Haşimato Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Tedavisi

Haşimato Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Tarifi

Haşimato Hastalığı Merak Edilen Tüm Yönleriyle

Son yıllarda yaygın olarak rastlanılan haşimato hastalığı, Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından 1912 yılında tanımlanmış ve adını bilim adamından almış tiroit bezi hastalığıdır. Haşimato hipotiroid başta olmak üzere birçok hastalığın nedenidir ve çok geç teşhis edildiği için tedavisi de zordur.

Otoimmün bir hastalık olan haşimato hastalığı ile ilgili en çok merak edilen sorular ise haşimato iyileşir mi ve haşimato geçer mi sorularıdır. Tamamen iyileşmesi mümkün olmayan haşimato hastalığı zaman zaman alevli dönemleri olan sinsi ve sessiz ilerler. Hastalığın ilerleyen zamanlarında genel olarak haşimoto nodülü gelişir ve tedavisinde doktor ve hasta iş birliği gerekir.

Nadir bir komplikasyonu olmasına rağmen haşimato kanser riski taşıyabilir. Haşimato lenfoma ilişkisi araştırmalarında hastalığın tiroid lenfoma olarak bildirilen kanser çeşidine yakalanma riskini arttırdığı gözlenmiştir. Hastalığın erken teşhisi tedavinin etkinliğini arttırır.

Haşimato

Haşimato Nedir?

Haşimato, kişinin bağışıklık sisteminin tiroit dokusunu yabancı bir doku gibi algılaması sonucu oluşan bir tiroit hastalığıdır. Bu durumda tiroit bezinden tiroit hormonlarının salgılanması artar ancak yıllar içinde hormonlarda yetersizlik de görülebilir.

Haşimato hastalığında vücut tiroit bezini yok etmeye çalışır. Bunun için de vücut tarafından anti-tiroglobulin ve anti-TPO antikoru üretilme başlanır. Üretilen antikorlar tiroit bezine bağlanır ve tiroit hücrelerini yok etmek için çalışır. Çalışmalar sonucunda tiroit bezinde iltihap hücreleri birikerek tiroit hücrelerinin harabiyetine neden olur ve bunu takiben tiroit hormonları azalır.

Bu arada tiroit bezi de küçülür ve hormon yetersizliği meydana gelir. Haşimato hastalığının ilk dönemlerinde guatr oluşur ve kanda anti TPO antikor yükselirken TSH, T3 ve T4 tiroit hormonları normal düzeydedir. Hastalığın ilerleyen safhalarında tiroit yetmezliği en üst seviyeye ulaşır. Tiroit bezinin kronik iltihaplanması olarak tanımlanan haşimato etkileri ciddi sonuçlar yaratabilen sinsi bir hastalıktır. İyot yetersizliği görülen bölgelerde daha sık haşimato hastalığı görülür.

Haşimato

Haşimato Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

 • Haşimato hastalığı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Östrojen hormonunu ve genetik yatkınlık hastalığın nedenleri arasında yerini alır.
 • Daha çok genç ve orta yaşlı kişileri hedef alan otoimmün hastalık her yaştan kişilerde ve çocuklarda da görülebilir.
 • Erkeklerde daha az görülen haşimato tiroit yetmezliğinin nedenlerinden biridir.
 • Hamile veya hamilelik planlayanlar, tekrarlayan ölü doğum ve düşük hikâyesi olan kadınların mutlaka haşimato bulguları araştırılmalıdır. Haşimato gebelik döneminde bebek kayıplarına kadar giden kötü bir tabloya neden olabilir.
 • Tip 1 diyabet hastası olanlar, vitiligo, romatoid artrit, ,sistemik lupus eritematozus, sjögren sendromu gibi otoimmün hastalığa sahip olanlarda haşimato görülme oranı daha yüksektir.
 • Ailesinde tiroit yetmezliği olanların, turner sendromu, down sendromu, kalp yetmezliği, açıklanamayan kansızlık, açıklanamayan yüksek kolesterol, açıklanamayan hiperprolaktinemi, guatr ve/veya anti-TPO pozifliği olan kişilerde haşimato görülme oranı yüksektir.
 • Ayrıca sorafenib, sunitinib, amiodaron, IF-α ve lityum gibi ilaç kullananların da haşimato kontrolleri yaptırması önerilir.

Haşimato Belirtileri Nelerdir?

 • Haşimato hastalığının kendine ait belirgin klinik bir bulgusu bulunmamaktadır. Hastalığın ilk evresinde tiroit hormonlarında artış gözlenir. Haşimato zehirli guatr olarak bilinen bu evreye hipertiroidi de denir. Hastalık bulguları genel olarak hastalığın ilerlemesine bağlı olarak gelişen tiroit yetmezliği belirtileridir.
 • Genel olarak kilo artışı, kabızlık, seste değişiklik, kramplar, yorgunluk, üşüme ve cilt kuruluğu haşimato guatr belirtileri arasında yer alır. Ancak bu belirtiler birçok hastalığın teşhisinde de kullanıldığından dolayı haşimato guatrı tespit etmek oldukça zordur.
 • Bu belirtilerin yanı sıra adet düzensizlikleri, dilde büyüme, sinirlilik, depresyon, iştahsızlık, ciltte solukluk, saç dökülmesi, göz altlarında ve yüzde şişkinlik, yavaş konuşma, işe odaklanma zorluğu, unutkanlık, hareketlerde yavaşlama, nabız düşüklüğü de haşimato belirtileri arasındadır.
 • Peki, haşimato kaşıntı yapar mı? Genel olarak haşimato hastalarında ciltte kabarıklıklar, kızarıklıklar ve kaşıntı görülebilir.
 • İlerleyen haşimato hastalığında akciğer ve kalp zarlarında sıvı toplanması, kan sodyum oranının düşmesi, cinsel isteksizlik, prolaktin hormonunda artış, uyku apnesi ve karpal tünel sendromu görülür.
 • Haşimato ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır.
 • Son zamanlarda haşimato sülük tedavisi ile gündemdedir. Sülüklerin tiroit iltihabı nedeniyle kanda oluşan toksinleri emerek hastalığı tedavi ettiğine dair iddialar bulunmaktadır.

Haşimato İçin Hangi Testler Yapılır?

Haşimato hastalarının çok büyük bir kısmında T3, T4 ve TSH tiroit hormonlar normal düzeyde seyreder. Hastaların %10’luk kısmında TSH yüksek, T3 ve T4 düşüklüğü yani hipotiroidi gözlenir. Bu hastalar yaşamları boyunca vücutlarında Anti TPO, Anti TG antikorlarını taşır. Bunun anlamı ise haşimato hastalarının ilerleyen zamanlarda hipotiroidiye sahip olmalarıdır

Haşimato hastalığının tespit edilebilmesi için kanda tiroit hormonları ve antikor testleri yapılır. Ayrıca ultrasonografi yöntemi ile nodül tespiti yapılarak bu nodüllerin iyi ya da kötü huylu olup olmadıklarının tespiti için iğne biyografisi yapılması gerekebilir.

Haşimato değerleri doktor tarafından incelenerek hastalığın tedavisine karar verilir. Nodüllerin aşırı büyük olması veya kanserli hücrelere rastlanması gibi durumlarda haşimato ameliyatı yapılabilir. Haşimato özür oranı yüksek bir hastalıktır bu nedenle iş hayatını olumsuz etkileyebilir.

Haşimato Hastalığı Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Otoimmün hastalığın kendine özgü bir haşimato diyeti bulunmamaktadır. Haşimatoda beslenme alışkanlıklarının düzenli, yeterli ve dengeli olması diğer tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi büyük önem taşır. Diyetle alınan iyotun hastalığı tetiklediğine dair bilgiler yer alsa da henüz doğruluğu kanıtlanmış değildir. Çalışmalar kanıtlanmamış olsa da haşimato iyotsuz tuz kullanımı gerektirebilir.

Yapılan çalışmalarda haşimato selenyum arasında olumlu bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Düzenli olarak selenyum alan haşimato hastalarının yüksek antikor seviyelerinin düştüğü ancak hastalığın tiroit yetmezliğine gidişatının durdurulamadığı saptanmıştır.

Haşimato gluten ilişkisi hakkında yapılan araştırmalarda glutensiz beslenmenin alınan ilaçların emilimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Haşimato Canan Karatay tarafından da ele alınmaktadır. Şeker, ekmek, pilav, makarna gibi gıdalara diyetlerinde yer vermeyen Karatay beslenme programı bu hastalıklara iyi gelebilir. Haşimato Karatay diyeti ile hastalar ilaç emilimini bozan gıdalardan uzak durabilir.

Haşimato Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haşimato zencefil suyu, dereotu bitkileri ile hazırlanan kürler ile desteklenebilir. Mutlaka bir doktora danışılarak kullanılması gereken bitkisel kürler, hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Son günlerde İbrahim Saraçoğlu tarafından haşimato bitkisel çözüm olarak dereotu kürü önerilmektedir.

Saraçoğlu dereotu kürü ile tiroit bezinde oluşan nodüller üzerinde etkili olduğunu söylemektedir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden en az 15 dakika önce bir tutam taze dereotu ve 1 yemek kaşığı kuru dereotu yenmesini öneren Saraçoğlu bu kürün en az 3 ay uygulanması gerektiğini belirtir.

Aynı şekilde sabah aç karnına ve akşam aç karnına içilen bir yemek kaşığı taze zencefil suyunun da haşimato hastalığının tedavisini destekler. Nodüllerin bulunduğu bölgeye zencefil suyu sürülmesi ve günde bir fincan zencefil çayı tüketilmesi hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Haşimato Diyeti Nedir? Haşimato Ne Yememeli?

Haşimato hastalarının hamur işleri ve şekerli yiyecekleri sınırlı olarak tüketmeleri önerilir. Kafein içeren kola, çikolata, kahve gibi besinlerden ve alkolden uzak durulması gerekir. Margarin, iyotlu tuz ve yüksek A vitamini içeren besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.

Haşimato tiroidi ve gluten arasında net bir ilişki bulunmamasına rağmen gluten içeren gıdaların alerjik etkiye sahip olması nedeniyle sınırlı tüketmelerinde fayda vardır.

Haşimato zayıflatır mı ya da haşimato kilo yapar mı soruları haşimato ile ilgili en sık sorulan sorulardır. Haşimato hastaları kilo almaya meyilli kişilerdir. Bunun ana nedeni hastalığın ilk devresinde hipertiroidi nedeniyle artan tiroit hormonlarının metabolizma hızını ve yağ yakımını arttırmasıdır. İştahın da arttığı bu dönemde kişiler çok yiyerek kilo vermeye alışırlar.

Hastalığın ilerleyen devrelerinde tiroid hormonu yetersizliği oluştuğu için hastalar kontrolsüz beslenmelerine devam eder. Ancak bu dönemde uykuya eğilimin artması, kabızlık ve adet düzensizlikleri yaşanır.

Tün bunlar göz önüne alındığında haşimato hastalarında kilo artışı gözlenir. Ancak ilaçların doğru kullanılması, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması hastanın ideal kiloya ulaşmasını sağlar.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysam Keki Tarifi

Ne Bulduysam Keki

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Evde Ne Varsa Keki Tarifi

Evde Ne Varsa Keki

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri