Deniz Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Tüketebileceğiniz En Sağlıklı Tuz Deniz Tuzu Desek?

Yaşayan tüm organizmaların en önemli besin kaynaklarından biri olan tuz, diğer sanayi kolları için de önemli bir maddedir. Asit ve bazların bir araya gelerek tepkimesi sonucu oluşan bileşiklerin tamamı tuz olarak adlandırılır.

Doğal olarak bulunan tuzlar yeşil, mavi, kırmızı, sarı ve gri renge sahip olabilir. Sıvı şekilde deniz ve göllerde katı halde ise kaya tuzu şeklinde bulunur.

Genellikle yemekleri tatlandırmada kullanılan bileşiğin 14 binden fazla kullanım alanı vardır. Birçok endüstriyel ürünün yapısında bulunan madde tekstil, kauçuk, kâğıt ve cam sanayisinde kullanılır. Su yumuşatma sistemlerinde de kullanılan tuz, en yaygın olarak gıda bileşenlerinde yer almaktadır. Aroma ve koruyucu etkisinin yanı sıra turşu, salça, zeytin, peynir ve ekmek gibi gıdalarda kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Deniz Tuzu Nedir?

Herhangi bir kimyasal işlem ya da katkı olmaksızın, doğal yollarla deniz suyunun güneş ya da rüzgâr gücü ile buharlaşması sonucu oluşan tuz çeşidine deniz tuzu denir. Deniz tuzu ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de deniz tuzu iyotlu mu sorusudur.

Deniz tuzu içerisinde vücut için yararlı olan iyot, brom, sodyum, magnezyum, potasyum ve kalsiyum başta olmak üzere yaklaşık 84 çeşit mineral bulunur. İçeriğindeki mineraller nedeniyle, deniz tuzu sofra tuzundan tanecik boyutu, renk ve özellikle tat bakımından oldukça farklıdır. Bu nedenle dünyadaki birçok ünlü şef ve gurmeler yemeklerinin daha lezzetli ve sağlıklı olması için denizi tuzu kullanır.

Peki, deniz tuzu mu kaya tuzu mu, hangisi daha sağlıklı? Her iki tuzda işlem görmediği için yüksek oranda mineral ve element içerir.

Her ne kadar zengin mineralleri ile yararları olsa da deniz tuzu zararları da olan bir maddedir. Aşırı tüketimi yüksek tansiyon, böbrek ve tiroit hastaları için zararlıdır.

Deniz Tuzu Nasıl Oluşur?

Deniz tuzu ile ilgili en çok merak edilen deniz tuzu nasıl üretilir konusudur. Deniz tuzu, deniz, okyanus ve göllerde bulunan tuzlu suyun özel havuzlara depolanarak güneş enerjisi ile buharlaştırılması sonucu elde edilir. Buharlaşan sudan geriye kalan madde deniz tuzudur. Elde edilen tuz işlenir ve ambalajlanarak satışa sunulur.

Peki, deniz tuzu sağlıklı mı? Herhangi bir kimyasal işlemden geçirilmediği ve rafine edilmediğinden dolayı içerisinde oldukça fazla sayıda element bulunur. Bileşene rengini ve lezzetini veren bu elementler insan vücudunun olmazsa olmaz mineralleri arasındadır.

Rafine edilerek sofralarımızda kullanılan tuz ile benzer özelliklere sahip olan deniz tuzu da sodyum klorür içerir. Sofra tuzundan farkı sodyum klorüre ek olarak farklı mineral içeriğidir.

Deniz tuzu rengi genel olarak pembedir ve ona pembe rengi veren mineral ise demirdir.

Deniz Tuzu Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yar alan florür, diş ve diş eti hastalıklarına faydalıdır. Ilık su içerisine eklenen deniz tuzu ile yapılan gargara ağız yaralarını iyileştirir, diş eti kanamalarını durdurur ve boğaz ağrısını dindirir.
 • Anti inflamatuar etkiye sahip olan deniz tuzu romatizma ve romatoid artrit ağrılarına iyi gelir.
 • Banyo suyuna eklenen deniz tuzu, osteoartrit nedeniyle ağrıyan dizlere uygulandığında kemik ağrılarını tedavi eder. Tuz içeriğinde yer alan sodyum klorür ağrıları dindirir.
 • Anti inflamatuar özelliğe sahip olan deniz tuzu, burun ve sinüslerde bulunan şişlik ve tıkanıklıkların tedavisinde kullanılır. Solunum bozuklukları ve burun alerjilerine iyi gelen deniz tuzu burun spreyi olarak kullanılır.
 • Deniz tuzu banyosu ile içeriğinde yer alan mineraller, vücudun dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını destekler ve sıvı elektrolit dengesini düzenler.
 • Yoğun bir gün geçiren ayaklara, ılık su içerisine eklenen deniz tuzu ayak banyosu, dinlendirici etki gösterir. Kasların rahatlamasını sağlayarak ağrıları giderir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine destek olur.
 • Tansiyonun düzenlenmesini sağlar. Peki, deniz tuzu tansiyonu yükseltir mi? Yüksek dozda kullanıldığında tansiyonu yükseltici etkiye sahiptir.
 • İçeriğindeki magnezyum ve potasyum, kasta oluşan baskıyı azaltarak kas sağlığını korur ve kramp oluşumunu engeller.
 • Ilık su içerisine eklenen deniz tuzu ile hazırlanan solüsyon, gözleri mikroplara karşı korur. Şiş ve yorgun gözlerin tedavisinde de kullanılan solüsyon, göz altında oluşan mor halkaların giderir, etrafında oluşan kırışıklıkları azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Vücudun alkali asit dengesini dengeleyerek vücut pH seviyesini düzenlemesi deniz tuzu faydaları arasında yer alır.

Deniz Tuzu Peeling: Deniz Tuzu Cilde Faydaları Nelerdir?

Deniz tuzu içeriğinde yer alan mineraller, cildi gençleştirici etkiye sahiptir. Banyo suyuna eklenen deniz tuzu cildi pürüzsüzleştirir, kırışmasını önler ve canlandırır. İltihap önleyici özelliğe sahip olan deniz tuzu, içeriğindeki yüksek magnezyum, vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak cilt tabakasındaki kan dolaşımını düzenleyici etki gösterir.

Kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bileşik, terlemeyi önleyici ürünler, deodorant ve parfümlerin yapısında yer alır. Cildin renk tonunu düzenleyici etkiye sahip olan, deniz tuzu maskesi, ölü derinin ciltten atılmasını sağlar ve pul pul dökülmesini önler. Granül bir yapıya sahip olan deniz tuzu vücut peelingi olarak kullanıldığında sedef hastalığını tedavi eder.

Çamur ya da sülfür banyosuna eklenen deniz tuzu, sedef hastalarında oluşan kaşıntı ve pullanma gibi semptomları giderir. Yapısında bulunan sülfür, ciltteki sivilce ve aknelerin iyileşmesini sağlar. Deniz tuzu peeling, aynı zamanda akne ve sivilcelerin oluşturduğu yara izlerini ve siyah noktaları da giderir. Düzenli olarak masaj ile birlikte cilde uygulanan deniz tuzu selülit oluşumunu engeller. Deniz tuzu ve limon suyu birlikte kullanıldığında vücut tüylerinin azalmasında etkilidir.

Deniz Tuzu Spreyi Etkileri Nelerdir?

Sağlığa faydaları ve doğallığı ile ön plana çıkan deniz suyu kozmetik alanında en çok kullanılan bileşenlerden biridir. Deniz tuzu saç dökülmesi probleminde etkin bir rol oynar. Birçok farklı kozmetik markasının ürettiği deniz tuzu spreyi, saç dökülmelerini önler ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Kan dolaşımını düzenleyen etkisi ile saç derisinde dolaşımı artırır ve saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Saç sağlığını koruyucu etkisi ile kozmetik sanayinde de etkin bir role sahip olan deniz tuzu saç derisini ferahlatır.

Düzenli olarak kullanılan deniz tuzu spreyi ipek gibi yumuşak ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca saça şekil verme konusunda da yardımcı olan deniz tuzu spreyleri doğal ve katkı maddesi içermediğinden dolayı tercih edilir.

Deniz Tuzu Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Antioksidan vitamin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren deniz tuzu, özellikle kış aylarında yaygın olan soğuk algınlığı enfeksiyonlarını önleyici etkiye sahiptir. Düzenli ve dozunda deniz tuzu kullanımı alerjik astım ataklarını yavaşlatır.

Stres hormonu olarak bilinen adrenalin salgılanmasını azaltan deniz tuzu depresyonu önleyici etkiye sahiptir. Anti tiroid özelliğe sahip olan yorgunluk, stres ve bitkinliğe yol açan kortizon seviyesini azaltan deniz tuzu tiroid seviyesini dengeleyerek stresi engeller.

Mutluluk hormonu olarak bilinen melatonin ve serotonin salgısını arttıran deniz tuzu depresyona iyi gelir. Alkali özelliğinden dolayı sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli ve dozunda kullanılan deniz tuzu ile zayıflama mümkündür.

Astım krizlerini önlemek amacıyla kullanılan deniz tuzu kemik erimesini önler. Ayrıca deniz tuzundan yapılan deniz tuzu sabunu ve deniz tuzu kremi cilt problemlerinde yaygın olarak kullanılır. 1 bardak su içerinse eklenen 2 yemek kaşığı deniz tuzu negatif enerji yüklü ortamlarda enerjiyi nötralize eder. Aynı etkiyi deniz tuzu elma sirkesi de sağlar. Evin herhangi bir yerine koyabileceğiniz deniz tuzu lambası da kötü enerjiyi ortamdan uzaklaştırır. Deniz tuzu akvaryum içinde kullanılır.

Deniz Tuzu Nerede Satılır? Fiyat Bilgisi

Deniz tuzu Akdeniz Havzası başta olmak üzere, dünyanın denize kıyısı olan birçok ülkesinde üretilir. Tamamen doğal koşullar altında üretilen deniz tuzu, bahar aylarında buharlaştırma depolarına alınan deniz sularının doğal olarak kurutulması sonucu oluşur.

Yaz aylarında deniz suyu buharlaşarak yoğunlaşır. Yoğunlaşan tuzlu su kristal havuzlara aktarılarak tuzun dibe çökmesi sağlanır. Sonbaharda, deniz tuzu iyice dibe çeker ve özel teknolojiye sahip makineler ile hasat edilir. Daha sonra yıkama, fırınlama ya da öğütme işlemleri yapılarak farklı amaçlarda satışa sunulur. Deniz tuzu ham halde yurt dışına da ithal edilmektedir.

Peki, deniz tuzu aktarlarda bulunur mu? Aktarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde, organik ve doğal ürün satışı yapan dükkânlarda, internetten satış yapan firmalarda deniz tuzu satışı yapılmaktadır. 1 kilogram deniz tuzu fiyatı 5 lira ile 12 lira arasında değişiklik gösterir.

Himalaya Tuzu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Çıtır Tavuk (Popeyes Kfc De Neymiş) Tarifi
Çıtır Tavuk (Popeyes Kfc De Neymiş)4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama72
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Ne Bulduysam Salatası Tarifi
Ne Bulduysam Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama91
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri