Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi

Detoks Etkili Maydanoz Suyunun Faydaları

Kendine özgü lezzeti ile sıcak yemeklerden hamur işlerine kadar her yemeğe tat katan maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir vitamin deposu. Vitaminleri ile yalnızca sebze olarak değil maydanoz, suyu ile de tüketilmektedir.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Genellikle sağlık açısından faydaları ve detoks etkisi ile adını duyuran maydanoz suyu kaynatılarak ve blenderdan geçilerek iki farklı yöntemle hazırlanabilir:

1) Blender Yöntemi

 • 1 demet maydanoz yıkanıp ayıklandıktan sonra blendera atılır ve üzerine 1 veya 1,5 bardak su eklenir.
 • Hazırlanan karışıma istenirse limon eklenebilir ve aynı gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

2) Kaynatma Yöntemi

 • Kaynatılarak hazırlanan maydanoz suyu tarifinde ise yine sapları ile birlikte ayıklanan maydanozlar birkaç parçaya bölünüp kısık ateşte kaynatılır.
 • Kaynamaya başladıktan sonra maydanozlar eriyip yok olmadan ocağın altı kapanır ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır.
 • Maydanoz suyu soğuduktan sonra tüketilebilir.

maydanoz suyunun

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • İçindeki C, K ve B grubu vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan maydanoz suyu, mikroplara karşı vücudu güçlendirirken kış aylarında hastalanma riskini azaltır. Özellikle içindeki beta-karoten ile daha sağlıklı ve zinde kalmayı sağlar.
 • Maydanoz suyu, demir eksikliğine karşı etkilidir ve kansızlığa iyi gelir. Demir eksikliği olan kişilerde doktora danışarak kür halinde tüketilmesi gerekir.
 • Nefes temizleyici etkiye sahiptir. Soğan, sarımsak gibi ağızda kokuya neden besinlerden sonra maydanoz suyu içmek ağız kokusunu giderir.
 • Maydanoz suyu böbrek taşı düşürücü etki göstererek böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Böbrekleri çalıştırarak idrar söktürür ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir. Aynı zamanda maydanoz suyu adet söktürücü etki taşır. Adet dönemi ağrılarını hafifleterek dönemin daha rahat geçmesini sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olması maydanoz suyu faydaları arasında en bilinenidir. Yağ yakmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle diyet döneminde daha hızlı kalori yakmaya imkan verir.
 • Maydanoz suyu güçlü bir antioksidan olduğu için vücudun zararlı maddelerden arındırmaya destek olur ve cildin yenilenmesini sağlar. Ayrıca “maydanoz suyu iltihap söker mi” ve “maydanoz suyu ödem atar mı” diye sorular akla gelir. Ödem attırıcı özelliği sahip olan maydanoz suyu düzenli tüketildiğinde iltihap söktürür, kanı temizler ve trioid hormonunun düzenli çalışmasını sağlar.
 • Cilt sağlığına da iyi gelen maydanoz suyu sivilce sorunu yaşayanlara da çare olur. İçeriğindeki C vitamini ile sivilceleri kurutmaya destek olur. Düzenli tüketimde sivilceleri azaltır ve cildin daha sağlıklı parlaklık kazandırır. Cilt lekelerine karşı da etkili olan maydanoz suyu, cildin temizlenmesinde etkilidir.
maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

 • Maydanoz tek başına zayıflamaya imkan tanıyan efsanevi besinlerden biri olarak tanınır.
 • Toksin attırıcı bir bitki olduğu için hem sağlıklı yaşam için hem de kilo vermeye yardımcı olması için başvurulan en önemli bitkilerden biridir.
 • Maydanoz, hem antioksidan kaynağı olarak hem de toksin attırıcı özelliği ile zayıflamaya destek olur.
 • Bilhassa ter ve idrar söktürücü özelliği sayesinde maydanoz suyu ile zayıflamak mümkündür.
 • Zayıflama üzerindeki etkisi ile maydanoz suyu diyeti bulunan besinin ister kendi diyetini isterseniz de kür olarak farklı bir diyete yardımcı olması için tüketebilirsiniz.
 • Maydanoz suyu ile hazırlanan kürü düzenli tüketmeye özen göstermeniz gerekir ve vitaminlerinden daha iyi yararlanmanız için taze halde günlük hazırlayacağınız kürü içmeniz tavsiye edilir.

maydanoz suyu faydaları

Maydanoz Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Maydanoz suyu ne zaman içilir? İşte cevaplar!

 • Kullanım amacına bağlı olarak tüketilme biçimi değişen maydanoz suyu, her sebze suyunda olduğu gibi düzenli ve doğru zamanda içilmelidir.
 • Zayıflamak için kullanılacaksa etkilerinin daha iyi görülmesi için sabah aç karınla içilmesi tavsiye edilir.
 • Aç karınla içildiğinde etken maddelerinin etkisini daha iyi hissedeceğiniz maydanoz suyunu içtikten yarım saat sonra kahvaltı etmek daha uygun olur.
 • Detoks etkisinden faydalanmak için içilecekse günde iki defa tüketilmesi uygundur.
 • Kahvaltıdan yaklaşık 40 dakika sonra akşam yemeklerinden ise 2 saat sonra içilmesi gerekir.
 • Ayrıca maydanoz suyunu hazırladıktan hemen sonra içmek önemlidir.
 • Bekletildiğinde içindeki vitaminleri azalan sebze suyu, hazırlanır hazırlanmaz tüketildiğinde daha etkili olacaktır.

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz Suyu Zararları ve Yan Etkileri

Oldukça faydalı olmasına rağmen maydanoz suyu, doğru tüketilmediğinde ya da sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan tüketildiğinde bazı yan etkilere sahiptir.

Özellikle maydanoz suyunun yan etkileri söz konusu olduğunda “maydanoz suyu tansiyon düşürür mü” sorusu öne çıkar. Potasyum açısından zengin bir besin olduğu için yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kan basıncını düzenlediği bilinir. Fakat tansiyon sorunu olanların maydanoz suyu tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilir.

Maydanoz suyu hakkında merak edilen diğer bir konuda “hamilelikte maydanoz suyu” tüketimidir. Özellikle anne adaylarının aklına “maydanoz suyu bebek düşürür mü” sorusu gelmektedir. Maydanoz suyu gebelikte rahim kanallarında sorunlara yol açabileceği için düşük tehlikesine yol açmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının maydanoz suyu içmeleri tavsiye edilmez.

maydanoz suyu

Ödem Atıcı 8 Maydanoz Suyu Tarifi

Besin değerleri ile sağlık için oldukça faydalı olan maydanoz suyu birçok farklı tarifle hazırlanarak tüketilebilir:

1) Ödem Söktürücü Maydanoz Sapı Suyu ile 15 Günde 5 Kilo

Zayıflamak için hazırlanan ödem söktürücü maydanoz sapı suyu, maydanoz, su ve limonla hazırlanan sade bir tarif. Ödem atmaya yardımcı olan tarif, özellikle bahar aylarında içilerek zinde kalmaya destek olur. Yalnızca maydanoz saplarını kullanarak hazırlanan tarif, sağlık için mutlaka denenmesi gereken tariflerden biri. Maydanoz Sapı Suyu

Tarif: Maydanoz Sapı Suyu

2) Zayıflamak İçin Denenmiş Yağ Yakan Maydanoz Suyu

İbrahim Saraçoğlu’nun tariflerinden biri olan yağ yakan maydanoz suyu tarifi, metabolizmayı hızlandırır. Maydanoz suyu ve limon ile hazırlanan tarifin düzenli tüketilmesi önem taşıyor. Yağ Yakan Maydanoz Suyu

Tarif: Yağ Yakan Maydanoz Suyu

3) Tam Bir Cilt Dostu Maydanoz Limon Suyu

Cilde güzelleştiren yapısı ile özellikle kadınların takdirini kazanan maydanozlu limon suyu, hem zayıflamaya destek oluyor hem de cildi güzelleştirerek fayda sağlıyor. Pratik hazırlama yöntemi ile yapabileceğiniz tarif kolaylıkla hazırlayıp deneyebilirsiniz. Maydanoz Limon Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Limon Suyu Kürü

4) Pratik Bir Ödem Söken Maydanoz Suyu Tarifi

Oldukça kolay hazırlanan ödem söktürücü sebze suyu tariflerinden biri olan maydanoz suyu tarifi, anında hazırlayıp içebilirsiniz. Faydaları ile daha dinç ve zinde hissetmenizi sağlayan maydanoz suyunu dilerseniz limonla tatlandırabilirsiniz. Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktüren Maydanoz Suyu

5) Hem Lezzetli Hem de Zayıflatan Maydanoz Suyu

Zayıflamak için tüketilen tarif, yoğun kıvamı ile düzenli kullanımda faydasını göreceğiniz bir maden suyu. Sağlıklı hissetmenizi sağlayacak aynı zamanda zayıflatacak tarifi kolayca deneyebilirsiniz. Zayıflatan Maydanoz Suyu

Tarif: Zayıflatan Maydanoz Suyu

6) Kolay Yoldan Ödem Attıran Maydanoz Suyu

Kaynatarak hazırlanan maydanoz suyu, ödem atmak için deneyebileceğiniz tariflerden biri. Maydanozların kaynatılması ile hazırlanan sebze suyunu tek seferde içerek faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Atıcı Maydanoz Suyu

7) Ödem Söktürücü Limonlu Maydanoz Suyu

Limonun ferahlatıcı aromasını taşıyan maydanoz suyu, maydanozları kaynatarak kolayca hazırlanır. Yaz aylarında serinletici ve sağlıklı bir tarif denemek isteyenlerin tercih edeceği maydanoz suyu, cilt sağlığına da faydaları ile mutlaka denenmesi gereken sebze sularından biri. Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

Tarif: Ödem Söktürücü Maydanoz Suyu

8) Zayıflamak İsteyenlere Maydanoz Suyu Kürü

Diyet yapanların ya da kilosuna dikkat edenlerin mutlaka denemesi gereken tarif, maydanozların blenderdan geçirilmesi ile hazırlanır. Kolay hazırlanan yapısına karşın faydaları ile beğenilen tarif, kilo verdirmenin yanında cilt sağlığına da çok iyi gelir. Maydanoz Suyu Kürü

Tarif: Maydanoz Suyu Kürü

Maydanozun Faydaları – Hiç Duymadığınız Her Derde Deva 13 Özelliği

Frenk Maydanozu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kaç Kalori? Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Maydanoz Limon Kürü Yapılışı, Faydaları – Yağ Yakan, Zayıflatan Kür

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi

Evde Ne Varsa Muffini

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri