Begonya Çiçeği Bakımı, Çoğaltılması, Sulama Teknikleri

Begonya Çiçeği Bakımı, Çoğaltılması, Sulama Teknikleri Tarifi

Begonya Çiçeği ile Evinizin Her Köşesine Canlılık Gelecek!

Doğayı sevip yeşili koruyan Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak bu yazımızda begonya çiçeğini sizlere sunuyoruz. Doğada yer alan binlerce bitki ve çiçekleri birer birer tanıyıp evleri renklendirmek için karşınızdayız. Ofis, balkon, salon, oda ve mutfaklarda yetiştirebileceğiniz begonya çiçeği neredeyse 900 türe sahiptir. Böylesine çeşitli olan begonyayı daha yakından tanımak ve bakımı konusunda acemilik yaşamamak için bir an önce yazımıza geçelim istiyoruz.

begonyalar

Begonya Çiçeği Çeşitleri, Özellikleri ve Anlamı

Begonya çiçeğinin adını ilk defa duyanlara şaşırtıcı bilgiyi verelim. Bu çiçeğin adı bitki uzmanından gelmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nin başkentinde, yani Santo Domingo’da bir botanik uzmanı vardır. Bu uzmanın adı Michel Begon olmaktadır. Bu çiçeğin üzerine yaptığı araştırmalardan dolayı, adı çiçeğe verilmiştir. Botanik sözlüklerinde begonya anlamı hayalperestlik olarak geçmektedir. Her çiçeğin bir anlamı olduğu gibi begonya da hayal kurmayı sevenler için özel bir anlam taşır.

Yaz mevsimi geldiğinde rengarenk çiçekleri ile gözlere bayram havası yaşatan begonya, yumuşak ve etli saplara sahiptir. Yüzlerce türü olan bu çiçeğin bazıları sadece yapraklardan meydana gelir. Bazıları da bolca çiçek taşır. Bu begonya çeşitleri farklı renkleri ile dikkat çeker. Pembe, beyaz, turuncu, kırmızı, mor ve sarı çiçekleri ile dikkat çeker. Begonyalar yumrulu, çiçekli ve yapraklı olmak üzere 3 farklı başlıkta incelenebilir.

İç mekanda ev veya ofiste, dış mekanda bahçe veya balkonda kendine yer bulabilir. Ilıman hava şartlarını sevmesi yönüyle genellikle salon bitkisi olarak tercih edilmektedir. Rüzgarı sevmemesi begonya özellikleri arasında yer alır. Begonya için her şeyin ortası yeterli olacaktır. Ülkemizde ise en çok çiçekli begonyalar yetiştirilmektedir. Bu bitkiler kimi zaman hediye olarak götürülebilir kimi zaman da evleri süslemek amacıyla tercih edilebilir.

begonya bakımı

Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizde begonya bakımı konusunda uzman olmak için şu faydalı bilgilere sahip olmanız gerekecek. Adım adım begonya nasıl yetiştirilir diyorsanız işte yanıtı:

 • Saksı: Begonyanın kökleri küçüktür. Bu nedenle büyük saksılara ihtiyacınız olmayacaktır. Kökler büyümeye başladıkça dönem dönem saksı değişimi yapabilirsiniz. İlkbahar döneminde saksıyı değiştirmek için kolları sıvayabilirsiniz. Bu dönemde eski saksıdan bir boy büyük saksıya geçebilirsiniz.
 • Konum: Sabah güneşini çok seven bitkidir. Güneş gittiğinde ise yarı gölgeli ortamlarda kalmak ister. Begonya ışığı seven bir bitkidir. Bir yandan ışık alırken bir yandan gölgede serinlemek isteyecektir. Özellikle de çiçeklenme dönemine geldiğinde güneş ışığını doğrudan almak ister. Havanın sıkça değiştiği günlerde begonya saksısını çevirmenizi önereceğiz. Tüm yaprakların ısıdan ve ışıktan yeterli şekilde faydalanması gereklidir.
 • Su: Begonyanın su ile arası iyidir. Fakat fazla suyu da sevmeyecektir. Musluk suyu ile sulama yapacaksanız suyun bir saat dinlenmiş olmasına dikkat ediniz. Fazla suyun drenaj deliklerinden atılması için saksınızın delikli olmasına da önem vermelisiniz. Tabanında su biriken begonya bir süre sonra solabilir.
 • Isı: Begonya ılıman havayı çok sever. Kış soğuklarından korumanız gereken begonyayı ortalama 15 derecede canlı tutabilirsiniz. Çok soğuk ve çok sıcak hava şartlarına karşı güçsüz kalacaktır.
 • Toprak: Mineral açısından yüksek olan toprakları çok sever. Bu nedenle humuslu topraklar begonya için ideal olacaktır. Toprağın kireçli olmaması da iyi bir özellik olabilir. Ev içinde yetişecek begonyalar için saksıya bir miktar nehir kumu ilave edebilirsiniz. Böylece çiçeğiniz daha canlı ve uzun ömürlü olacaktır.
 • Budama: Begonyanın solan yapraklarını kökten almanız gereklidir. Bu esnada oluşan boşluğu da kapatmalısınız. Hava akımını önlemek adına soğuk silikon dökebilirsiniz. Solmuş yaprakları ne kadar erken alırsanız bitkinizi daha erken kurtarmış olursunuz.

begonya çiçeği bakımı

Begonya Nasıl Ekilir?

Çiçekçiden aldığınız begonyayı eve getirip yeni bir saksıya aktarmak istediğinizde, toprağın humuslu ve lifli olmasına önem vermenizi tavsiye ederiz. Begonya boyutuna göre alacağınız saksının tabanına çakıl taşı dizin. Üzerine uygun toprağı dökün. Begonyayı toprak üzerine yerleştirin ve üzerine kalan toprağı ekleyin. Nemli olması için can suyunu verin ve gölgeli bir ortamda yerine alışması için bekleyin.

begonya çiçeği bakımı

Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Begonya çoğaltılması için Nisan veya Mayıs ayını beklemek gerekecek. Birçok şekilde begonyayı çoğaltabilirsiniz:

 • Köklerinden ayırarak: Köklerden filizlenen begonyayı dikkatlice ayırın. Yeni bir saksıya bu kökü aktararak çoğaltabilirsiniz.
 • Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Aralık ayında tohumları temin edin ve mineralli toprağın üzerine özenli şekilde dizin.
 • Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın. Yaklaşık 15 gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayacaktır. Bu evreden sonra dilediğiniz yere begonyayı dikebilirsiniz.
 • Suda köklendirme: Bu yöntem ile bitkiden bir dal alınır ve suyun içinde bekletilir. Yaklaşık 1 ay içinde suyun içinde bekleyen köklerde büyüme meydana gelir. Kökleri büyüyen begonya yaprağı istenilen saksıya aktarılır.

begonya çeşitleri

Begonya Çiçeği Sulama Teknikleri

Begonya sularken hassas davranmanız iyi olacaktır. Bu durumda toprağı kontrol etmenizi önereceğiz. Çok sıcak şehirlerde ise haftada 2 defa sulayabilirsiniz. Soğuk şehirlerde ise haftada 1 defa sulamanız yeterli olacaktır. Begonyayı sularken kullanacağınız ölçü kabı aynı olmalıdır. Eğer saksının tabanında çakıl taşı yoksa saksı tabağını boşaltmanız gerekecektir. Aşırı suyu sevmeyen begonya, nemli kalmak ister.

Begonyayı ne zaman suladığınızı hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, kışın her pazartesi sulama günü ilan edebilirsiniz. Sıcak günlerde ise pazartesi ve perşembe begonya günü olabilir. Böylece begonya düzenli şekilde su alıp daha canlı kalabilir.

begonya türleri

Begonya Ne Zaman Çiçek Açar?

Bakımı yapılan ve konumu iyi olan begonya Nisan ayında çiçeklenmeye başlar, Aralık ayına kadar çiçeklenmesi devam eder. Renkleri ile bu aylar içinde evleri ve balkonları şenlendirir. Nisan ve Aralık ayları arasında begonya bahçede yetişir mi diye merak ediyorsanız, toprak özelliklerine dikkat edildiğinde begonya dış mekanlarda da yetişebilir.

Siz de begonya alıp çiçek bakımı konusunda kendinize bir hobi edinmek isterseniz, en yakın çiçek dükkanı veya seraya gidip begonya satın alabilirsiniz. Begonya fiyat bilgisi türüne göre farklılık gösterebilir. Klasik begonyalar ortalama 5 TL, katmerli begonya 25 TL, çilli begonya 10 TL, ithal begonya ise 30 TL civarında satılmaktadır.

begonyalar

Begonya Yaprakları Kuruyor İse Ne Yapılmalı?

Bir sabah uyandınız ve begonyayı kontrol ettiniz. Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa hemen bakımını gözden geçirmelisiniz. Eğer yapraklarda kuruma meydana geldiyse saksıda böceklenme meydana gelmiş olabilir. Çürük ve kuru yaprakları saksıdan temizlemenizi öneririz. Ayrıca;

 • Bitki dükkanlarından begonyayı koruyacak vitaminler alabilirsiniz.
 • Saksısı dar gelen çiçeğin yeni bir saksıya aktarılmasını sağlamalısınız.
 • Saksısının delikli olmasına özen göstermelisiniz.
 • Çok güneşli ortamdan alıp hafif gölgeli konuma getirmelisiniz.
 • Uzun süre susuz kalması bitkinin kurumasına neden olmaktadır. Köklerden başlayarak tüm toprak yüzeyinin sulanmasını sağlamalısınız. Geniş yapraklara sprey ile su verebilirsiniz.

Barış Çiçeği Bakımı: Çoğaltma, Saksı Değiştirme, Sulama Teknikleri

Sıklamen Çiçeği Bakımı: Ne Zaman Ekilir? Çoğaltma, Sulama

Menekşe Bakımı: Evde Nasıl Dikilir? Çoğaltılır, Sulanır? Püf Noktaları

Orkide Bakımı: Çoğaltma, Budama, Sulama ve Saksı Değişimi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bakla Tarifi

Bakla

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bakla Kızartması (Bakla Balığı) Tarifi

Bakla Kızartması (Bakla Balığı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Bakla

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bakla Yemeği Tarifi

Bakla Yemeği

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Bakla

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Bakla

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Bakla

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Enginarlı Bakla Tarifi

Enginarlı Bakla

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
İç Bakla Tarifi

İç Bakla

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Tarifler Geri
Videolar Geri