Hünnap Nedir? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Hünnap Nedir? Faydaları, Neye İyi Gelir? Tarifi

Hünnap Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

4000 yıllık bir meyve olan hünnap meyvesi, Çin kökenlidir ve Çin’de alternatif tıp için yaygın olarak kullanılır. Ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen hünnabın ağacı, Tevrat ve İncil’de de adı geçen ve kutsal olarak kabul edilen Kinneret Gölü etrafında yetişir. Kuran’da Sidr olarak geçen hünnabın diğer adı çiğde ya da inhabi olarak bilinir.

Zengin besin içeriği ile dikkat çeken hünnap ne işe yarar? Asırlardır alternatif tıp ile uğraşanların gözde meyvesi olarak kullanılan hünnap, bağışıklık sistemini destekleyen bileşenleri ile birçok hastalığın önlenmesinde etkin bir rol oynar. Peki, hünnap yemek neye iyi gelir, hünnap faydaları nelerdir?

Hünnap Faydaları

 • Besleyicidir.
 • Sindirim sağlığını destekler.
 • Antioksidan içerir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Kanser riskini azaltabilir.
 • Cildi besler.
 • Stresi azaltır.
 • Diyabet etkilerini hafifletir.
 • Uyku kalitesini artırır.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Besleyicidir

Hünnap meyvesi lif, C vitamini, demir, magnezyum ve potasyum gibi besin maddeleri bakımından zengindir. Bu besin maddeleri vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olabilir.

hünnap nedir

2) Sindirim Sağlığını Destekler

Hünnap, lif içeriği sayesinde sindirim sistemi sağlığını destekleyebilir. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlığı önler ve sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirir. Hünnap meyvesi faydaları içinde sindirim sisteminin düzenlenmesi de bulunur. Bağırsak hareketlerini artırarak kilo vermeye yardımcı olur.

sindirim sistemi

3) Antioksidan İçerir

Hünnap meyvesi, antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücresel hasarı azaltabilir ve kronik hastalıklara karşı koruyucu etki sağlayabilir. Sahip olduğu antioksidan özellikleri ile karaciğer fonksiyon bozukluklarından kanser hastalığına kadar birçok hastalığın tedavisini destekler.

hünnapın faydaları

4) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde hünnap meyvesi, bağışıklık sistemini destekleyebilir. C vitamini, enfeksiyonlara karşı direnci artırabilir ve vücudu hastalıklara karşı koruyabilir.

bağışıklık sistemi

5) Kalp Sağlığını Korur

Hünnap meyvesinin içeriğindeki potasyum, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca lif içeriği kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, kalp sağlığını korumada rol oynayabilir.

kalp sağlığı

6) Kanser Riskini Azaltabilir

Hünnap meyvesinin antioksidan özellikleri, kansere yol açan serbest radikallerin etkilerini azaltabilir. Bu nedenle düzenli tüketildiğinde kanser riskini azaltmada destekleyici olabilir.

kanser

7) Cildi Besler

Hünnap meyvesi içeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler cilt sağlığını destekleyebilir. Antioksidanlar cildi serbest radikallere karşı koruyabilir, C vitamini ise kolajen üretimini artırabilir.

cilt bakımı

8) Stresi Azaltır

Hünnap meyvesi içeriğinde bulunan bazı bileşiklerin, özellikle flavonoidlerin, stresi azaltıcı etkileri olabileceği düşünülmektedir. Stres ve depresyon tedavisinde tedaviye yardımcı rolü vardır. Uyku problemlerini düzenleyici etkisi vardır.

stres

9) Diyabet Etkilerini Hafifletir

Hünnap meyvesinin düşük glisemik indeksi, kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesine yardımcı olabilir. Bu durum, kan şekerinin ani yükselmesini önlemeye yardımcı olarak diyabet kontrolünü kolaylaştırabilir.

Hünnap meyvesi lif açısından zengindir. Lif, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini engelleyebilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve açlık hissini azaltarak sağlıklı bir kilo yönetimine yardımcı olabilir.

diyabet

10) Uyku Kalitesini Artırır

Hünnap meyvesi, içeriğinde bulunan bazı bileşikler sayesinde rahatlatıcı etkilere sahip olabilir. Stresin azaltılması ve zihinsel rahatlamaya yardımcı olması, uyku kalitesini olumlu yönde etkileyebilir.

Hünnap meyvesi, doğal olarak melatonin hormonu içerir. Melatonin, uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Hünnap tüketimi, melatonin içeriği nedeniyle uykuya geçiş sürecini kolaylaştırabilir.

uyku kalitesi

Hünnap Nedir?

Hünnap, özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen, tatlı ve kuru meyveleriyle bilinen bir bitki türüdür. Bilimsel adı “Ziziphus jujuba” olan hünnap ağacı, Rosaceae familyasına aittir. Hünnap meyvesi, küçük ve genellikle elips şeklinde olup, olgunlaştığında kahverengi veya sarı renge döner. Hünnap ağacının meyveleri tatlı ve hafif ekşimsi bir tada sahiptir.

Hoş kokulu ve sarı renkli çiçeklere sahip 4-5 metre yükseklikte dikenli bir ağacın meyvesi olan hünnap, nisan ve mayıs aylarında yetişir. Sert çekirdeklere sahip olan hünnabın kabukları kırmızı renktedir ve elmaya benzeyen bir tada sahiptir. İri zeytin büyüklüğünde olan meyve, yabani olarak bulunabildiği gibi bahçelerde de yetiştirilebilir.

hünnap faydaları

Hünnap Nerede Yetişir?

Hünnap ağacı ılıman iklimleri sever ve ülkemizde Batı ve Güney bölgelerde hünnap yetiştiriciliği yapılır. Hünnap çekirdeği kullanılarak yetiştirildiği gibi hünnap fidanı ile de yetiştirilebilir. Ülkemizde Karadeniz Çoruh Vadisi, Simav, Isparta, Denizli (Çivril/Gümüşsu), Kütahya, Manisa (Demirci) başta olmak üzere birçok şehirde yetiştirilen hünnap ne zaman toplanır?

Eylül ve ekim ayları hünnap mevsimi olduğundan dolayı bu aylarda hasadı yapılan hünnap pazarlarda yerini almaya başlar. Hünnap zamanı toplanan hünnaplar genellikle taze olarak tüketilir. Hünnap bitkisi taze olarak yılın belirli zamanlarında bulunabilir ancak hünnap kurusu yılın her zamanı tüketilebilir.

hünnap nedir

Hünnap Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Hünnap besin değeri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Triterpenic asit, polisakkarit, flavonoid, fenol bileşikler, C vitamini, A vitamini, niasin, potasyum, fosfor, kalsiyum ve daha birçok antioksidan bileşikler içeren hünnap vitamin deposudur. Hünnap yaprağı ve meyvesi apigenin, rutin ve kateşin fenollerinden zengindir. Taze ve kurutulmuş hünnap kalori ve besin öğesi içeriği açısından farklılık gösterir.

Besin Değeri Miktar
Enerji  79 kcal
Karbonhidrat 20 g
Lif 4.9 g
Protein 1.2 g
Yağ 0.2 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 250 mg
Kalsiyum 21 mg
Demir 0.5 mg
B6 Vitamini 0.1 mg
C Vitamini 69 mg
hünnap neye iyi gelir

Hünnap Nasıl Kurutulur?

Olgunlaşmayan hünnaplardan hazırlanan kuru hünnaplar hem tat olarak hem de değeri açısından pek önerilmez. Hünnap kurusu genel olarak çayın yanında çerez olarak tüketilir. Ayrıca kuru hünnap meyveleri ile çay hazırlanabilir ve tatlıların içine eklenebilir.

 • Hünnap meyvesi tam olgunlaştıktan sonra toplanır.
 • Toplanan hünnaplar yıkanmadan temiz bezlerin üzerine serilerek güneşte kurutulur.
 • 1 hafta içinde kuruması gerçekleşen hünnaplar toplanarak bez bir torba içinde ya da cam bir kavanozda güneş görmeyen ve nemsiz alanlarda saklanır.
 • Nem içeren ortamlarda hünnap küflenebilir.
hünnap faydaları

Hünnap Neden Ölümsüzlük Meyvesi?

Hünnap antioksidan bileşenler ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Vücut direncini artıran ve yaşlanma etkilerini geciktiren bu özelliği ile hünnap ölümsüzlük meyvesi olarak anılmıştır. Yüksek antioksidan içeriği ile hünnap meyvesi vücuttaki serbest radikallerle savaşarak zararlı hücrelerin yayılımını önler. Bu nedenle antikanser bir meyvedir.

Hünnap Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

 • Uykuyu düzenler.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Anksiyete etkilerini hafifletir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirir.
 • Bağırsakları çalıştırır.
hünnap faydaları

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Elmanın Faydaları: İlk Kez Duyacaksınız!

Narın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Besin Değerleri

Armut Faydaları Nelerdir? Cilde, Mideye, Bebeklere Faydaları

Alıç Faydaları Nelerdir? Yaprağı, Çiçeği ve Çayı ile Mucizevi Meyve

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Sirkesinin, Yaprağının, Suyunun Faydaları

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi

Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Hünnap İçli Kömbe Tarifi

Hünnap İçli Kömbe

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Hurmanın Faydaları: Hurma Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Hurmanın Faydaları: Hurma Yemek Neye İyi Gelir?

Hurma: İftarın Vazgeçilmez Başlangıcı! Hurma, hurma palmiyesinin (Phoenix dactylifera) meyvesidir ve Asya, Orta Doğu ve…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Hurmanın Faydaları: Hurma Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Hurmanın Faydaları: Hurma Yemek Neye İyi Gelir?

Hurma: İftarın Vazgeçilmez Başlangıcı! Hurma, hurma palmiyesinin (Phoenix dactylifera) meyvesidir ve Asya, Orta Doğu ve…

2023 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Tarifler Geri
Videolar Geri