Kalsiyum Deposu Keçiboynuzu Özü Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Süte Oranla %300 Fazladan Kalsiyum İçeriği

Sağlıklı Şeker Keçiboynuzu Özü

Her fırsatta mutfağımızın baş köşesinde yer edinmesi gereken meyvelerden biri olan keçiboynuzu, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde kendiliğinden yetişen maki türündeki bir ağacın meyveleridir. Yemiş olarak tüketilebildiği gibi, ilaç ve tekstil sanayisinde ve hatta çikolata imalatında tatlandırıcı olarak da kullanılır. Keçiboynuzunun özü çeşitli işlemlerden geçirilerek çıkarılır.

Keçiboynuzu özü nedir, keçiboynuzu özü faydaları nelerdir, bu mucizevi bitki ne gibi hastalıklara iyi gelmektedir, şimdi tam da olgunlaşma mevsimi gelmişken sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

keçiboynuzu özü faydaları

Keçiboynuzu Özü Nedir?

Bazı yörelerde harnup adıyla bilinen, şekil itibariyle keçilerin boynuzuna benzetildiği için keçiboynuzu adı ile meşhur bu meyve, ilk başta yeşil olup zamanla karararak olgunlaşır. Keçiboynuzu meyvesi 15-20 santimetreye kadar uzayabilir. Yan kısımlarında sıvı halde balı bulunur ve Anadolu’da kemirilmek suretiyle yemiş olarak tüketilir.

Orta kısmından ise 15 kadar sert ve yassı tohum çıkar ve bu tohumlar meyvenin çekirdeği gibidir, yenilmez. Keçiboynuzu özü ise bu meyvenin çeşitli işlemlerden geçirilerek sıvı ve konsantre durumuna getirilmiş halidir. Sadece keçiboynuzu kullanılarak ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmadan tamamen steril ortamlarda üretilir.

Bilinenin aksine keçiboynuzu özü soğuk pres yöntemiyle üretilmez, üretilemez. Zira soğuk sıkım, sadece bazı yağların üretiminde kullanılan bir yöntemdir. Soğuk pres 27 derecenin altında yapılan işleme verilen addır. Uzmanlar, keçiboynuzu bu derecenin altında bir işleme tabi tutulursa bazı zararlı mikroorganizmaların üreyeceğini belirtmektedirler.

keçiboynuzu özü nasıl kullanılır

Keçiboynuzu Özü Faydaları Nelerdir?

  • Süte nazaran %300 daha fazla kalsiyum içerdiği için özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişimine katkıda bulunur. İçerdiği kalsiyum miktarı göz önüne alınıp değerlendirilirse keçiboynuzu özü boy uzatır mı sorusunun cevabı olarak yeterli olacaktır.
  • Nefes darlığı, astım, bronşit ve alerjik hastalıklara karşı kullanılır. Bronşları açar, göğsü yumuşatır, göğüs ağrılarını azaltır.
  • Kansızlığa karşı çok etkilidir, kan depolarını doldurur. Özellikle anemi hastası kadınlar için tavsiye edilir.
  • Keçiboynuzu özü cinsellik ile beraber anılır zira keçiboynuzu özünün afrodizyak etkisi olduğu, cinsel gücü artırdığı ve sperm sayısını çoğalttığı bilinmektedir.
  • Yüksek miktarda potasyum, fosfor ve kalsiyum içerdiği için zekâyı açar, hafızayı güçlendirir.
  • İhtiva ettiği mineral ile diş ve diş etlerini güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığına karşı kalkan vazifesi görür.
  • Yoğun lif içerdiği için bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar ve bağırsak temizliği yapar.
  • Sigara kullananlar için doğal bir balgam söktürücüdür.
  • İçinde bulunan enzimler aracılığıyla karaciğeri yeniler, vücuttan ağır metallerin ve radyasyonun atılmasına yardımcı olur.

keçiboynuzu özü zararları

Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Keçiboynuzu özü nasıl kullanılır, keçiboynuzu özü aç karnına mı içilir sorularının cevabı olarak, en ideal olan kullanım şekli yetişkinler için her sabah aç karnına 2-3 yemek kaşığı, çocuklar için ise yine aç karnına 1-2 yemek kaşığı keçiboynuzu özü içilmesidir. Bebekler için ise tok karnına 1 çay kaşığı keçiboynuzu yeterli gelir. Bunun yanı sıra sabah kahvaltılarında bal ya da reçel yerine alternatif olarak tüketilebilir.

Keçiboynuzu özü iştah açar mı diye bir soru akla gelirse aksine ara öğünlerde iştah kapatıcı olarak birer tatlı kaşığı tüketilmesi diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Tadı kendisine ağır gelip tek başına yiyemeyenler su ile karıştırıp hafifleterek meyve suyu gibi tüketebilirler. Yoğurt üzerine dökülerek ara öğün olarak tüketilebileceği gibi tahin ile karıştırılarak da tatlı niyetine yenilebilir. Keçiboynuzu özü çocuklara sıvı çikolata yerine verilebilir.

Keçiboynuzu özünün ne işe yaradığını özetlemek gerekirse yukarıda ifade ettiğimiz yararları için kullanılabileceği gibi rafine şeker ilavesiz bu besin tatlı krizlerini önlemek için çok sağlıklı bir tercih olur.

keçiboynuzu özü nedir

Keçiboynuzu Özü Kalori ve Besin Değerleri

Keçiboynuzu yüzyıllar boyunca şeker olarak tüketilmiş, şeker pancarı ve kamış şekerinin yaygınlaşmasıyla popülaritesini yitirmiştir.

Rafine şekere sağlıklı bir alternatif olarak gösterilen keçiboynuzu özünün 100 gramı: 8,5 g fruktoz, 9,5 g glikoz, 21 g sakkaroz, A, E, B vitaminleri ile kalsiyum, çinko, fosfor ve potasyum içerir. Yağ oranı oldukça düşüktür ve kolesterol içermez. 100 gramında 270 kcal vardır.

Çikolata yerine alternatif olarak gösterilse de bitter çikolata ile kalori olarak birbirine oldukça yakındır. Keçiboynuzu özünün çikolatadan en büyük farkı ise kafein içermemesidir. Kafeine duyarlıysanız keçiboynuzu özünü çikolata yerine tercih edebilirsiniz. Lakin diyet için keçiboynuzu özü tüketmek istiyorsanız kalorisinin çikolataya denk düştüğünü aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu noktada çikolata özellikle bayanlara daha cazip gözükse de sağlıklı tercih keçiboynuzundan yana olacaktır.

Ayrıca keçiboynuzu özü zayıflatır mı sorusuna tek başına keçiboynuzu özü tüketmek kilo kaybı sağlar denilemez lakin iştahı kapattığı için iyi bir diyet yardımcısı olduğu ve dolaylı yoldan da olsa zayıflattığı söylenebilir.

keçiboynuzu özü nedir

Keçiboynuzu Özü Zararları ve Yan Etkileri

Keçiboynuzu özü tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus, her yararlı şeyde olduğu gibi keçiboynuzu özü tüketiminde de aşırıya kaçmamaktır. Hiçbir besinin tek başına bir hastalığı önleyici ya da tedavi edici olduğu söylenemez. Bu sebeple tüketim noktasında mutedil davranmak, keçiboynuzu özünü tek başına bir ilaç gibi görmekten öte, tedaviyi destekleyici ya da yaşam kalitesini artırıcı bir gıda takviyesi olarak görmek en doğru olandır.

Keçiboynuzu özünün bilinen bir zararı bulunmamaktadır ama biraz önce ifade edildiği gibi her şeyin fazlası zarardır. Özellikle içerdiği yüksek dozdaki glikoz sebebiyle sürekli diyet yapmak zorunda olan diyabet hastalarının ve kanında pıhtılaşma sorunu yaşayan ve bu sebeple kan inceltici ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan keçiboynuzu özü tüketmemeleri tavsiye olunur.

Aşırı tüketiminde baş dönmesi ve mide bulantısı yapması ise bilinen bir yan etkisidir.

keçiboynuzu özü nasıl yapılır

Keçiboynuzu Özü Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu meyvesinden üretilen iki tür besin vardır: keçiboynuzu özü ile keçiboynuzu özü pekmezi. İki besin arasındaki fark, ihtiva ettikleri besin değerleri ile akışkanlıklarıdır. keçiboynuzu özü besin değeri, pekmezinden daha yüksektir.

Keçiboynuzu özünün yapılışı ise şu aşamalarla gerçekleşir:

Henüz yeşil iken toplanan keçiboynuzları iki gün boyunca suyun içerisinde bekletilir. İki günün sonunda yeni teknoloji pres makinalarında preslenerek özü çıkarılır. Presleme sırasında çıkan ısı ile mikroorganizmalardan arındırılır. Daha sonra süzme işlemi uygulanarak damıtılır ve akışkan bir hal kazandırılır. Tüm besin değerleri korunan keçiboynuzu özü cam kaplar içerisine konularak vakumlama sistemiyle paketlenir. Böylece uzun süre tazeliğini ve besin değerini koruması sağlanmış olur.

 keçiboynuzu özü fiyat

Keçiboynuzu Özü Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Keçiboynuzu özü tüm aktarlarda bulunabilir. Aktarların yanı sıra büyük market zincirlerinin raflarında da yer almaktadır. Son zamanlarda herbalistler tarafından sıklıkla tavsiye edildiği ve uzmanlar tarafından bin bir türlü faydası ortaya konduğu için eczanelerde de ilaçlarla beraber aynı raflarda yer aldığı hayreti muzip bir şekilde görülmektedir.

Keçiboynuzu özü fiyat olarak gramaj ve ambalaj eksenli değişkenlik göstermektedir. Özellikle soğuk algınlığı ve gribin arttığı kış aylarında çok fazla rağbet gördüğü için buna mukabil olarak fiyatlardaki artış dikkat çekmektedir.

Keçiboynuzu özü İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların tavsiyesi ile son yıllarda daha çok rağbet görmekte ve bu sebeple internet üzerinden bile satış yapan markalar bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Tozu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Boy Uzatır Mı?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalsiyum Deposu Roka Salatası Tarifi
Kalsiyum Deposu Roka Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama51
Keçiboynuzu Muhallebili Kup Tarifi
Keçiboynuzu Muhallebili Kup1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama23
Keçiboynuzu Unlu Bisküvi Tarifi
Keçiboynuzu Unlu Bisküvi10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama5
Keçiboynuzu Unlu Kek Tarifi
Keçiboynuzu Unlu Kek8-10 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama28
Keçiboynuzu Kremalı Kurabiye Tarifi
Keçiboynuzu Kremalı Kurabiye6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama3
Keçiboynuzu İle Çikolata Tarifi
Keçiboynuzu İle Çikolata2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama65
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri