Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları – Seyahat İçin En İyi Rehber 2019

10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 (10 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları

Doğu Ekspresi Öncesi Bilmeniz Gereken Her Şey!

Teknolojiyle birlikte her şey hızlı akmaya başladı. Her şeyi zamanla ölçer olduk. Sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştık, hepimiz… Bunu yaparken de pek çok güzelliği kaçırır olduk. Doğu Ekspresi de bunlardan bir tanesi…

Doğu Ekspresi aslında çok uzun yıllardır Ankara – Kars istikametinde hizmet veriyor. Diğer ulaşım seçeneklerine göre biraz yavaş ama fiyat olarak daha uygun ve tartışmasız çok daha rahat bir seçenek. Üstelik yolcularına olağanüstü manzaralar da sunuyor. Fakat bunu hiçbirimiz birkaç yıl öncesine kadar fark etmedik bile…

Doğu Ekspresi şimdi ise sadece bir ulaşım aracı değil, müthiş bir sosyal aktivite. Her gün yüzlerce kişi, sırf Doğu Ekspresi’nin manzarasına tanık olabilmek için Ankara – Kars arası gidip geliyor. Eskiden bunu yapabilmek hem ucuz, hem de basitti. Ama şimdi bu kadar kolay değil tabii ki. Her güzel şeyin olduğu gibi Doğu Ekspresi’nin de bir bedeli var. Bu yazıda da bunu detaylıca kaleme alacağız, hazır mısınız?

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2019 – Nasıl Bilet Alınır?

En başından açık açık söyleyelim. Doğu Ekspresi’ne bilet bulabilmek biraz zor; ama imkânsız değil.
Ankara’dan Kars’a, Kars’tan Ankara’ya birer sefer olmak üzere Doğu Ekspresi her gün işliyor. Biletler ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) internet sitesinde mevcut.

Peki, Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar? Doğu Ekspresi’nde 2+1 Pulman bilet fiyatları 47 TL.

Bilmeyenler için Pulman, yatırılabilen koltuk olarak açıklanabilir. Bildiğiniz şehirlerarası otobüslerdeki koltukların biraz daha gelişmiş hali.

Bugün TCDD’nin sitesine girip baksanız, yarın için bile bu koltuklarda bir sürü boş bilet bulabilirsiniz. Hem de 47 TL gibi düşük bir ücrete. Çünkü bu biletler pek tercih edilmiyor. Takdir edersiniz ki bir günden fazla süren bir yolculuk için bu koltuklarda seyahat etmek yorucu olacaktır. Yorucu olmasını da geçelim, tren yolculuğunu güzel kılan detay, iyi bir kompartmanda seyahat etmektir.

Doğu Ekspresi’ndeki bir diğer yolculuk seçeneğiniz ise kuşetli vagonlardır. TCDD’nin sitesinde ‘Örtülü Kuşetli’ seçeneğini seçerek bilet araştırması yapabilirsiniz.

doğu ekspresi pulman vagon

Pulman Vagon www.ntv.com.tr

Doğu Ekspresi’nde örtülü kuşetli vagon 2019 bilet fiyatları 63,5 TL’dir.

Bilmeyenler için kuşet, trendeki yataklı vagonlardaki odalardan her birine verilen isimdir. Bir kuşette dört kişi seyahat edebilir. Her bir kuşette, karşılıklı ikişer koltuktan toplamda dört koltuk bulunmaktadır. Fakat yatarak seyahat etmek istediğinizde bu koltuklar birer yatağa dönüştürülebilir. (Yan yana olan koltuklar yatırılarak tek kişilik bir yatağa dönüşür. Bu koltukların üstünde de istendiği takdirde açılabilen gizli bir yatak bölmesi de vardır)

Size güzel bir haber daha verelim. Doğu Ekspresi’nde örtülü kuşetli bir bilet aldığınız zaman, kuşetinizde paketlenmiş bir şekilde sizin kullanımınıza sunulmuş temiz çarşaf, yastık, battaniye de bulunur. Az önce de yazdığımız gibi, tüm bu hizmetin bedeli sadece 63,5 TL’dir.

Doğu Ekspresi’nin tabiri caizse suit odası ise yataklı kuşetlerdir. Bu kuşetlerde iki kişi seyahat edilir. TCDD’nin sitesinde ‘2 yataklı’ seçeneği ile buradan bilet alabilirsiniz. Yataklı kuşetlerde, örtülü kuşetlere ek olarak minibar, dolap, lavabo, askı yer almaktadır. Doğu Ekspresi’nin en güzel, en keyifli hali de burada seyahat etmektir.

doğu ekspresi kuşetli vagon

Kuşetli Vagon www.bizburadaydik.com

Peki Doğu Ekspresi yataklı vagon 2019 bilet fiyatları ne kadar? Sadece 117 TL.

Yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız Doğu Ekspresi güzel ve ucuz bir seçenek olabilir. 2018’i geride bıraktık… 2019 için kolları sıvayın ve kendinize güzel bir Doğu Ekspresi seyahati ısmarlayın.

Üstelik bunlar Doğu Ekspresi’nin indirimsiz bilet fiyatları. TCDD’den indirimli bilet fiyatları seçeneklerini gözlemleyebilir, daha uygun fiyatlara biletler de bulabilirsiniz.

doğu ekspresi yataklı vagon

Yataklı Vagon

TCDD Doğu Ekspresi indirimli bilet şartları:

 • 65 yaş üstü: Yüzde 50 indirim
 • 13-26 yaş arası indirim: 10 TL
 • 60-64 yaş arası indirim: Yüzde 20
 • 7-12 yaş arası indirim: Yüzde 50
 • Personel indirimi: 10 TL
 • Basın indirimi: 10 TL
 • Öğretmen indirimi: 10 TL
 • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) çalışan indirimi: 10 TL

Evet, teoride her şeyi böyle güzel güzel anlattık ama pratikte böyle değil ne yazık ki… TCDD’nin sitesine girdiğiniz zaman yalnızca Pulman 2+1 vagonunda kolaylıkla yer bulabiliyorsunuz. Örtülü Kuşetli ve Yataklı biletler çoktan tükenmiş oluyor.

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Püf Noktaları

 • TCDD, Doğu Ekspresi için 1 aylık süreyle biletleri satışa çıkarıyor. Yani bulunduğunuz tarihten en fazla bir ay sonrasına bilet alabilirsiniz. Daha sonraki günler için biletler satışa sunulmuyor.
 • Yeni biletler ise sabah 7’de ekleniyor. Yani TCDD üzerinden Doğu Ekspresi’ne bilet almak istiyorsanız, sabahın erken saatinde uyanıp bilgisayar başında sayfayı sürekli yenilemeniz lazım. Bunu yaparken saniyelerle yarıştığınızı sakın unutmayın… Zira rakibiniz çok!
 • TCDD uygulamasını telefonunuza indirip sabaha karşı 7 sularında bilet güncellemesi yapılmış mı diye sürekli kontrol edin; biletler güncellendiğinde web sayfasına girip en hızlı şekilde biletinizi almaya özen gösterin. Bu süreçte alarm kurmak işinizi kolaylaştırabilir, bizden tavsiye :)
 • Arkadaşınız veya bir yakınınızla seyahat edecekseniz, bu görevi bilet buluncaya dek dönüşümlü üstlenerek risk almamanız en mantıklı seçim!
 • Doğu Ekspresi’nin sosyal medya hesaplarını sürekli takip edin, çekiliş biletlerini en yakından takip edin. Daha önce seyahate katılmış kişilerden taktik isteyebilir, tecrübelerine güvenebilirsiniz. Size yardımcı olacaklardır.
 • TCDD’den toplu bilet alıp daha yüksek fiyatlara satan seyahat acentaları da var tabii ki. Eğer “İlle de Doğu Ekspresi, bir an önce Doğu Ekspresi” diyorsanız, daha yüksek bir ücret karşılığında böyle bir seçeneğiniz de var.

Doğu Ekspresi Tarihleri Ne Zaman?

 • Doğu Ekspresi, Ankara – Kars arasında her gün işler.
 • Doğu Ekspresi, Ankara’dan 18.00’de kalkar.
 • Bir sonraki gün 18.00’i biraz geçe, hava koşullarına göre belki daha geç Kars’a varır.
 • Kars – Ankara seferi ise sabah 08.00’de başlar.
 • Ertesi sabah yine 08.00’den biraz sonra tamamlanır.

doğu ekspresi nereden kalkıyor

Doğu Ekspresi Nereden Kalkıyor?

 • Doğu Ekspresi’nde bilet bulabilseniz bile, bu seyahate çıkmak için büyük bir ihtimalle ön bir seyahate ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü Doğu Ekspresi’nin ilk durağı Ankara…
 • Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, Doğu Ekspresi için önce Ankara’ya gitmeniz gerekecek.
 • Yukarıda da söylediğimiz gibi Doğu Ekspresi Ankara ve Kars arası işliyor.
 • Tren Ankara Garından kalkıyor ve Kars Garına varıyor.
 • Ters istikamette de aynı şekilde, Kars Garı ve Ankara Garı kalkış ve varış noktası.

Doğu Ekspresi Güzergâh Bilgileri – Durakları

Doğu Ekspresi durakları:

 • Ankara
 • Kırıkkale
 • Kayseri
 • Sivas
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Kars

Şehir merkezlerinin yanı sıra ilçe merkezlerindeki istasyonlarda da uğrayan Doğu Ekspresi, 2-3 dakikalık duraklamalardan sonra yoluna devam eder.

Doğu Ekspresi Kaç Saat Sürer?

Gelelim dillere destan Doğu Ekspresi macerasının ne kadar sürdüğüne… Normalde ulaşımla alakalı bir bilgi verirken, bunun kısa sürmesi daha makul görünür. Ama Doğu Ekspresi’nde tam tersi, “Keşke biraz daha sürse de manzaranın tadına daha çok varabilsem” diyor insan. Ama merak etmeyin. Bunun için bolca vaktiniz olacak Doğu Ekspresi’nde!

 • Ankara’dan kalkıp Kars’a giden bir Doğu Ekspresi’nin sefer süresi, en iyi ihtimalle 1 gün 13 dakika sürüyor.
 • Hava koşullarına göre bu sürenin daha da uzadığı oluyor.
 • Kars – Ankara arası sefer süresi de aynı şekilde.
 • Doğu Ekspresi, hangi yöne giderseniz gidin en az 1 günlük bir keyiftir…

Doğu Ekspresi İletişim Bilgileri

Doğu Ekspresi ile ilgili en doğru bilgileri, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) internet sitesinden edinebilirsiniz. Doğu Ekspresi biletleri, Doğu Ekspresi fiyatları, Doğu Ekspresi turu, Doğu Ekspresi güzergahı, Doğu Ekspresi durakları, Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi ilk ve son durak bilgileri, Doğu Ekspresi yataklı vagon gibi konularda detaylı ve en güncel bilgileri, resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

İletişim için aşağıdaki resmi linkleri ziyaret edebilirsiniz:

www.tcdd.gov.tr

ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr

Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Doğu Ekspresi Bilet Bulma Yolları – Seyahat İçin En İyi Rehber 2019 21.12.2018 tarihinde yayınladı.