Keçi Sütlü Mama: Anne Sütüne En Yakın Besin

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütüne En Yakın Besin Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı?

Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere takviye olarak verilen bir gıdadır. Yeni doğan bebeklere ilk günden itibaren mama verilebilir. Şayet anne bebeği emziremiyorsa ve süt miktarı çok azsa; bebeğin gelişiminin sağlıklı şekilde devam etmesi için mama verilmelidir.

Mamalar piyasada pek çok marka adı altında satılmaktadır. Bebeğin içinde bulunduğu aya göre numaralandıran mamalar, katı gıdaya geçiş döneminden itibaren miktarı azaltılarak yavaş yavaş kesilebilir. Mamaya devam ve mamayı kesme konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

Mama türleri arasında gazlı bebekler için, keçi sütlü mama ve devam sütü niteliğinde mamalar bulunur. Yeni doğum yapmış annelere, bebeğine mama verecek olanlara bu sayfada keçi sütlü mama hakkında bilgiler vereceğiz. Keçi sütünün mucizevi faydaları devam sütüne eklendiğinde bakın neler olacak?

Besleyici, sağlıklı ve pratik ek gıda tarifleri tek tıkla yanınızda: Bebekler İçin

keçi sütlü mamalar

Keçi sütü bebek maması, anne sütünün besin değerine en yakın olan mama türüdür. Genellikle inek sütünden hazırlanan mamalar bebeklere verilmektedir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki; keçi sütü anne sütüne daha yakın özellikler taşır.

Bebekler için keçi sütü maması önerilmektedir. Çünkü keçiler çok seçici hayvanlardır. Sütünü beslerken yayla ve kırlarda en iyi otları yemesidir. Keçi kendini en güzel otlarla beslediğinde, sütünün de besleyici özelliği artmaktadır. Bu zincir sonunda mamalara eklenen keçi sütü, gelişim dönemindeki bebek için etkili olacaktır.

Keçi sütünün çiğ ya da pişmiş hali 1 yaşından önceki bebeklere verilmemelidir. İlk 6 ay sadece anne sütü ya da formül mama bebeğe yetecektir. Acaba bebeğim keçi sütü mamayı aldığında su ister mi diye düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar, herhangi bir mamadan sonra 6 aydan küçük bebeklere su verilmesini önermiyor. Çünkü mama ve anne sütü, bebeğin su ihtiyacını karşılıyor.

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır, Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

keçi sütü ile mama nasıl yapılır

Keçi Sütlü Mama Faydalı mı Zararlı mı?

Keçi sütü maması faydaları sayesinde pek çok bebek, sütten alamadığı vitamin ve mineralleri mamadan alıyor. Peki keçi sütü maması hangi faydalara sahip? Zararları var mı? Şimdi hep beraber inceleyelim:

 • Keçi sütünde yer alan laktoferrin adındaki madde, önemli bir biyoaktiftir ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım ederek bebeğin sağlığını korur.
 • İçeriğinde bulunan nükleotidler sayesinde bağırsak florasını desteklenir ve bebeğin kabızlık problemi çözülür.
 • Oligosakkarit (prebiyotik) içeriği sayesinde anne sütüne daha yakın kabul edilir ve inek sütüne oranla 4-5 kat daha fazladır. Bebeğin gelişimi için önemlidir.
 • Daha yüksek konsantrasyonlarda nükleotit ve poliamin içeriği, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olacaktır.
 • B vitaminlerini yüksek oranda içerir ve bebeğin kansızlık hastalığından uzak kalmasına yardım eder.
 • Beyin ve sinir gelişimi için etkili olan keçi sütlü mama, bebeklerin daha aktif ve dinç olmasına destek olur. Sinir hücrelerinin sağlığını korur.
 • Bebeğin kas gelişimi için büyük destektir.

Keçi sütü mamasının zararları var mıdır?

 • Keçi sütü mamasının bebekler için herhangi bir zararı görülmemiştir.
 • Sadece bazı hassas bebeklerde kusmaya neden olabilmektedir.

Keçi Sütlü Mama Kaç Aylık Bebeğe Verilir?

 • Mamalar yeni doğan bebeklere verilebilir. Doktorunuzun uygun gördüğü ölçüde keçi sütü mamasını minik bebeğinize verebilirsiniz.
 • Eğer kilo alma sorunu varsa ve doktorunuz keçi sütlü mamayı öneriyorsa siz de bu mamayı alıp bebeğin beslenmesine ekleyebilirsiniz.
 • 0-6 ay, 6-12 ay ve 1-3 yaş için formül keçi sütü maması üretilmektedir. Bu yaşlara sahip bebeğiniz varsa, yaşına uygun olan formu alıp verebilirsiniz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı? Faydalı İpuçları, Tarifler

keçi sütlü mama alerji yapar mı

Keçi Sütü Maması Kilo Aldırır Mı?

 • Keçi sütünün besin değeri yüksektir. Protein ve mineral açısından oldukça zengindir.
 • Keçi sütü maması özellikle de kilo alma sorunu yaşayan bebeklere verilmektedir. Bunun nedeni bebeğin en iyi şekilde toplanıp dönemin kilosuna ulaşmasıdır.
 • Doktorun uygun gördüğü ölçüde ve aralıklarla keçi sütü maması alan bebeklerin kilo ve boy gelişimi pozitif yönde gelişir.

keçi sütü mama kaç aylık bebeğe verilir

Keçi Sütü Maması Alerji Yapar Mı?

 • Bebeğinizin inek sütüne karşı bir alerjisi varsa; keçi sütüne de alerjisi olacaktır.
 • Keçi sütlü mama, süte alerjisi olan bebeklerin tüketemeyeceği bir devam sütüdür.
 • Alerji durumunu anlamak için test yaptırabilirsiniz. Şayet bebeğiniz ilk defa keçi sütü maması aldıysa ve cildinde kızarma meydana geldiyse yüksek ihtimalle keçi sütü mamasına alerjisi vardır. Derhal doktora gidip keçi sütü mamasını kesmelisiniz.

keçi sütü mama

Malt İçeceği Nedir? Faydaları, Süt Yapar Mı?

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran ve Zayıflatan Diyet Listesi

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Gerekli 14 Besin

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler, Emziren Anneler Bu 7 Besine Dikkat!

Anne Sütü Faydaları ve Bebek Gelişimi İçin Önemi, Bilinmeyen Gerçekler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütüne En Yakın Besin 12.10.2020 tarihinde yayınladı.