Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı? Tarifi

Ramazanda Damla Kullanmak Orucu Bozar Mı?

Sağlık sorunlarından kurtulmanın yollarından biri de şikayetleri giderecek damlalar kullanmaktır. Damlalar doktor kontrolünde verilmelidir ve düzenli şekilde kullanılmalıdır. Göz enfeksiyonları, kulak içi iltihapları için önerilen damlalar kısa sürede etkisini gösterip rahatsızlığı engelleyecektir.

11 ayın sultanı ramazan ayı içinde çeşitli hastalıklardan dolayı damla kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ramazan ayından önce verilen ve bu sürede de kullanmaya devam etmeniz gereken damlalar olabilir. Bu gibi durumlarda kişiler ağızdan alınan ilaçlarda olduğu gibi damlaların da orucu bozup bozmadığını konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir.

Göz ya da kulak rahatsızlıkları için önerilen damlalar orucunuzu etkiler mi? Bu soruya en açık şekilde yanıt veren Diyanet İşleri Başkanlığı olmaktadır. Damla damlatmak orucu bozar mı? Göz ve kulak damlası orucu bozar mı? Bu sorular için en net cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Sizlere oruçluyken göz damlası kullanmak orucu bozar mı ve kulak damlası orucu bozar mı sorularının yanıtlarını vereceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu konular nasıl değerlendirilmiş hep beraber öğrenelim!

İlginizi çekebilir: Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

göz damlası kullanmak orucu bozar mı

Göz Damlası Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Her sene ramazan dönemi geldiğinde Diyanet İşleri Başkanlığı personellerine sık sık sorular sorulmaktadır. Yöneltilen sorular arasında orucu bozan durumlar oldukça ağırlıklıdır. Oruç tutacak kişilerin oruçlarının bozulmaması için hassas davrandığı gözlemlenir. Kullanılan ilaçlardan, kan tahliline kadar insanlar doğru olanları bilmek ister. Bu sene de insanların en çok merak ettiği konular arasında kulak ve göz damlası orucu bozar mı yer almaktadır.

Göze ilaç damlatmak orucu bozar mı, göz damlası kullanmak orucu bozar mı sorusuyla başlayalım. Diyanet göz damlası orucu bozar mı sorusunun cevabı nettir. Diyanet, bu konuya insanlara en açık yanıtı vermiştir: “Göz için kullanılan damlalar, ağız yoluyla vücuda alınmadığı için orucu bozmaz.” Göz damlası orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu tarafından da cevaplanan bir sorudur ve Hatipoğlu da Diyanet ile aynı şekilde göz damlasının orucu bozmayacağını söylemiştir.

Kullanılan damlaların bir kısmı göz kapakları tarafından dışarı atılırken, bir kısmı da gözeneklerde korunmaktadır. Gözeneklerde korunan damlalar, gözde oluşan hastalıkları iyileştirmektedir.

Oruçluyken göz damlası kullanmanız gerekiyorsa ve tereddüt içinde kaldıysanız; endişe etmeden göz damlanızı kullanarak hastalığınızı iyileştirebilirsiniz.

Göz damlası, orucu bozan durumlardan biri değildir ve oruç tutan kişiler tarafından güvenle kullanılır. Şayet çevrenizden biri göz damlası damlatmak orucu bozar mı diye ikilemde kalıyorsa; o kişiye göz damlasının orucu etkilemeyeceğini açıklayabilirsiniz.

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı sorusu her sene insanların kafasında soru işaretlerine neden olsa da; bu sorunun yanıtı her sene aynı olmaktadır. Ramazan ayı geldiğinde göz damlası kullanımına ara vermeden devam edebilirsiniz. Ramazan gündeminden düşmeyen göz damlası orucu bozar mı Diyanet tarafından ifade edilmiştir ve insanların sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi için açıklamalar yapılmıştır.

Özetlemek gerekirse göz yanması için önerilen göz damlalarının kullanımı oruca engel değildir. Eğer doktorunuz göz yanmasını iyileştiren bir damla vermişse ve oruçken kullanmanız gerekiyorsa, bu damlayı ihmal etmeden kullanabilirsiniz. Böylece göz sağlığını korumaya ramazan ayında da devam etmiş olursunuz.

Ayrıca göz kuruluğu için de nemlendirici göz damlaları önerilir. Göz doktorunuz size bu tür damlalar verdiyse; oruç tutarken kullanabilirsiniz. Göze temas eden göz damlası, orucun bozulmasına neden olmaz.

Peki, göz damlası boğaza akar mı?

Endişe edenler için de kısa bir açıklama yapalım. Doğru kullanım ile damla gözyaşının geldiği kanaldan genze ve buruna doğru akar. Geçiş sırasında hafif şekilde boğazda da hissiyat oluşabilir.

Bunu önleyebilmek adına damlayı uyguladıktan hemen sonra gözleri kapatıp, parmaklar gözlerin buruna yakın kısmını içe doğru birkaç dakika hafifçe bastırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kulak Damlası Orucu Bozar Mı?

Göze damla akıtmak orucu bozar mı sorusundan sonra Diyanet çalışanlarına yöneltilen sorulardan bir diğeri de kulak damlasının orucu etkileyip etkilemediğidir. Kulak damlası, kulak içi iltihaplarında kullanılan ve duyma yetisinin korunmasında önemi büyük olan ilaçlardır. Kulak ile boğaz arasında bulunan kanallar, insanları biraz düşündürebilir. Acaba, kulak damlası bu kanallardan boğaza ulaşır mı sorusu oluşur.

Kulak zarı, boğaza giden kanalları kapattığından dolayı kullanacağınız kulak damlası boğaza ulaşmaz. Yeme içme eylemine dair bir şey yapılmadığı için kulak damlası, orucunuzu etkilemez. Ramazan boyunca kulak damlası kullanmanız gerekiyorsa güvenle kulak damlasını kullanmalısınız. Kulak içi sağlığının korunmasında etkisi çok olan kulak damlası, orucun bozulmasına neden olmaz.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kulak hastalıkları için doktor tarafından verilen kulak damlaları, oruçlu kişinin orucunu etkilemiyor.

Ramazan ayı içerisinde ya da diğer dönemlerde oruç tutarken kulak damlası kullanabilirsiniz. Sağlığınızı ihmal etmeden hem tedavinize hem orucunuza devam edebileceğinizi unutmayınız. Kulak damlası gıda maddesi olmadığı için oruç günlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Tedavi önerisine uyup günde kaç defa yazıyorsa kulak damlasını kullanmanızda dinen sakınca yoktur. Farklı bir konuyla ilgili de not düşmek istiyoruz.

Kulak damlası abdesti bozar mı sorusunun cevabı da kulak damlası orucu bozar mı sorusunun cevabıyla aynıdır yani hayırdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kulak damlasıyla ilgili şöyle bir açıklamada bulunmuştur:

Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır.

Dolayısıyla kulak damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn bidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 367, 376).

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Damlalar konusuna değindiğimiz için burun damlası ile ilgili de bilgi vermiş olalım. Burun damlası orucu bozar mı diye de endişe etmenize gerek yoktur çünkü bu sorunun cevabı da diğer damlalarda olduğu gibi hayırdır.

Diyanet İşleri açıklamasına göre burun damlasının çok az miktarının mideye ulaşma ihtimali vardır. Bu ihtimal gerçekleşse bile miktar orucun bozulmasına sebep olacak düzeyde değildir. Zaten burun spreyi kullanımının amacı yeme ve içme olmadığı için de oruç bozulmaz.

kulak damlası orucu bozar mı

Hanefi mezhebine göre göz damlası orucu bozar mı? Göz damlası orucu bozar mı Şafii mezhebinde farklılık var mı?

Hanefi mezhebine göre göz damlası orucu bozmaz, Şafii mezhebine göre de göz damlası orucu bozmaz.

Göz damlasının tadını almak orucu bozar mı?

Diyanet göz damlasının orucu bozmadığını belirtmekle birlikte tadının alınması durumunda özel bir oruç bozulma durumu olacağına dair bir açıklamada da bulunmamıştır.

göz damlası orucu bozar mı

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Covid-19 Aşısı Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Duş Almak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Orucu Bozan Şeyler: 10 Durum – Soru Cevap

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

3. Gün İftar Menüsü

İftar menüsü önerilerimizle 3. günde sizlerleyiz! Bugünün enfes iftar çorbası başlangıcı cennet çorbası! Beğenilen ramazan yemekleri  teremyağlı, patatesli, ıspanaklı, mantarlı graten ardından iftar salataları kuşağında kavrulmuş arpa şehriye salatası ile devam ediyor. Günün iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çikolatalı Su Damlası Tarifi

Çikolatalı Su Damlası

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Göz Göz Krep Tarifi

Göz Göz Krep

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Su Damlası Tatlısı Tarifi

Su Damlası Tatlısı

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Narlı Çikolata Damlası Tarifi

Narlı Çikolata Damlası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Kulak Çorbası Tarifi

Kulak Çorbası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hürrem Gözü Tarifi

Hürrem Gözü

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Göz Yumurta Tarifi

Göz Yumurta

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Gayduma Peruşke Kulak Tarifi

Gayduma Peruşke Kulak

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023 Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023

Ramazan Paketi Bereketli Fiyatları 2023 Ramazan paketi ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte…

Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur? Tarifi
Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur?

Medine Mebrum Hurması: Doğal Tatlandırıcı! Hurma, en eski çağlardan beri değerlidir ve raf ömrü uzun…

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Kan Verilir Mi? Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık…

Burun Kanaması Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Kanaması Orucu Bozar Mı?

Burun Kanadığında Oruç Bozulur Mu? Burun kanaması orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene ramazan…

Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir? Tarifi
Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir?

Kefaret Orucu Nasıl Tutulur? Müslümanlar için farz olan ramazan orucu, zaman zaman çeşitli nedenlerle bozulmak…

Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi? Tarifi
Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

Nafile Oruçlar: Sünnet Kabul Edilen İbadet Manevi doygunluk veren ibadetlerden biri olan oruç, birden fazla…

Tarifler Geri
Videolar Geri