Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Nasıl Tüketilir? Boy Uzatır Mı?

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Nasıl Tüketilir? Boy Uzatır Mı? Tarifi

Keçiboynuzu Tozu Faydaları ve Kullanımı

Keçiboynuzu tozu faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir. Eski zamanlardan beri var olan keçiboynuzu tozu yemeklere lezzet ve aroma vermek için de kullanılmaktadır. Kakao veya çikolata tozu yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozu şifa almak amacıyla da tercih edilen ürünler arasındadır. Pastalar ve hamur işleri için ideal bir ürün olmasıyla öne çıkan keçiboynuzu tozu kek yapımında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu toz doğru bir kullanımda inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Şeker kullanmak istemeyenlerin tercih edeceği bir ürün olmasıyla dikkatleri üzerine çeken keçiboynuzu tozunun kullanıldığı hamur işleri doğal bir tatlandırıcıyla yapılmış ürünler olacaktır. Kilo kontrolü yapmak isteyenlerin tercih edeceği bu ürün, şekerle aynı etkiyi vermektedir. Kişisel damak zevkine bağlı olarak tüketilebilecek olan keçiboynuzu tozunu suya karıştırarak da içebilirsiniz. Keçiboynuzu tozu süte katılır mı? diye merak edenler için, bu ürünün rahatlıkla süte karıştırılabildiğini söyleyebiliriz.

Keçiboynuzundan elde edilen keçi boynuzu tozu farklı kullanım alanlarına sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Hem gıda endüstrisinde hem de şifa amaçlı kullanılan bu tozun insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu bakımdan özellikle çocuklarda kullanımı yaygındır. Keçiboynuzu öğütülmeden tüketimi zor bir besin olmakla birlikte toz haline getirildiğinde çeşitli gıdalara veya direkt suya karıştırılabilir. Çocuklarda ishali kesmek için kullanılabilen bu toz bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye de sahiptir.

Keçiboynuzu Tozu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Keçiboynuzu tozu en çok sindirim sistemine iyi gelmektedir. Sindirimi kolaylaştıran bu toz, sindirimi dengeleyerek ishal problemini ortadan kaldırır.
 • Keçiboynuzu tozunun alerji oluşumlarını ve çeşitli virüsleri engellediği düşünülmektedir. İçerisinde yer alan gallik asit vücudun içerisindeki bakteri ve virüslerin tedavisinde antiseptik bir etki sağlamaktadır.
 • Fosfor, Kalsiyum ve E-vitamini ihtiyacını karşılamada oldukça etkindir.
 • Gün içerisinde tüketilen fazla kahveyi engelleyebilmek için keçiboynuzu tozu tüketilebilir. Keçiboynuzu tozu tüketildiği zaman kafein ihtiyacını azaltmaktadır.
 • Keçiboynuzu tozu kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
 • Bağırsak enfeksiyonları esnasında ortaya çıkan ve çoğunlukla ağrılı ve ateşli olan ishalin kesilmesi için keçiboynuzu tozu kullanılmaktadır.
 • Karaciğeri korumaya yardımcıdır. Son yapılan araştırmalar keçiboynuzu tozunun karaciğere iyi geldiğini doğrulamaktadır.
 • Keçiboynuzu tozu cinsellik için de kullanılan bir üründür. Tozun cinsel gücü arttırdığına inanılmaktadır. Keçiboynuzu tozu sperm sayısını da çoğaltmaktadır. Kakao alerjisi olanlar bu ürünü kakao yerine kullanabilir.
 • Doğal yoldan doping etkisi yaratmaktadır.
 • Şeker yerine kullanılabilen bu ürün daha düşük bir kaloriye sahip olmasıyla obezite kontrolü konusunda fayda sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu tozu neye yarar? sorusu bu tozu kullanmak isteyenlerin en merak ettikleri sorulardan bir tanesidir. Keçiboynuzu tozu hem yemeklerde kullanılan hem de şifa kaynağı olan ürünlerden bir tanesidir. Yemeklerde kakao ve şeker yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozu tatlandırıcı özelliğe sahiptir. Keçiboynuzu tozu faydaları bakımından özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler için idealdir. Şeker yerine kullanılmasının yanında, enerji veren yapısı ve kafein ihtiyacını karşılamasıyla tercih edilen ürünler arasındadır. Özellikle hamur işlerinde doğal bir tatlandırıcı olmasıyla tercih edilmektedir. Keçiboynuzu tozu maskesi yapılarak cildinde bu faydalı üründen beslenmesi sağlanabilir.

Keçiboynuzu tüketim önerileri:

 • Keçiboynuzu tozu kakao ve çikolatanın kullanıldığı tüm ürünlerde kullanılabilir.
 • Tatlandırıcı etkisi bulunması sebebiyle şeker yerine de tüketilebilir.
 • Peki, keçiboynuzu tozu nasıl tüketilmeli? Keçiboynuzu tozunu çeşitli aromalar katarak sıvı şekilde tüketebilirsiniz.
 • Hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilen bu toz sağlıklı olması bakımından çeşitli hastalıkların tedavisinde de kuru olarak yutularak veya suyla alınabilir.
 • Peki, keçiboynuzu tozu günde ne kadar tüketilmeli? Keçiboynuzu tozunun kullanımı abartılmamalıdır. Kalori değeri bakımından şekerden düşük olsa da keçiboynuzunun yüksek bir besin değeri bulunmaktadır. Bu nedenle kullanım alanına göre ne kadar kullanılması gerektiği satın alınan aktara sorulmalıdır.
 • Keçiboynuzu tozu sütle içilir mi? sorusu bu tozu kullanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan birisidir. Keçiboynuzu tozu ve süt bir arada rahatlıkla kullanılabilir.

Keçiboynuzu Tozu Boy Uzatır Mı?

Keçiboynuzu tozunun boy uzattığı düşünülmektedir. Boyun uzayabilmesi için uzmanlar tarafından belirtilen yaşlar söz konusudur. Genel itibariyle boyun uzayabilmesi 16 yaşına kadar mümkündür. Ancak bazı durumlarda bu 20 yaşına kadar sürebilmektedir. Keçiboynuzu tozunun bu aralıklarda kullanılması halinde boyda bir uzama meydana gelebilir. Bunun için keçiboynuzu tozu kürü hazırlanmaktadır. Keçiboynuzu tozu yararları incelendiğinde bunlardan birisi de boy uzaması olarak sayılabilir.

Keçiboynuzu Tozu Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu tozunun yapılışı tamamıyla doğal yöntemlerledir. Peki, keçiboynuzu tozu evde nasıl yapılır? Bazı aletleri temin etmeniz gerekeceği için keçiboynuzu tozunu evde yapabilmeniz oldukça zordur. Bu tozu temin etmenin en güvenilir yöntemi, bildiğiniz bir yerden satın almaktır.

Keçiboynuzu tozunun orijinal olup olmadığını içerisinde talaş gibi kırıntıların olmasından anlayabilirsiniz. Sert olan keçiboynuzu, çekirdekleriyle birlikte çekilerek toz haline getirilir. İçerisindeki talaş kırıntıları bu çekirdekler sebebiyledir. Keçiboynuzunun toz haline getirilme işlemi için öncelikle keçi boynuzları kurutulur ve sırasıyla: dövme, öğütme, kavurma işlemlerinden geçirilir.

Keçiboynuzu Tozu Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Keçiboynuzu tozu faydaları ve kullanımı açısından besin değeri yüksek gıdalardan birisidir. Toz karbonhidrat ve mineraller bakımından zengin bir üründür. Önemli bir antioksidan olmasıyla vücudun hastalıklarla mücadelesinde önemli bir rol oynamaktadır.

10 gram yani bir çorba kaşığı keçiboynuzu tozu kalorisi 22 kilo kaloridir. 1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozunda: 0.29 demir, 8.89 karbonhidrat, 0,02 C vitamini, 0,47 protein, 1,4 A vitamini, 0,07 yağ, 34,8 kalsiyum, 3,98 lif, 82,7 potasyum, 3,5 sodyum bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Keçiboynuzu Tozu Kilo Aldırır Mı?

Keçiboynuzu tozu, şekerden daha düşük kalorili bir ürün olsa da besin değeri bakımından yüksektir. Bu nedenle keçiboynuzu tozu kilo almak isteyenlerin de tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Keçiboynuzu tozu zararları incelendiğinde kilo almak bunların başında gelmektedir.

Peki, keçiboynuzu tozu zayıflatır mı? Kilosu yüksek olan kişilerde şeker ve çikolata gibi yüksek kalorili besinlerin yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozunun zayıflatma özelliği bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Bebeklere Verilir Mi?

