Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter?

Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter? Tarifi

Ramazan Ayında Sahur Ne Zaman Yapılır?

Ramazan, İslamiyet için sadece oruç tutulan bir dönem değil, insanları birbirine daha da yakınlaştıran, yardımlaşma duygusunu pekiştiren, tok ile açın bir olduğunu hatırlatan mübarek bir ay olarak kabul edilir. Bu inanış, atadan beri bu şekilde günümüze gelmiştir.

Oruçlarla geçen gündüzler, davul sesi ile uyanılan sahurlar ve büyük küçük demeden özenle hazırlık yapılan Ramazan Bayramları, bu değerli dönemin birer parçasıdır. Yılın 12 ayı içinde, gelmesiyle gitmesi bir olan telaşlı ve sabırlı bu ay hemen hemen herkes için büyük önem arz eder.

Ramazan gecelerini anlamlı kılan sahur vakti ise hep bir arada yenilen sahur yemeği ile daha lezzetli hale gelmektedir. Sabahın ilk ışıklarında kurulan sahur sofrası, oruç tutan kişiyi gün boyu dinç ve tok tutmak için hazırlanır.

Sahura kalkmak hem bedeninizi hem de ruhunuzu oruca hazırlayan önemli bir alışkanlıktır. Bu sebeple sahur saatleri içerisinde uyanık olmak, ertesi gün tutulacak olan orucun da bilincini kuvvetlendirir. Peki, sahur ne demek, sahur ne zaman başlar ve biter, sahur bereketi bizlere ne gibi katkılar sağlar? Bu yazımızda sahura dair merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız. Bu ramazan sahur vaktinde edilen dualarınız ve tutulan oruçlarınızın kabul olması dileği ile.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım. Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp doyurucu yemeklerin yenmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder.

Oruç tutacak kişi uzun bir süre boyunca iftara kadar aç kalacaktır. Aç kalmaması ve gün içindeki işlerini daha dinç gerçekleştirebilmesi için, oruç tutmak isteyenlerin sahura kalkması dini açıdan ve sağlık açısından tavsiye edilir.

En yalın haliyle sahur nedir sorusunun yanıtı, iftara kadar sizi tok tutacak yemekleri yiyeceğiniz zaman dilimidir.

Sahur nedir Diyanet İşleri tarafından cevaplanmış bir soru mudur diye merak ediyor olabilirsiniz. Sahur nedir sorusu sorulurken aslında çoğu zaman imsak nedir ve ne zaman başlar soruları da kast edilir. Diyanet İşleri açıklamasında cevap şöyledir: “Sözlükte ‘kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak’ anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.”

Her sene ramazan sahur ne zaman sorusu merak konusu olmuştur. Oruç tutacakları çok yakından ilgilendiren sahur vakti ve saatleri, her sene her şehir için ayrı zaman dilimlerinde geçerli olacaktır. Sahur aynı zamanda aile üyelerini sahur vaktinde bir araya getiren bir zaman dilimidir. Oruç tutacak kişiler, sahur saatinde aynı masada toplanır ve iftara vücudunu hazırlar.

Uzmanlar, oruç tutacakların sağlıklı bir şekilde günü bitirmesi için sahur yapmalarını önermektedir. Ayrıca sahur vaktinin manevi değeri de insanlar için önemlidir. Bu zaman dilimi içinde ev bereketlenir ve sofralar lezzetlenir.

sahur ne zaman

Sahur Ne Zaman Başlar?

Oruç tutulan ülkelerde sahur zamanı imsak ile belirlenmektedir. İmsak ise sabah namazının başladığı vakittir. İmsak kelime anlamı olarak “bir şeyi yapmaktan el çekme, nefsine egemen olarak o şeyi yapmama” anlamına gelmektedir. Ramazan ile bağdaştırılınca, oruç tutmak için yemek yemenin son anıdır. 2023 ramazan ayı yaklaştıkça oruç tutanların merak ettiği ilk sahur 2023 ramazanında ne zaman yapılacak sorusu da cevaplanmalıdır.

23 Mart 2023 günü ilk oruç tutulacağı için 22 martı 23 mart gecesine bağlayan vakitte sahur sofrasına ailenizle beraber oturup ilk sahuru yapabilirsiniz. 2023 ilk sahur ne zaman diyenler 22 mart gecesi için hazırlıklarını yapabilir.

Oruca başlama zamanı Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

23 Mart 2023 günü ilk oruç tutulacağı için 22 Mart gecesinde sahur sofrasına ailenizle beraber ilk sahuru yapabilirsiniz. 2023 ilk sahur ne zaman diyenler 22 Mart gecesi için hazırlıklarını yapabilir. Ramazan gecelerinde sahur hazırlıkları imsak vaktine kadar devam etmektedir. Sabaha karşı, gün doğmaya yakın saatlerde bu hazırlıklar ve yemek yeme bitmelidir.

Niyet edilip tutulan oruç imsak vakti ile başlar, akşam ezanı ile son bulur. Ülkeler arası ve şehirler arasında saat farkı olması sebebiyle imsak vaktinde bir farklılık söz konusu olmaktadır. Bu durumda ise akılları karıştıran “Sahur imsak mı güneş mi?” sorusu cevaplandırılmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da resmi olarak belirtilen imsak vakitleri, takvimlerde vurgulanmıştır. Oruç tutacak kişinin takvimdeki imsak zamanına göre, yeme işine son vermesi ifade edilir. Ramazan telaşına hazırlık yapmak için ilk sahur ne zaman sorusunun yanıtını unutmamalısınız. 23 Mart ilk iftar yapılacağı için; 23 Mart 2023 gecesi yani 22 Mart 2023 bittiği akşam sahur sofranızı kurabilirsiniz.

sahur kaçta

Sahur Vakti Ne Zaman Biter?

Sahur davulcusu tarafından söylenen maniler ve davulun sesi ile uyanılan sahur vakitleri, ezan sesi ile son bulmaktadır. Sahur davulcuları çok eski ramazan gelenekleri arasında yer alır. Halkı sahur için uyandırmakla görevlendirilmiştir. Sokak sokak gezip ezberlediği ramazan manilerini, yüksek sesle söyleyip mahalleye can ve neşe vermektedirler.

Sahur ne zaman başlar diyenler için her şehrin imsak vakti dikkate alınmalıdır. Ezan okunana kadar yeme içme eylemini bitirmiş olmanız önerilir. Ezana saniyeler kala, telaşla sahuru yapmanız sizi strese sokabilir. Bu nedenle bu sene ramazan ayı geldiğinde, sahur ne zaman biter sorusunun yanıtını yaşadığınız şehre göre takvimden bakabilirsiniz. İmsak saatleri her şehirde farklı dakikalarda yaşanacaktır.

Demlenen çaylarla ve kahvaltılıklarla yapılan oruç hazırlığı, sahur bitiş zamanı olan sabah namazı ile son bulur. Sabah ezanı okunduğu anda namaz kılacak kişiler, niyet edip namaz kıldıktan sonra oruçlu sayılırlar.

Her yıl ramazan ayı içinde merak edilen “Sahurda kaça kadar yemek yenir?” sorusu ise takvimlerdeki imsak vaktine göre belirlenir. Ülkemizdeki şehirler arasında birkaç dakika farkı bulunmaktadır. Son yemek yeme anı, ezanın başlaması ile bitmelidir.

Sahur ne zaman yapılır sorusunun yanıtını merak edenler, mutlaka bulunduğu ilin ramazan ayı takvimini evinde bulundurmalıdır. Her gün için belirlenen sahur saatlerini dikkatle incelemelisiniz. Sabah ezanı okunmadan sahur sofrasından kalkıp ağız ve diş temizliğinizi yapmış olmanız gerekiyor.

sahur ne zaman başlar

Sahurun Oruç İçin Önemi Nedir?

Oruç tutmak öncelikle sahura kalkmak ile başlar. Sahur yapan kişinin niyet etmesi de bu orucu güçlendirir. Sahura kalkmak, Peygamberimiz tarafından da önemi vurgulanan bir manevi görevdir. “Sahura kalkın, zira sahurda bereket vardır.” sözleri ile sahurun önemini vurgulayan Hz. Muhammed (s.a.v.) insanları sahur için teşvik ederdi.

Sahura uyanan kişilerin daha sağlıklı şekilde oruç tutacağı doktorlar tarafından da ifade edilir. Sahur vaktinin insanlarda oluşturduğu samimiyet duygusu Osmanlı Dönemi’nden beri devam eden bir durumdur. Eski zamanlarda iftardan sonra insanlar uyumaz, sahura kadar çeşitli etkinliklerle zaman geçirirdi.

Gecelerin kısa olduğu yaz ramazanlarında ise, bu etkinlikler daha da keyifli hale gelirdi. İftardan sonra kılınan teravih namazı ve sahur arasındaki zaman diliminde, büyükten küçüğe kadar her insanı mutlu eden ramazan eğlenceleri yapılırdı. İstanbul’un sokakları, Çemberlitaş civarı adeta bir şölen havasına bürünürdü. Bu ramazan gecelerinde Karagöz ve Hacivat başta olmak üzere herkesi memnun eden gösteriler sergilenirdi. Bu faaliyetler, kişilerin ramazan ayını daha mutlu ve memnun geçirmesi için gerçekleşirdi.

Etkinlikler bitince ise sahurlar yapılıp iş ve hayat telaşına devam edilirdi. Bazı hadislerde sahura kalkmanın bir sünnet olduğu, sahura kalkan kişinin Allah’ı memnun edeceği de vurgulanmaktadır. Aynı zamanda sahura uyanmak, oruç tutacak kişinin beden sağlığını da koruduğu için hem tıbbi hem de manevi açıdan büyük önem taşır.

“Üç şey vardır ki, bunlar üzerine kul hesaba çekilmez: Sahur yemeği, iftar yemeği ve din kardeşleriyle birlikte yenilen yemek.” sözleri de yine sahurun ne kadar önemli olduğunu belirtir.

Sahurda bereket olduğu, bir yudum suyla bile olsa oruç tutacak kişinin sahur yapması gerektiği, günümüzde de vurgulanan konular arasındadır. Sahur yapmanın sevap olacağı da Peygamberimiz tarafından ifade edilen bir durumdur.

Oruç vakitlerinde güçsüz ve yorgun düşmemek adına, sahura uyanıp sahur yemeği yemek hem sahur sofrası bereketini artıracak hem de kişinin sağlığını koruyacaktır.

Sahurun oruç için önemi sağlık konusunda da gündeme gelmektedir. Sahur yapan bir kişi oruç açana kadar kendini daha dinç hisseder. Böylece stresli saatler yaşamaz ve rahatlıkla iftar saatini bekler. Sahur zamanında karnını doyuran bir kişi, gün boyunca tok kalacak enerjiye de sahiptir. Bu nedenle sahurun hem ruhen hem de bedenen önemi oldukça büyüktür. Sahur nedir dini açıdan incelendiğinde birçok farklı hadis karşımıza çıkar.

Hz. Peygamber (s.a.s.) kendisi sahura kalkmış ve sahura kalkmayı ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20). Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur sofrasında “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu söylemiştir (Müslim, Sıyâm, 46).

Alimler, sahurun oruç tutarken dayanma gücü sağladığını, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını söylemişlerdir. (Zâriyât, 51/18).

İlginizi çekebilir: Sahurda Ne Yememeli? Diyetisyen Uyardı

sahur anlamı

Sahur Yapmadan Oruç Tutulur Mu?

Sahur sözlük anlamı olarak ramazan ayında insanların oruç tutmak için belirli saatlerde yediği yemek demektir. Sahurun bereketi ve anlamı yemek yemektedir. Tabii ki sahur yapmadan da oruç tutulabilir. Bu durumu din görevlileri ve uzmanlar da ifade etmektedir.

Fakat bilinmelidir ki; sahur yapmadan tutulan oruç kişiyi gün boyunca aç hissettirecek, yorgun düşürecek ve su ihtiyacını artıracaktır. Sahurun bereketi sahur sofrasında olduğu için, sahura uyanmadan oruç tutan kişi bu bereketten de mahrum kalacaktır.

Tavsiye edilen oruç tutma kriteri, birkaç lokma da olsa bir şeyler yenilen ve niyet edilen oruçlardır. Aç kalmadan oruç tutabilmek için sahurunuzu yapmaya özen göstermelisiniz. Dini kaynaklarda da sahurun insan sağlığı ve oruç için önemi vurgulanır.

Bu nedenle sahur ne zamana kadar yapılır diye düşünmeden, imsak saatlerinize göre sahur sofranızda sağlıklı ve doyurucu besinleri tüketmelisiniz. En sağlıklı şekilde oruç tutmak için sahura önem vermelisiniz.

İlginizi çekebilir: İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

sahur yapmadan oruç tutulur mu

Sahurda Ne Yenir?

Diyetisyenler ve diğer uzmanlar iftar ve sahur öğünlerinin sağlık açısından tehlike oluşturmaması için, farklı besinlerden oluşmasını tavsiye etmektedirler. Sahur sofrasında tercih edilen sahurluk adı verilen yiyeceklerin mideyi yormaması ve yeniden uykuya geçiş olacağı için ağır ve yağlı olmaması da vurgulanır.

Sahur vakti sizi çok yormayacak aynı zamanda da karnınızı doyuracak sahur önerileri için bir liste hazırladık. Hazırlayacağınız sahur sofrası için fikir oluşturabilir:

 • Sahurluk gıdalar, sizi gün boyu tok tutacak besinlerden seçilmelidir. Tuz oranı düşük gıdalar tüketildiğinde gün boyu susama ihtiyacınız daha az hissedilir.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekler ile gün içinde daha dinç kalabilirsiniz.
 • Yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz. Haşlanmış veya omlet şeklinde yiyeceğiniz yumurta tok kalmanız konusunda size yardım edecektir.
 • Domates ve salatalık gibi sebzeleri bolca tüketebilirsiniz. Salatalık su içerdiğinden, oruçlu vakitlerde su ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 • Ekmek tercihinizi ise beyaz unlu olanlardan kullanmamalısınız. Kepek veya çavdar ekmekleri tüketirseniz daha rahat uyuyabilirsiniz. Beyaz un midenizde şişkinlik meydana getirebilir.
 • Uykudan önce hazırlayacağınız bir tost veya sandviç ekmeğini sahur anında ısıtıp daha hızlı sahur yapabilirsiniz.
 • Sahur yemeklerinde kızartmadan uzak durmalısınız. Kızartmalar midenizde yanma hissi oluşturabilir. Aynı zamanda gün içinde sizi susatarak enerjinizi de alabilir.
 • Karbonhidrat grubuna ağırlık vermelisiniz. Ceviz, fındık, badem, süt ve süt ürünleri ile hafif ama doyurucu bir sahurluk hazırlayabilirsiniz.
 • İmsak vaktine kadar bol su içmeye özen göstermelisiniz.
 • Ayran, komposto, hoşaf veya süt de içerek sıvı ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.
 • En doyurucu ve sağlıklı besinlerin yer aldığı sahur sofranızda, kulağınız sabah ezanında gözünüz saatte olmalıdır. Hoş sohbetle geçen sahur sofralarınız, ezan zamanına göre hazırlanmalıdır. Sahur ne zamana kadar yenir diyecek olduğunuzda sabah ezanı okunmadan yemekten kalkmış olmanız gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Pratik Sahur Tarifleri

sahur ne zaman biter

Ramazanda Sahur Neye Yarar?

Sahura kalkmak ve sahur vaktinde oruç tutmak için biraz yemek yemek, oruç anında dayanma gücü vermektedir. Sahura kalkmak, bedenen enerji ve güç verir. Ruhen ise sahura uyanmanın verdiği huzurla ve bereketle kalbiniz ferahlar.

Dini kaynaklarda, sahura uyanmanın maddi ve manevi kazanç sağladığı ifade edilir. Maddi bakımdan para ya da nakit anlatılmıyor. Bedenin dinç kalması, zihnin erkenden açılması, oruç için kendinizi hazırlama görevleri ifade edilmektedir. Sahur neye yarar diyenlere sahurun cennetin bir anahtarı olduğu vurgulanır.

Sahur Neye Göre Belirlenir?

Sahur vakti ve saatleri, takvimde yer alan imsak vakti hesabına göre belirlenir. Her seneye göre imsak saatleri ile sahur saatleri yazılı olarak duyurulur. İmsak saatleri, şehirler arasında birkaç dakika değişkenlik gösterebilir.

sahur ne zaman başlar

En Güzel Sahur Mesajları: Anlamlı Sözler

Sahurda Susatmayacak Yiyecekler Listesi

Sahur Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Sahurda Ne Yenir? En Sağlıklı Diyetisyen Menüleri

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sahur Çöreği Tarifi

Sahur Çöreği

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sahur Simidi Tarifi

Sahur Simidi

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Sahur Pidesi Tarifi

Sahur Pidesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sahura Salçalı Yumurta Tarifi

Sahura Salçalı Yumurta

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Sahura Velibah Bazlamalarım Tarifi

Sahura Velibah Bazlamalarım

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sahura Özel Pizza Tarifi

Sahura Özel Pizza

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Bazlama (Sahura Hazırlık) Tarifi

Bazlama (Sahura Hazırlık)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Sahura Yumuşacık Poğaça Tarifi

Sahura Yumuşacık Poğaça

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 20dk Pişirme
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Muz: Potasyum ve Lif Zengini Mucize Meyve! Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri