Mihrabat Korusu’nda Ne Yenir? Şahane Manzaraya Karşı Kahvaltı Keyfi

İstanbul’a Hiç Mihrabat Korusu’ndan Baktınız Mı?

Mihrabat Korusu, Osmanlı’nın sonraki nesil için miras bıraktığı doğal ve tarihi güzelliklerden biri sayılmaktadır. İstanbul’un her köşesinde bir tarihi dönem yatar ve bu dönemden kalan eserler ve izler, şimdiki nesil için birer hediyedir. Mihrabat Korusu da Osmanlı’nın, vaktinde pek çok amaçla kullandığı yaklaşık 200.000 metrekarelik bir doğal alandır.

Zaman içinde gelişen hayat koşullarının da etkisi ile Mihrabat Korusu üzerinde birtakım değişimler yapılmıştır. Sosyal bir tesis olarak faaliyet gösteren Mihrabat Korusu’na bu yazı vesilesi ile bir yolculuk yapacaksınız. Mihrabat Korusu’nda neler var? Nasıl gidilir? Girişler ücretli midir? Tüm bu sorulara şimdi bu sayfada en net haliyle yanıt veriyoruz.

mihrabat korusu nerede

Mihrabat Korusu Tarihçesi

Mihrabat Korusu hakkında bilinen en net bilgi Damat İbrahim Paşa’nın yaptırmış olmasıdır. Peki Damat İbrahim Paşa Mihrabat Korusu’nu sizce neden yaptırmıştır? 3. Ahmet’e hediye etmek amacıyla yapılan bu koru, ne yazık ki yeniçeriler tarafından isyan sırasında yakılmıştır. Zaten ilk yapıldığı dönemde kasr yani köşk olarak yapılmıştır. Yeniçerilerin Mihrabat Korusu’nu yakmasından sonra bu bölge, Abdülhamit Dönemi’nde hediye olarak Rukiye Hanım’a verilmiştir. Rukiye Hanım kimdir dediğinizi duyar gibiyiz. Rukiye Hanım, o dönemlerde Mısırlı Abbah Halim Paşa’nın kızıdır. Hediyenin verilmesini uygun gören kişi ise Berlin Büyükelçisi’nin eşidir.

Osmanlı Dönemi’nden sonra yeniden düzenlenen Mihrabat Korusu, İstanbul’un en sakin ve huzurlu yerlerinden biridir. Dönem şair ve yazarları halktan biraz uzak kalmak ve ilham almak için Mihrabat Korusu’na gelirmiş. Bu sakin bölgede tüm stresten arınıp yazılarının bir kısmını denize karşı yazmıştır.

mihrabat korusu

Mihrabat Korusu Nerede?

Mihrabat Korusu İstanbul il sınırı içinde, Beykoz semtindedir. Beykoz ile Kanlıca civarında büyük bir alanda yer alarak pek çok kişiye sosyal dinlenme alanı imkanı sunuyor. Mihrabat Korusu’na ulaşmak için şimdi sizlere not aldırdığımız açık adresi kullanabilirsiniz:

Adres: Mihrabat Caddesi No: 50 Kanlıca/Beykoz, İstanbul

mihrabat korusu düğün

Mihrabat Korusu’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gitmek için birçok ulaşım imkanınız olduğunu biliyor muydunuz? Otobüs, tramvay, halk otobüsleri, vapur ve metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak, dilediğiniz yere biraz zaman harcayarak ulaşabilirsiniz. Boğaz manzarası yönünden dikkat çeken Mihrabat Korusu’na gidip bir tatlı huzur almak istediğinizde, şu ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz:

  • Şahsi aracınız ile gitmek istediğinizde, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Kavacık çıkışından ilerleyin. Karşınıza Mihrabat Korusu tabelaları çıkacaktır. Bu tabelaları izleyerek Mihrabat Korusu’na ulaşabilirsiniz.
  • Otobüs kullanarak gideceğiniz zaman, Üsküdar üzerinden geçen 15, 15t ve 15p numaralı otobüse binmeniz gerekecek.
  • Vapur tercih edip ulaşmak istediğinizde, Beşiktaş’tan Üsküdar’a gelip otobüslere binebilirsiniz. Ayrıca Kanlıca’ya uğrayan vapurları da tercih edebilirsiniz. Kanlıca’da inip koruya doğru biraz yürümeniz gerekecek.
mihrabat korusu menü

Mihrabat Korusu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Mihrabat Korusu içinde yürüyüş alanları, restoran ve kafeler, düğün için uygun restoranlar ve dinlenme alanları yer alıyor. Bu yerlerde gezmek ve biraz vakit geçirmek için hiçbir şekilde ücret ödenmiyor. Halka açık olan yerlerde ücretsiz ve keyifli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Boğaz manzarasının eşlik ettiği restoranlarda ise menü oldukça uygun. Yemek yemek için, biraz soluklanıp bir şeyler içmek için bu mekanları tercih edebilirsiniz. Restoranların menüsü pahalı mı? Uygun mu? Haydi şimdi Mihrabat Korusu menü fiyatlarını inceleyelim!

mihrabat korusu kahvaltı

Mihrabat Korusu Kahvaltı Menü ve Fiyatları 2019

Mihrabat Korusu kahvaltı menüsü ile oldukça ilgi gören bir yerdir. Boğaza karşı nezih bir yerde bol çeşitli kahvaltı yapmayı kim istemez ki? Sınırsız ve doyurucu bir kahvaltı için en güncel fiyat bilgisi bir kişi için 60 TL oluyor. 2019 senesi içinde bu rakam piyasadan etkilenir mi bilinmez ama 60 TL ile doyurucu ve unutulmaz bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kredi kartı ve nakit şekilde çalışan Mihrabat Korusu, çok meşhur olan Kanlıca yoğurdu lezzetini de menüye eklemiş durumda. Denemeye değer!

Bir pazar sabahı uyanıp kahvaltınızı Mihrabat Korusu’nda yapabilirsiniz. Bizden size tavsiye rahat kıyafetler ile güne başlayın. Çünkü kahvaltı sonrasında yürüyüş alanında, kendinizi açık havanın büyüsüne kaptırabilir ve saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz.

mihrabat korusu kahvaltı

Mihrabat Korusu Düğün – Dış Çekim Organizasyonu

Mihrabat Korusu düğün ve özel günlerinizde dış çekim programı için oldukça ideal bir bölge. Ağaçlandırma ve eşsiz manzarası eşliğinde, en özel günlerinizde en güzel gülüşlerinizi yakalayabilirsiniz. Hayatınızdaki unutulmaz anları durdurmak ve fotoğraf hatırası saklamak istediğinizde Mihrabat Korusu bir seçenek olabilir. Ayrıca nişan ve düğün gibi tatlı telaşlı organizasyonları da yine Mihrabat Korusu’nda gerçekleştirebilirsiniz. En fazla 1000 kişiyi ağırlayabilme özelliğine sahip bu mekanda sevdiklerinizle güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Düğün planlarını şimdiden yapmaya başlayanlar için Mihrabat Korusu’nun organizasyonlarını, kendi personellerinin yaptığını belirtmekte fayda var. Yani dışarıdan herhangi bir yemek ve organizasyon şirketini kabul edemiyor. Açılışlar, baby shower, bayi toplantısı, davet ve resepsiyon, doğum günü, kurumsal etkinlikler, mezuniyet törenleri, nişan, parti, sünnet düğünü ve kına için burada kendi bütçenize göre bir paket oluşturabilirsiniz. Halka açık olan bölgelerde ise kendi fotoğrafçınız ile anlaşarak masal gibi karelerde, başrolü oynayabilirsiniz. Eğer Mihrabat Korusu’nda düğün ve yemekli bir organizasyon yapacak olursanız, kurum size fotoğraf hizmetini de çok düşük bir rakamla sunabiliyor.

mihrabat korusu düğün

Mihrabat Korusu Doğada Bir Gün – Survivor Macerası

Güneşli bir pazar gününü yahut tatilde olduğunuz bir günü Mihrabat Korusu’na ayırmak için birçok nedeniniz var. Sevdiklerinizle beraber keyifli bir kahvaltı yapmak, sağlıklı bedene sahip olmak için yürüyüş yapmak ve doğada bir gün mücadele etmeyi öğrenmek bu nedenlerden biri olabilir.

Eğitimci Meral Akbulut tarafından geliştirilen bir iş fikrinden söz edeceğiz şimdi sizlere. Mihrabat Korusu Tesisleri’nde yer alan Doğada Bir Gün eğitimleri, büyüme çağındaki çocuklara hitap ediyor. Çocukların kendilerine karşı duyduğu özgüvenin artması ve daha girişken olması adına düzenlenen bu eğitimler, tamamen doğa ortamında veriliyor.

Yaparak ve yaşayarak öğrenme eğitim felsefesini ilke edinen Doğada Bir Gün eğitimcileri, çocukların aynı kas ve beyin gelişimini harekete geçiren etkinlikleri de programa dahil ediyor. Pek çok ailenin dikkatini çeken bu eğlenceli ve eğitici program, İstanbul’da 11 yıldır uygulanmaktadır. Katılımcı gruplar ile başlayan Doğada Bir Gün eğitimleri, bahar ve yaz döneminde aktif hale geliyor. Sabah 09.30’da başlayan etkinlikler 16.00 civarında son buluyor.

Doğada Bir Gün eğitimleri içinde öğrenciler kendilerini Mihrabat Korusu Survivor alanında hissediyor. Kendi yaş ve biyolojik özelliklerine göre tasarlanan parkurlarda, enerjilerini atıp mücadele etmeyi öğreniyor. Bu program içinde çocukların yemek ve oyun ihtiyaçları da en iyi şekilde planlanmış durumda. Öğretmen ve rehber eşliğinde gelen öğrencilerin can güvenliği de tam anlamı ile sağlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız:

www.dogadabirgun.com

mihrabat korusu doğada bir gün
www.doagabirgun.com

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da Serpme Kahvaltı – Müdavimi Olacağınız En Doyurucu 10 Yer

Rumeli Feneri Garipçe Köyü Kahvaltı Yerleri – En İyi 4 Meşhur Restoran

Rumeli Hisarı En İyi 5 Kahvaltı Mekanı Çok Hoşunuza Gidecek!

Çamlıca Tepesi – Huzur Bulabileceğiniz En İyi 6 Kahvaltı Mekanı

Polonezköy Kahvaltı Mekanları – Doğanın İçinde En İyi 5 Kahvaltı Yeri

Yıldız Parkı’nda Doğayla İç İçe Enfes Kahvaltı Menüsü 2019

Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları 2019 – Tadı Damağınızda Kalacak!

Anadolu Kavağı Kahvaltı Mekanları – İstanbul’un Gizli Cennetini Keşfedin

Hidiv Kasrı’nda Sultanlara Layık Osmanlı Kahvaltısına Ne Dersiniz?

Beykoz Korusu – Parmaklarınızı Yiyeceğiniz Açık Büfe Kahvaltı 2019

İstanbul Boğaz Manzaralı Akşam Yemeği – Şık ve Nezih 10 Restoran

Cemile Sultan Korusu Enfes Manzaralı Kahvaltı Menüsü Sizi Bekliyor!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Kahvaltı Keyfi Tarifi
Diyet Kahvaltı Keyfi1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İki Malzemeyle Şahane Kahvaltı Tarifi
İki Malzemeyle Şahane Kahvaltı2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Waffle Keyfi Tarifi
Waffle Keyfi1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kahve Keyfi Tarifi
Kahve Keyfi2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kahve Keyfi Tarifi
Kahve Keyfi1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Çay Keyfi Tarifi
Çay Keyfi6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kahve Keyfi Tarifi
Kahve Keyfi1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Waffle Keyfi Tarifi
Waffle Keyfi2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları 2021

Boğaz’ı Seyreden Enfes Tarih: Fuat Paşa Yalısı Fuat Paşa Yalısı, yalıları ile meşhur İstanbul kıyı…

Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021 Tarifi
Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021

Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin! Aspava Menüsü Fiyatları 2021 Ankara’da yaşayanlar için adeta bir…

Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi Tarifi
Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi

Lacivert Restaurant Menü İçeriği Lacivert Restaurant, İstanbul’un en nezih ve görkemli restoranlarından biridir. Boğaz manzarasının…

Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021

Günaydın Steakhouse Menü Fiyat İncelemesi Son günlerde Günaydın Steakhouse menü zenginliğiyle kendinden söz ettirmekte. İstanbul…

Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi Tarifi
Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi

Hamurunda Dostluk Var: Simit Sarayı Menü Fiyatları Öğrencilerin, çalışanların, kısa bir çay molası vermek isteyenlerin…

Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyatları 2021

Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyat Listesi Hatay Medeniyetler Sofrası, Hatay’ın dillere destan yöresel yemeklerinin İstanbul’un…

Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları 2021

Boğaz’ı Seyreden Enfes Tarih: Fuat Paşa Yalısı Fuat Paşa Yalısı, yalıları ile meşhur İstanbul kıyı…

Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021 Tarifi
Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021

Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin! Aspava Menüsü Fiyatları 2021 Ankara’da yaşayanlar için adeta bir…

Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi Tarifi
Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi

Lacivert Restaurant Menü İçeriği Lacivert Restaurant, İstanbul’un en nezih ve görkemli restoranlarından biridir. Boğaz manzarasının…

Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021

Günaydın Steakhouse Menü Fiyat İncelemesi Son günlerde Günaydın Steakhouse menü zenginliğiyle kendinden söz ettirmekte. İstanbul…

Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi Tarifi
Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi

Hamurunda Dostluk Var: Simit Sarayı Menü Fiyatları Öğrencilerin, çalışanların, kısa bir çay molası vermek isteyenlerin…

Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyatları 2021

Hatay Medeniyetler Sofrası Menü Fiyat Listesi Hatay Medeniyetler Sofrası, Hatay’ın dillere destan yöresel yemeklerinin İstanbul’un…

Tavuk Nasıl Haşlanır? Lezzetli Püf Noktalarıyla 7 Tarif Tarifi
Tavuk Nasıl Haşlanır? Lezzetli Püf Noktalarıyla 7 Tarif

Mükemmel Sonuçlar İçin Tavuk Nasıl Haşlanır? Protein sağlıklı bir yaşamın şifresidir. Proteini et ve süt…

Mado Menü Fiyat Listesi 2021 Tarifi
Mado Menü Fiyat Listesi 2021

Geleneğin Markası - MADO 2021 Menüsü Mado, günümüzde birçok şehirde kurumsal olarak faaliyet gösteren dondurma…

Kan Sulandırıcı Besinler: Şifa Kaynağı 7 Yiyecek ve İçecek Tarifi
Kan Sulandırıcı Besinler: Şifa Kaynağı 7 Yiyecek ve İçecek

Kan Sulandırıcı Etkili En Doğal Yöntemler Günlük hayatta meydana gelen vücut ağrıları, sancılar ya da…

Tavuk Dünyası Menüsü Fiyat Listesi 2021 Tarifi
Tavuk Dünyası Menüsü Fiyat Listesi 2021

Akılalmaz Lezzet! Daha Önce Hiç Tavuk Yediniz Mi? Tarifi sır gibi saklanan yemeklerin çoğu zaman…

Sinir Sıkışmasına İyi Gelen 7 Bitkisel Tedavi Tarifi
Sinir Sıkışmasına İyi Gelen 7 Bitkisel Tedavi

Doğal Yöntemlerle Sinir Sıkışması Nasıl Geçer? Sinir sıkışması günümüzdeki en yaygın hastalıklardan biridir. Kaslara, kemiklere,…

Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?
Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?

Sake Maki Roll: Somonlu Sushi Lezzeti! Japonya’nın mutfağında popüler malzemeler arasında somon ve ton balığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri