Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı ve din alimlerine ramazan ayında en sık sorulan sorulardan biri “kusmak orucu bozar mı?” olmaktadır. Hastalık veya açlık gibi nedenlerle meydana gelen kusma, çoğu zaman istemsizce oluşan bir reflekstir. Ancak bazı durumlarda kişi bilerek ve isteyerek de kusabilir.

Peki isteyerek veya istem dışı oruçluyken kusmak orucu bozar mı? İşte en yetkili mecra olan Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki açıklaması:

“Miktarı fark etmeksizin kendiliğinden gelen kusma halinde oruç bozulmaz. Mideden ağıza doğru yükselen sıvılar da orucu bozmaz. Bilerek ve isteyerek ağız dolusu kusma hali ise orucu bozar.”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kusmak Orucu Bozar Mı?

İstemli ya da istemsiz kusmak orucu bozar mı diye merak ediyorsanız konunun uzmanlarından açıklanan bilgilere göz atalım. Kusmak orucu bozar mı Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne diyor?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre:

“Kişi kendiliğinden, istemsiz bir şekilde kusarsa orucu bozulmaz. Bu noktada kusuntu miktarının önemi yoktur. Kişi, istemsizce ağız dolusu şekilde de kussa oruca zarar gelmez. Dolayısıyla bu durum kaza veya kefaret gerektirmez.”

“Ancak kişi kendi isteği ve çabasıyla ağız dolusu miktarda kusarsa orucu bozulur. Burada “ağız dolusu” kıstası oldukça önemlidir. Kusma miktarı ağız dolusu değilse oruç bozulmaz.”

“Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32 [2380]; Tirmizî, Savm, 25 [720]) buyurmuştur.

“Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Fethü’l-kadîr, 2/334-335; el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/205).”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Ramazan ayında en çok soru sorulan kişilerden biri de Nihat Hatipoğlu’dur. Kusmak orucu bozar mı, Nihat Hatipoğlu bu konuda ne söylüyor?

Nihat Hatipoğlu’nun bu konudaki cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cevabından farklı değildir. Nihat Hatipoğlu da istemsiz bir şekilde kusmanın orucu bozmadığını, bile bile ağız dolusu kusmanın ise orucu bozduğunu söylemektedir.

İlginizi çekebilir: Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Kusmuk Yutmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozmaz. Sadece kusmuk değil, ağza aniden gelen ve tekrar mideye inen mide suyu, balgam vb. şeyler de orucu bozmaz. Oruç sadece kişi kendi isteğiyle ağız dolusu miktarda kusarsa bozulur. Orucu bozma hali dışarıdan alınan sıvı ya da gıda ile gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: 6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

ağız dolusu kusmak orucu bozar mı

Oruçluyken Kusmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ağız Dolusu Kusmak Orucu Bozar mı?

Kişi istem dışı ağız dolusu kusarsa orucu bozulmaz. Ancak bilerek ve isteyerek ağız dolusu kusarsa orucu bozulur.

Bilerek Kusmak Orucu Bozar mı?

Evet, bilerek ve isteyerek ağız dolusu kusmak orucu bozar. Kazası ve kefareti 61 gündür.

İstemeden Kusmak Orucu Bozar mı?

İstemeden kusma durumunda oruç bozulmaz. Kusmuk miktarının önemi yoktur. Kişi az veya ağız dolusu miktarda kussa da orucuna devam edebilir. Geğirirken, öksürürken kusmak orucu bozar mı sorusu da bu soruyla bağlantılıdır ve cevabı aynıdır çünkü benzer şekilde istemsiz kusma durumu vardır.

Diş Fırçalarken Kusmak Orucu Bozar mı?

Bu durumda da kusmanın istemsiz olması vardır yani oruç bozulmaz; ancak istifra etme sistemini uyarıcı etkisi olabileceği düşünülerek özellikle hafif bulantı gibi bir durum da varsa diş fırçalanmaması daha iyi olur.

Kan Kusmak Orucu Bozar mı?

İstemsiz kusma esnasında kan gelmesi orucu bozmaz. Ağza gelen her şeyin tükürülmesi ve ağzın yeniden su ile çalkalanması gerekir.

Ezan Okunurken Kusmak Orucu Bozar mı?

Ezan esnasında veya ezandan önce istemsiz bir şekilde kusmak, kaza veya kefaret gerektirmez. Bu durum orucu bozmaz. Kişi ezan esnasında istemeden ağız dolusu kusarsa orucu bozulmuş olmaz.

Sahurdan Sonra Kusmak Orucu Bozar mı?

Sahurdan sonra, oruçlu iken kusmak orucu bozmaz. Ancak kişi bilerek ve isteyerek kusuyor ise ve kusmuk miktar ağız dolusu ise orucu bozulur.

Ramazan Ayında Kusmak Orucu Bozar mı?

İstem dışı olduktan sonra herhangi bir zamanda tutulan oruç kusma neticesinde bozulmaz.

Oruç Tutan Kişi İftardan Önce Kusarsa Ne Olur?

Oruçlu kişinin kendiliğinden kusması orucunu bozmayacaktır. Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre hasta ya da sağlıklı bir kişi, oruçluyken birden kusarsa orucuna devam edebilir. Çünkü bu kusma hali bilinçli değildir ve birden gelişmektedir.

Eğer iftardan önce kusma yaşanırsa ve kişi ne de olsa orucum bozuldu diye düşünüp yemek yemeye başlarsa; o günkü orucun kazası tutulmalıdır. Çünkü bir anda yaşanan kusma hali, orucun bozulmasına neden olmamaktadır. Ramazan ayında ya da diğer aylarda oruç tutarken kusarsanız ve acaba orucum bozuldu mu diye endişe ederseniz orucunuzu tutmaya devam ederek iftar saatini bekleyebilirsiniz. Çünkü özetle istemsiz kusmak orucu bozan durumlardan değildir.

Oruçluyken Bilerek Kusulursa Ne Olur?

Ramazan ayında bilerek ve isteyerek ağız dolusu kusulup oruç bozulursa bir günün yerine 2 kameri ay günü yani 60 gün kadar oruç tutulur; ayrıca ilave 1 gün de orucun bozulduğu günün kazası olarak oruç tutulur. Yani bile bile orucu bozmanın karşılığında 61 gün oruç tutulmalıdır. Buna kefaret denilir. Kefaret orucu peş peşe günlerde tutulmalıdır.

Hanefi ve Şafi Mezheplerine Göre Kusmak Orucu Bozar mı?

Kusma konusu mezheplere göre farklı görüşleri yansıtır. Bu nedenle kusmak orucu bozar mı Hanefi mezhebine göre uygun olan nedir diye merak edebilirsiniz. Hanefi mezhebi için geçerli olan oruç kurallarından biri de bilmeden ansızın gelen kusma durumu orucu etkilememektedir.

Kendiliğinden gelen kusmak orucu bozar mı Şafi mezhebinde de sık sık merak edilir. Şafi mezhebi için de istemsiz kusma orucu bozmaz. Kusmak orucu bozar mı Şafii mezhebindeki kişiler için kasıtlı olup olmaması durumuna göre cevaplanan bir sorudur.

Boğaza bir şey dönmüyor olsa bile yani tekrar sindirime karışan bir şey olmasa bile kasıtlı kusmanın orucu bozduğu kabul edilmektedir. Çok kusmak orucu bozar mı, miktar ile ilgili bir durum var mıdır diye de merak edilebilmektedir. Miktardan bağımsız olarak bilmeden, kendiliğinden olan kusma durumu orucu bozmaz.

İlginizi çekebilir: Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

Kusmak Orucu Bozar Mı

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Orucu Bozan Şeyler: 19 Durum – Soru Cevap

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Oruçta Tok Tutan İçeçek Tarifi

Oruçta Tok Tutan İçeçek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır? Tarifi

Ayva Reçeli Nasıl Mı Yapılır?

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek Tarifi

Patatesli Çıtır Mı Çıtır Börek

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası) Tarifi

Kolay Mı Kolay (Domates Çorbası)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar) Tarifi

Şekerpare ( Hazır Mı Diye Soracaklar)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri