Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu? Tarifi

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi?

Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü denilmektedir. Arife günleri İslam alemi için özel günlerdir. Müslüman dünyası için özel olan diğer günler gibi arife günü de yapılması gereken ibadetler vardır.

Peki, Kurban Bayramı arefesi 2023 ne zaman, bu özel günde hangi ibadetler yapılmalı, Kurban Bayramı arefesi oruç tutmanın fazileti nedir? Eğer bu sorular aklınızı kurcalıyorsa, doğru yerdesiniz! Kurban Bayramı arefesi 27 Haziran 2023 Salı günüdür. Salı günü öğleden sonra yarım gün resmi tatildir.

kurban bayramı arefesi

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman?

Kurban Bayramı arefesi 2023 yılı için 27 Haziran Salı günüdür. Kurban Bayramı’na her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Önümüzdeki mübarek günlere hazırlanırken birçok insanın aklında “kurban bayramı arefesi hangi gün?” sorusu var.

Kurban Bayramı arefesi ne gün sorusunun cevabı salı günüdür. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvimde, bu yıl kurban arefesi 27 Haziran 2023 Salı olarak gösteriliyor.

Kurban bayramıyla ilgi kafa karıştıran bir diğer soru ise “kurban bayramı arefesi resmi tatil mi?” sorusudur. Kurban Bayram arefesi ayın kaçında, ne zaman diye merak edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de tatil programlarımın ayarlanmasıdır. Kurban Bayramı arefesi yarım gün mü yani yarım gün resmi tatil mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Her sene olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı arifesinde yarım gün resmi tatil ilan edilmiştir.

İlginizi çekebilir: Kurban Eti Nasıl Saklanır? En Pratik Çözümler

kurban bayramı arefesi

Kurban Bayramı Arefesi Oruç Tutulur Mu?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kurban bayramı arefesi oruç tutmak ile ilgili şöyle buyurmuştur:

“Arife günü oruç tutana, Adem Aleyhisselam’dan sura üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının 2 katı kadar sevap yazılır.”

Ayrıca “Arife günü tutulan oruç, 1000 günlük nafile orucuna bedeldir.” diye buyurmuştur.

Peygamber efendimizin arife günü oruç tutmakla ilgili söylediği diğer sözler şunlardır:

  • “Aşure günü orucu 1 yıllık, arife günü orucu da 2 yıllık nafile orucuna bedeldir.”
  • “Arife günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.”
  • “Arife günü tutulan oruç, biri geçmiş biri de gelecek yılın günahlarına kefaret olur.”
  • “Arifede tutulan oruç, 2 bin köle azat etmeye, 2 bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihat için verilen 2 bin ata bedeldir.

Kurban Bayramı arefesi oruç tutulur mu Diyanet bu soruya nasıl cevap vermiştir diye merak ediyorsanız, Diyanet sayfasında buna dair şöyle bir açıklama vardır:

Soru: “Zilhicce ayında ve Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir?”

Cevap: “Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır, oruç tutulabilir. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 64)

Kaynak: Din İşleri Yüksek Kurulu 12.07.2017

Kurban Etiyle Oruç Açmanın Diyanet Açıklaması

Soru: “Kurban bayramı günü kurban kesilmeden önce bir şey yememenin dinî dayanağı var mıdır?”

Cevap: “Hz. Peygamberin (s.a.s.) Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Zilhicce’nin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki 9 günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Kurban bayramında da oruç tutulmaz (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 48).

Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğini kurban etinden yemek müstehaptır. Fakat bu, kendi evinde kurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurban kestiren bazı Müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçlu imiş gibi durmaları uygun değildir.”

Kaynak: Din İşleri Yüksek Kurulu 12.07.2017

İlginizi çekebilir: Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

kurban bayramı arefesi

Kurban Bayramı Arefesinde Yapılacak İbadetler

İbadet, yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah’a itaat etmek ve ona gönülden yönelmek demektir. Allah’a yönelmek ve ona olan sevgisini göstermek isteyen Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda kurban ibadetini yerine getirirler. Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün olan kurban arifesinde de yapılması gereken bazı ibadetler vardır. Arife gününü en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler namaz kılabilirler.

Arefe günü, ibadetlerimizi artırarak ve dualarımızı yoğunlaştırarak geçirdiğimiz önemli bir gündür. Bu gün, sabah namazından sonra duha namazı (kuşluk namazı) kılabilir ve Rabbimize şükürlerimizi sunabiliriz. Tövbe istiğfar etmek, günahlarımızdan arınmak ve kalbimizi temizlemek için önemli bir adımdır.

Salavatlarla Peygamberimize selam göndermek ve Allah’ın birliğini ifade eden kelime-i tevhid’i zikretmek de bu özel günün önemli ibadetlerindendir. Ayrıca, İhlas Suresi’ni okumak da tavsiye edilen bir ibadettir. Arefe gününde kalplerimizi Allah’a yönelterek, dualarımızı artırarak ve ibadetlerimizi ihmal etmeden geçirmek manevi huzurumuzu artıracaktır.

“Duanın hayırlısı arife günü yapılan duadır.” Buyuran Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) arife günü şu duayı okuyana Allah’ın istediğini vereceğini müjdelemiştir:

“Sübhânellezi fis-semâvâti arşuhu. Sübhânellezi fil-ardı mevtıuhu. Sübhânellezi fil-bahri sebîlühu. Sübhânellezi fin-nâri sultânühu. Sübhânellezi fil-cenneti rahmetühu. Sübhânellezi fil-kubûri kadâuhu. Sübhânellezi fil-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi rafaas-semâe bi-gayri amedin. Sübhânellezi vadaal-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.”

Buhari’de geçen bir hadise göre; arife günü şu duayı okuyan kişi şeytanın şerrinden kurtulur:

“Lâ ilâhe illâllahü vahdehu lâ şerîke leh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ küli şeyin kadîr.”

Ebu Şeyh’in rivayetine göre arife günü besmele ile birlikte 1000 tane İhlas suresi okuyan kişinin tüm günahları affolur, her dileği kabul edilir.

İlginizi çekebilir: Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

kurban bayramı arifesi

Kurban Bayramı Arefesi Mesajları

Arife günleri İslam aleminin en özel günlerinden biridir. Sevdiklerinizin bu özel gününü güzel bir mesaj ile kutlayarak onlara verdiğinizi değeri gösterebilirsiniz. İşte sevdiklerinizi derinden etkileyecek, birbirinden güzel ve anlamlı arife günü kutlama mesajları…

Kurban Bayramı’nın kıymetli arefesi geldiğinde, kalplerimiz sevgi ve bereketle doluyor. Rabbimizin rahmetiyle kucaklaşacağımız bu özel günün getirdiği huzuru paylaşmak istedim. Dualarımızla güçlenen birlik ve beraberliğimiz, sevdiklerimizle geçirdiğimiz anılarla daha da anlam kazanacak. Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi temenni ederim. İyi bayramlar!

 

Kurban Bayramı’nın eşiğindeyiz, kalplerimiz sevgiyle dolup taşıyor. Bu özel günün bereketi ve huzuruyla birlikte, dualarımızla birlikte sevdiklerimize yakın olma fırsatı buluyoruz. Rabbimizin rahmetiyle kucaklaşacağımız bu mübarek günlerde, sağlık, mutluluk ve huzur daim olsun. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz güzel anılarla dolu bir bayram dileğiyle, sizi en içten duygularımla selamlıyor, bayramınızı en kalbi şekilde kutluyorum. Bayramınız mübarek olsun!

 

Kurban Bayramı’nın coşkusunu yüreklerinizde hissederek, sevdiklerinizle birlikte güzellikleri paylaşmanın heyecanını yaşıyorsunuz. Bu özel günün getirdiği huzur ve sevgiyle dolu bir atmosferde, dualarınızın kabul olmasını dilerim. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz mutlu ve neşeli anlarla dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle, sağlık, huzur ve bereket dolu günler sizi beklesin. Kurban Bayramınız kutlu olsun, sevdiklerinizle birlikte nice güzel bayramlara!

 

kurban bayramı arefesi

Dinimizde Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kurban Kavurması Tarifi

Kurban Kavurması

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sarıkanat Zamanı Tarifi

Sarıkanat Zamanı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Turşu Zamanı Tarifi

Turşu Zamanı

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Brownie mi Cookie mi Tarifi

Brownie mi Cookie mi

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Muz: Potasyum ve Lif Zengini Mucize Meyve! Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri