Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi

Oruçluyken Kan Verilir Mi?

Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık kontrollerinin yapılması veya şikayet edilen hastalığın saptanması için kan verilir. Sağlık kuruluşlarında yapılan kan verme işlemi, birkaç saat içinde sonuçlanarak kişideki hastalıklara dair ipuçları verir. Kan verme, genellikle aç karnına yapıldığında en net sonucu vermektedir. Eğer doktorunuz size özellikle aç ya da tok olmanızı söylüyorsa kan verirken doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

11 ayın sultanı ramazan döneminde de zaman zaman kan vermeniz gerekebilir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa düzenli olarak kan tahlili yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Ramazan ayı geldiğinde oruç tutacak kişiler en çok şu soruyu merak etmektedir: “Oruçluyken kan vermek orucu bozar mı?”

Kan vermek orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene yeniden açıklanan bir sorudur. Bu konuda tüm toplumun bilinçlenmesi hedeflenmektedir. Asılsız söylemlere itibar edilmemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya uyulması önerilmektedir.

Şimdi sizlere akıllardaki tahlil için kan vermek orucu bozar mı diyanet bu konuda ne öneriyor sorusunun yanıtını verelim. Mezheplere göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamalarına göre kan verme konusunda karar verebilirsiniz.

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

kan vermek orucu bozar mı diyanet

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

 • Ramazan ayı içerisinde sağlık sorunlarından ya da rutin kontrollerden dolayı kan vermek zorunda kalabilirsiniz.
 • Kan vermeden önce eğer oruç tutuyorsanız aklınıza kan vermenin orucu bozma ya da bozmama durumu gelebilir.
 • Bu konuya en net yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı vermektedir.
 • Oruç tutmanın adabını ifade ederken, kan vermenin de oruç tutmada yerini açıklayan görüşler vardır.
 • Kan tahlili yaptırma durumunda vücuda herhangi bir besin alınmadığı için orucun bozulmadığı ifade edilir.
 • Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Sağlık durumundan dolayı zorunlu hallerde kan vermenin orucu etkilemediği ifade edilir.
 • Eğer ramazan ayı içerisinde kan vermek zorunda kalırsanız, hiç tereddüt etmeden kan verip sağlık kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.
 • Kan vermek orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu tarafından da sıkça gündeme gelen ve yanıtlanan bir sorudur.
 • Nihat Hatipoğlu’na yöneltilen bu soruya yanıtı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtı gibi orucu bozmayacağı yönündedir.
 • Bazı durumlarda mezhepler arasında görüş farklılığı yaşanabilir. Şafilik, Hanefilik ve Alevilik için orucu bozan durumlar birbirinden farklı olacaktır.
 • Hastane ortamında gerekli donanımlarla kan verildiği durumda orucunuz etkilenmeyecektir.
 • Eğer kan vermeniz gereken bir durum olursa; oruçluyken orucunuzun bozulmayacağını bilerek kan verebilirsiniz.
 • Oruçlu değilken kan verdikten sonra mutlaka bir şeyler atıştırmanız önerilir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Hanefi mezhebinde kan vermek orucu bozar mı?

 • Hanefi mezhebine göre orucun bozulması için dışarıdan vücuda bir besinin ya da sıvının alınması gerekir.
 • Kan verme durumunda dışarıdan bir sıvı alınmadığı için orucu bozan hallerden sayılmamaktadır.
 • Hanefi mezhebine mensup kişiler oruçluyken kan verip sağlık kontrollerini geciktirmeden yaptırabilir.

Şafi mezhebinde kan vermek orucu bozar mı?

 • Şafilik mezhebine göre orucu bozan durumlar arasında kan verme yoktur.
 • Kan vermek için hastaneye gittiğinizde eğer oruçlu olduğunuz güne denk geldiyseniz; orucunuzu bozmadan kan tahlili yaptırabilirsiniz.
 • İslam bilginleri tarafından yapılan açıklamalar ve dini kaynaklarda yer alan ifadeler kan vermenin orucu bozmadığı yönündedir.

Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Rivayet edilir ki hacamat yaptıranların orucu bozulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” Bu rivayete göre oruçluyken hacamat yaptırmanız önerilmez. Hacamat yaptırmak için kendiniz için en sağlıklı ortamı ve en uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

 

Oruç Tutmanın 7 Bilimsel Faydası

Oruç Tutmanın 6 Kolay ve Sağlıklı Yolu

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Orucu Bozan Şeyler: 10 Durum – Soru Cevap

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı 17.04.2020 tarihinde yayınladı.