Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Detoks Etkili Maydanoz Suyunun Faydaları

Kendine özgü lezzeti ile sıcak yemeklerden hamur işlerine kadar her yemeğe tat katan maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir vitamin deposu. Vitaminleri ile yalnızca sebze olarak değil maydanoz, suyu ile de tüketilmektedir.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Genellikle sağlık açısından faydaları ve detoks etkisi ile adını duyuran maydanoz suyu kaynatılarak ve blenderdan geçilerek iki farklı yöntemle hazırlanabilir:

1) Blender Yöntemi

 • 1 demet maydanoz yıkanıp ayıklandıktan sonra blendera atılır ve üzerine 1 veya 1,5 bardak su eklenir.
 • Hazırlanan karışıma istenirse limon eklenebilir ve aynı gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

2) Kaynatma Yöntemi

 • Kaynatılarak hazırlanan maydanoz suyu tarifinde ise yine sapları ile birlikte ayıklanan maydanozlar birkaç parçaya bölünüp kısık ateşte kaynatılır.
 • Kaynamaya başladıktan sonra maydanozlar eriyip yok olmadan ocağın altı kapanır ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır.
 • Maydanoz suyu soğuduktan sonra tüketilebilir.

maydanoz suyunun

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • İçindeki C, K ve B grubu vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan maydanoz suyu, mikroplara karşı vücudu güçlendirirken kış aylarında hastalanma riskini azaltır. Özellikle içindeki beta-karoten ile daha sağlıklı ve zinde kalmayı sağlar.
 • Maydanoz suyu, demir eksikliğine karşı etkilidir ve kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği olan kişilerde doktora danışarak kür halinde tüketilmesi gerekir.
 • Nefes temizleyici etkiye sahiptir. Soğan, sarımsak gibi ağızda kokuya neden besinlerden sonra maydanoz suyu içmek ağız kokusunu giderir.
 • Maydanoz suyu böbrek taşı düşürücü etki göstererek böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Böbrekleri çalıştırarak idrar söktürür ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir. Aynı zamanda maydanoz suyu adet söktürücü etki taşır. Adet dönemi ağrılarını hafifleterek dönemin daha rahat geçmesini sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olması maydanoz suyu faydaları arasında en bilinenidir. Yağ yakmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle diyet döneminde daha hızlı kalori yakmaya imkan verir.
 • Maydanoz suyu güçlü bir antioksidan olduğu için vücudun zararlı maddelerden arındırmaya destek olur ve cildin yenilenmesini sağlar. Ayrıca “maydanoz suyu iltihap söker mi” ve “maydanoz suyu ödem atar mı” diye sorular akla gelir. Ödem attırıcı özelliği sahip olan maydanoz suyu düzenli tüketildiğinde iltihap söktürür, kanı temizler ve trioid hormonunun düzenli çalışmasını sağlar.
 • Cilt sağlığına da iyi gelen maydanoz suyu sivilce sorunu yaşayanlara da çare olur. İçeriğindeki C vitamini ile sivilceleri kurutmaya destek olur. Düzenli tüketimde sivilceleri azaltır ve cildin daha sağlıklı parlaklık kazandırır. Cilt lekelerine karşı da etkili olan maydanoz suyu, cildin temizlenmesinde etkilidir.
maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

 • Maydanoz tek başına zayıflamaya imkan tanıyan efsanevi besinlerden biri olarak tanınır.
 • Toksin attırıcı bir bitki olduğu için hem sağlıklı yaşam için hem de kilo vermeye yardımcı olması için başvurulan en önemli bitkilerden biridir.
 • Maydanoz, hem antioksidan kaynağı olarak hem de toksin attırıcı özelliği ile zayıflamaya destek olur.
 • Bilhassa ter ve idrar söktürücü özelliği sayesinde maydanoz suyu ile zayıflamak mümkündür.
 • Zayıflama üzerindeki etkisi ile maydanoz suyu diyeti bulunan besinin ister kendi diyetini isterseniz de kür olarak farklı bir diyete yardımcı olması için tüketebilirsiniz.
 • Maydanoz suyu ile hazırlanan kürü düzenli tüketmeye özen göstermeniz gerekir ve vitaminlerinden daha iyi yararlanmanız için taze halde günlük hazırlayacağınız kürü içmeniz tavsiye edilir.

maydanoz suyu faydaları

Maydanoz Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Maydanoz suyu ne zaman içilir? İşte cevaplar!

 • Kullanım amacına bağlı olarak tüketilme biçimi değişen maydanoz suyu, her sebze suyunda olduğu gibi düzenli ve doğru zamanda içilmelidir.
 • Zayıflamak için kullanılacaksa etkilerinin daha iyi görülmesi için sabah aç karınla içilmesi tavsiye edilir.
 • Aç karınla içildiğinde etken maddelerinin etkisini daha iyi hissedeceğiniz maydanoz suyunu içtikten yarım saat sonra kahvaltı etmek daha uygun olur.
 • Detoks etkisinden faydalanmak için içilecekse günde iki defa tüketilmesi uygundur.
 • Kahvaltıdan yaklaşık 40 dakika sonra akşam yemeklerinden ise 2 saat sonra içilmesi gerekir.
 • Ayrıca maydanoz suyunu hazırladıktan hemen sonra içmek önemlidir.
 • Bekletildiğinde içindeki vitaminleri azalan sebze suyu, hazırlanır hazırlanmaz tüketildiğinde daha etkili olacaktır.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zararları ve Yan Etkileri

Oldukça faydalı olmasına rağmen maydanoz suyu, doğru tüketilmediğinde ya da sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan tüketildiğinde bazı yan etkilere sahiptir.

Özellikle maydanoz suyunun yan etkileri söz konusu olduğunda “maydanoz suyu tansiyon düşürür mü” sorusu öne çıkar. Potasyum açısından zengin bir besin olduğu için yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kan basıncını düzenlediği bilinir. Fakat tansiyon sorunu olanların maydanoz suyu tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilir.

Maydanoz suyu hakkında merak edilen diğer bir konuda “hamilelikte maydanoz suyu” tüketimidir. Özellikle anne adaylarının aklına “maydanoz suyu bebek düşürür mü” sorusu gelmektedir. Maydanoz suyu gebelikte rahim kanallarında sorunlara yol açabileceği için düşük tehlikesine yol açmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının maydanoz suyu içmeleri tavsiye edilmez.

maydanoz suyu

Ödem Atıcı 8 Maydanoz Suyu Tarifi

Besin değerleri ile sağlık için oldukça faydalı olan maydanoz suyu birçok farklı tarifle hazırlanarak tüketilebilir:

1) Ödem Söktürücü Maydanoz Sapı Suyu ile 15 Günde 5 Kilo

Zayıflamak için hazırlanan ödem söktürücü maydanoz sapı suyu, maydanoz, su ve limonla hazırlanan sade bir tarif. Ödem atmaya yardımcı olan tarif, özellikle bahar aylarında içilerek zinde kalmaya destek olur. Yalnızca maydanoz saplarını kullanarak hazırlanan tarif, sağlık için mutlaka denenmesi gereken tariflerden biri. Maydanoz Sapı Suyu

Tarif: Maydanoz Sapı Suyu

2) Zayıflamak İçin Denenmiş Yağ Yakan Maydanoz Suyu

İbrahim Saraçoğlu’nun tariflerinden biri olan yağ yakan maydanoz suyu tarifi, metabolizmayı hızlandırır. Maydanoz suyu ve limon ile hazırlanan tarifin düzenli tüketilmesi önem taşıyor. Yağ Yakan Maydanoz Suyu

Tarif: Yağ Yakan Maydanoz Suyu

3) Tam Bir Cilt Dostu Maydanoz Limon Suyu

Cilde güzelleştiren yapısı ile özellikle kadınların takdirini kazanan maydanozlu limon suyu, hem zayıflamaya destek oluyor hem de cildi güzelleştirerek fayda sağlıyor. Pratik hazırlama yöntemi ile yapabileceğiniz tarif kolaylıkla hazırlayıp deneyebilirsiniz. Maydanoz Limon Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Limon Suyu Kürü

4) Pratik Bir Ödem Söken Maydanoz Suyu Tarifi

Oldukça kolay hazırlanan ödem söktürücü sebze suyu tariflerinden biri olan maydanoz suyu tarifi, anında hazırlayıp içebilirsiniz. Faydaları ile daha dinç ve zinde hissetmenizi sağlayan maydanoz suyunu dilerseniz limonla tatlandırabilirsiniz. Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

5) Hem Lezzetli Hem de Zayıflatan Maydanoz Suyu

Zayıflamak için tüketilen tarif, yoğun kıvamı ile düzenli kullanımda faydasını göreceğiniz bir maden suyu. Sağlıklı hissetmenizi sağlayacak aynı zamanda zayıflatacak tarifi kolayca deneyebilirsiniz. Zayıflatan Maydanoz Suyu

Tarif: Zayıflatan Maydanoz Suyu

6) Kolay Yoldan Ödem Attıran Maydanoz Suyu

Kaynatarak hazırlanan maydanoz suyu, ödem atmak için deneyebileceğiniz tariflerden biri. Maydanozların kaynatılması ile hazırlanan sebze suyunu tek seferde içerek faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

7) Ödem Söktürücü Limonlu Maydanoz Suyu

Limonun ferahlatıcı aromasını taşıyan maydanoz suyu, maydanozları kaynatarak kolayca hazırlanır. Yaz aylarında serinletici ve sağlıklı bir tarif denemek isteyenlerin tercih edeceği maydanoz suyu, cilt sağlığına da faydaları ile mutlaka denenmesi gereken sebze sularından biri. Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

8) Zayıflamak İsteyenlere Maydanoz Suyu Kürü

Diyet yapanların ya da kilosuna dikkat edenlerin mutlaka denemesi gereken tarif, maydanozların blenderdan geçirilmesi ile hazırlanır. Kolay hazırlanan yapısına karşın faydaları ile beğenilen tarif, kilo verdirmenin yanında cilt sağlığına da çok iyi gelir. Maydanoz Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Suyu Kürü

Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği

Frenk Maydanozu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kaç Kalori? Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Maydanoz Limon Kürü Yapılışı, Faydaları – Yağ Yakan, Zayıflatan Kür

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm Tarifi
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Tarifler Geri
Videolar Geri