Doğal Temizlik Ürünleri – Evinizdeki 5 Gizli Malzeme ile Ekonomik Hijyen

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Doğal Temizlik Ürünleri – Evinizdeki 5 Gizli Malzeme ile Ekonomik Hijyen Tarifi

Evinizdeki 5 Doğal Malzeme ile

Zaman ve Paradan Tasarruf Edin!

Günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan temizlik, geçmişten günümüze kadar pek çok alternatifi ve temizlik yöntemini sunmuştur. Özellikle son yıllarda yoğun kimyasal maddelerin vücuda verdiği zararı önleyen doğal temizlik ürünlerine verilen önemin artmasıyla birlikte temizlik ürünleri daha sağlıklı bir dönüşüm yaşamaktadır. Aynı zamanda gündelik hayatın artan temposu nedeniyle temizlik için ayrılan vaktin kısalması da ev temizlik ürünlerinin daha pratik ve daha kolay erişilebilir hale gelmesine neden olmaktadır.

Peki evinizde bulunan malzemeleri organik temizlik ürünleri haline getireceğinizi biliyor muydunuz?

Dip köşe temizlik yapmak isteyenler için hijyen unsuru ne kadar önemliyse, temizliği sağlıklı koşullarda gerçekleştirmek de fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle çoğu zaman yoğun kimyasal bileşenlerin oluşturduğu temizlik malzemeleri yerine, daha doğal ve hatta her gün evde kolaylıkla bulunacak malzemeler tercih edilmektedir. Ev temizliğinde kimyasal ürünler kullanmaya artık son!

Sizler için düzenlediğimiz bu yazı sayesinde siz de uğraş gerektirmeyen doğal malzemelerle temizliği çok daha pratik hale getirebilirsiniz. Gelin hep birlikte genel temizlik ürünleri arasındaki bu doğal yöntemleri inceleyelim!

doğal temizlik ürünleri

1) Sirke ile Derinlemesine Temizlik

 • Donmuş yağlar, inatçı lekeler ya da bitmek bilmeyen mikroplar canınızı sıkmasın!
 • Güçlü bir fermantasyon özelliği bulunan sirke, içeriğindeki asit sayesinde her türlü yüzeyde ve alanda ekstra temizlik isteyenlerin adeta kurtarıcısı olmaktadır.
 • Aynı zamanda her gün gündelik temizliğiniz için de kullanarak zamanla yer edinmiş, kurumuş lekelere ya da pek çok mineral kalıntılarına çok kısa bir zamanda veda edebilirsiniz.

doğal temizlik ürünleri sirke

2) Karbonatın Arındırıcı Gücünü Keşfedin

 • Söz konusu temizlikse tıkanmış lavabolar, kirlenmiş ahşap ya da kararmış fayanslar fazlasıyla can sıkabilir.
 • Her ne kadar pek çok ağır kimyasal ürün ile bu lekelerden kurtulmak mümkün olsa da, hem bütçenizden hem de zamandan tasarruf ederek olumlu sonuçlar almak mümkün.
 • Karbonatın her yüzeyde geçerli olan gücü sayesinde çok daha etkili bir temizlik yapabilir; tek bir malzemeden birçok alanda faydalanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda karbonatın ferahlatıcı etkisi sayesinde sinmiş kokulara da kısa sürede veda edebilirsiniz.

doğal temizlik ürünleri karbonat

3) Zeytinyağı ve Çay Ağacı Yağı ile Ekstra Işıltı

 • Vücudumuz için etkileri saymakla bitmeyen yağlar ev temizliğinde etkili olur mu demeyin!
 • Her gün temizlik yapıyor; ancak çoğu zaman içinize sinen temizlik hissini yaşayamıyorsanız, ufak bir dokunuş sayesinde yaptığınız temizlikten daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağının ferahlatıcı formülü ve zeytinyağının kir sökücü gücü sayesinde özellikle kararmış yüzeyleri ya da köklü kirleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Eğer temizlik yaptığınız ortamın daha ferah olmasını istiyorsanız bu karışım içerisine tercih edeceğiniz (nane, elma, çilek gibi) hoş kokulu yağlardan ekleyerek parfüm etkisi oluşturabilirsiniz.

doğal temizlik ürünleri zeytinyağı

4) Limon Tuzu ve Karbonat ile Yağ Lekelerine Veda Edin

 • Evde misafir ağırlamak ne kadar güzelse gün sonunda birikmiş bulaşıklar ve inatçı yağ lekeleri de bir o kadar can sıkıcı.
 • Çoğu zaman deterjanların bile yetersiz kaldığı bu zorlu kirlere yalnızca 2 malzeme ile anında çözüm bulabilirsiniz.
 • Bulaşık makinenizin deterjan bölümüne eşit miktarda limon tuzu ve karbonat ekleyerek hem hijyenik hem de daha sağlıklı bir temizlik yöntemi oluşturabilirsiniz.
 • Aynı zamanda bu yöntem sayesinde bulaşık makinenizin ömrünü daha da uzatabilirsiniz.

doğal temizlik ürünleri limon tuzu

5) Diş Macunu ile Hızlı ve Detaylı Temizlik

 • Her gün düzenli olarak temizlik yapıyor; ancak ufak ayrıntıları temizlemek için yeterli vakit bulamıyorsanız diş macunu ile çözümü çok basit!
 • Genellikle fayans araları, ulaşılamayan köşeler ya da belirsiz ama kalıcı lekeleri gidermek adına kullanılan ağır ve yoğun kimyasal ürünler, solunum yollarına ve göze verdiği tahriş nedeniyle olumsuz etki oluşturmaktadır.
 • Siz de evinizde bulunan diş macunu sayesinde isterseniz yüzeyler için, isterseniz inatçı lekelerde ya da isterseniz kullandığınız eşyaların zarar görmemesi için hem hızlı hem de ekonomik bir alternatif oluşturabilirsiniz.
 • Aynı zamanda daha yoğun bir etki almak istiyorsanız diş macunu içerisine sirke, karbonat ya da çeşitli yağlar ekleyebilir ve her yüzeyde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

doğal temizlik ürünleri diş macunu

Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

Çamaşır Makinesi Temizleme Püf Noktaları – En Kolay 5 Etkili Yöntem

Buzdolabı Temizliği Püf Noktaları 7 Pratik Adımda Tertemiz Sonuçlar!

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Doğal Temizlik Ürünleri – Evinizdeki 5 Gizli Malzeme ile Ekonomik Hijyen 30.04.2019 tarihinde yayınladı.