İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır?

Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için en kutsal aydır. Geçen 30 mübarek gün, her yıl büyük bir heyecan ile beklenir. Gelmeden de kendini hissettirir. Akşam ezanını bekleyenler, pide kuyrukları, saatler öncesinden yapılan tatlı hazırlıkları ve bol sabırlı günlerle geçer. Oruç tutup sıhhat bulunan bu günlerin en özel ve heyecanlı anıdır iftar vakitleri. Kalabalık iftar sofraları öncesinde, semaya açılan eller yemeklerin lezzetiyle daha da anlamlı hale gelir.

Bir ramazan dönemi daha heyecanla yaklaşıyor. İftariyelikler, sahurluklar ve birçok şehirde sadece ramazan ayında yapılan pideler için, ufak tefek heyecanlar başlamıştır. İşte bu telaşlı ve bereketli ramazan sofralarında olmazsa olmaz bir şey vardır: İftar duaları…

İftar ramazan ayı içinde, oruç yasağının son bulduğu ve güneşin battığı zaman dilimidir. İslam dini gereği tutulan oruçlar iftar vaktinde açılır. İftar vakitleri, ramazan yemeklerinin insanları buluşturduğu kıymetli dakikalardır. İftar sofralarını bereketlendiren, ağızları tatlandıran iftar sofrası duası ile ilgili hazırladığımız bu yazı ile, bu ramazan da içiniz huzurla dolsun. Tutulan oruçlar ve edilen dualar kabul olsun.

İlginizi çekebilir: Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

iftar duası türkçe

İftarda Nasıl Dua Edilir?

İftar duası nedir? İftar duası nasıl yapılır? Tüm aileniz ve İslam alemi için iftar masasında ezan okunmadan önce dua etmek isterseniz sizler için rehber niteliğinde bilgiler paylaşıyoruz. İftar duası Arapça okunduktan sonra iftar duasının anlamı da okunursa ve bilinirse manada derinleşme daha kolay olur.

Orijinal dilinden iftar duası Arapça, okunuşu ve anlamı; kolayca kavranabilmesi için iftar duası Türkçe, peygamberimizin iftar duası ve anlamı bu yazıda sizlerle olacak! Kalabalık iftar sofralarında genellikle en büyüklerimizin dudaklarından dökülen sözcüklerle yemeklerin bir anlamı olur.

İftar duası ramazan ayına özgü bir ibadet midir diye merak ediyor olabilirsiniz. Ramazan orucundan dolayı böyle bir kanı olsa da sene içinde herhangi bir gün oruç tutulduğunda da iftar yapılır ve o gün de iftar duası edilebilir. Elbette duanın içeriği ramazan ayı içinde tutulan oruçta farklılık gösterebilir.

Atadan beri devam eden iftar öncesi ve sonrası şükür duaları, manevi bir rahatlık verdiği gibi, ramazan günlerini daha da değerli kılar. Ezanı beklerken aileniz ve sevdiklerinizle beraber masada toplandığınızda, iftar öncesi dua ederek ezanı bekleyebilirsiniz. Türkçe ve Arapça halde not aldığımız duaları sizler de iftar sofrasında okuyarak orucun sevabını alabilirsiniz.

Oruç açılırken dua etmek sünnettir. İftar duası metni tek değildir yani dili olarak keskin kurallara bağlı değildir. İftar duası güzel sözler içermeli hem bütünün hayrına dilekleri hem şükrü barındırmalıdır.

Dileyen herkes içinden geldiği gibi duasını, minnetini ve şükür duygusunu dile getirebilir. Ramazan sofrasında edilen dualar iftar duası olarak adlandırılır. Dua ederken mühim olan bir şey vardır: Kalpten dua etmek… Oruç açılırken dua etmenin yeri İslam dininde oldukça önemlidir. İftar duasının yeri ise çok kıymetlidir. İftar duası fazileti hadislerle daha iyi anlaşılır.

Hz. Muhammed (s.a.v.) iftar duasının asla geri çevrilmeyeceğini belirtmiştir. “Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah-ü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim.” Bu hadis iftar duasının ne denli değerli olduğunu ifade etmektedir.

İftar duası okunuşu, besmele ile başlayıp şükür ile biter. Türkçe mealinden de dile getirilen duaları, dileyen Arapça olarak da söyleyebilir.

Geleneklerimizde ise; bir büyüğün dilinden dökülen iftar duasına eşlik etmek, hem manevi duyguları pekiştirir hem de kalabalık sofraların bereketini artırır. İftar duası Türkçe ya da Arapça haliyle iftar sofralarının olmazsa olmaz manevi detaylarından biridir.

Dileyenler iftar duası Arapça mealini oruç açmadan önce okuyabilir. Ramazan günlerinde sosyal medya ve televizyonda yer alan ramazan programlarında, iftar duası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen din görevlileri aracılığı ile okunmaktadır.

Televizyon ve diğer medya araçlarında okunması, iftar sofralarına eşlik ettiği gibi iftar duasının önemini bir kere daha vurgulamaktadır. İftar duası Arapça ya da Türkçe okunabilir. Dilenen dilde okunan iftar duası her şeyden önce niyet içerir. Oruç açmadan önce okunması makbul olan iftar duası, şükretmek amacıyla ramazanda birçok kişinin dilinden dökülmektedir.

iftar duası arapça

İftar Duası Arapça Okunuşu

Ezan okundu okunacak, tüm aile iftar masasında toplanmıştır. Pidenin sıcak ve mis kokusu masada kendini belli etmektedir. Su bardaklarına sular dolduruldu. Şimdi sıra yemekler için şükretmede. Peki, iftar hangi dua ile açılır, bu konuda öneriye ihtiyacınız olabilir.

Yemekten önce okunacak iftar duası Arapça sözleri şu şekildedir:

“Allâhümme yâ vâsı’al-mağfireti iğfirlî, Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, ve li savm’il-ğadi min şehri Ramadâne neveytü fağfirli mâ kaddemtu ve mâ ahhertü, El-hamdü lillâh’il-lezî e’ânenî fe sumtü ve razakanî fe eftartü Amin.”

İftar Duası Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Arapçası verilen iftar duası Türkçe anlamı ile de okunabilir. Türkçe anlamı ise şu şekildedir:

“Ey mağfireti geniş olan Allah’ım! Beni bağışla Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana dayandım. Verdiğin nimetle oruç açtım. Ramazanın yarınki gün orucuna niyet ettim. Önceden işlediğim, ilerde işleyeceğim günahlarımı affet. Yardımı sayesinde oruç tuttuğum, rızkıyla iftar ettiğim Allah’a hamdolsun.”

Görüldüğü üzere şükür, minnet ve af dileme duygularını içeren iftar duası, oruçlar açılmadan okunduğu gibi yemek sonrasında da okunabilir. İftar duası kısa öz olabileceği gibi uzun da tutulabilir. Nihat Hatipoğlu’nun ramazan günlerinde sıkça dile getirdiği iftar duası uzun dualar arasında yer alır. O dua ise şöyledir:

“Allah’ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeyi bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve güveni! Tanrı’m! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bugün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri aden kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim!”

Manevi değeri çok yüksek olan iftar duası, yemek sırasında sofrayı bereketlendirmektedir. Aynı masada buluşan kişilerin tuttukları orucun değerini kat kat yükseltir. Sofrada birlik ve beraberliği aşılar. Yemek öncesinde ellerin semaya açılarak şükür amacıyla okunan iftar duası, ramazan öğünlerinin bir parçasıdır.

İlginizi çekebilir: Ramazan Ayının Önemi ve Fazileti, Nelere Dikkat Edilmeli?

iftar duası nasıl edilir

Peygamberimizin İftar Duası

Peygamberimiz ömrü boyunca iftar duasının kıymetini, Müslüman halka anlatırdı. Oruç tutmaya da verdiği önemi hadislerden anlamaktayız. Orucunu açarken hurma ile açtığı da dini kaynaklarda yer almaktadır. Bazı din araştırmalarında ise, ateş değmeyen yiyecekler ile oruç açtığı bilinmektedir.

Hurmanın bereketli bir yiyecek olduğunu da hadislerle aktarmıştır. Öyle ki hurmanın değerini şu hadisten anlayabiliriz:

“Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.”

Peygamberimiz iftar vaktinde orucunu şu dua ile açardı:

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” Bu iftar duası ve anlamı ise orucun Allah için tutulduğunu ifade eder. “Ey Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum.” manasına gelmektedir.

Peygamberimiz tarafından edilen iftar duası ve anlamı oldukça önem taşır. Müslüman alemi için önem arz eden bu dua, her ramazan ayında iftar sofrasına otururken ya da iftarı bitirirken dillerden dökülür.

İlginizi çekebilir: Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

iftar duası nasıl yapılır

İftar Duası Kısa ve Anlamlı

Oruç sadece aç kalma davranışı değildir. Aynı zamanda sabrı ve bekleyişi temsil eden manevi bir görevdir. Nefis kontrolü sağlarken, kırıcı, incitici dile ve kötü niyete de engel olmaktır. Oruç tutan kişi hareketlerine ve ağzından çıkan sözlere dikkat eder. Oruç tutulan süre geçtiğinde ise Allah için tutulan orucu açmak için iftar sofrasında yer alır.

Büyük bir sabrın sonunda orucu daha anlamlı açmak için dualar okunur. İftar duası Türkçe okunuşu haliyle en bereketli sofraların en özel cümleleri haline gelmektedir. Her yaştan kişinin kolaylıkla dile getirebileceği iftar duası, tutulan orucu tamamlamanın değerli yollarından biridir.

İftar duası kolay olduğunda özellikle çocuklar için dua etme alışkanlığını kazandırmak için faydalı olabilir. Uzun duaları aklında tutmakta zorlanan yaşlılar için de kısa dualar iyi olabilir. En kısa ve akılda kalan iftar duası okumak istediğinizde şu değerli cümleler akıllarınıza gelecektir:

“Allah’ım senin için oruç tuttum. Sana inandım, sana güvendim. Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey! Bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi ve inananları koru. Milletimize birlik ve beraberlik ver. Amin.”

Satırlarda yer alan iftar duası kısaca halde okunabilir. Ezbere okuyamayanlar, bu kısa duayı bir kağıda not alıp iftar sofrasında ailesiyle beraber okuyabilir. Oruç açıldıktan ve birkaç lokma yemek yenildikten sonra ise kısa bir dua daha okunur. Bu dua Peygamberimiz tarafından da iftardan sonra okunurdu:

“Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ” denilerek yemek yenilmeye devam edilir. Bu kısa duanın meali ise şöyledir:

“Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.”

Peygamberimiz tarafından okunan iftar duası anlamı açlığın ve tokluğun verdiği sevabı vurgulamaktadır. Oruç halinde yaşanan açlığın da iftarda yaşanan tokluğun da sevabının büyük olduğunu ifade eder.

Bir diğer kısa dua da iftardan sonra okunur. Yemekler afiyetle yenilir ve sofra toplanmadan tüm aile, yemeklerin başında iken şu sözler dilden dökülür:

“Allâhümme sellimnî li Ramadâne ve sellim Ramadânelî ve sellimhü minnî mütekabbelen.” İftar sonrası okunan bu duanın anlamı ise:

“Allah’ım! Beni ramazan için, ramazanı da benim için selametli kıl. Onu, kabul edilmiş olarak benden razı eyle.” Demektir.

iftar duası türkçe

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

En Güzel Sahur Mesajları, Anlamlı Sözler

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

Sahur Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Okunacak Dualar

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İftara Kıymalı Biber Ve Yaprak Dolması Tarifi

İftara Kıymalı Biber Ve Yaprak Dolması

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İftar Tatlısı Kalburabastı Tarifi

İftar Tatlısı Kalburabastı

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hafif İftar Tatlısı Tarifi

Hafif İftar Tatlısı

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İftara Beyran Çorbası Tarifi

İftara Beyran Çorbası

4-6 kişilik, 40dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yoğurtlu İftar Çorbası Tarifi

Yoğurtlu İftar Çorbası

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
İftara Sütlü Helva Tarifi

İftara Sütlü Helva

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
İftara Arpacık Soğan Yahnisi Tarifi

İftara Arpacık Soğan Yahnisi

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Muz: Potasyum ve Lif Zengini Mucize Meyve! Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok…

Kuşburnu Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?
Kuşburnu Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Çayı: C Vitamini Kaynağı Doğallık! Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Hindistan Cevizi Yağı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Hindistan Cevizi Yağı: Doğanın Şifalı Kozmetiği! Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi (Cocos nucifera) meyvesinin içinden…

Balık Yağı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Balık Yağı Faydaları: Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Balık Yağı: Omega 3 ve D Vitamini Takviyesi Omega 3 içeriği yüksek yağlı balık çeşitlerini…

Tarifler Geri
Videolar Geri