Keçiboynuzu tozu besin değerleri bakımından zengin olması sebebiyle çocuklar için oldukça faydalıdır. Ancak 0 ile 3 yaş arasında olan çocuklara verilmemesi tavsiye edilmektedir. Özellikle çocuklarda yaşanan ishal sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Keçiboynuzu tozu İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler tarafından da sıklıkla tavsiye edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Kansızlığa İyi Gelir Mi?

Keçiboynuzu tozunun kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Peki, keçiboynuzu tozu iştah açar mı? Zayıf olanlar ve kilo almak isteyenler iştahlarının açılması için rahatlıkla keçiboynuzu tozu kullanabilirler. Keçiboynuzu tozu çayı tüketebilecekleri gibi keçiboynuzu tozu yoğurt içerisine karıştırılarak da tüketilebilir.

Keçiboynuzu Tozu ile Hazırlanan Besleyici 6 Tarif

1) Keçiboynuzu Özlü Bebe Bisküvisi ile Bebeklerinize Doğal Bir Beslenme Sağlayın

Keçiboynuzu özlü bebe bisküvisi, bebeklerinizin severek tüketeceği ürünler arasında yer almaktadır. Bebeğinizi şekerden tamamıyla uzak tutarak doğal bir beslenme sağlayacağınız bu bisküvilere hoş şekiller vererek eğlenceli hale getirebilirsiniz. Keçiboynuzu özlü bebe bisküvisi ile bu tarif bebeğiniz için yemek hem oyuna hem de lezzete dönüşecektir. Keçiboynuzu Özlü Bebe Bisküvisi

2) Keçiboynuzu Tozlu ve Chialı Kurabiye ile Lezzetli Bir Yolculuğa Çıkın

Kurabiyeler günlük atıştırmalıklar arasında önemli bir yere sahiptir. Keçiboynuzu tozlu ve Chialı kurabiye ile çıtanızı bir kademe yukarı çıkararak lezzetli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Farklı bir lezzet olmasıyla dikkat çeken bu kurabiyenin yapımı oldukça kolaydır. Bu kurabiyeyi bir kez tadanlar mutfağınızın müdavimi olacaklar. Keçiboynuzu Tozlu ve Chialı Kurabiye

3) Keçiboynuzu Tozu ile Keklerinizi Tatlandırın

Her kadının en lezzetli ürünleri arasında kekler yer almaktadır. Doğal ve sağlıklı bir kek yapmak için şeker yerine keçiboynuzu tozu kullanılan bir kek ile hem kilonuzu koruyabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan keçiboynuzu tozu ile kek, mutfağınızın sürekli misafiri haline gelecek ve tüm ailenizle afiyetle yiyeceğiniz bir ürün ortaya çıkacaktır. Keçiboynuzu Tozu ile Kek

4) Keçiboynuzu Tozlu Çocuk Keki ile Çocuklarınızın Kalbini Kazanın

Çocukların en sevdiği yiyeceklerin başında elbette tatlılar gelmektedir. Fırından yeni çıkmış nefis bir kekin kokusu çocuklarınızı mutfağa çekecektir. Okula giderken, ders çalışırken ya da özel günlerinde yapacağınız keçiboynuzu tozlu çocuk keki ile çocuğunuza hem sağlıklı bir ürün yedirmiş olacak hem de onları mutlu edeceksiniz. Keçiboynuzu Tozlu Çocuk Keki

5) Keçiboynuzu Tozlu Pankek ile Mutfağınızda Fark Yaratın

Çocuklarınız ve kendiniz için hem lezzetli hem da sağlıklı bir ürün ortaya çıkarmak istiyorsanız, keçiboynuzu tozlu pankek oldukça ideal bir yiyecektir. Makul bir tatlı olmanın yanında yapımı oldukça kolay olan bu ürünü muz ve çikolata gibi süslemelerle sunabilirsiniz. Keçiboynuzu Tozlu Pankek

6) Keçiboynuzu Özlü Bisküvili Mama ile Bebeklerinizi Mutlu Edin

Bebekler için hazırlanacak olan mamaların hem besleyici hem de rahatlıkla tüketilebilir olması önemlidir. Şeker kullanmadan mama hazırlanmasını kolaylaştıran ve doğal bir tatlandırma sunan keçiboynuzu özü sayesinde bebeklerinizin severek yiyeceği bir mama elde etmiş olacaksınız. Keçiboynuzu Özlü Bisküvili Mama (+5ay)

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Nasıl Tüketilir? Boy Uzatır Mı? 09.11.2017 tarihinde yayınladı.