Hünnap Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hünnap Faydaları Nelerdir? Tarifi

Binlerce Yıllık Hünnap Meyvesi Hakkında Her Şey

4000 yıllık bir meyve olan hünnap meyvesi, Türk halkının pek bilmediği mistik bir meyvedir. Çin kökenli olan meyve, Çin’de alternatif tıp için yaygın olarak kullanılır.

Ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen hünnabın ağacı, Tevrat ve İncil’de de adı geçen ve kutsal olarak kabul edilen Kinneret Gölü etrafında yetişir. Kuran’da Sidr olarak geçen hünnabın diğer adı çiğde ya da inhabi olarak bilinir.

Zengin besin içeriği ile dikkat çeken hünnap ne işe yarar? Asırlardır alternatif tıp ile uğraşanların gözde meyvesi olarak kullanılan hünnap, bağışıklık sistemini destekleyen bileşenleri ile birçok hastalığın önlenmesinde etkin bir rol oynar.

Hünnap Nedir?

Hoş kokulu ve sarı renkli çiçeklere sahip 4-5 metre yükseklikte dikenli bir ağacın meyvesi olan hünnap, nisan ve mayıs aylarında yetişir. Sert çekirdeklere sahip olan hünnabın kabukları kırmızı renktedir ve elmaya benzeyen bir tada sahiptir. İri zeytin büyüklüğünde olan meyve, yabani olarak bulunabildiği gibi bahçelerde de yetiştirilebilir.

Hünnabın anavatanı Suriye’dir. Hünnap taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak hünnap bitki çayı olarak da tüketilebilir. Kuru hünnap çerez olarak bazı yörelerde çayın yanında tüketilen geleneksel bir lezzettir. Tatlıların üzerine süsleme olarak da kullanılabilen hünnap, farklı aroması ve lezzetinin yanı sıra sağlığa yararları ile de önemli bir meyvedir.

Hünnap reçeli dağılmayan tanelerinden dolayı beğeni ile tüketilen bir reçeldir. Ayrıca hünnap turşusu da yapılabilir. Özellikler ile birbirinden ayrılan hünnap çeşitleri, genel olarak taze tüketime uygundur.

Hünnap Nerede Yetişir?

Hünnap ağacı ılıman iklimleri sever ve bu yüzden ülkemizde batı ve güney bölgelerde hünnap yetiştiriciliği yapılır. Hünnap çekirdeği kullanılarak yetiştirildiği gibi hünnap fidanı ile de yetiştirilebilir. Ülkemizde Simav, Isparta, Denizli, Kütahya, Manisa başta olmak üzere birçok şehirde yetiştirilen hünnap ne zaman toplanır? Eylül ve ekim ayları hünnap mevsimi olduğundan dolayı bu aylarda hasadı yapılan hünnap pazarlarda yerini almaya başlar.

Hünnap zamanı toplanan hünnaplar genellikle taze olarak tüketilir. Hünnap bitkisi taze olarak yılın belirli zamanlarında bulunabilir ancak hünnap kurusu yılın her zamanı tüketilebilir. Hünnap yaprağı da çay olarak tüketilebilen bitkilerdendir. Hünnap yaprakları toplanarak kurutulur ve bronşit, astım gibi problemlerde içilir.

Hünnap çekirdeği içinde yer alan hünnap tohumu, hünnap yetiştiriciliğinin temelidir. Bu tohumlar kullanılarak hünnapların çimlendirilmesi sağlanır. Bu yöntemle yetiştirilen hünnaplar daha kaliteli ve daha güvenlidir.

Hünnap Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Hünnap besin değeri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Triterpenic asit, polisakkarit, flavonoid, fenol bileşikler, C vitamini, A vitamini, niasin, potasyum, fosfor, kalsiyum ve daha birçok antioksidan bileşikler içeren hünnap vitamin deposudur. Hünnap yaprağı ve meyvesi apigenin, rutin ve kateşin fenollerinden zengindir. Taze ve kurutulmuş hünnap kalori ve besin öğesi içeriği açısından farklılık gösterir.

1 hünnap kaç kalori içerir? 1 porsiyon yani yaklaşık 60 gram taze hünnap 44 kalori içerirken aynı miktardaki kuru hünnap 160 kalori içerir. Hünnap ile zayıflama hünnabın toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırıcı özelliği ile olabilir.

Aynı zamanda ödem atıcı özelliğe de sahip olan hünnap zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Yüksek kolesterolü düşürücü etkisi için hünnap kürü yapılabilir. Kolesterolü düşürmek için hünnap kullanım şekli olarak yaklaşık 6 gram hünnabın 4 bardak süttü kaynatılarak gün boyunca içilmesi önerilir.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

 • Stres ve depresyon tedavisinde tedaviye yardımcı rolü vardır. Uyku problemlerini düzenleyici etkisi vardır.
 • Sahip olduğu antioksidan özellikleri ile karaciğer fonksiyon bozukluklarından kanser hastalığına kadar birçok hastalığın tedavisini destekler.
 • Cilt hastalıklarının tedavisindeki olumlu etkileri hünnap yararları arasında yer alır.
 • Hünnap meyvesi faydaları içinde sindirim sisteminin düzenlenmesi de bulunur. Bağırsak hareketlerini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığının korunması hünnabın faydaları arasındadır.
 • İçerdiği niasin kan dolaşımını düzenler. Düzenli hünnap tüketimi kan akışını hızlandırır.
 • Hünnap faydaları arasında kalp sağlığını koruyucu etkisi de bulunur.
 • Hünnap şekere faydası olan bir meyvedir. İçerdiği liflerden dolayı kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar.

Hünnap Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Hünnap sirkesinin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için doğal bir ortamda yetişen ve doğal yöntemler ile fermente edilmiş bir sirke yapmak gerekir. Hünnap sirkesi salata ve soğuk yemeklerde aroma verici bir lezzet olarak tüketilebilir.

 • Hünnap sirkesi antidepresan özelliği sayesinde sinir sistemini düzenler.
 • Hücre yenilenmesinde etkin bir role sahiptir ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisini olumlu etkiler.
 • Cilt yaşlanmaları üzerinde antioksidan etki göstererek kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır ve cildin pullanmasını önler.
 • Enerji verici hünnap sirkesi, kanı temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini arttırır ve vücut direncini destekleyerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Balgam söktürücü özelliği ile de dikkat çeker.
 • Tansiyonun düzenlenmesinde de etkin bir rol oynayan hünnap sirkesi , idrar söktürücü özelliği ile de vücuttan ödem atımını hızlandırır.

Hünnap Zararları Nelerdir?

Hünnabın aşırı tüketimi ile ilgili herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Ancak kronik bir hastalığa sahip olanların ve sürekli ilaç kullananların hünnap tüketirken dikkatli olması önerilir. Bu durumda olanların hünnap tüketimini doktor kontrolünde yapmaları faydalıdır.

Her besin maddesinde olduğu gibi aşırı tüketimi zararlı olabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların hünnap tüketirken dikkatli olmaları önemlidir. Aşırı tüketiminde alerji etkisi, ishal yapması ve kan akımını hızlandırması hünnap zararları arasında yer alabilir.

Hünnap Nasıl Kurutulur?

Hünnap meyvesi tam olgunlaştıktan sonra toplanır. Olgunlaşmayan hünnaplardan hazırlanan kuru hünnaplar hem tat olarak hem de değeri açısından pek önerilmez. Toplanan hünnaplar yıkanmadan temiz bezlerin üzerine serilerek güneşte kurutulur. Bir hafta içinde kuruması gerçekleşen hünnaplar toplanarak bez bir torba içinde ya da cam bir kavanozda güneş görmeyen ve nemsiz alanlarda saklanır. Nem içeren ortamlarda hünnap küflenebilir.

Hünnap kurusu genel olarak çayın yanında çerez olarak tüketilir. Ayrıca kuru hünnap meyveleri ile çay hazırlanabilir ve tatlıların içine koyulabilir.

Hünnap Nerede Bulunur? Fiyatları Nasıldır?

Yararları ile adından söz ettiren hünnap nerede bulunur? Hünnap eylül ve ekim aylarında taze olarak pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, manavlarda, organik ürün satan dükkânlarda ve internet üzerinden online ürün satışı yapan firmalarda bulunur.

Yetiştiriciliğinin yapıldığı şehirlerde hemen hemen kurulan her pazarda rastlanılabilen hünnap, büyük şehirlerde genellikle büyük alışveriş merkezlerinde ya da yöresel ürün satan marketlerde daha sık bulunur.

Kurutulmuş olarak aktarlarda yılın her günü satın alabileceğiniz hünnap kurusu, organik ürün satan dükkân ve internetten online ürün satan firmalardan satın alınabilir.

Hünnap meyvesinin fiyatı taze ya da kuru olmasına göre farklılık gösterir. Taze hünnap kilogram fiyatı 10 lira ile 40 lira arasında değişir. Bu fiyat hünnabın yetiştiği yörelerde çok daha uygun olabilir. Kuru hünnap kilogram fiyatı ise 20 ile 60 lira arasında değişir.

Taze hünnabı mevsiminde yöresinden satın alarak kendiniz de kurutabilirsiniz. Oldukça kolay olan hünnap kurutma işlemi sonrası uygun saklama koşullarında yıl boyu hünnap tüketebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hünnap Faydaları Nelerdir? 13.12.2017 tarihinde yayınladı.