Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi

Detoks Etkili Maydanoz Suyunun Faydaları

Kendine özgü lezzeti ile sıcak yemeklerden hamur işlerine kadar her yemeğe tat katan maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir vitamin deposu. Vitaminleri ile yalnızca sebze olarak değil maydanoz, suyu ile de tüketilmektedir.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Genellikle sağlık açısından faydaları ve detoks etkisi ile adını duyuran maydanoz suyu kaynatılarak ve blenderdan geçilerek iki farklı yöntemle hazırlanabilir:

1) Blender Yöntemi

 • 1 demet maydanoz yıkanıp ayıklandıktan sonra blendera atılır ve üzerine 1 veya 1,5 bardak su eklenir.
 • Hazırlanan karışıma istenirse limon eklenebilir ve aynı gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

2) Kaynatma Yöntemi

 • Kaynatılarak hazırlanan maydanoz suyu tarifinde ise yine sapları ile birlikte ayıklanan maydanozlar birkaç parçaya bölünüp kısık ateşte kaynatılır.
 • Kaynamaya başladıktan sonra maydanozlar eriyip yok olmadan ocağın altı kapanır ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır.
 • Maydanoz suyu soğuduktan sonra tüketilebilir.

maydanoz suyunun

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • İçindeki C, K ve B grubu vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan maydanoz suyu, mikroplara karşı vücudu güçlendirirken kış aylarında hastalanma riskini azaltır. Özellikle içindeki beta-karoten ile daha sağlıklı ve zinde kalmayı sağlar.
 • Maydanoz suyu, demir eksikliğine karşı etkilidir ve kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği olan kişilerde doktora danışarak kür halinde tüketilmesi gerekir.
 • Nefes temizleyici etkiye sahiptir. Soğan, sarımsak gibi ağızda kokuya neden besinlerden sonra maydanoz suyu içmek ağız kokusunu giderir.
 • Maydanoz suyu böbrek taşı düşürücü etki göstererek böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Böbrekleri çalıştırarak idrar söktürür ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir. Aynı zamanda maydanoz suyu adet söktürücü etki taşır. Adet dönemi ağrılarını hafifleterek dönemin daha rahat geçmesini sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olması maydanoz suyu faydaları arasında en bilinenidir. Yağ yakmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle diyet döneminde daha hızlı kalori yakmaya imkan verir.
 • Maydanoz suyu güçlü bir antioksidan olduğu için vücudun zararlı maddelerden arındırmaya destek olur ve cildin yenilenmesini sağlar. Ayrıca “maydanoz suyu iltihap söker mi” ve “maydanoz suyu ödem atar mı” diye sorular akla gelir. Ödem attırıcı özelliği sahip olan maydanoz suyu düzenli tüketildiğinde iltihap söktürür, kanı temizler ve trioid hormonunun düzenli çalışmasını sağlar.
 • Cilt sağlığına da iyi gelen maydanoz suyu sivilce sorunu yaşayanlara da çare olur. İçeriğindeki C vitamini ile sivilceleri kurutmaya destek olur. Düzenli tüketimde sivilceleri azaltır ve cildin daha sağlıklı parlaklık kazandırır. Cilt lekelerine karşı da etkili olan maydanoz suyu, cildin temizlenmesinde etkilidir.
maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

 • Maydanoz tek başına zayıflamaya imkan tanıyan efsanevi besinlerden biri olarak tanınır.
 • Toksin attırıcı bir bitki olduğu için hem sağlıklı yaşam için hem de kilo vermeye yardımcı olması için başvurulan en önemli bitkilerden biridir.
 • Maydanoz, hem antioksidan kaynağı olarak hem de toksin attırıcı özelliği ile zayıflamaya destek olur.
 • Bilhassa ter ve idrar söktürücü özelliği sayesinde maydanoz suyu ile zayıflamak mümkündür.
 • Zayıflama üzerindeki etkisi ile maydanoz suyu diyeti bulunan besinin ister kendi diyetini isterseniz de kür olarak farklı bir diyete yardımcı olması için tüketebilirsiniz.
 • Maydanoz suyu ile hazırlanan kürü düzenli tüketmeye özen göstermeniz gerekir ve vitaminlerinden daha iyi yararlanmanız için taze halde günlük hazırlayacağınız kürü içmeniz tavsiye edilir.

maydanoz suyu faydaları

Maydanoz Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Maydanoz suyu ne zaman içilir? İşte cevaplar!

 • Kullanım amacına bağlı olarak tüketilme biçimi değişen maydanoz suyu, her sebze suyunda olduğu gibi düzenli ve doğru zamanda içilmelidir.
 • Zayıflamak için kullanılacaksa etkilerinin daha iyi görülmesi için sabah aç karınla içilmesi tavsiye edilir.
 • Aç karınla içildiğinde etken maddelerinin etkisini daha iyi hissedeceğiniz maydanoz suyunu içtikten yarım saat sonra kahvaltı etmek daha uygun olur.
 • Detoks etkisinden faydalanmak için içilecekse günde iki defa tüketilmesi uygundur.
 • Kahvaltıdan yaklaşık 40 dakika sonra akşam yemeklerinden ise 2 saat sonra içilmesi gerekir.
 • Ayrıca maydanoz suyunu hazırladıktan hemen sonra içmek önemlidir.
 • Bekletildiğinde içindeki vitaminleri azalan sebze suyu, hazırlanır hazırlanmaz tüketildiğinde daha etkili olacaktır.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zararları ve Yan Etkileri

Oldukça faydalı olmasına rağmen maydanoz suyu, doğru tüketilmediğinde ya da sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan tüketildiğinde bazı yan etkilere sahiptir.

Özellikle maydanoz suyunun yan etkileri söz konusu olduğunda “maydanoz suyu tansiyon düşürür mü” sorusu öne çıkar. Potasyum açısından zengin bir besin olduğu için yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kan basıncını düzenlediği bilinir. Fakat tansiyon sorunu olanların maydanoz suyu tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilir.

Maydanoz suyu hakkında merak edilen diğer bir konuda “hamilelikte maydanoz suyu” tüketimidir. Özellikle anne adaylarının aklına “maydanoz suyu bebek düşürür mü” sorusu gelmektedir. Maydanoz suyu gebelikte rahim kanallarında sorunlara yol açabileceği için düşük tehlikesine yol açmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının maydanoz suyu içmeleri tavsiye edilmez.

maydanoz suyu

Ödem Atıcı 8 Maydanoz Suyu Tarifi

Besin değerleri ile sağlık için oldukça faydalı olan maydanoz suyu birçok farklı tarifle hazırlanarak tüketilebilir:

1) Ödem Söktürücü Maydanoz Sapı Suyu ile 15 Günde 5 Kilo

Zayıflamak için hazırlanan ödem söktürücü maydanoz sapı suyu, maydanoz, su ve limonla hazırlanan sade bir tarif. Ödem atmaya yardımcı olan tarif, özellikle bahar aylarında içilerek zinde kalmaya destek olur. Yalnızca maydanoz saplarını kullanarak hazırlanan tarif, sağlık için mutlaka denenmesi gereken tariflerden biri. Maydanoz Sapı Suyu

Tarif: Maydanoz Sapı Suyu

2) Zayıflamak İçin Denenmiş Yağ Yakan Maydanoz Suyu

İbrahim Saraçoğlu’nun tariflerinden biri olan yağ yakan maydanoz suyu tarifi, metabolizmayı hızlandırır. Maydanoz suyu ve limon ile hazırlanan tarifin düzenli tüketilmesi önem taşıyor. Yağ Yakan Maydanoz Suyu

Tarif: Yağ Yakan Maydanoz Suyu

3) Tam Bir Cilt Dostu Maydanoz Limon Suyu

Cilde güzelleştiren yapısı ile özellikle kadınların takdirini kazanan maydanozlu limon suyu, hem zayıflamaya destek oluyor hem de cildi güzelleştirerek fayda sağlıyor. Pratik hazırlama yöntemi ile yapabileceğiniz tarif kolaylıkla hazırlayıp deneyebilirsiniz. Maydanoz Limon Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Limon Suyu Kürü

4) Pratik Bir Ödem Söken Maydanoz Suyu Tarifi

Oldukça kolay hazırlanan ödem söktürücü sebze suyu tariflerinden biri olan maydanoz suyu tarifi, anında hazırlayıp içebilirsiniz. Faydaları ile daha dinç ve zinde hissetmenizi sağlayan maydanoz suyunu dilerseniz limonla tatlandırabilirsiniz. Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

5) Hem Lezzetli Hem de Zayıflatan Maydanoz Suyu

Zayıflamak için tüketilen tarif, yoğun kıvamı ile düzenli kullanımda faydasını göreceğiniz bir maden suyu. Sağlıklı hissetmenizi sağlayacak aynı zamanda zayıflatacak tarifi kolayca deneyebilirsiniz. Zayıflatan Maydanoz Suyu

Tarif: Zayıflatan Maydanoz Suyu

6) Kolay Yoldan Ödem Attıran Maydanoz Suyu

Kaynatarak hazırlanan maydanoz suyu, ödem atmak için deneyebileceğiniz tariflerden biri. Maydanozların kaynatılması ile hazırlanan sebze suyunu tek seferde içerek faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

7) Ödem Söktürücü Limonlu Maydanoz Suyu

Limonun ferahlatıcı aromasını taşıyan maydanoz suyu, maydanozları kaynatarak kolayca hazırlanır. Yaz aylarında serinletici ve sağlıklı bir tarif denemek isteyenlerin tercih edeceği maydanoz suyu, cilt sağlığına da faydaları ile mutlaka denenmesi gereken sebze sularından biri. Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

8) Zayıflamak İsteyenlere Maydanoz Suyu Kürü

Diyet yapanların ya da kilosuna dikkat edenlerin mutlaka denemesi gereken tarif, maydanozların blenderdan geçirilmesi ile hazırlanır. Kolay hazırlanan yapısına karşın faydaları ile beğenilen tarif, kilo verdirmenin yanında cilt sağlığına da çok iyi gelir. Maydanoz Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Suyu Kürü

Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği

Frenk Maydanozu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kaç Kalori? Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Maydanoz Limon Kürü Yapılışı, Faydaları – Yağ Yakan, Zayıflatan Kür

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri