leziz bir antrikotun sırrı marine sosunda saklıdır. Pişirme öncesinde etlerin güzelce sosla harmanlanması önerilir. Kullanacağınız granit tavanın ateş üzerinde 2 dakika kadar kızması gerekiyor.
 • Yaklaşık 2 dakika kadar ateşte ısınan granit tavaya antrikot parçalarını aralıklı şekilde dizin.
 • Yine 2 dakika olacak şekilde etin bir yüzünün mühürlenmesini sağlayın.
 • Etlerin diğer yüzünün de pişmesi için çevirmelisiniz.
 • Çevirme işleminde kesinlikle metal araç kullanmayın.
 • Çatal ya da metal maşa, etin içindeki suyu dışarı sızdırabilir. Bu işlem de etin lezzetini bozar.
 • Antrikotun her iki yüzünün de iyice mühürlenmesini sağladıktan sonra, belirli aralıklar ile tavada pişirmeye devam edebilirsiniz.

Dilerseniz et mühürlemesinden sonra fırın kabına da alabilirsiniz. Bu işlemi yapanlar tavaya yağ dökmeli miyim diye soracaktır. Damak zevkinize göre pişirme arasında yağ ekleyebilirsiniz. Antrikotun kendi yağı ile pişmesi daha iyi bir sonuç verir. Eğer eti hafif çıtır seviyorsanız; mühürleme işleminden sonra bir parça tereyağı ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Tarif için: Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?

Granit Tava mı Döküm Tava mı?

Granit tava döküm tava farkı yapısal ve üretim malzemesi olarak dikkat çeker. Granit ile döküm arasındaki fark birinin kaya benzeri bir taş ham maddesinden (granit) diğerinin demirden (döküm) üretilmesidir.

Granit tavanın yanmaz ve yapışmaz özelliği bulunurken; saf demir döküm tavalar yapışma riskine sahiptir. Seramik döküm ya da demir döküm tavalar hassas bakım isterken; granit tavanın bakımı çok kolay ve genellikle zahmetsizdir. Ancak yine de özenli kullanım esastır.

Granit Tava

 • Yapışmaz Kaplama: Granit tavalar, genellikle yapışmaz kaplamaya sahiptir ve bu nedenle yiyeceklerin yapışmasını önler. Temizliği kolaydır.
 • Hızlı Isınma: Granit tavalar, döküm tavalardan daha hızlı ısınır ve ısıyı eşit dağıtır.
 • Daha Az Yağ Gereksinimi: Yapışmaz yüzeyi sayesinde daha az yağ kullanarak pişirme yapabilirsiniz.

Döküm Tava

 • Isı Tutma ve Dağıtma: Döküm tavalar, ısıyı uzun süre tutar ve eşit dağıtır, bu nedenle özellikle kızartma ve yavaş pişirme için idealdir.
 • Sağlamlık: Çok dayanıklı olup yıllarca kullanılabilir. Doğru bakımla ömür boyu dayanabilir.
 • Doğal Yapışmazlık: İyi bir şekilde yağlanmış ve yüksek ısıda ısıtılmış döküm tava, doğal bir yapışmaz yüzey oluşturur.
 • Fırında Kullanım: Döküm tavalar fırın kullanımına çok uygundur ve yüksek ısılara dayanabilir.

İlginizi çekebilir: Döküm Tencerenin Ömrünü Uzatan 7 Püf Noktası

Granit Tava Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Granit tava görünümüne sahip fakat granitten yapılmayan tavalar piyasada satışa sunulmuştur. Bu ürünler sizi alışveriş esnasında yanıltabilir.
 • Granit tavalar, tamamen granit kayasından hazırlanmaktadır. Ucuz, dayanıksız ve hafif olan tavalar sadece granit kaplamalı tavalardır.
 • Granit tava çeşitleri olarak sunulan modellerin yapısıyla ilgili satıcılardan detaylı bilgi istediğinizde sadece kaplama mı granitten yoksa tüm ürün mü orijinal granit sorularının da yanıtını bulabilirsiniz.
 • Birçok markanın kendine ait granit tava türleri mevcuttur. Eğer garanti süresi 5 yıl ve daha fazla ise güvenle alabilirsiniz. Çünkü garanti süresi uzun olan tavaların kalitesi daha yüksektir.
 • Granit tavayı satın almadan önce elinizle tartmanız önerilir. Gerçekten ağırlığını hissediyorsanız; elinizdeki granit tava orijinal bir üründür.
 • Granit taşının kendi rengini taşıyan tavaları tercih edin. Koyu gri, açık gri ve kahve tonlarındaki ağır tavalar gerçek granitten yapılmıştır.
 • Granit tavanın en önemli parçası saplarıdır. Eğer kaliteli ve çelik sapları olan tavayı gördüyseniz; bu detay da granit tavanın kalitesini gösterir.

İlginizi çekebilir: Bio Granit Nedir? Granit ile Arasındaki Farklar, Kullanımı

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı-6133932-060632

Granit Tava Bozulur Mu, Çizilir Mi?

Çok dayanıklı mutfak ürünleri arasında yerini alan granit tava zaman içerisinde yoğun kullanıma bağlı veya kesici, metal, aşındırıcı malzemeye maruz kaldığında çizilecektir. Fakat bu sorun kendiliğinden gelişmez. Eğer güçlü lekeleri bıçak ya da demir bir alet ile kazımaya çalışırsanız, granit tavanın yapısını bozabilirsiniz. Yani granit tava çizilir mi sorusunun cevabı aslında zorlayıcı bir darbe veya etki olmadıkça hayırdır.

Granit tavanın bozulma riski çok düşüktür. Şayet kısa süre içinde bozulma ya da çizilme meydana gelen bir granit tavanız olduysa, o tavanın granit kaplamalı bir teflon tava olduğunu bilmenizde fayda var.

Granit Tava Çizilirse Zararlı Mı?

Granit tava çizilirse zararlı mı diyenler için bir bilgi verelim. Uzun süredir kullanılan ve bolca çizik olan tavaların ömrü tükenmiştir denilebilir. Bu tür tavaların artık değiştirilmesi gerekir.

Granit Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Gerçek granit tavaların (kaplama olmayan, granit ham maddesinden elde edilen) bulaşık makinesinde yıkama işleminde, zarar görmeyen bir yapısı vardır. Yine de granit tava bakımı özenle yapıldığında ve elde yıkandığında daha uzun ömürlü olabilmekte ve yapışmaz yüzeyin zarar görme ihtimali de minimuma düşmektedir. Eğer bulaşık makinesinde yıkayacaksanız sudan geçirip aşağı doğru bakar şekilde yerleştirebilirsiniz.

Granit Tava Kullanmadan Önce Ne Yapmalı?

Granit tavayı ilk kullanmadan önce aşağıdaki adımları takip etmek iyi bir fikir olabilir:

 • Yıkama: Yeni bir granit tava satın aldıysanız, ilk önce ılık sabunlu su kullanarak tavayı iyice yıkayın. Böylece üzerindeki üretim artıklarını ve ambalajdan kaynaklanan tozları temizlemiş olursunuz.
 • Yağlama: Granit tavalar genellikle yapışmaz özellik gösterir, ancak bazı modellerde ilk kullanımda yapışmayı engellemek için yağlama işlemi önerilebilir. 2 yemek kaşığı kadar bitkisel yağı tavaya sürün ve tüm yüzeyine yayın. Daha sonra fazla yağı bir kağıt havlu veya mutfak beziyle silerek ince bir tabaka bırakın.
 • Isıtma: Yağlama işleminden sonra granit tavayı hafif ateşe koyun ve yaklaşık 5-10 dakika boyunca ısıtın. Bu, yağın tava yüzeyine nüfuz etmesini ve yapışmazlığı artırmasını sağlar. Ardından tavayı ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
 • Temizlik: Granit tava kullanıldıktan sonra her seferinde temizlenmelidir. Tavayı soğuduktan sonra ılık sabunlu su ve bir sünger veya yumuşak bir temizleme fırçası kullanarak temizleyebilirsiniz. Sert temizlik araçları veya aşındırıcı temizlik maddeleri kullanmaktan kaçının, çünkü granit yüzeyini çizebilir.

Bu adımları takip ederek granit tavanızı ilk kullanımda ve sonraki kullanımlarda daha iyi koruyabilir ve dayanıklılığını artırabilirsiniz. Her zaman üreticinin talimatlarını da kontrol etmek önemlidir, çünkü farklı granit tavalar farklı bakım gereksinimlerine sahip olabilir.

Granit Tavada Ne Pişirilir?

Yanmaz yapışmaz özelliğe sahip granit tavada pişirebileceğiniz yiyecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Sebze (domates, patates, soğan, biber vs.)
 • Kırmızı et (biftek, antrikot, pirzola vs.)
 • Köfte
 • Tavuk (but, göğüs, kanat vs.)
 • Hindi
 • Balık ve deniz ürünleri (fileto, bütün balık, karides, kalamar, ahtapot vs.)
 • Mantar
 • Omlet, yumurta, menemen vs.
 • Börek, pankek, krep vs.

Gerçek Granit Tava Nasıl Anlaşılır?

Gerçek granit tava, granit ham maddesinden elde edilir. Sert ve dayanıklı bir kaya olan granit doğal olarak ağır ve sağlamdır. Uzun yıllar deforme olmaz, gerçek granit tavalar sağlık için tercih edilesidir.

Gerçek granit tava olup olmadığını anlamak için:

 • Ağırlık: Gerçek granit tavalar, alüminyum tabanlı yapay granit kaplama olanlardan daha ağırdır.
 • Marka ve Sertifikalar: Güvenilir markalar ve ürün sertifikalarına sahip tavalar tercih edilmelidir.
 • Yapışmazlık: Gerçek granit kaplamanın yüksek yapışmaz özellikleri olmalıdır.
Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı-6133932-060654

Granit Tava Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Granit Tava Fırında Kullanılır mı, Fırına Girer mi?

Granit tavanın sap malzemesi eğer fırına girmeye uygunsa genellikle granit ham maddesinden elde edilen tava ve tencereler fırın kullanımına uygundur. Esasında granit ürünler yüksek ateşe dayanıklıdır; fakat uzun ömürlü olması için yüksek ateşten kaçınılmalıdır. Fırın yemekleri yapmak istediğinizde granit tava değil de granit fırın kabı tercih etmenizi öneririz.

Plastik veya silikon saplı tavalar fırın kullanımına uygun olmayabilirken, tamamen metal saplı tavalar fırında kullanılabilir. Tavanın sap kalitesi farklılık göstereceği için bu konuda net bir ifadede bulunamayacağız. Bazı markalar, fırına uyum sağlayan granit tavaları da piyasaya sunmuştur.

Granit Tava Ömrü Ne Kadardır?

Granit tavaların ömrü, kullanım ve bakım koşullarına bağlı olarak değişir. İyi bakıldığında ortalama 5-10 yıl arasında kullanılabilirler. Aşınma, çizilme belirtileri göstermeye başladığında veya yapışmaz kaplaması zarar gördüğünde değiştirilmesi gerekebilir.

Granit Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Granit tavaların çoğu bulaşık makinesinde yıkanabilir olarak belirtilse de, elde yıkama genellikle tavsiye edilir. Bulaşık makinesinin deterjanları ve yüksek sıcaklıkları zamanla yapışmaz kaplamaya zarar verebilir. Elde yıkama, tavanın ömrünü uzatır ve kaplamanın daha uzun süre korunmasını sağlar. Sert, aşındırıcı, çizici temizlik malzemelerini kullanmaktan kaçınınız.

Granit Tava Yapışır Mı?

Granit tava yapışır mı diye de merak ediyor olabilirsiniz, bu tip gereçlerde yapışma sorunu olmaz. Diyelim granit tavada yemek yaparken başka bir işe daldınız, yemeğiniz yandı ve granit tava dibi tuttu. Doğal bir çözüm olarak sirkeyi kullanabilirsiniz. Tavayı boşalttıktan sonra içine koyacağınız sirkeli suyu birkaç dakika kaynatırsanız izler kaybolacaktır.

Emaye Nedir? Nasıl Kullanılır, Sağlıklı Mı?

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir? 7 Kesin Çözüm

Döküm Tavada Et Pişirme Hakkında Püf Noktaları

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanımına Dair İpuçları

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Püf Noktaları, Resimli & Videolu

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kullanıma Hazır Sarımsak Tarifi

Kullanıma Hazır Sarımsak

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
3 Günde Kolon Temizliği (İçecek) Tarifi

3 Günde Kolon Temizliği (İçecek)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Sağlıklı Bagel Tarifi

Sağlıklı Bagel

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sağlıklı İçecek Tarifi

Sağlıklı İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sağlıklı Dondurma Tarifi

Sağlıklı Dondurma

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sağlıklı Atıştırmalık Tarifi

Sağlıklı Atıştırmalık

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri