Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı? Tarifi

Vücut Sıvılarını Yutmak Orucu Bozar Mı?

Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç tutan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Orucu en hassas şekilde tutmak ve iftar saatine kadar bozmadan gelmek, ramazan ayının en özel isteklerindendir. Çeşitli durumlar, orucun bozulmasına etkendir. Ağız yoluyla vücuda giren pek çok şeyin orucu bozduğu bilinir. Ancak çoğu kişinin merak ettiği bir konu daha vardır: Balgam yutmak orucu bozar mı?

Zaman zaman solunum yolunda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu gibi anlarda, vücudunuz solunum yolunu rahatlaması için tükürük ve balgam oluşturur. Oruç tutan kişiler de böyle anlarda, balgam yutmak orucu bozar mı Diyanet bildirisi nedir diye merak eder.

Din görevlileri tükürük yutmak oruç bozar mı sorusuna açıklık getirmek için kaynaklar yayınlamıştır. Şimdi sizlere, oruçluyken tükürük ya da balgam yuttuğunuz anlarda neler yapmanız gerektiğini ifade edelim. Aklınızdaki tükürük yutmak orucu bozar mı Diyanet açıklaması nedir sorusunun yanıtlarını, bu sayfada görebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi?

balgam yutmak orucu bozar mı

Balgam Yutmak Orucu Bozar Mı?

Balgam, vücudun salgıladığı bir salgı birikintisidir. Zaman zaman boğaz yolunda oluşur ve kişiyi rahatsız eder. Sağlıklı bir solunum için balgamın atılması, ağız içinin derhal çalkalanması önerilir. Ramazan ayı içinde ya da diğer zamanlarda oruç tutarken zaman zaman balgam oluşabilir. Bu gibi durumlarda balgamın orucu etkileyip etkilemediğini düşünebilirsiniz.

Balgam, vücudun kendisi tarafından salgılanan bir salgı olduğu için orucu bozmamaktadır. Birkaç mezhep balgamın oruç üzerindeki etkisine farklı görüşler sunmuştur. Mezhepler arasında oluşan farklı düşünceler, balgamın orucu etkileme konusunda şöyle der: Eğer Hanefi mezhebine sahipseniz ve oruç tutarken balgamı yutarsanız; orucunuz bozulmuyor.

Balgam yutmak orucu bozar mı Hanefi mezhebine göre iradeyle zorunda kalınsa da istem dışı yutma olsa da “hayır” olarak cevaplanan bir sorudur. Bu bağlamda boğazdaki balgamı yutmak orucu bozar mı, ağza gelen balgamı yutmak orucu bozar mı, bilerek balgam yutmak orucu bozar mı, bilmeden balgam yutmak orucu bozar mı gibi soruların tümünün cevabı hayır olur.

Ancak Şafii mezhebine sahip olanların oruçları bozuluyor. Çünkü Şafii mezhebinde göre balgamın istekli şekilde yutulması orucu bozar. Ayrıca, Şafii mezhebine göre balgam boğazda “h” harfinin çıktığı yere kadar gelmişse oruç bozulur. Balgam yutmak orucu bozar mı Şafi mezhebine göre niyete bakılarak cevaplanan bir sorudur. Şafii mezhebi için balgamın irade dışında yutulması orucu bozmaz.

Yani yanlışlıkla balgam yutmak orucu bozar mı sorusu Şafii mezhebinde hayırdır. Şafii mezhebi için balgamın irade dışında yutulması orucu bozmaz. Hanefi mezhebine göre ise; balgam pis bir salgıdır ve oruçluyken yutulmamalıdır. Vücuttan dışarı tükürük yoluyla atılmalıdır.

Oruç tutarken balgam yutarsanız; öncelikle mezhebinizin kurallarına göz atabilirsiniz. Sağlık açısından balgamın yutulması, tekrar etmesine neden olacaktır. Bu nedenle oluşan balgamı tükürüp lavaboya atmalısınız.

İlginizi çekebilir: Duş Almak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Tükürük bezler, vücutta hormonların çalışmasına yardım eder. Bazı kişilerin çok fazla tükürük salgıladığı, bazılarının ise neredeyse tedavi görecek şekilde tükürük salgılamadığı gözlemlenmektedir. Tükürükler, ağız içindeki bakterilerin vücuda girmesine engel olur. Uzmanlar, tükürüğün ağız içinde birikmesini önermez.

Tükürük de tıpkı balgam gibi vücut içinde üretilen bir salgı olduğu için orucu bozmaz. Oruçluyken ağız içinde tükürük oluşabilir. Bu tükürükler ağız kuruluğunu önler ve vücut sisteminin bir parçasıdır. Oruçluyken tükürükleri yutuyorsanız ve aklınızda orucun bozulduğu endişesi varsa; rahat olabilirsiniz. Çünkü tükürük yutmak orucu bozmamaktadır.

Dini açıdan tükürükleri biriktirip yutmak mekruh bir davranıştır. Tükürük yutmak orucu bozar mı Diyanet açıklaması bu soru için nedir diyorsanız ilgili cevapta; bu durumun dini açıdan yasak olmamasına karşın yapılmaması istenen bir eylem olduğu açıklamasının olduğunu iletebiliriz.

Biriktirmeden tükürükleri yutarak, dinin uygun görmediği davranıştan uzak kalabilirsiniz. Oruç günlerinde tükürük yutarsanız, oruca devam edebilirsiniz. Orucun bozulmadığını unutmamalısınız.

Bazı durumlarda diş eti kanaması yaşanabilir. Bu gibi anlarda ise oluşan kan, tükürükle karışır. Eğer çok az miktarda kan varsa; oruç bozulmaz. Ancak ağız dolusu kan ve tükürük görüyorsanız; orucunuz bozulur. Bu orucun kazasını kendinize en uygun günde tutmanız önerilir.

Bu konuyla ilgili akıllardaki soru işaretini gidermek için Diyanet tarafından yapılan açıklamayı aktaralım:

Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz. (Haddâd, el-Cevhera, I, 173)

Tükürük yutmak orucu bozar mı Şafii mezhebine göre bir özel durumda evet olarak yanıtlanan bir sorudur. Eğer tükürük ağızdan dışarı çıktıktan sonra tekrar ağza alınıp yutulursa oruç bozulmuş kabul edilmektedir. Yani çok tükürük yutmak orucu bozar mı, miktarla ilgili bir durum mu var diye kafanız karışıyorsa bunun önemli olmadığını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

tükürük yutmak orucu bozar mı

Çok Fazla Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Tükürük, ağız içinde doğal şekilde salgılanan bir sıvıdır. Miktarı ne olursa olsun, orucu tükürük bozmaz. Bazı kişilerin hormonal yapısından dolayı fazla tükürük salgılaması normaldir. Bu kişiler, oruç tuttuğunda tükürük yutabilir ve oruca engel olmaz.

Balgam Yutulursa Ne Olur? Oruca Etkisi Nedir?

Balgam konuşma ya da öksürme anında bazen yutulabiliyor. Ramazan ayında kişiler balgamı yutarken endişe ediyor. Oruca olan etkisini bir daha netleştirmek için şunu diyebiliriz ki; vücut tarafından salgılanan bir sıvı olduğundan orucu bozan bir durum değildir.

Boğaza Gelen Bir Şeyi Yutmak Orucu Bozar Mı?

Bu soruyu netleştirmek için boğaza gelen şeyin ne olduğunu bilmek önemlidir. Eğer vücut tarafından salgılanan bir sıvı boğaza geliyorsa orucun bozulmadığını ifade edebiliriz. Ancak içecek ve dışarıdan alınan bir sıvı boğaza gelirse oruç bozulabilir.

balgam yutmak orucu bozar mı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin Bilimsel 10 Faydası

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Bozar (Kısır) Tarifi

Diyet Bozar (Kısır)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Balgam Söktürücü (+6 Ay) Tarifi

Balgam Söktürücü (+6 Ay)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Öksürük Kesici Balgam Söktürücü Tarifi

Öksürük Kesici Balgam Söktürücü

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Oruç İçin Dolapta İçli Mantı Tarifi

Oruç İçin Dolapta İçli Mantı

8-10 kişilik, 55dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Öksürük Ve Balgam İçin Turbo İçecek Tarifi

Öksürük Ve Balgam İçin Turbo İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi Tarifi
Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi

Dikkat Eksikliği Tedavisi Mümkün Mü? Son dönemlerde çocukların çok hareketli olması bazı aileleri mutlu ederken…

Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023

Starbucks Yiyecekleri, Tatlıları Ne Kadar? Starbucks, kahve denildiğinde akla gelenler listesinde yerini çoktan zirveye taşımış…

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023 Tarifi
Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023

Starbucks Kahve Fiyatları: Hangi Kahve Ne Kadar? Günün her anında kahve içmek isteyenlere, vakti az…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve  çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle…

Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım Tarifi
Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım

Kurutulmuş Domates Nasıl Yapılır? Annelerimiz, anneannelerimiz, komşularımız muhakkak domates kurutuyordur. En kolay ve ekonomik olan…

Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri Tarifi
Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri

Filtre Kahve: Aromatik Demleme Tekniği Kafeinli içecekler arasında hemen hemen pek çok kişinin favorisi kahvedir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri