Hünnap Faydaları Nelerdir?

Binlerce Yıllık Hünnap Meyvesi Hakkında Her Şey

4000 yıllık bir meyve olan hünnap meyvesi, Türk halkının pek bilmediği mistik bir meyvedir. Çin kökenli olan meyve, Çin’de alternatif tıp için yaygın olarak kullanılır.

Ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen hünnabın ağacı, Tevrat ve İncil’de de adı geçen ve kutsal olarak kabul edilen Kinneret Gölü etrafında yetişir. Kuran’da Sidr olarak geçen hünnabın diğer adı çiğde ya da inhabi olarak bilinir.

Zengin besin içeriği ile dikkat çeken hünnap ne işe yarar? Asırlardır alternatif tıp ile uğraşanların gözde meyvesi olarak kullanılan hünnap, bağışıklık sistemini destekleyen bileşenleri ile birçok hastalığın önlenmesinde etkin bir rol oynar.

Hünnap Nedir?

Hoş kokulu ve sarı renkli çiçeklere sahip 4-5 metre yükseklikte dikenli bir ağacın meyvesi olan hünnap, nisan ve mayıs aylarında yetişir. Sert çekirdeklere sahip olan hünnabın kabukları kırmızı renktedir ve elmaya benzeyen bir tada sahiptir. İri zeytin büyüklüğünde olan meyve, yabani olarak bulunabildiği gibi bahçelerde de yetiştirilebilir.

Hünnabın anavatanı Suriye’dir. Hünnap taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak hünnap bitki çayı olarak da tüketilebilir. Kuru hünnap çerez olarak bazı yörelerde çayın yanında tüketilen geleneksel bir lezzettir. Tatlıların üzerine süsleme olarak da kullanılabilen hünnap, farklı aroması ve lezzetinin yanı sıra sağlığa yararları ile de önemli bir meyvedir.

Hünnap reçeli dağılmayan tanelerinden dolayı beğeni ile tüketilen bir reçeldir. Ayrıca hünnap turşusu da yapılabilir. Özellikler ile birbirinden ayrılan hünnap çeşitleri, genel olarak taze tüketime uygundur.

Hünnap Nerede Yetişir?

Hünnap ağacı ılıman iklimleri sever ve bu yüzden ülkemizde batı ve güney bölgelerde hünnap yetiştiriciliği yapılır. Hünnap çekirdeği kullanılarak yetiştirildiği gibi hünnap fidanı ile de yetiştirilebilir. Ülkemizde Simav, Isparta, Denizli, Kütahya, Manisa başta olmak üzere birçok şehirde yetiştirilen hünnap ne zaman toplanır? Eylül ve ekim ayları hünnap mevsimi olduğundan dolayı bu aylarda hasadı yapılan hünnap pazarlarda yerini almaya başlar.

Hünnap zamanı toplanan hünnaplar genellikle taze olarak tüketilir. Hünnap bitkisi taze olarak yılın belirli zamanlarında bulunabilir ancak hünnap kurusu yılın her zamanı tüketilebilir. Hünnap yaprağı da çay olarak tüketilebilen bitkilerdendir. Hünnap yaprakları toplanarak kurutulur ve bronşit, astım gibi problemlerde içilir.

Hünnap çekirdeği içinde yer alan hünnap tohumu, hünnap yetiştiriciliğinin temelidir. Bu tohumlar kullanılarak hünnapların çimlendirilmesi sağlanır. Bu yöntemle yetiştirilen hünnaplar daha kaliteli ve daha güvenlidir.

Hünnap Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Hünnap besin değeri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Triterpenic asit, polisakkarit, flavonoid, fenol bileşikler, C vitamini, A vitamini, niasin, potasyum, fosfor, kalsiyum ve daha birçok antioksidan bileşikler içeren hünnap vitamin deposudur. Hünnap yaprağı ve meyvesi apigenin, rutin ve kateşin fenollerinden zengindir. Taze ve kurutulmuş hünnap kalori ve besin öğesi içeriği açısından farklılık gösterir.

1 hünnap kaç kalori içerir? 1 porsiyon yani yaklaşık 60 gram taze hünnap 44 kalori içerirken aynı miktardaki kuru hünnap 160 kalori içerir. Hünnap ile zayıflama hünnabın toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırıcı özelliği ile olabilir.

Aynı zamanda ödem atıcı özelliğe de sahip olan hünnap zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Yüksek kolesterolü düşürücü etkisi için hünnap kürü yapılabilir. Kolesterolü düşürmek için hünnap kullanım şekli olarak yaklaşık 6 gram hünnabın 4 bardak süttü kaynatılarak gün boyunca içilmesi önerilir.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

 • Stres ve depresyon tedavisinde tedaviye yardımcı rolü vardır. Uyku problemlerini düzenleyici etkisi vardır.
 • Sahip olduğu antioksidan özellikleri ile karaciğer fonksiyon bozukluklarından kanser hastalığına kadar birçok hastalığın tedavisini destekler.
 • Cilt hastalıklarının tedavisindeki olumlu etkileri hünnap yararları arasında yer alır.
 • Hünnap meyvesi faydaları içinde sindirim sisteminin düzenlenmesi de bulunur. Bağırsak hareketlerini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığının korunması hünnabın faydaları arasındadır.
 • İçerdiği niasin kan dolaşımını düzenler. Düzenli hünnap tüketimi kan akışını hızlandırır.
 • Hünnap faydaları arasında kalp sağlığını koruyucu etkisi de bulunur.
 • Hünnap şekere faydası olan bir meyvedir. İçerdiği liflerden dolayı kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar.
Taze Hünnap Sirkesi

Hünnap Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Hünnap sirkesinin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için doğal bir ortamda yetişen ve doğal yöntemler ile fermente edilmiş bir sirke yapmak gerekir. Hünnap sirkesi salata ve soğuk yemeklerde aroma verici bir lezzet olarak tüketilebilir.

 • Hünnap sirkesi antidepresan özelliği sayesinde sinir sistemini düzenler.
 • Hücre yenilenmesinde etkin bir role sahiptir ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisini olumlu etkiler.
 • Cilt yaşlanmaları üzerinde antioksidan etki göstererek kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır ve cildin pullanmasını önler.
 • Enerji verici hünnap sirkesi, kanı temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini arttırır ve vücut direncini destekleyerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Balgam söktürücü özelliği ile de dikkat çeker.
 • Tansiyonun düzenlenmesinde de etkin bir rol oynayan hünnap sirkesi , idrar söktürücü özelliği ile de vücuttan ödem atımını hızlandırır.

Hünnap Zararları Nelerdir?

Hünnabın aşırı tüketimi ile ilgili herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Ancak kronik bir hastalığa sahip olanların ve sürekli ilaç kullananların hünnap tüketirken dikkatli olması önerilir. Bu durumda olanların hünnap tüketimini doktor kontrolünde yapmaları faydalıdır.

Her besin maddesinde olduğu gibi aşırı tüketimi zararlı olabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların hünnap tüketirken dikkatli olmaları önemlidir. Aşırı tüketiminde alerji etkisi, ishal yapması ve kan akımını hızlandırması hünnap zararları arasında yer alabilir.

Hünnap Nasıl Kurutulur?

Hünnap meyvesi tam olgunlaştıktan sonra toplanır. Olgunlaşmayan hünnaplardan hazırlanan kuru hünnaplar hem tat olarak hem de değeri açısından pek önerilmez. Toplanan hünnaplar yıkanmadan temiz bezlerin üzerine serilerek güneşte kurutulur. Bir hafta içinde kuruması gerçekleşen hünnaplar toplanarak bez bir torba içinde ya da cam bir kavanozda güneş görmeyen ve nemsiz alanlarda saklanır. Nem içeren ortamlarda hünnap küflenebilir.

Hünnap kurusu genel olarak çayın yanında çerez olarak tüketilir. Ayrıca kuru hünnap meyveleri ile çay hazırlanabilir ve tatlıların içine koyulabilir.

Hünnap Nerede Bulunur? Fiyatları Nasıldır?

Yararları ile adından söz ettiren hünnap nerede bulunur? Hünnap eylül ve ekim aylarında taze olarak pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, manavlarda, organik ürün satan dükkânlarda ve internet üzerinden online ürün satışı yapan firmalarda bulunur.

Yetiştiriciliğinin yapıldığı şehirlerde hemen hemen kurulan her pazarda rastlanılabilen hünnap, büyük şehirlerde genellikle büyük alışveriş merkezlerinde ya da yöresel ürün satan marketlerde daha sık bulunur.

Kurutulmuş olarak aktarlarda yılın her günü satın alabileceğiniz hünnap kurusu, organik ürün satan dükkân ve internetten online ürün satan firmalardan satın alınabilir.

Hünnap meyvesinin fiyatı taze ya da kuru olmasına göre farklılık gösterir. Taze hünnap kilogram fiyatı 10 lira ile 40 lira arasında değişir. Bu fiyat hünnabın yetiştiği yörelerde çok daha uygun olabilir. Kuru hünnap kilogram fiyatı ise 20 ile 60 lira arasında değişir.

Taze hünnabı mevsiminde yöresinden satın alarak kendiniz de kurutabilirsiniz. Oldukça kolay olan hünnap kurutma işlemi sonrası uygun saklama koşullarında yıl boyu hünnap tüketebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hünnap Turşusu Tarifi
Hünnap Turşusu10-12 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama18
Dalından Sofraya Hünnap Reçeli Tarifi
Dalından Sofraya Hünnap Reçeli10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama77
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama141
Ev Yapımı Organik Sirke - Hünnap Ve Elma Sirkesi Tarifi
Ev Yapımı Organik Sirke - Hünnap Ve Elma Sirkesi12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama22
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama68
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama186
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama352
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Tarifler Geri
Videolar Geri