Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi

Oruçluyken Kan Verilir Mi?

Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık kontrollerinin yapılması veya şikayet edilen hastalığın saptanması için kan verilir. Sağlık kuruluşlarında yapılan kan verme işlemi, birkaç saat içinde sonuçlanarak kişideki hastalıklara dair ipuçları verir. Kan verme, genellikle aç karnına yapıldığında en net sonucu vermektedir. Eğer doktorunuz size özellikle aç ya da tok olmanızı söylüyorsa kan verirken doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

11 ayın sultanı ramazan döneminde de zaman zaman kan vermeniz gerekebilir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa düzenli olarak kan tahlili yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Ramazan ayı geldiğinde oruç tutacak kişiler en çok şu soruyu merak etmektedir: “Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı?”

Kan vermek orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene yeniden açıklanan bir sorudur. Bu konuda tüm toplumun bilinçlenmesi hedeflenmektedir. Asılsız söylemlere itibar edilmemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya uyulması önerilmektedir.

Şimdi sizlere akıllardaki tahlil için kan vermek orucu bozar mı Diyanet bu konuda ne öneriyor sorusunun yanıtını verelim. Mezheplere göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamalarına göre kan verme konusunda karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

kan vermek orucu bozar mı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayı içerisinde sağlık sorunlarından ya da rutin kontrollerden dolayı kan vermek zorunda kalabilirsiniz. Mecburi sağlık kontrollerine gitmeden önce aklınızda şu soru yer edinebilir: Kan vermek orucu bozar mı? Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve ramazan ayında hastaneye gitmek zorunda kalıyorsanız kan aldırmak orucu bozar mı sorusunun yanıtını bilmelisiniz.

Ramazan ayında en çok sorulan sorulardan biri olan kan vermek orucu bozar mı Diyanet tarafından duyurusu yapılan konulardandır. Bu konu hakkında pek çok kişi en doğru yanıtı arar. Kan vermeden önce eğer oruç tutuyorsanız aklınıza kan vermenin orucu bozma ya da bozmama durumu gelebilir.

Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı endişesine kapılmak yerine sizlere en doğru kaynaklardan aktardığımız bilgileri okuyarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bu konuya en net yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı vermektedir. Ayrıca kan vermek orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu gibi din konusunda uzman görüşlere sahip olan bilgili kişiler tarafından da açıklanmıştır.

Oruç tutmanın adabını ifade ederken, kan vermenin de oruç tutmada yerini açıklayan görüşler vardır. Kan tahlili yaptırma durumunda vücuda herhangi bir besin alınmadığı için orucun bozulmadığı ifade edilir. Bu nedenle tahlil için kan vermek orucu bozar mı diye düşünüyorsanız, gönül rahatlığıyla kan tahlili yaptırıp iftarı bekleyebilirsiniz.

“Ramazanda oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).”

Sağlık durumundan dolayı zorunlu hallerde kan vermenin orucu etkilemediği ifade edilir. Eğer ramazan ayı içerisinde kan vermek zorunda kalırsanız, hiç tereddüt etmeden kan verip sağlık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Kan vermek orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu tarafından da sıkça gündeme gelen ve yanıtlanan bir sorudur.

Nihat Hatipoğlu’na yöneltilen bu soruya yanıtı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtı gibi orucu bozmayacağı yönündedir. Bazı durumlarda mezhepler arasında görüş farklılığı yaşanabilir. Şafilik, Hanefilik ve Alevilik için orucu bozan durumlar birbirinden farklı olacaktır.

Hastane ortamında gerekli donanımlarla kan verildiği durumda orucunuz etkilenmeyecektir. Eğer kan vermeniz gereken bir durum olursa oruçluyken orucunuzun bozulmayacağını bilerek kan verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Hanefi Mezhebinde Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Hanefi mezhebine göre orucun bozulması için dışarıdan vücuda bir besinin ya da sıvının alınması gerekir. Kan verme durumunda dışarıdan bir sıvı alınmadığı için orucu bozan hallerden sayılmamaktadır. Hanefi mezhebine mensup kişiler oruçluyken kan verip sağlık kontrollerini geciktirmeden yaptırabilir. Şayet Hanefi mezhebinde kan vermek orucu bozar mı konusunu ramazan ayında sıkça merak ediyorsanız; oruca devam edebilirsiniz. Çünkü bu mezhep için kan vermek orucu etkilemiyor.

Şafi Mezhebinde Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Şafilik mezhebine göre orucu bozan durumlar arasında kan verme yoktur. Kan vermek için hastaneye gittiğinizde eğer oruçlu olduğunuz güne denk geldiyseniz; orucunuzu bozmadan kan tahlili yaptırabilirsiniz. İslam bilginleri tarafından yapılan açıklamalar ve dini kaynaklarda yer alan ifadeler kan vermenin orucu bozmadığı yönündedir.

İlginizi çekebilir: Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Hacamat Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Rivayet edilir ki hacamat yaptıranların orucu bozulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.”

Bu rivayete göre oruçluyken hacamat yaptırmanız önerilmez. Hacamat yaptırmak için kendiniz için en sağlıklı ortamı ve en uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

Başka bir rivayete göreyse Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçluyken hacamat yaptırdığı söylenmektedir. (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Diyanet bu iki rivayeti değerlendirmesini şu şekilde sunmuştur: “Bilginlerin çoğu birinci hadisi hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir şeklinde yorumlamaktadır. İkinci hadisin esas alınması uygun görülmektedir yani kan vermek orucu bozmaz.”

Oruç Tutan Hamileler Kan Verebilir Mi?

Hamilelerin oruç tutması dinen sakıncalı değildir; ancak daha sağlıklı bir gün geçirmek adına hamilelerin oruç tutması önerilmez. Bebeğin ve annenin ihtiyaç duyduğu enerji gün boyunca alınmalıdır. Bu nedenle oruç daha rahat bir zamana ertelenebilir.

Peki, hamileyken oruç tutan bir kadın kan verebilir mi? Kan verme durumu orucu bozan hallerden sayılmadığı için böyle bir durumda kan verilebilir. Kan vermek test için gerekliyse zaman kaybetmeden testler yapılmalıdır. Çünkü sağlık ihmale gelmez ve kan vermek de orucu etkilemez.

Orucun bozulması için besin ya da sıvının ağız yoluyla mideye girmesi gerekir. Kan verme işleminde de böyle bir şey olmayacağı için oruç sürecinde herkes kan verebilir.

Kan Almak Orucu Bozar Mı?

Kan almak orucu bozar. Kan almakla ilgili Diyanet de besin alma gibi değerlendirildiği için orucu bozacağına işaret etmiştir. Sağlık durumuyla ilgili zorunlu olarak oruçluyken kan almak gerekirse o gün orucu bozulur ve kazası gerekir.

Ramazanda Kan Verilir mi?

Ramazanda kan verilmesinde dinen bir sakınca yoktur; ancak kan verip çok güçsüz düşme gibi bir durum yaşama ihtimali varsa, zorunluluk olmadıkça kan vermeyi ertelemekte fayda olabilir.

Diş Kanamasında Az Miktarda Gelen Kan Orucu Bozar mı?

Diş kanamasında çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz (Haddâd, el-Cevhera, I, 173).

Kan Vermek İğne Olmak Orucu Bozar mı?

Kan vermek için iğne ile kan alınması orucu bozmaz.

kan vermek orucu bozar mı

Oruç Tutmanın 6 Kolay ve Sağlıklı Yolu

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Orucu Bozan Şeyler: 19 Durum – Soru Cevap

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin Bilimsel 10 Faydası

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Kan Deposu İçecek Tarifi

Kan Deposu İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kan Portakalı Tavuk Tarifi

Kan Portakalı Tavuk

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kan Portakallı Kek Tarifi

Kan Portakallı Kek

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Fırınlanmış Balkabağı - Sebze Yemeği - 0 Kan Grubu Tarifi

Fırınlanmış Balkabağı - Sebze Yemeği - 0 Kan Grubu

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 45dk Pişirme
Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır? Tarifi

Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır?

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Pırasalı Çörek (Çaylar Hazır Mı ?) Tarifi

Pırasalı Çörek (Çaylar Hazır Mı ?)

6-8 kişilik, 1 saat 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir? Tarifi
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Evde Hamsi En Kolay Nasıl Ayıklanır? Karadeniz mutfağını şekillendiren balıklardan biri olan hamsi, hemen hemen…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu Tarifi
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu

Yılbaşı Masası: Yeni Yıla Nefis Başlangıç! Ne derler bilirsiniz; yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir…

Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel Tarifi
Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel

Yılbaşı Hediyeleri ile Yeni Yılda Mutlu Sürprizler Uzun bir kış gecesinde gireceğimiz yılbaşı yeni yıl…

Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Yılbaşı gecesi evde olacaklar için birbirinden eğlenceli aktivite önerilerimizle geldik!…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı Tarifi
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Sabah Kahvaltısı Aceleye Gelenlere 30 Şipşak Tarif Tarifi
Sabah Kahvaltısı Aceleye Gelenlere 30 Şipşak Tarif

Nefis Yemek Tarifleri mutfak ekibi keyifli günler diler! Mutlulukla bir ilgisi olan günün ilk öğünü…

5 Dakikalık Kahvaltılar: Az Malzemeli & Kolay 20 Tarif Tarifi
5 Dakikalık Kahvaltılar: Az Malzemeli & Kolay 20 Tarif

Gün boyu yoğun olacaksanız hızlı bir kahvaltı sizi kendinize getirir! Ofise, işe, okula yetişecek olanlar…

10 Dakikalık Kahvaltılar: Doyurucu, Pratik 30 Tarif Tarifi
10 Dakikalık Kahvaltılar: Doyurucu, Pratik 30 Tarif

10 dakikada servise hazır kahvaltılık tarifler huzurlarınızda! Tamamı Nefis Yemek Tarifleri mutfağında denenmiş, resimli ve…

Bütün Hindi Tarifleri: Tam Kıvamında Pişmiş 10 Lezzet Tarifi
Bütün Hindi Tarifleri: Tam Kıvamında Pişmiş 10 Lezzet

Bütün hindi tarifleri ile şık davetlerinizi taçlandırmaya ne dersiniz? Yılbaşı, kutlamalar veya kalabalık misafirlerin ağırlandığı…

Bütün Tavuk Tarifleri: Nar Gibi Kızarmış 20 Çeşit Tarifi
Bütün Tavuk Tarifleri: Nar Gibi Kızarmış 20 Çeşit

Davetlerin, özel günlerin aranan yemeği, bütün tavuk tarifleri listesindesiniz. Çoğunlukla fırında pişirilmesi tercih edilen ve…

Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir? Tarifi
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Evde Hamsi En Kolay Nasıl Ayıklanır? Karadeniz mutfağını şekillendiren balıklardan biri olan hamsi, hemen hemen…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu Tarifi
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu

Yılbaşı Masası: Yeni Yıla Nefis Başlangıç! Ne derler bilirsiniz; yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir…

Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel Tarifi
Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel

Yılbaşı Hediyeleri ile Yeni Yılda Mutlu Sürprizler Uzun bir kış gecesinde gireceğimiz yılbaşı yeni yıl…

Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Yılbaşı gecesi evde olacaklar için birbirinden eğlenceli aktivite önerilerimizle geldik!…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı Tarifi
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

2024 Yılbaşı Filmleri: Yeni Yıl Temalı En İyi 46 Film Tarifi
2024 Yılbaşı Filmleri: Yeni Yıl Temalı En İyi 46 Film

2024 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Tarifler Geri
Videolar Geri