Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği

Yeşil Mucize Maydanoz ve Tüm Faydaları

Yeşil mucize olarak bilinen maydanoz, antioksidan açısından oldukça zengin, vitamin ve mineral deposu bir bitki olup, yaklaşık 2.000 yıldır yetiştiriliyor ve insanlar tarafından, çiğ olarak ya da yemeklere katılarak tüketiliyor.

Maydanoz Kalori ve Besin Değeri Nedir?

 • Taze maydanozun kalori değeri 100 gr’da yaklaşık 36,1 kcal iken,
 • Maydanoz kurusu 100 gr’ı yaklaşık 252 kcal’dır.
 • İçerdiği vitamin ve minerallere ek olarak, özellikle lif yönünden oldukça zengin bir bitki olan maydanoz, salatalara hoş bir aroma da verir.
 • Bununla birlikte karbonhidrat değeri 7, protein değeri 4, demir değeri 18, kalsiyum değeri 817 olan maydanozun, kolesterol ve yağ değeri 0’dır.
 • Maydanoz besin değerleri açısından en zengin bitkilerden bir tanesidir.
 • İçerisinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, asit, kolin, folat, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, pantotenik, bakır, manganez, fosfor ve çinko bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Kaç Kalori? Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

maydanoz faydaları

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Peki şimdi asıl sorunun cevabına gelelim: maydanoz ne işe yarar?

 • İçeriğindeki folat sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve yüksek tansiyona bağlı hastalık riskini azaltır.
 • Fazla su ve tuzun vücuttan atılmasını sağlayarak böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar.
 • İdrar söktürücüdür. Bu özelliği sebebiyle de safra ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasını hızlandırır. Ancak safra veya böbrek taşı rahatsızlıklarında, düzenli maydanoz tüketimi öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • İçerdiği A vitamini açısından göz sağlığını korur.
 • C vitamini deposu olan maydanoz, cildinizin esnekliği için gerekli olan c vitaminini almanızı sağlayarak, erken yaşlanma ve kırışıklık gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Maydanozun cilde faydası, cilde ferahlık vermesinden geçer. Sivilce ve egzamaya karşı da etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Meme, kolon ve cilt kanserinin tedavisinde olumlu etkileri nedeniyle tavsiye ediliyor olmasına karşın, bu konuda kesin bir araştırma bulunmamaktadır.
 • Adet sorunlarının tedavisi ve cinsel fonksiyonların artırılması için de sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.
 • Yüksek oranda klorofil içerdiği için nefes alışını rahatlatır ve kötü ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Diş çürükleri ve diş ağrılarının tedavisinde önemli rol oynar.
 • Karaciğer rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli tüketimi eklem ağrıları tedavisinde destekleyici bir etkiye sahiptir.
 • Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan maydanoz, ödem attırıcı, metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde, kilo problemi olan insanların en büyük yardımcısıdır.​​​​​​

maydanoz

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Maydanoz Detoksu Tarifi

 • Doğa ana, bize maydanozla birlikte bir mucizeyi getirmiş. Öyle bir bitki düşünün ki aynı anda hem karaciğer yağlanmasıyla savaşıyor, hem kilo vermenize yardımcı oluyor hem de sivilce oluşumunu azaltıyor. Vücudun farklı bölgelerindeki tüm bu sıkıntılara aynı bitki çözüm buluyor.
 • Maydanoz suyu ve maydanoz suyu diyeti ile ilgili seçenekleri sizler için derledik: Maydanoz limon kürü, maydanozla limonun güçlerinin birleşmesi olarak tanımlanabilir.
 • İkisi de birbirinden güçlü etkilere sahip bu iki besinin birleşmesi ortaya mucizevi sonuçlar çıkarıyor elbette.
 • Vücudun yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayan maydanoz kürünü kullananlar pişman değil gibi gözüküyor. Bu kürü kullananlar arasında, kürün vücuda olumsuz etkileri olduğunu söyleyen kimseye rastlamadık.
 • Ancak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da önemle vurguladığı gibi; kür yalnızca 15 gün süreyle kesintisiz olarak kullanılmalı.
 • Eğer ciddi bir rahatsızlığın şifası olarak bu kürü tercih ettiyseniz, 15 günlük süre sonunda 5 gün ara verip sonrasında yeniden 15 gün süre ile kullanabilirsiniz. Maydanoz kürünü 6 ay arayla yılda iki kez kullanmanızda tıbbi olarak hiç bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Kürün kullanımı sırasında, vücudunuzda olağan dışı herhangi bir duruma rastladığınızda ise, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Maydanoz kürü için, yaklaşık 15- 16 dal maydanozun içine bir adet limon sıkılır ve blender ile pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanır. Ardından karşımın üzerine bir bardak soğuk su katılarak yemyeşil bir su elde edilir. İşte mucizevi kürünüz hazır!
 • Bu kür maydanoz limon sarımsak, maydanoz limon zencefil kullanılarak da hazırlanabilir ya da tercihe göre yalnızca maydanoz çayı, maydanoz limon çayı olarak da tüketilebilir.
 • Doktorların maydanoz kürüyle ilgili önemle vurguladığı diğer bir husus ise, kürün her sabah taze olarak hazırlanması gerektiğidir. Bir önceki günden kalan kürlerin, etkisini yitirmiş olacağından, kullanımı önerilmemektedir.
 • Limon, maydanoz, kereviz ve içme suyu ile hazırlanan maydanoz detoksu ise vücudunuzdaki fazla tuz ve ödemi hızla atar. Karaciğerinizdeki fazla yağlanma azaltır ve yavaşlayan metabolizmanız böylelikle hızlanır.
 • Faydalarını sıralamaya çalıştığımız maydanozun, yalnızca kaynatılarak hazırlanmış suyunu taze olarak tüketerek de vücudunuzun toksinlerden arınmasına, ödem atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tarif için: Maydanoz Limon Kürü Yağ Yakıcı

Tarif: Maydanoz Limon Kürü Yağ Yakıcı

Maydanoz Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Maydanozun içeriğindeki vitamin ve minerallerin, sağlığa yararlı etkisi maydanoz yağında da çok daha yoğun ve etkili miktarlarda mevcuttur.
 • Bilinen en eski bitkisel yağlardan biri olan maydanoz yağını, tek başına değil çeşitli kürler içerisinde kullanmak çok daha etkili ve doğru bir kullanımdır.
 • En çok tercih edilen maydanoz kürü tarifleri için; maydanoz yağı, çörek otu yağı, keten tohumu yağı, ısırgan tohumu yağı ve sızma zeytinyağı farklı dozlar ve yöntemlerle yan yana kullanılabilir.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Maydanozun Zararları ve Yan Etkileri

Maydanozun çeşitli rahatsızlıklara faydaları, bir çok hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak destekleyici rolü üzerinde fazlasıyla durduk.

Peki bu yeşil mucizenin insan sağlığına yan etkileri yok mu? Kullanım dozuna ve kullanıldığı dönemlere ya da kişinin bünyesindeki farklılıklara bağlı olarak elbette birtakım yan etkileri mevcut.

 • Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri, maydanoz hamile kalmayı engeller mi? sorusudur. Maydanozun, doğurganlık üzerinde kanıtlanmış, doğrudan bir etkisi olmamakla birlikte, aşırı ve kontrolsüz bir tüketiminin önerilmemektedir. Böyle bir tüketim şekli alerjik bünyeler üzerinde maydanoz alerjisi şeklinde de kendini gösterebilir.
 • Maydanoz çayının zararları hususunda ise, yine kontrollü tüketim öncelik olmalıdır. Örneğin maydanozun içerdiği saf apiol maddesi fazla alındığı durumlarda bağırsak ve mesanede kasılmalara sebep olabilir. Bu maddenin aşırı tüketimi, midede ya da bağırsak da kanamaya sebep olabilir. Ya da böbrek iltihabı olan kişiler, maydanozu çok nadir tüketmeli hatta bazı durumlarda hiç tüketmemelidir.
 • Hamile kadınların fazla maydanoz tüketmesinin nadiren de olsa düşük riskine yol açtığı bilinmektedir. Bu sebeple hamile kadınların uzak durması gereken bir bitkidir.
 • Bu tip durumlarda hem doz aşımını aza indirmek hem de maydanozdan uzak kalmamak için havuç ya da elma suyuyla karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

maydanozun faydaları

Maydanoz Fiyatları Ne Kadar?

Maydanoz fiyatları, yıllık mahsule, üretim maliyetlerine ve artan ürün tutarlarına göre yıldan yıla farklılık göstermekle birlikte, ortalama 1 tl ile 3 tl arasında değişmektedir.

Maydanoz Nasıl Yazılır?

Dilimizde en fazla hatalı kullanıma sahip olan kelimelerden biri olan maydanozun, TDK kriterlerinde doğru yazımı maydanoz şeklinde olmalıdır.

maydanoz faydaları

Maydanoz ile Hazırlayabileceğiniz En Leziz 3 Tarif

1) Klasiklerden Vazgeçmeyenlere Özel Maydanozlu Peynirli Poğaça

Tamamı evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu poğaça tarifi, çat kapı misafir ya da öğün araları hamur işi için mutfağı kurcalayan çocuklarınız için ideal ! Maydanozlu Peynirli Top Poğaça

Tarif: Maydanozlu Peynirli Top Poğaça

2) Yanlış Duymadınız ! Maydanozlu Kurabiye

Tatlı olarak tüketmeye alışık olduğumuz kurabiyeye farklı bir bakış. Şık sunumu ve lezzeti ile maydanozlu tarifler arasında en sık tercih edilenlerden biri olan maydanozlu kurabiyeyi mutlaka denemek isteyeceksiniz ! Maydanozlu Kurabiye

Tarif: Maydanozlu Kurabiye

3) Yağ Yakma Garantili Maydanoz Kürü

15 dal maydanoz, 1 limon ve su. İşte bu bir sürahi dolusu sağlık iksiri için tek ihtiyacınız olan bunlar. Vücudunuzu bu mucizeden mahrum bırakmayın. Metabolizma Hızlandıran Maydanoz Kürü

Tarif: Metabolizma Hızlandıran Maydanoz Kürü

Maydanoz ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

Maydanozgillerin En Kıvırcığı Frenk Maydanozu

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Her Derde Deva Ihlamur Tarifi
Her Derde Deva Ihlamur1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama33
Her Derde Deva Brownie Tarifi
Her Derde Deva Brownie4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama14
Soğan Suyu (Her Derde Deva) Tarifi
Soğan Suyu (Her Derde Deva)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama56
Her Derde Deva İşkembe Çorbası Tarifi
Her Derde Deva İşkembe Çorbası2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 40dk Hazırlama21
Her Derde Deva Bal Zerdeçal Tarifi
Her Derde Deva Bal Zerdeçal1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama129
Her Derde Deva Soğan Suyu Tarifi
Her Derde Deva Soğan Suyu1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama15
Her Derde Deva Çok Değerli Narenciyemiz Limon Tarifi
Her Derde Deva Çok Değerli Narenciyemiz Limon2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama11
Şekerpare Devadır Derde Tarifi
Şekerpare Devadır Derde10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama20
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri