Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar Mı?

Tüm Müslüman alemi için en değerli ay olan mübarek ramazan ayı geldi çattı. 11 ayın sultanı ramazan ayını en iyi şekilde geçirmek isteyen birçok kişi orucu bozan durumları merak ediyor. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına ve hocalara en sık sorulan sorulardan biri ise “kusmak orucu bozar mı?”

Hastalık veya açlık gibi nedenlerle meydana gelen kusma, çoğu zaman istemsizce oluşan bir refleks. Ancak bazı durumlarda kişi bilerek ve isteyerek kusabilir. Peki isteyerek veya istem dışı oruçluyken kusmak orucu bozar mı? İşte en yetkili mecra olan Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki görüşleri…

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Mideniz hassas ise ya da orucun etkisiyle iftara saatler kala kusarsanız hemen telaşa kapılırsınız. Çünkü aklınıza gelen oruçluyken kusmak orucu bozar mı sorusunun yanıtını o telaşla hatırlamayabilirsiniz. Birçok kişi bilgilensin diye kusmak orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene hatırlatılan konulardan olmuştur. Oruç tutanların kustuğu zaman panik yapmaması için bu sorunun yanıtı her sene tekrarlanır.

İstemli ya da istemsiz kusmak orucu bozar mı diye merak ediyorsanız; Diyanet tarafından açıklanan bilgilere göz atalım. Kusmak orucu bozar mı Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne diyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre: “Kişi kendiliğinden, istemsiz bir şekilde kusarsa orucu bozulmaz. Bu noktada kusmuk miktarının hiçbir önemi yoktur. İstemsizce ağız dolusu şekilde de kussa oruca zarar gelmez. Dolayısıyla bu durum kaza veya kefaret gerektirmez.”

Ancak kişi kendi isteği ve çabasıyla ağız dolusu miktarda kusarsa orucu bozulur. Burada “ağız dolusu” kıstası oldukça önemlidir. Kusma miktarı ağız dolusu değilse oruç bozulmaz.

Eğer kişi bu bilgileri bilmiyorsa istemsiz bir şekilde kustuktan sonra orucunun bozulduğunu düşünebilir. Bu sebeple orucunun bozulduğunu düşünen kişi yemek yemeye ve bir şeyler içmeye başlarsa orucu gerçek manada bozulmuş olur. Bu durum kaza veya kefaret gerektirir.

Kaza, bozulan orucun yerine başka bir gün oruç tutmaktır. Ramazan ayı ve dini bayramlarda kaza orucu tutulmaz. Kişi bu günlerin dışında istediği herhangi bir gün kaza orucunu tutabilir.

Ramazan ayında bilerek ve isteyerek oruç bozulursa bir günün yerine 2 kameri ay günü yani 60 gün kadar oruç tutulur; ayrıca ilave bir gün de orucun bozulduğu günün kazası olarak oruç tutulur. Yani bile bile orucu bozmanın karşılığında 61 gün oruç tutulmalıdır. Buna kefaret denilir. Kefaret orucu peş peşe günlerde tutulmalıdır. Eğer kaza orucunun tutulduğu gün de oruç bozulursa başka bir gün tekrardan kaza orucu tutulur. Böyle bir durumda kefaret gerekmez.

Ramazan ayında en çok soru sorulan kişilerden biri de Nihat Hatipoğlu’dur. Kusmak orucu bozar mı, Nihat Hatipoğlu bu konuda ne söylüyor? Nihat Hatipoğlu’nun bu konudaki cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cevabından farklı değildir. Nihat Hatipoğlu da istemsiz bir şekilde kusmanın orucu bozmadığını, bile bile kusmanın ise orucu bozduğunu söylemektedir.

Şayet iftar açmak için saniyeleri sayarken birden kusarsanız ezan okunurken kusmak orucu bozar mı sorusunun yanıtı sizi rahatlatacaktır. Çünkü birden istemsiz şekilde yaşanan kusma durumu orucu bozmuyor. Ancak bilerek kendinizi kusturursanız orucunuz bozulacaktır. Bozulan orucun kazasını tutmanız gerekecektir.

Kusma konusu mezheplere göre farklı görüşleri yansıtır. Bu nedenle kusmak orucu bozar mı Hanefi mezhebine göre uygun olan nedir diyebilirsiniz. Hanefi mezhebi için geçerli olan oruç kurallarından biri de bilmeden ansızın gelen kusma durumu orucu etkilememektedir.

Kendiliğinden gelen kusmak orucu bozar mı Şafi mezhebinde de sık sık merak edilir. Şafi mezhebi için de istemsiz kusma orucu bozmaz. Kusmak orucu bozar mı Şafii mezhebindeki kişiler için kasıtlı olup olmaması durumuna göre cevaplanan bir sorudur.

Boğaza bir şey dönmüyor olsa bile yani tekrar sindirime karışan bir şey olmasa bile kasıtlı kusmanın orucu bozduğu kabul edilmektedir. Çok kusmak orucu bozar mı, miktar ile ilgili bir durum var mıdır diye de merak edilebilmektedir. Miktardan bağımsız olarak kendiliğinden olan kusma durumu orucu bozmaz.

İlginizi çekebilir: Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Kusmuk Yutmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozmaz. Sadece kusmuk değil, ağza aniden gelen ve tekrar mideye inen mide suyu, balgam vb. şeyler de orucu bozmaz. Oruç sadece kişi kendi isteğiyle ağız dolusu miktarda kusarsa bozulur.

İlginizi çekebilir: 6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

ağız dolusu kusmak orucu bozar mı

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar mı?

Kişi istem dışı ağız dolusu kusarsa orucu bozulmaz. Ancak bilerek ve isteyerek ağız dolusu kusarsa orucu bozulur.

İstemeden Kusmak Orucu Bozar mı?

İstemeden kusma durumunda oruç bozulmaz. Kusmuk miktarının önemi yoktur. Kişi az veya ağız dolusu miktarda kussa da orucuna devam edebilir. Geğirirken kusmak orucu bozar mı sorusu da bu soruyla bağlantılıdır ve cevabı aynıdır çünkü benzer şekilde istemsiz kusma durumu vardır.

Diş Fırçalarken Kusmak Orucu Bozar mı?

Bu durumda da kusmanın istemsiz olması vardır yani oruç bozulmaz ancak istifra etme sistemini uyarıcı etkisi olabileceği düşünülerek özellikle hafif bulantı gibi bir durum da varsa diş fırçalanmaması daha iyi olur.

Kan Kusmak Orucu Bozar mı?

İstemsiz kusma esnasında kan da gelmesi orucu bozmaz. Ağza gelen her şeyin tükürülmesi gerekir.

Ezan Okunurken Kusmak Orucu Bozar mı?

Ezan esnasında veya ezandan önce istemsiz bir şekilde kusmak, kaza veya kefaret gerektirmez. Bu durum orucu bozmaz. Kişi ezan esnasında kusarsa orucu bozulmuş olmaz.

Sahurdan Sonra Kusmak Orucu Bozar mı?

Sahurdan sonra, oruçlu iken kusmak orucu bozmaz. Ancak kişi bilerek ve isteyerek kusuyor ise ve kusmuk miktar ağız dolusu ise orucu bozulur.

Ramazan Ayında Kusmak Orucu Bozar mı?

İstem dışı olduktan sonra herhangi bir zamanda tutulan oruç kusma neticesinde bozulmaz.

Oruç Tutan Kişi İftardan Önce Kusarsa Ne Olur?

Oruçlu kişinin kendiliğinden kusması orucunu bozmayacaktır. Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre hasta ya da sağlıklı bir kişi, oruçluyken birden kusarsa orucuna devam edebilir. Çünkü bu kusma hali bilinçli değildir ve birden gelişmektedir.

Eğer iftardan önce kusma yaşanırsa ve kişi ne de olsa orucum bozuldu diye düşünüp yemek yemeye başlarsa; o günkü orucun kazası tutulmalıdır. Çünkü bir anda yaşanan kusma hali, orucun bozulmasına neden olmamaktadır. Ramazan ayında ya da diğer aylarda oruç tutarken kusarsanız ve acaba orucum bozuldu mu diye endişe ederseniz orucunuzu tutmaya devam ederek iftar saatini bekleyebilirsiniz. Çünkü özetle kusmak orucu bozan durumlardan değildir.

İlginizi çekebilir: Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

kusmak orucu bozar mı

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Orucu Bozan Şeyler: 19 Durum – Soru Cevap

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Oruç İçin Dolapta İçli Mantı Tarifi

Oruç İçin Dolapta İçli Mantı

8-10 kişilik, 55dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek Tarifi

Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır? Tarifi

Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır?

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası) Tarifi

Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi Tarifi
Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi

Dikkat Eksikliği Tedavisi Mümkün Mü? Son dönemlerde çocukların çok hareketli olması bazı aileleri mutlu ederken…

Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023

Starbucks Yiyecekleri, Tatlıları Ne Kadar? Starbucks, kahve denildiğinde akla gelenler listesinde yerini çoktan zirveye taşımış…

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023 Tarifi
Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023

Starbucks Kahve Fiyatları: Hangi Kahve Ne Kadar? Günün her anında kahve içmek isteyenlere, vakti az…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve  çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle…

Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım Tarifi
Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım

Kurutulmuş Domates Nasıl Yapılır? Annelerimiz, anneannelerimiz, komşularımız muhakkak domates kurutuyordur. En kolay ve ekonomik olan…

Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri Tarifi
Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri

Filtre Kahve: Aromatik Demleme Tekniği Kafeinli içecekler arasında hemen hemen pek çok kişinin favorisi kahvedir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri