Papatya Suyu ile Saç Açma: Cilde Faydaları, Hazırlanışı ve Kullanımı

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Papatya Suyu ile Saç Açma: Cilde Faydaları, Hazırlanışı ve Kullanımı Tarifi

Saç ve Cilt Bakımında Papatya Esintisi: Papatya Suyu

Papatya, kır çiçeklerinin beyaz meleğidir. Papatyanın yapısında reçine, uçucu yağlar ve organik asitler bulunmaktadır. Sahip olduğu maddeler ise papatyayı hem estetik açıdan hoş bir bitki hem de bitkisel açıdan şifalı bir çiçek haline getirmektedir. Papatyanın bahçeye, kırlara, saksılara verdiği güzel görünüme bir de sağlık için etkisi eklenince çok kıymetli bitkilerden biri oluyor. Papatyanın kuru hali bitkisel ilaç, yağı aromaterapi tedavisi, suyu ise birçok soruna çare olmaktadır. Bol papatya kokulu yazımızda sizler için bu defa papatya suyunu inceledik. Genellikle saçlara olan etkisi ile bilinen papatya suyunun bilinmeyen yönlerini ekledik.

papatya suyu ile saç açma

Papatya Suyu ile Saç Açma

Saç rengini bir iki ton açmak için kuaför salonlarında saatlerce beklediğiniz günleri hatırlayın. Hatta kuaförden çıkarkan ödediğiniz yüklü miktarı da gözünüzün önüne getirin. