Hurmanın Faydaları: Ramazanda Yemek Neye İyi Gelir?

Hurmanın Faydaları: Ramazanda Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi

Hurmanın Faydaları: İftarın Vazgeçilmez Başlangıcı!

Ramazan geldi hoş geldi, yine tüm bereketiyle geldi! Ramazan ayının bünyeye verdiği neşe ve heyecan bir yana, oruç tutmanın hem ruha hem de bedene verdiği yarar bir yana. Neresinden bakılsa faydalarla dolu bu koskoca 30 günün bizler için altın değerinde bir dönem olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Hurmanın Faydaları

 • Antioksidan Bakımından Zengindir
 • Kolesterolü Dengeler
 • Beyin Sağlığını Güçlendirir
 • Kanser Riskini Azaltabilir
 • Vücudun Şeker Seviyesini Dengeler
 • Cilde İyi Gelebilir
 • Göz Sağlığına İyi Gelebilir
 • Kansızlığa İyi Gelir
 • Stres ve Yorgunluğu Giderir
 • Astım ve Kuru Öksürüğe İyi Gelebilir
 • Sindirim Sistemini Güçlendirir
 • Diyet İçin Doğal Tatlandırıcıdır
 • Hamilelik Sürecini Destekler
 • Mikrop ve Enfeksiyonlarla Savaşır
 • Kemikleri Güçlendirir
 • Enerjiyi Yükseltir
 • Lifli Yapısı Bağırsakları Çalıştırır
hurma faydaları

Bu yazımızın konusu ise ramazanın beraberinde getirdiği hurma hakkında. Ramazan denince akla gelen, adeta ramazanın sembollerinden biri olan hurma hem tadıyla hem faydalarıyla çok zengin bir besin. Günümüzde giderek popülerleşen hurmanın faydaları, her geçen gün artmaya devam ediyor. Kutsal kitapta adı defalarca geçen hurma besin değeri oldukça yüksek olan bir gıda. Şimdi ise hurmanın önemini kat kat arttıracak özelliklerini, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İftar sofrası için vazgeçilmezler arasında olan hurma aslında sahur menüsü için de tercih edilmesi faydalı olacak bir seçenektir. Ramazan boyunca sahurda ne yenir, iftar sofrası içinde ne mutlaka olmalı gibi sorulara Saraçoğlu’nun cevaplarından biri de kabızlığa iyi gelen ve sindirimi düzenleyen hurmadır.

Demir kaynağı antioksidan kuru hurma faydaları çeşitli hastalıklar için tüketilebilecek doğal bir reçete. Hurma faydaları ile dolu listemize geçmeden önce, ramazanın gelişini en içten hislerle kutlayıp, en kuvvetli kollarla sarmalamanız temennileriyle!

hurma yemenin faydaları

Hurma Nedir?

Kuran-ı Kerim’de adının çokça geçmesi ile tanıdığımız hurma, palmiyegiller familyasının bir üyesi. Tıpkı Hindistan cevizi gibi bir çeşit palmiye olan verimli hurma ağaçları, 30 metreye kadar uzayabilir.

Meyvesinden yaprağına kadar her yönü ile değerlendiren ağacın üzerinde bağ halinde yetişen hurma meyveleri, yüksek besleyici değerleri ile insanlık tarihinin en kadım besinleri arasında yer alır.

Sıcak iklimlerde yetişen ve Arabistan’la özdeşleşen yapısı ile kutsal topraklardan soframıza gelen hurma, taze hurma ve hurma kurusu olarak tüketilir. Taze haliyle altın sarısı renkli ve dış yüzeyi daha pürüzsüz olan hurma meyvesi, ülkemizde tazesinden ziyade kurusuyla tanınır.

hurma nedir

Hurmanın Faydaları: Ramazanda Hurma Yemek Neye İyi Gelir?

Yüksek besleyici değerleri ile tansiyonu dengeleyen hurma, kolesterol içermediği için kalp dostu besinlerden biridir. A ve B vitaminleri ile hafızanın güçlenmesini destekler ve hafıza kaybının önlenmesine karşı faydalı olduğu bilinir. Hurmanın beyne faydaları sayesinde Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı önlem alabilirsiniz. Hurmanın bilimsel faydaları en çok da sindirim sistemi üzerinde etkilidir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Antioksidan Bakımından Zengindir

Hurma çok güçlü bir antioksidan. Vücudu temizliyor ve arındırıyor. Bu sebeple kalp ve damar tıkanıklarına çok iyi geliyor. Tıkanıkları önlemesi yoluyla, kalp sağlığını da korumuş oluyor. Aynı zamanda yaşlılıkla beraber gelen bazı rahatsızlıkların gelişmesini de önlüyor.

Hurmanın yüksek oranda antioksidan içermesini daha da özel kılan durumu ise şu: antioksidan içeren diğer meyveler çürüyünce bu özelliğini kaybetse de, hurmanın içerisinde yer alan antioksidanlar zamanla yok olmaz aksine daha da güçlenir. Tabii bunun için hurmaları soğuk saklamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Hurma Yoğurt Diyeti, Diyetisyen Onaylı Liste

ramazanda hurma yemenin faydaları

2) Kolesterolü Dengeler

Hurmanın faydaları nelerdir diyenler için bu besinin kalp dostu olduğunu belirtmek gerekir. Sağlıklı bir ömür sürmek için hurma tüketimine önem vermeniz, ramazan ayında daha sık tüketmeniz önerilir. Bedeni baştan ayağa arındıran bir besin olan hurma, ramazan ayının vazgeçilmez yiyeceklerinden oluyor.

kolesterol

3) Beyin Sağlığını Güçlendirir

Hurmanın etkisi kemik hücrelerinden beyne kadar ulaşır. Vitamin ve mineral desteğiyle iskelet sisteminin direncini artırır. B vitamini beyin işlevlerine destek olur.

Hurma faydaları nelerdir sorusunun bir diğer yanıtı da zihnin dostu olduğudur. Oruç tutanlara zihin açıklığı veren hurma, sahurda ve iftarda tüketilebilir. Hurmanın beyni güçlendirici etkilere sahip olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle de hafızayı geliştirdiği söylenebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen, bir tür hafıza sorunu olan Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesi için önemli bir gıda.

Aynı şekilde, beyin hücrelerinde gelişen çeşitli zararlara da olumlu yönde etkileri olduğu görülüyor. Hurmanın beyne faydaları sayesinde beyinde oluşan hasarların giderilmesi daha kolay oluyor.

4) Kanser Riskini Azaltabilir

Çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser türlerine, hurma ile savaş açmak artık çoğu kişi tarafından bilinen bir gerçek. Antioksidan bakımından önemli bir gıda olan hurma, tam da bu özelliği sayesinde kansere karşı etkili bir savunma mekanizması geliştiriyor.

Düzenli bir şekilde hurma tüketen insanların kansere yakalanma riski, hurma tüketmeyen insanlara oranla çok daha az oluyor. Hurmanın özellikle etkili olduğu kanser türlerininse rahim, kolon ve göğüs kanseri olduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Cennet Hurması Kurusunun 13 Süper Faydası

kanser

5) Vücudun Şeker Seviyesini Dengeler

Şeker türlerinden olan glikozun, sağlığımıza oldukça zararlı olduğunu artık çoğu kişi biliyor. Özellikle diyette olanların ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin glikoz kullanmayı reddettiğine rastlamışsınızdır.

İşte şekerli bir gıda olan hurma, glikoz içermiyor. Hatta tam aksine yararlı şeker türü olarak bilinen hurma, vücudun şeker seviyesini dengeleyici özelliğe sahip. Bu sayede vücuda enerji vermeyi başarıyor. Aynı zamanda şeker ihtiyacını da karşılamış oluyor.

Sık sık diyet listelerinde bulunan hurma, bazı tatlıları sağlıklı hale çevirmek için şeker yerine de kullanılıyor. Söz konusu hurmanın faydaları günde kaç tane yenmeli sorusu ise; yaşınıza ve kilonuza göre hurma miktarını ayarlayabilirsiniz. Ancak şeker değeriniz çok yüksekse ölçülü olmanızda fayda var.

Hurmanın bilimseler faydaları arasında olan şekeri dengeleme özelliği sayesinde, ramazan ayı boyunca suyla açılan oruçlarda düşen şekerin toparlanması da kolaylaşıyor.

İlginizi çekebilir: Cennet Hurmasının Size İyi Gelecek 10 Faydası

hurma yemenin faydaları

6) Cilde İyi Gelebilir

Vücudu temizlediği için bu durum cilde de yansıyor. İçinde C vitamin olan hurmanın cilde faydaları sayesinde cilt nemleniyor ve kırışıklık oluşumu yavaşlıyor.

cilt sağlığı

7) Göz Sağlığına İyi Gelebilir

Göz sağlığı için besinlerden sıkça alınması gereken A vitamini hurmada yüksek oranda bulunuyor. A vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan hurma, gözde yer alan sinirleri koruma görevi üstleniyor. Düzenli olarak hurma tüketmek, gözde yaşanan problemleri azaltıcı bir etki sunuyor.

Hurmanın göze faydaları çekirdeğinden de elde edilebilir. Hurma yemenin faydaları sayesinde ileri yaşta oluşabilecek göz hastalıklarının önüne geçebilirsiniz. Ramazanda sık sık tüketilen hurma sayesinde göz tansiyonu önlenir. Göz sağlığı korunur.

göz sağlığı

8) Kansızlığa İyi Gelir

Anemi olarak bilinen kansızlık rahatsızlığının sebebi, vücuttaki demir eksikliği oluyor. Demirin vücudumuzdaki görevi ise kan hücrelerindeki hemoglobin seviyesini dengelemek. Gelişim seviyesindeki çocuklar ve aynı zamanda hamile kadınlar içinse demirin yeri çok önemli oluyor.

Hurmada demir var mı sorusu özellikle ramazan ayında daha çok gündeme geliyor. Çocuk gelişimi ya da anemi gibi rahatsızlık durumlarında hurma doğal bir demir kaynağı olarak kullanılıyor.

İçerisinde bulunan yüksek orandaki demir sayesinde, günlük demir ihtiyacını karşıladığı söylenen hurma, neredeyse doğal bir ilaç görevini üstleniyor. Ramazanda hurma faydaları sayesinde demir değerleriniz kontrol altına alınır.

hurmanın faydaları

9) Stres ve Yorgunluğu Giderir

Günümüzün en ciddi ve önemli rahatsızlıkları genelde ruh sağlığı ile ilgili oluyor. Giderek hızlanan hayatın, iş ortamlarının ve eğitim sistemlerinin bir getirisi olarak “stres”, hepimizin baş etmekle zorunlu olduğu bir durum.

İşte bu da ruhsal olarak birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Hurmanın ise içerdiği bazı vitaminler sayesinde, sinir sistemine iyi geldiği kanıtlanmış durumda. Hem magnezyum hem de B6 vitamini bakımında zengin olan hurma, bu özelliğiyle sinir sistemini güçlendirme etkisine sahip.

hurmanın faydaları

10) Astım ve Kuru Öksürüğe İyi Gelebilir

Hurmanın faydaları nelerdir İbrahim Saraçoğlu tarafından da değinilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Saraçoğlu ezilip sütle karıştırılan kuru hurmanın astım ve kuru öksürüğe iyi geldiğini söylüyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hurmanın göze faydaları ve özellikle katarakt rahatsızlığı konusunda da öneride bulunuyor; Saraçoğlu’nun önerisini uygulama için hurma çekirdeklerini öğütüp bir tülbente sarıp gözün üstünde tutmayı deneyebilirsiniz.

hurmanın faydaları

11) Sindirim Sistemini Güçlendirir

Hurma, 100 gramında yaklaşık 7 gram lif bulundurur. Lifli yap sindirimi düzenler. Sabah hurmanın faydaları nelerdir diyenler için bağırsakları temizlediğini ekleyelim. Hemoroit, kolon ve kolit kanser riskleri düzenli hurma tüketimi ile en aza indirgenebilir.

sindirim sistemi

12) Diyet İçin Doğal Tatlandırıcıdır

Yapısındaki fruktoz sayesinde doğal bir tatlandırıcı olan hurma sağlıklı tatlılar yapmayı sağlar. Hurmanın besin değeri diyetlerde de tatlı ihtiyacının karşılanabilmesi için uygundur.

hurmalı süt

13) Hamilelik Sürecini Destekler

Hamileyken hurma yemek hem anne hem bebek için faydalıdır. Hurma folik asit içeren bir meyvedir ve folik asit hamilelik süresince anne ve bebek sağlığı için gereklidir. Bebeğin beyin gelişimine, annenin daha kolay doğum yapmasına yardımcı olur. Riskli hamileliklerde doktora danışarak tüketmekte fayda vardır.

hamilelik

14) Mikrop ve Enfeksiyonlarla Savaşır

Hurma besin değerleri arasında A ve C vitamini miktarı dikkat çeker. Bu özellikleri ile yaş veya kuru hurma, vücudu mikroplara karşı daha dayanıklı hale getirir, bağışıklığı güçlendirir. Selenyum ve magnezyum mineralleri ile enfeksiyon riskine karşı doğal bir koruyucudur.

enfeksiyon

15) Kemikleri Güçlendirir

Kemik sağlığı üzerinde etkili olan hurma, kalsiyum ve fosfat açısından zengindir. Bu nedenle kemik yapısındaki bozulmalara bağlı kemik erimesi, kemik yumuşaması gibi hastalıklar üzerinde etkili olabilir.

kemik sağlığı

16) Lifli Yapısıyla Bağırsaklara İyi Gelir

Lif bağırsakların daha verimli çalışmasını kolaylaştırır. Hurma lif bakımından zengindir ve boşaltım sistemi sağlığına iyi gelir. Özellikle yemekten sonra hurma yemek boşaltımın rahatlatır. Hurmanın faydaları iyi geldiği hastalıklar için de önemlidir. Sabah hurmanın faydaları sayesinde aç karnına hurma yiyerek bağırsak parazitlerinden daha kolay arınabilirsiniz.

hurmanın faydaları

17) Enerjiyi Yükseltir

Sporda hurmanın faydaları nelerdir diyenler için özellikle hurmanın enerji veren yapısı öne çıkar. Ayrıca spor ile birlikte sağlıklı beslenerek tüm hayatını düzenlemeye çalışanlar için hurma doğal ve sağlıklı bir tatlı olarak da tercih edilen besinler arasında yer alır.

hurmanın faydaları

Hurma Kalori ve Besin Değerleri

Şekerli tadı ile kan şekerini hızlıca yükselttiği için iftar sofralarında ilk yenilen besin olan hurma, tam anlamıyla vitamin deposu dediğimiz besinlerden biri.

Protein, karbonhidrat, yağ ve lif ile birlikte potasyum, selenyum, demir, klor, kükürt gibi daha sayamadığımız birçok mineral içeren hurma vitamin açısından A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, K vitaminlerini taşıyarak besin değerleri ile herkesi şaşırtır.

100 gram hurmada toplam yağ oranı 0.4 g, sodyum 2 mg, potasyum 656 mg, karbonhidrat 75 g ve protein 2.5 g’dır.

Besin değerinin yanında şekerli bir meyve olduğu için 1 hurma kaç kalori diye merak edilir. 100 gramında 281 kalori bulunan hurmanın bir tanesinde yaklaşık 42 kalori bulunur. Yüksek oranda şeker içermesi ile kilo aldıracağı sanılsa da kan şekerini dengeleyen hurma faydası ile açlık hissini bastırmayı sağlar.

Öğünlerde aşırı yemenin önüne geçmeyi sağlayarak hurma diyeti olarak zayıflamayı destekler. Diyet yapanların hurmadan faydalanması için enfes fit tarifler yapılmaktadır. Düşük kalorili hurmalı tarifleri deneyerek kilo verme sürecinde de hurma tüketebilirsiniz. Üstelik hurmalı fit tarifler enerji bombası olacağı için spor öncesinde ve sonrasında size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.

İlginizi çekebilir: Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri

hurma faydaları

Hurma Ağaçları Nerede Yetişir?

Arap toplumlarıyla özdeşleşen hurma ağacı, sıcak ve kurak iklimleri sever. Meyve Arap Yarımadası ile birlikte çöl ikliminin görüldüğü Kuzey Afrika ve Orta Doğu sahasında büyük bahçelerde yetiştirilir.

Bilhassa ilk çağlardan itibaren Basra Körfezi çevresinde hurma bahçeleri kurulmuştur. Hurma, kurak çöl ikliminin ağacı olmasına rağmen bu Türkiye’de hiç hurma ağacı yetişmediği anlamına gelmez.

Türkiye’de daha düşük sıcaklıklar isteyen türleri Akdeniz ve Kıbrıs çevrelerinde yetişir. Nerede yetiştiği ile birlikte hurma ağacı nasıl olur ya da nasıl yetişir sorusu da çokça merak edilir.

Hurma yetiştirme sürecinde sabır isteyen bir meyvedir. Yetişkin ağaçlar erkek ve dişi olarak tıpkı insan gibi ayrılır. Eril ve dişil olarak değişen ağaçlar dölleme yöntemi ile meyve verir.

hurma ağacı

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Cennet nimetleri arasında adı anılan hurmanın onlarca farklı türü vardır ve türleri genellikle yetiştirildiği yöreye bağlı olarak değişir. En yaygın bilinen türleri:

 • Hudri
 • Benli
 • Mebrum
 • Safavi
 • Medjou Hurma isimleri ile anılan Arabistan kökenli hurmalardır.
 • Türkiye’de en çok tüketilen Medine kökenli hurmalardan Mebrum ve Mabroom çeşitleri, yumuşak kuru meyveleri ile ayırt edilir.
 • Cezayir ve Tunus kökenli Deglet Noor Hurması, yarı kuru ve sakızlı kıvamı ile tat kazanır. Tabii İran kökenli hurmaları da unutmamak gerekir.
 • İran hurmalarında Dayri büyük ve siyah bir tür iken,
 • Bahri en tatlı,
 • Emir Hac yarı tatlı ve etli hurma türleri arasındadır.

İlginizi çekebilir: Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

hurma

Hurma Fiyatları Ne Kadar?

Ramazan aylarında çeşitliliği ve satışları artsa da hurma, ülkemizde birçok türü ile her dönem satışta bulunan bir meyvedir. Aktarlarda, marketlerde veya özel gurme dükkanlarda satışa sunulan hurmalar, çeşitlerine bağlı olarak fiyat alır.

 • Peygamber Hurması olarak bilinen Ajve hurma kilogram fiyatı ortalama 190 TL ile en pahalı türlerden biridir.
 • Kudüs hurması, Mebrum Hurması ve Siyah Medine Hurması kilosu ortalama 107 TL,
 • Arabistan hurması Safavi kilosu ortalama 160 TL’den satılır.
 • Hurmalarda yine yaygın tüketilen ve kızıla çalan rengi ile tanınan Berni Hurması ise yarım kilosu ortalama 109 TL’den satışa sunulur.
hurma faydaları

Hurma Nasıl Saklanır?

Genellikle kurutulmuş haliyle masamıza gelen hurmayı saklamak oldukça kolaydır. Sıcak yaz aylarında buzdolabının arka kısımlarında saklanması uygun olan besin, hava almayacak şekilde sıcaklığın çok yüksek olmadığı ortamlarda muhafaza edilebilir.

Yaş hurmayı muhafaza etmek ise biraz daha titizlik ister. Taze haliyle çürümeye oldukça elverişli olan besin, paketlenerek dondurucuda saklanır.

Tüketileceği zaman ise sadece gerektiği kadarını çıkarmak gerekir. Yaş hurmaları suyun altında yıkamak yerine ıslak bir peçete ile silerek temizlemek yeterli olur.

Hurma Nasıl Kullanılır?

 • Hurma yağı, ağaçtan ve hurma meyvelerinden elde edilerek alternatif tıpta kullanılır.
 • Yine hurma ağacından elde edilen ve kür olarak kullanılan hurma suyu diğer bir adıyla hurma özü enerji kaynağı iken kadın hastalıklarında kullanılan hurma yaprağı, çay olarak tüketilir ve çiçeklerinden elde edilen hurma poleni kısırlık tedavisinde etkilidir.
 • Hurma şurubu ve hurma pekmezi ise vitamin takviyesi olarak aç karnına yenen ürünler arasında.
 • Yine vitamin takviyesi olarak kullanılan hurma tozu ise hurma çekirdeğinden elde edilir ve kahve olarak da tüketilebilir.
 • Mutfakta kullanılan hurma sirkesi ise tadı sayesinde yemeklere aromatik bir lezzet katar.
 • Hurma sirkesi, özgün tadı ile klasik salata soslarına karşı alternatif bir tercih olur.
 • Hurmadan yapılan şeker ise lezzetli bir atıştırmalık olarak karşınıza çıkar.
hurmanın faydaları

Hurmanın Zararları ve Yan Etkileri

 • Sağlıklı kişiler, hurmayı doğru tükettiğinde herhangi bir yan etki ile karşılaşmaz. Fakat şekerli yapısı ile hurmanın diyabet hastaları için aşırı tüketimi söz konusu olamaz.
 • Hızlıca kana karışarak yağlanmaya neden olabileceği için de kilo problemi olanların doğru oranda tüketmesi gerekir, zira aşırı tüketildiğinde hurmanın zayıflamayı destekleyen özellikleri ters tepki verir.
 • Fazla tüketildiğinde baş ağrısı yapabilen ve dalağa zarar verebilen meyveyi, bilinçli tüketerek şekere elveda diyebilirsiniz.
 • Tükettiğiniz hurma size çok şekerli geldiyse 1-2 adetten fazla tüketmemelisiniz.
 • Ayrıca hurma yedikten sonra bol su içerek şeker tadını damağınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Hurmanın şeker oranı yüksek olduğu için ölçülü tüketmeniz önerilir.
hurma

Lezzetiyle Fark Yaratan Hurma Tarifleri

1) Farklı Tarifler Peşindeyseniz: Hurmalı Sütlü Tatlı

Hurma, mutfakta tatlılarda ve hamur işlerinde kullanılan bir meyve. Doğal tadı ve aroması ile daha nadir bir tat yakalamak isteyenlerin tercihi olan hurmayla hazırlanan ilk tarif hurmalı sütlü tatlı tarifi. Oldukça hafif ve yapımı gayet kolay olan sütlü tatlı, hurma püresi eşliğinde yeni bir lezzet denemek isteyenlere göre. Hurmalı Sütlü Tatlı

2) Bir Yiyen Bir Daha Yiyecek Hurmalı Lokum

Hurmalı lokum ise en az sütlü tatlı kadar basit hazırlanan şık bir sunum. Lokuma bisküvi ve ceviz eşliğinde katılan hurma, besleyici değerleri yüksek lezzetli bir tarifin ana malzemesidir Hurmalı Lokum

Hurmalı Lokum

3) Kurabiye Denince Sizi Parmakla Gösterecekler: Yulaflı Hurmalı Kurabiye

Çay sunumlarının keyfine keyif katacak olan hurmalı kurabiye tarifi ise bir ısırık daha almak isteyeceğiniz türden bir lezzet. Yulaf ve muz ile birlikte iç malzeme olarak kullanılan hurma, kurabiyeye özel aromasını katarak orijinal bir diyet atıştırmalığa dönüşür. Yulaflı Hurmalı Kurabiye

4) Kahve Saati Atıştırmalık: Hurmalı Truff

Hurmayı faydalı ve şık bir atıştırmalığa dönüştüren diğer tarif, hurmalı truff. Şık görünümü ile yemeye kıyamayacağınız truff, yüksek besin değeri ile doping etkisi yaratmakla kalmaz; ara öğünlerde yiyebileceğiniz harika bir atıştırmalık olur. Hurmalı Cevizli Truff

Hurmalı Cevizli Truff

Günde Kaç Tane Hurma Yemek Gerekir?

Yaşınıza ve kilonuza göre hurma miktarını ayarlayabilirsiniz. Ancak şeker değeriniz çok yüksekse ölçülü olmanızda fayda var.

Hurma Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Düzenli bir şekilde hurma tüketen insanların kansere yakalanma riski, hurma tüketmeyen insanlara oranla çok daha az oluyor. Hurmanın özellikle etkili olduğu kanser türlerininse rahim, kolon ve göğüs kanseri olduğu söyleniyor.

Hurmayı Çok Yersek Ne Olur?

Hurmanın azı sindirim sistemini rahatlatırken çok yemek ise sindirim sistemini ve mideyi zorlayabilir.

Canan Karatay Hurma İçin Ne Diyor?

Canan Karatay oruç açılırken zeytinin hurma yerine daha iyi bir tercih olduğunu söylüyor. Hurmanın özellikle GDO’lu olanlarına dikkat etmek gerektiğinin de altını çiziyor.

hurmanın faydaları

Hurmalı Tarifler: 25 Enfes Lezzet

Ramazan Diyeti Listesi: 8 Sağlıklı Menü

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Sunum Önerileri

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetisyen Listeleri

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

3. Gün İftar Menüsü

İftar menüsü önerilerimizle 3. günde sizlerleyiz! Bugünün enfes iftar çorbası başlangıcı cennet çorbası! Beğenilen ramazan yemekleri  teremyağlı, patatesli, ıspanaklı, mantarlı graten ardından iftar salataları kuşağında kavrulmuş arpa şehriye salatası ile devam ediyor. Günün iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hurma Topları Tarifi

Hurma Topları

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hurma Topları Tarifi

Hurma Topları

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Atıştırmalık Hurma Tarifi

Atıştırmalık Hurma

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Uyutması Tarifi

Hurma Uyutması

4-6 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, 25dk Pişirme
Çikolatalı Hurma Tarifi

Çikolatalı Hurma

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurma Pestili Tarifi

Hurma Pestili

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Dolması Tarifi

Hurma Dolması

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023 Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023

Ramazan Paketi Bereketli Fiyatları 2023 Ramazan paketi ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte…

Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur? Tarifi
Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur?

Medine Mebrum Hurması: Doğal Tatlandırıcı! Hurma, en eski çağlardan beri değerlidir ve raf ömrü uzun…

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Kan Verilir Mi? Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık…

Burun Kanaması Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Kanaması Orucu Bozar Mı?

Burun Kanadığında Oruç Bozulur Mu? Burun kanaması orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene ramazan…

Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir? Tarifi
Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir?

Kefaret Orucu Nasıl Tutulur? Müslümanlar için farz olan ramazan orucu, zaman zaman çeşitli nedenlerle bozulmak…

Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi? Tarifi
Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

Nafile Oruçlar: Sünnet Kabul Edilen İbadet Manevi doygunluk veren ibadetlerden biri olan oruç, birden fazla…

Tarifler Geri
Videolar Geri