Göz Kanlanması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Kanlanmasına Neden Olan Faktörler ve Çözüm Önerileri

Gözünüzü günde kaç kere kırptığınızı hiç merak ettiniz mi? Neredeyse 5 saniyede bir gözün kırpıldığını düşünürseniz, gün içinde 1500 veya 2000 defa göz kırpmış oluyorsunuz. Bu göz kırpma eylemi; göz içindeki salgıları yenileyerek hem gözünüzü mikroplardan korumuş oluyor hem de göz kaslarınızın daha aktif çalışmasını sağlıyor. Kimi zaman gözler, beklenildiği kadar sağlıklı olamıyor. Şişlikler, morluklar ve kızarmalar göz sağlığınızı derinden etkilemektedir. Bu yazımızı da gözlerinize zaman zaman zarar veren kanlanma problemi üzerine hazırladık.

Bir sabah uyandığınızda gözünüzün kanlandığını görünce endişe içine düşmemeniz adına, size göz kanlanmasının nedenlerini ve çözüm önerilerini sunuyoruz. İhmal edilmemesi gereken bu rahatsızlık bir an önce ortadan kaldırılsın diye göz kanlanmasına dair doktor tavsiyeleri ve çözüm önerileri sizlerle.

göz kanlanması

Göz Kanlanması Nedir?

Gözün beyaz kısmında ön yüzeyi koruyan bir tabaka vardır. Bu tabakanın adı konjoktivadır. Tabakada yer alan ince damarların genişlemesi gözlerinizde kızarma ve kanlanmayı meydana getirir. Bu duruma da göz kanlanması rahatsızlığı adı verilir. Genellikle damarların genişlemesi ile gözler kanlanır. Fakat nadir de olsa damarların çatladığı da görülmektedir. Göz kanlanması hemen hemen her insanda görülmektedir. Yoğun olarak bilgisayar başında çalışanların göz kasları çok yorulduğundan, bu kişilerde daha yaygın görülür.

Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yaşayan kişilerde, klimaya maruz kalanlarda veya farklı bir hastalığın başladığı kişilerde görülmektedir. Peki göz neden kanlanır diye soruyorsanız, sizleri hemen alt başlığa doğru alalım.

göz kanlanması neden olur

Göz Kanlanması Neden Olur?

Gözün kanlanmasına neden olan birçok faktör vardır. Genellikle çevresel nedenlerden dolayı gözün kanlandığı görülür. Bazen oluşacak yeni hastalığın habercisi de olabilir. Göz kanlanması nedenleri araştırıldığında şu liste karşınıza çıkacaktır:

 • Az uyku, göz kanlanmasının en bilinen nedenidir. Yorgun ve uykusuz kalan kişilerin gözlerindeki kanlanma ilk görüşte dikkat çeker. Daha canlı ve sağlıklı günler için uyku düzenine ve uyku kalitesine dikkat edilmelidir.
 • Televizyon ve bilgisayar kullanımı, göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bu teknolojik cihazlardan yayılan ışıklar, göz kaslarını fazla yormaktadır.
 • Yorulan gözlerde bir süre sonra kanlanma meydana gelebilir. Bu nedenle bilgisayar ve televizyon kullanımında belirli bir saat hedeflenmelidir.
 • Mümkünse loş ışıkta ve kısıtlı şekilde izlenmelidir. Cep telefonu da tıpkı bu iki cihaz gibi gözlerin kanlanmasına neden olur. Kullanma esnasında gözleri rahatsız etmeyecek şekilde ışığı ayarlanmalıdır.
 • Göz kuruluğu yaşayanların da en büyük problemi göz kanlanmasıdır. Gözün sahip olduğu nem dengesini bozulduğunda gözlerde kuruma ve peşine kanlanma yaşanacaktır. Bunu önlemek için yüzünüzü sürekli yıkamayı ve en kısa zamanda doktora görünmenizi tavsiye edebiliriz.
 • Yanlış lens kullanımı da gözünüzü kanlandıracaktır. Lens kullanırken hijyenik koşullara özen göstermeniz gereklidir. Lens kutusunun ve ellerinizin her zaman temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Lens ile beraber gözünüze mikrop aldığınızda, gözlerinizde kanlanma meydana gelecektir. Uzun süreli lens kullanmak da bir nedendir. Evde olduğunuzda lenslerinizi çıkarıp gözlerinizi dinlendirmelisiniz.
 • Mevsim geçişlerinde görülen toz ve polen alerjileri gözünüzde oluşabilir. Bu alerji sonucunda gözlerinizdeki tabaka zarar görür ve kanlanma meydana gelir.
 • Alkol tüketmek de gözün kanlanmasında etkili olan bir faktördür. Gözleriniz için gerekli olan vitaminlerin emilimini engelleyerek, gözünüzü kanlandırabilir.
 • Enfeksiyon alınan günlerde yüksek ateş göz kanlanması yaşatabilir. Vücuda yayılan mikrobun etkisiyle gözünüz de kanlanarak tepki verecektir.

göz kanlanması ne iyi gelir

Göz Kanlanması Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi

Gözlerinizin kanlandığı günlerde evinizde kendi tedavi yöntemlerinizi denemek istediğinizde, bu önerilerimiz size iyi gelecektir. Hafif şiddetli ve kısa süreli kanamalar için evde bitkisel yöntemleri tavsiye ediyoruz. Ciddi derecedeki göz kanlanmaları için vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekecektir. İşte göz kanlanması için doğanın size sunduğu şifalar:

 • Havuç: Havuç dilimleri ile gözünüzdeki kanlanmayı yok etmek için bir adet havuç haşlayın. Soğuyan ve dinlenen havucu dilimleyerek kanlanan gözünüzde bir süre bekletin. Gün içinde bu işlemi 3 defa uygulayın. Ve her uygulamada yeni, temiz havuç dilimi kullanın. Havuçta bulunan vitaminler sayesinde gözlerinizdeki kanlanma yok olacaktır.
 • Salatalık: Salatalık antioksidan bir sebzedir. İçinde bulunan mineraller sayesinde gözünüzde oluşan kanlanmayı ortadan kaldıracaktır. Salatalıktan ince dilimler elde ederek, gözünüzde bir süre bekletin. Bu süre 15 dakika olacaktır. Uygulama esnasında sırt üstü uzanın ve gözlerinize salatalık dilimlerini yerleştirin. Sonrasında yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.
 • Çay: Çayın içinde gözlerinizi rahatlatacak maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerden faydalanmak için çay poşetini kullanabilirsiniz. Demlenmiş çay poşetini 10 dakika dolapta bekletin. Dolapta bekledikten sonra gözlerinize yerleştirin. Bu şekilde gözünüzde oluşan kanlanmayı giderebilirsiniz.
 • Papatya: Papatya çayı hazırlayın ve soğumasını bekleyin. Soğuttuğunuz papatya çayı ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Veya bir pamuk yardımıyla gözünüzü temizleyebilirsiniz. Papatya gözünüzdeki kanlanmayı kısa süre içinde iyileştirecektir.
 • Cadı Fındığı: Geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanan cadı fındığı ile göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yapmanız gereken cadı fındığı kabuklarını kaynatın ve soğutun. Soğuyan suyu ile gözünüze bir bezle tampon yapın. Bu uygulamayı her gece uykudan önce deneyebilirsiniz.
 • Patates: Göz kanlanmasına patates iyi gelir mi? diyenlerin sesini duyduk ve geldik. Patatesi rendeleyerek veya ince dilimler halinde gözünüze tampon yapabilirsiniz. Her akşam temiz patates dilimleri ile uyguladığınızda gözünüzdeki kanlanma gidecektir.

göz kanlanması nasıl geçer

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Tüm gün sizi rahatsız eden göz kanlanması ve ağrı nasıl geçer diye düşünüyorsanız, yapmanız gerekenleri listeledik. İşte göz kanlanmasını bir an önce geçirecek öneriler:

 • Daha önce göz kanlanması yaşamadıysanız ve bir sabah uyandığınızda gözünüzde kanlanma oluştuysa öncelikle gözlerinizi güzelce yıkamalısınız.
 • Çok az uyuduysanız kendinize bir iki saat daha uyku hediye etmelisiniz.
 • Lenslerinizi 2 aydan fazla kullanıyorsanız, yeni lens paketlerine geçmelisiniz.
 • Bir iki günden fazla süren göz kanlanması artık size rahatsızlık veriyorsa, göz doktoruna görünmelisiniz.
 • Doktorunuz size göz kanlanması için damla yazacaktır. Bu damlaları gözünüz iyileşene kadar kullanmalısınız. Doktorların sıkça tavsiye ettiği göz damlalarına örnek verecek olursak Acular, Alcaine, Alomide, Aprokam ve Azopt göz damlaları dikkat çekecektir.
 • Göz kanlanması damla kullanımında tamamen iyileşecektir. İyileşmediği durumlarda gözün tabakasının da dışında bir rahatsızlık olduğu ifade edilir.
 • Kanlanmanın asıl nedeni için detaylı bir göz taramasından geçmeniz gereklidir.

göz kanlanması

Göz Kanlanması Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Vücudunuzda gözlemlenen ufak rahatsızlıklar ihmal edildiğinde büyük sorunlara neden olabilir. Göz kanlanması da farklı bir hastalığın işaretlerindendir. Göz kanlanması ve batması yaşandığında kornea ülseri adı verilen bir rahatsızlığın oluştuğunu ifade edebiliriz. Bu gibi zamanlarda kornea tabakasında iltihap meydana gelmiştir ve öncelikle ilaçlarla bu rahatsızlık giderilmelidir.

Kimi zaman gözlerde görülen kanlanma tiroit hastalığının bir belirtisi olmaktadır. Kimi zaman da yüksek tansiyon göz kanlanması ile kendini belli eder. Ayrıca göz tansiyonunu da beraberinde getirir. Tümör kimi zaman göz merceğinde de meydana gelebilir. Bu durumda göz kanlanması ve çapaklanma aynı anda yaşanır. Çapaklanma ve kanlanma uzun süredir sizi rahatsız ediyorsa ve göz damlaları ile iyileşmediyse, detaylı bir göz taramasından geçmelisiniz. Görme kaybını önlemek için göz muayenelerine önem vermelisiniz.

Göz Kanlanması Kaç Gün Sürer?

Göz nezlesinden kaynaklanan göz kanlanması yaklaşık 5 gün içinde geçecektir. Uykusuzluktan kaynaklanan göz kanlanması ise iyi bir uykudan sonra geçecektir. İltihapların neden olduğu kanlanma ise göz damlası düzenli kullanıldığında iyileşecektir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1610
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Künefe Kaç Kalori? Tarifi
Künefe Kaç Kalori?

Dışı Çıtır Kadayıf İçi Yumuşacık Erimiş Peynir Künefe Kaç Kalori? Künefe, Orta Doğu ve Arap…

Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Tarifler Geri
Videolar Geri