İğdenin Faydaları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İğdenin Faydaları Nelerdir? Tarifi

Narin Çiçeği ve Şifalı Meyvesiyle: İğde

Ağacının görünüşü ve kokusuyla dikkatleri üzerine çeken İĞDE, kendine has tadıyla da ilgiyi hak ediyor. Birçok farklı kullanım şekli olan iğdenin yararları da oldukça fazladır. Ağızda bıraktığı hafif mayhoş tadıyla adından söz ettiren iğde meyvesi, vitamin açısından da oldukça zengindir. Taze olarak yemenin yanı sıra, reçelini ya da kompostosunu da yaparak kahvaltı ve akşam yemeği sofralarına zenginlik katabilirsiniz.

Besin değeriyle öne çıkan iğdeyle yeni tanıştıysanız, bu meyvenin tadı ilk başlarda biraz değişik gelebilir. Eğer özgün aromasına ve kıvamına alışırsanız en sevdiğiniz meyveler arasına rahatlıkla girecektir.

İğde Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İğde, oval ve kabuklu meyvelere sahip bir bitki türüdür. İğde bitkisi, ülkemizin karasal iklime sahip bölgelerinde sıklıkla yetiştirilmektedir. İğde rengi, sarı ve kahverengi tonlarındadır ve ağacı da kışın yapraklarını döker.

İğde kelimesinin anlamı konusunda net bir bilgi yoktur. Dünyanın birçok yerinde yetişen bu bitkinin bilimsel cins adı Elaeagnus’ tur. Elaeagnaceae familyası içerisinde yer alan bu bitkinin değişik çeşitleri vardır. En yaygın türlerinden birisi kuş iğdesidir. Kırmızı iğde ve japon iğdesi gibi birçok alt türü de mevcuttur.

Güzel kokmasıyla ünlü olan bitkiden iğde esansı ya da iğde parfümü yapılabilmektedir. İğde kokulu parfüm, bu bitkinin enfes kokusunu bilen herkesin seveceği özgün bir aromaya sahiptir. İğde çiçeği kokusu kadar görüntüsü ile de beğeni toplamaktadır. Yararlı yönleriyle göz dolduran iğde ağacı hikayesi ile de adından söz ettirir. Zor koşullara başarılı bir şekilde adapte olabilen iğde, güzelliği ile de bahçelere renk katar.

İğde Ağaçları Nerede Yetişir? Özellikleri Nelerdir?

İğde ağacı, kökünde azot depolayabilme özelliğine sahip olduğundan verimsiz topraklarda da yetişebilir. İğde ağacı özellikleri arasında kuraklığa dayanıklı olması da ilk sıralarda yer alır. Bu özelliği dolayısıyla erozyonla mücadele edilen alanlarda dikimi yapılmaktadır. İğde ağacı çiçeği ve hoş kokusu nedeniyle sıklıkla bahçe kenarlarına dikilmektedir.

Ülkemizde iğde yetiştiriciliği genellikle İç Anadolu bölgesinde gerçekleştirilir. Soluk yeşil bir renge sahip olan yaprakları oldukça güzel bir görünüm ortaya çıkarır. Birçok hava koşuluna uyum sağlayabilen iğde ağaçları yaklaşık 7 metreye kadar uzayabilir ve haziran ayı civarında çiçek açan iğdelerin yaprakları yeşil renklerini muhafaza edebilir. İğde, güzel kokusu ve sağlığa faydasının yanında estetik görünümüyle de oldukça ünlü bir bitkidir.

İğde yetiştiriciliği, iğde ağacı fidanı ya da iğde tohumu ile yapılabilir. Tohumla yetiştiricilik için tohumlara uygun şekilde katlama işlemi gerçekleştirilir. Katlanan tohumlar ise ilkbahar mevsiminde ekilir. İğde kırsal alanlarda kendiliğinden de yetişebilir.

İğde meyvesi olgunlaşınca dış tarafındaki kabuk toprak rengini alır. Bu evrede olgunlaşma sürecini tamamlayan meyve yenilebilir hale gelir. İğde ağacının kırılmış dalları, güzel kokulu bir süs bitkisi olarak evlerdeki vazolarda suya konularak muhafaza edilebilir. İğde ağacının tomurcukları kısa, sürgünleri dikenlidir. Çalı şeklinde türleri de olan iğde ağacı pek uzun ömürlü bir ağaç değildir. İlkbahar sonlarında çiçeklenen iğde ağacının yaz ortalarında budanması yararlı olacaktır.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

 • İğdenin faydaları arasında en fazla bilineni böbrek rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olmasıdır. İğde, böbreğin ideal biçimde çalışabilmesine destek sağlar.
 • İğde tüketiminin ağzı ve diş sağlığı açısından da yararlı olduğu belirtilmektedir.
 • İğde hurması aslında iğde meyvesine verilen farklı isimlerden birisidir. İğde hurmasının faydaları da iğde ile aynıdır. İğde çekirdeği ve tadı ile hurmaya benzediğinden bazen bu isimle de anılır. İğde meyvesi hazımsızlığa iyi gelir.
 • Taze iğde midenin rahat bir şekilde çalışmasına yardım eder. Mide bulantılarının önlenmesine katkı sunar. İğde gaz yapar mı şeklinde soruları olanlar aşırı tüketimden kaçınılmalıdır zira fazla tüketilirse gaz problemlerine neden olabilmektedir.
 • C vitamini bakımından zengin bir meyve olan iğdeyi kışın tüketmek bünyenin güçlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede soğuk algınlığına karşı vücudun korunmasına da destek olur.
 • Özellikle Uzak doğu ülkelerinde iğde kullanımının cilt rahatsızlığı geçirenler için faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Sıkça sorulan iğde zayıflatır mı sorusuna cevap vermek gerekirse, iğde ile zayıflama gibi bir yöntemin olmadığı söylenebilir. İğde diyeti şeklinde bir diyet olmasa da, iğdenin az kalori içermesi kilo almak istemeyenler tarafından rahatça tüketilmesini sağlar.

İğde hamilelere zararlı mı, iğde süt yapar mı ya da iğde şekere iyi gelir mi benzeri sorulara cevap bulmak için uzman doktorlardan görüş almak gerekir. Çeşitli rahatsızlıklar ya da alerjik reaksiyonlar yaşamamak için iğde yemeden önce doktorunuza başvurunuz.

İğde Yaprağının Faydaları Nelerdir?   

 • İğde yaprağı ile yapılan çayın öksürük gibi durumlarda rahatlatıcı bir etkisi olabilmektedir.
 • İğde yaprağı çayının metabolizmayı hızlandırdığı ve bağırsaklarda oluşabilecek sorunlara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağladığı düşünülmektedir.
 • Olumsuz etkileri önlemek için iğde yaprağı ya da iğde çayını tüketmeden önce doktorunuza danışınız.

İğde Suyunun Faydaları Nelerdir?     

 • İğde suyu denince genellikle meyvesinin kaynatılmasıyla elde edilen su akla gelmektedir. İğde suyunun sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.  
 • İğde çiçeği, kimi yörelerde çay şeklinde kullanılabilmektedir. İğde çiçeğiyle yapılan çayın kokusu oldukça güzeldir ve iştahı açar.
 • Çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşmamak için, iğde suyu ya da iğde çiçeği çayını tüketmeden önce doktorunuza danışınız.

İğde Kürü Neye Yarar?          

İğde safra kesesi problemlerini azaltmaya destek olduğu düşünülen bir bitki türüdür. Safra kesesi taşı gibi sorunlar yaşayanlar, iğde kürü benzeri doğal tedavileri deneyebilmektedir. İğde meyvesi sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besin olsa da tedavi için yeterli değildir.

Safra kesesi sorunu yaşayanlar, doktorlar tarafından hastanelerde tedavi edilmelidir. İğde ve benzeri bitkilerin kürleri de sadece uzman doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

İğde Nasıl Yenir?

İğde ağacı meyvesi taze olarak yenilebilir ve kendine has buruk bir tadı vardır. İçi hafif unu andıran yapıya sahip olduğu için yerken ağızda farklı bir his bırakır. Meyvesinden ya da yapraklarından çay yapılabilir. Sağlık açısından hem taze tüketimi hem de kurusu faydalıdır.

Reçeli yapılıp, özgün lezzetinin kahvaltılara eşlik etmesi sağlanabilir. Kompostosu da kıvamı ve aromasıyla ana yemeklere eşlik edecek güzel bir alternatif olacaktır. Zor koşullara ayak uydurabilmek konusunda oldukça yetenekli olan iğde ağacının meyvelerinden yapraklarına ve çiçeklerine kadar her unsuru kullanılabilmektedir.

Çiçeklerinin kokusu da oldukça sevilen iğde, dünyanın çeşitli yerlerinde birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Uzak doğuda yapılan iğde sirkesi gibi örneklerin yanı sıra iğde unu benzeri yenilikçi kullanım şekilleri de ortaya çıkmaktadır.

İğde Nasıl Saklanır?

Genellikle taze olarak tüketilir ama birçok farklı meyve çeşidi gibi kurusu da mevcuttur. İğde kurusu, temiz ve havadar bir ortamda hazırlanmalıdır. Oldukça bereketli bir meyve olan iğdeden değişik ürünler çıkarılabilmektedir. Kokusu ve görünüşü süs ağacı olarak da tercih edilmesine olanak tanır.

İğde yağı yapımının yanı sıra iğde çekirdeği yağı da üretilebilmektedir. Kuraklığa olan dayanaklılığı ile dikkat çeken iğde Anadolu’nun birçok köşesinde karşınıza çıkabilir. İğde reçeli de iğdenin bol yetiştiği yörelerde sıklıkla tüketilen bir kahvaltılık çeşididir. Bir kilo taze meyve şeklindeki iğde fiyatı, yaklaşık 20 TL olabilmektedir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
İğdenin Faydaları Nelerdir? 15.01.2018 tarihinde yayınladı.