Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi

Oruçluyken Kan Verilir Mi?

Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık kontrollerinin yapılması veya şikayet edilen hastalığın saptanması için kan verilir. Sağlık kuruluşlarında yapılan kan verme işlemi, birkaç saat içinde sonuçlanarak kişideki hastalıklara dair ipuçları verir. Kan verme, genellikle aç karnına yapıldığında en net sonucu vermektedir. Eğer doktorunuz size özellikle aç ya da tok olmanızı söylüyorsa kan verirken doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

11 ayın sultanı ramazan döneminde de zaman zaman kan vermeniz gerekebilir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa düzenli olarak kan tahlili yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Ramazan ayı geldiğinde oruç tutacak kişiler en çok şu soruyu merak etmektedir: “Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı?”

Kan vermek orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene yeniden açıklanan bir sorudur. Bu konuda tüm toplumun bilinçlenmesi hedeflenmektedir. Asılsız söylemlere itibar edilmemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya uyulması önerilmektedir.

Şimdi sizlere akıllardaki tahlil için kan vermek orucu bozar mı Diyanet bu konuda ne öneriyor sorusunun yanıtını verelim. Mezheplere göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamalarına göre kan verme konusunda karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

kan vermek orucu bozar mı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayı içerisinde sağlık sorunlarından ya da rutin kontrollerden dolayı kan vermek zorunda kalabilirsiniz. Mecburi sağlık kontrollerine gitmeden önce aklınızda şu soru yer edinebilir: Kan vermek orucu bozar mı? Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve ramazan ayında hastaneye gitmek zorunda kalıyorsanız kan aldırmak orucu bozar mı sorusunun yanıtını bilmelisiniz.

Ramazan ayında en çok sorulan sorulardan biri olan kan vermek orucu bozar mı Diyanet tarafından duyurusu yapılan konulardandır. Bu konu hakkında pek çok kişi en doğru yanıtı arar. Kan vermeden önce eğer oruç tutuyorsanız aklınıza kan vermenin orucu bozma ya da bozmama durumu gelebilir.

Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı endişesine kapılmak yerine sizlere en doğru kaynaklardan aktardığımız bilgileri okuyarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bu konuya en net yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı vermektedir. Ayrıca kan vermek orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu gibi din konusunda uzman görüşlere sahip olan bilgili kişiler tarafından da açıklanmıştır.

Oruç tutmanın adabını ifade ederken, kan vermenin de oruç tutmada yerini açıklayan görüşler vardır. Kan tahlili yaptırma durumunda vücuda herhangi bir besin alınmadığı için orucun bozulmadığı ifade edilir. Bu nedenle tahlil için kan vermek orucu bozar mı diye düşünüyorsanız, gönül rahatlığıyla kan tahlili yaptırıp iftarı bekleyebilirsiniz.

“Ramazanda oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).”

Sağlık durumundan dolayı zorunlu hallerde kan vermenin orucu etkilemediği ifade edilir. Eğer ramazan ayı içerisinde kan vermek zorunda kalırsanız, hiç tereddüt etmeden kan verip sağlık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Kan vermek orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu tarafından da sıkça gündeme gelen ve yanıtlanan bir sorudur.

Nihat Hatipoğlu’na yöneltilen bu soruya yanıtı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtı gibi orucu bozmayacağı yönündedir. Bazı durumlarda mezhepler arasında görüş farklılığı yaşanabilir. Şafilik, Hanefilik ve Alevilik için orucu bozan durumlar birbirinden farklı olacaktır.

Hastane ortamında gerekli donanımlarla kan verildiği durumda orucunuz etkilenmeyecektir. Eğer kan vermeniz gereken bir durum olursa oruçluyken orucunuzun bozulmayacağını bilerek kan verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Hanefi Mezhebinde Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Hanefi mezhebine göre orucun bozulması için dışarıdan vücuda bir besinin ya da sıvının alınması gerekir. Kan verme durumunda dışarıdan bir sıvı alınmadığı için orucu bozan hallerden sayılmamaktadır. Hanefi mezhebine mensup kişiler oruçluyken kan verip sağlık kontrollerini geciktirmeden yaptırabilir. Şayet Hanefi mezhebinde kan vermek orucu bozar mı konusunu ramazan ayında sıkça merak ediyorsanız; oruca devam edebilirsiniz. Çünkü bu mezhep için kan vermek orucu etkilemiyor.

Şafi Mezhebinde Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Şafilik mezhebine göre orucu bozan durumlar arasında kan verme yoktur. Kan vermek için hastaneye gittiğinizde eğer oruçlu olduğunuz güne denk geldiyseniz; orucunuzu bozmadan kan tahlili yaptırabilirsiniz. İslam bilginleri tarafından yapılan açıklamalar ve dini kaynaklarda yer alan ifadeler kan vermenin orucu bozmadığı yönündedir.

İlginizi çekebilir: Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Hacamat Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Rivayet edilir ki hacamat yaptıranların orucu bozulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.”

Bu rivayete göre oruçluyken hacamat yaptırmanız önerilmez. Hacamat yaptırmak için kendiniz için en sağlıklı ortamı ve en uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

Başka bir rivayete göreyse Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçluyken hacamat yaptırdığı söylenmektedir. (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Diyanet bu iki rivayeti değerlendirmesini şu şekilde sunmuştur: “Bilginlerin çoğu birinci hadisi hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir şeklinde yorumlamaktadır. İkinci hadisin esas alınması uygun görülmektedir yani kan vermek orucu bozmaz.”

Oruç Tutan Hamileler Kan Verebilir Mi?

Hamilelerin oruç tutması dinen sakıncalı değildir; ancak daha sağlıklı bir gün geçirmek adına hamilelerin oruç tutması önerilmez. Bebeğin ve annenin ihtiyaç duyduğu enerji gün boyunca alınmalıdır. Bu nedenle oruç daha rahat bir zamana ertelenebilir.

Peki, hamileyken oruç tutan bir kadın kan verebilir mi? Kan verme durumu orucu bozan hallerden sayılmadığı için böyle bir durumda kan verilebilir. Kan vermek test için gerekliyse zaman kaybetmeden testler yapılmalıdır. Çünkü sağlık ihmale gelmez ve kan vermek de orucu etkilemez.

Orucun bozulması için besin ya da sıvının ağız yoluyla mideye girmesi gerekir. Kan verme işleminde de böyle bir şey olmayacağı için oruç sürecinde herkes kan verebilir.

Kan Almak Orucu Bozar Mı?

Kan almak orucu bozar. Kan almakla ilgili Diyanet de besin alma gibi değerlendirildiği için orucu bozacağına işaret etmiştir. Sağlık durumuyla ilgili zorunlu olarak oruçluyken kan almak gerekirse o gün orucu bozulur ve kazası gerekir.

Ramazanda Kan Verilir mi?

Ramazanda kan verilmesinde dinen bir sakınca yoktur; ancak kan verip çok güçsüz düşme gibi bir durum yaşama ihtimali varsa, zorunluluk olmadıkça kan vermeyi ertelemekte fayda olabilir.

Diş Kanamasında Az Miktarda Gelen Kan Orucu Bozar mı?

Diş kanamasında çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz (Haddâd, el-Cevhera, I, 173).

Kan Vermek İğne Olmak Orucu Bozar mı?

Kan vermek için iğne ile kan alınması orucu bozmaz.

kan vermek orucu bozar mı

Oruç Tutmanın 6 Kolay ve Sağlıklı Yolu

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Orucu Bozan Şeyler: 19 Durum – Soru Cevap

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin Bilimsel 10 Faydası

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

6. Gün İftar Menüsü

En güzel iftar menüleri için fikir vermeye 6. günde devam ediyoruz! İftar çorbaları tarifleri için besleyici ve nefis lezzetli mahluta çorbası ilk sırada. Ardından ramazan yemekleri arasında fırında beyaz lahana dolması ve yanında iftar salatası olarak yoğurtlu köz patlıcanlı biber salatası var ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Kan Portakalı Tavuk Tarifi

Kan Portakalı Tavuk

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kan Portakallı Kek Tarifi

Kan Portakallı Kek

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Kan Yapıcı Pancar Mezesi Tarifi

Kan Yapıcı Pancar Mezesi

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Pancar Salatası (Kan Yapıcı-Videolu) Tarifi

Pancar Salatası (Kan Yapıcı-Videolu)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kolay Mı Kolay Waffel Tarifi

Kolay Mı Kolay Waffel

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Lahana Turşunuz Hazır Mı? Tarifi

Lahana Turşunuz Hazır Mı?

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları

Anadolu Yakası'nda En İyi İftar Mekanları Bir yıl boyunca heyecanla beklenen o mübarek ay geldi.…

Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları

İstanbul Boğazı En İyi İftar Mekanları Ramazan gelmesiyle evlerde oluşan şenlikler, tüm aile üyelerini mutlu…

İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları Tarifi
İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları

İstanbul Boğaziçi Manzarasında İftar Yemeği Turu Bu yıl ramazanda teknede iftar yaparak sevdiklerinizle ve ailenizle…

Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları Tarifi
Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları

Sultanahmet'te Nerede Oruç Açılır? İstanbul’un her karışında tarihten birer iz olduğunu sadece Türkiye değil, neredeyse…

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları Tarifi
İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

İstanbul’da Uygun Fiyatlı İftar Mekanları Ramazan ayı İslamiyet için oldukça değerli bir dönemdir. Bu ayda…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları

Anadolu Yakası'nda En İyi İftar Mekanları Bir yıl boyunca heyecanla beklenen o mübarek ay geldi.…

Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları

İstanbul Boğazı En İyi İftar Mekanları Ramazan gelmesiyle evlerde oluşan şenlikler, tüm aile üyelerini mutlu…

İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları Tarifi
İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları

İstanbul Boğaziçi Manzarasında İftar Yemeği Turu Bu yıl ramazanda teknede iftar yaparak sevdiklerinizle ve ailenizle…

Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları Tarifi
Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları

Sultanahmet'te Nerede Oruç Açılır? İstanbul’un her karışında tarihten birer iz olduğunu sadece Türkiye değil, neredeyse…

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları Tarifi
İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

İstanbul’da Uygun Fiyatlı İftar Mekanları Ramazan ayı İslamiyet için oldukça değerli bir dönemdir. Bu ayda…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023 Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023

Ramazan Paketi Bereketli Fiyatları 2023 Ramazan paketi ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte…

Tarifler Geri
Videolar Geri