Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği

7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 7 puan, average: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği Tarifi

Yeşil Mucize Maydanoz ve Tüm Faydaları

Yeşil mucize olarak bilinen maydanoz, antioksidan açısından oldukça zengin, vitamin ve mineral deposu bir bitki olup, yaklaşık 2.000 yıldır yetiştiriliyor ve insanlar tarafından, çiğ olarak ya da yemeklere katılarak tüketiliyor.

Maydanoz Kalori ve Besin Değeri Nedir?

 • Taze maydanozun kalori değeri 100 gr’da yaklaşık 36,1 kcal iken,
 • Maydanoz kurusu 100 gr’ı yaklaşık 252 kcal’dır.
 • İçerdiği vitamin ve minerallere ek olarak, özellikle lif yönünden oldukça zengin bir bitki olan maydanoz, salatalara hoş bir aroma da verir.
 • Bununla birlikte karbonhidrat değeri 7, protein değeri 4, demir değeri 18, kalsiyum değeri 817 olan maydanozun, kolesterol ve yağ değeri 0’dır.
 • Maydanoz besin değerleri açısından en zengin bitkilerden bir tanesidir.
 • İçerisinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, asit, kolin, folat, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, pantotenik, bakır, manganez, fosfor ve çinko bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Kaç Kalori? Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

maydanoz faydaları

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Peki şimdi asıl sorunun cevabına gelelim: maydanoz ne işe yarar?

 • İçeriğindeki folat sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve yüksek tansiyona bağlı hastalık riskini azaltır.
 • Fazla su ve tuzun vücuttan atılmasını sağlayarak böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar.
 • İdrar söktürücüdür. Bu özelliği sebebiyle de safra ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasını hızlandırır. Ancak safra veya böbrek taşı rahatsızlıklarında, düzenli maydanoz tüketimi öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • İçerdiği A vitamini açısından göz sağlığını korur.
 • C vitamini deposu olan maydanoz, cildinizin esnekliği için gerekli olan c vitaminini almanızı sağlayarak, erken yaşlanma ve kırışıklık gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Maydanozun cilde faydası, cilde ferahlık vermesinden geçer. Sivilce ve egzamaya karşı da etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Meme, kolon ve cilt kanserinin tedavisinde olumlu etkileri nedeniyle tavsiye ediliyor olmasına karşın, bu konuda kesin bir araştırma bulunmamaktadır.
 • Adet sorunlarının tedavisi ve cinsel fonksiyonların artırılması için de sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.
 • Yüksek oranda klorofil içerdiği için nefes alışını rahatlatır ve kötü ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Diş çürükleri ve diş ağrılarının tedavisinde önemli rol oynar.
 • Karaciğer rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli tüketimi eklem ağrıları tedavisinde destekleyici bir etkiye sahiptir.
 • Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan maydanoz, ödem attırıcı, metabolizma hızlandırıcı özelliği sayesinde, kilo problemi olan insanların en büyük yardımcısıdır.​​​​​​

maydanoz

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Maydanoz Detoksu Tarifi

 • Doğa ana, bize maydanozla birlikte bir mucizeyi getirmiş. Öyle bir bitki düşünün ki aynı anda hem karaciğer yağlanmasıyla savaşıyor, hem kilo vermenize yardımcı oluyor hem de sivilce oluşumunu azaltıyor. Vücudun farklı bölgelerindeki tüm bu sıkıntılara aynı bitki çözüm buluyor.
 • Maydanoz suyu ve maydanoz suyu diyeti ile ilgili seçenekleri sizler için derledik: Maydanoz limon kürü, maydanozla limonun güçlerinin birleşmesi olarak tanımlanabilir.
 • İkisi de birbirinden güçlü etkilere sahip bu iki besinin birleşmesi ortaya mucizevi sonuçlar çıkarıyor elbette.
 • Vücudun yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayan maydanoz kürünü kullananlar pişman değil gibi gözüküyor. Bu kürü kullananlar arasında, kürün vücuda olumsuz etkileri olduğunu söyleyen kimseye rastlamadık.
 • Ancak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da önemle vurguladığı gibi; kür yalnızca 15 gün süreyle kesintisiz olarak kullanılmalı.
 • Eğer ciddi bir rahatsızlığın şifası olarak bu kürü tercih ettiyseniz, 15 günlük süre sonunda 5 gün ara verip sonrasında yeniden 15 gün süre ile kullanabilirsiniz. Maydanoz kürünü 6 ay arayla yılda iki kez kullanmanızda tıbbi olarak hiç bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Kürün kullanımı sırasında, vücudunuzda olağan dışı herhangi bir duruma rastladığınızda ise, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Maydanoz kürü için, yaklaşık 15- 16 dal maydanozun içine bir adet limon sıkılır ve blender ile pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanır. Ardından karşımın üzerine bir bardak soğuk su katılarak yemyeşil bir su elde edilir. İşte mucizevi kürünüz hazır!
 • Bu kür maydanoz limon sarımsak, maydanoz limon zencefil kullanılarak da hazırlanabilir ya da tercihe göre yalnızca maydanoz çayı, maydanoz limon çayı olarak da tüketilebilir.
 • Doktorların maydanoz kürüyle ilgili önemle vurguladığı diğer bir husus ise, kürün her sabah taze olarak hazırlanması gerektiğidir. Bir önceki günden kalan kürlerin, etkisini yitirmiş olacağından, kullanımı önerilmemektedir.
 • Limon, maydanoz, kereviz ve içme suyu ile hazırlanan maydanoz detoksu ise vücudunuzdaki fazla tuz ve ödemi hızla atar. Karaciğerinizdeki fazla yağlanma azaltır ve yavaşlayan metabolizmanız böylelikle hızlanır.
 • Faydalarını sıralamaya çalıştığımız maydanozun, yalnızca kaynatılarak hazırlanmış suyunu taze olarak tüketerek de vücudunuzun toksinlerden arınmasına, ödem atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tarif için: Maydanoz Limon Kürü Yağ Yakıcı

Maydanoz Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Maydanozun içeriğindeki vitamin ve minerallerin, sağlığa yararlı etkisi maydanoz yağında da çok daha yoğun ve etkili miktarlarda mevcuttur.
 • Bilinen en eski bitkisel yağlardan biri olan maydanoz yağını, tek başına değil çeşitli kürler içerisinde kullanmak çok daha etkili ve doğru bir kullanımdır.
 • En çok tercih edilen maydanoz kürü tarifleri için; maydanoz yağı, çörek otu yağı, keten tohumu yağı, ısırgan tohumu yağı ve sızma zeytinyağı farklı dozlar ve yöntemlerle yan yana kullanılabilir.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Maydanozun Zararları ve Yan Etkileri

Maydanozun çeşitli rahatsızlıklara faydaları, bir çok hastalığın tedavisinde bitkisel ilaç olarak destekleyici rolü üzerinde fazlasıyla durduk.

Peki bu yeşil mucizenin insan sağlığına yan etkileri yok mu? Kullanım dozuna ve kullanıldığı dönemlere ya da kişinin bünyesindeki farklılıklara bağlı olarak elbette birtakım yan etkileri mevcut.

 • Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri, maydanoz hamile kalmayı engeller mi? sorusudur. Maydanozun, doğurganlık üzerinde kanıtlanmış, doğrudan bir etkisi olmamakla birlikte, aşırı ve kontrolsüz bir tüketiminin önerilmemektedir. Böyle bir tüketim şekli alerjik bünyeler üzerinde maydanoz alerjisi şeklinde de kendini gösterebilir.
 • Maydanoz çayının zararları hususunda ise, yine kontrollü tüketim öncelik olmalıdır. Örneğin maydanozun içerdiği saf apiol maddesi fazla alındığı durumlarda bağırsak ve mesanede kasılmalara sebep olabilir. Bu maddenin aşırı tüketimi, midede ya da bağırsak da kanamaya sebep olabilir. Ya da böbrek iltihabı olan kişiler, maydanozu çok nadir tüketmeli hatta bazı durumlarda hiç tüketmemelidir.
 • Hamile kadınların fazla maydanoz tüketmesinin nadiren de olsa düşük riskine yol açtığı bilinmektedir. Bu sebeple hamile kadınların uzak durması gereken bir bitkidir.
 • Bu tip durumlarda hem doz aşımını aza indirmek hem de maydanozdan uzak kalmamak için havuç ya da elma suyuyla karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

maydanozun faydaları

Maydanoz Fiyatları Ne Kadar?

Maydanoz fiyatları, yıllık mahsule, üretim maliyetlerine ve artan ürün tutarlarına göre yıldan yıla farklılık göstermekle birlikte, ortalama 1 tl ile 3 tl arasında değişmektedir.

Maydanoz Nasıl Yazılır?

Dilimizde en fazla hatalı kullanıma sahip olan kelimelerden biri olan maydanozun, TDK kriterlerinde doğru yazımı maydanoz şeklinde olmalıdır.

maydanoz faydaları

Maydanoz ile Hazırlayabileceğiniz En Leziz 3 Tarif

1) Klasiklerden Vazgeçmeyenlere Özel Maydanozlu Peynirli Poğaça

Tamamı evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu poğaça tarifi, çat kapı misafir ya da öğün araları hamur işi için mutfağı kurcalayan çocuklarınız için ideal ! Maydanozlu Peynirli Top Poğaça

2) Yanlış Duymadınız ! Maydanozlu Kurabiye

Tatlı olarak tüketmeye alışık olduğumuz kurabiyeye farklı bir bakış. Şık sunumu ve lezzeti ile maydanozlu tarifler arasında en sık tercih edilenlerden biri olan maydanozlu kurabiyeyi mutlaka denemek isteyeceksiniz ! Maydanozlu Kurabiye

3) Yağ Yakma Garantili Maydanoz Kürü

15 dal maydanoz, 1 limon ve su. İşte bu bir sürahi dolusu sağlık iksiri için tek ihtiyacınız olan bunlar. Vücudunuzu bu mucizeden mahrum bırakmayın. Metabolizma Hızlandıran Maydanoz Kürü

Maydanoz ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

Maydanozgillerin En Kıvırcığı Frenk Maydanozu

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği 12.10.2017 tarihinde yayınladı.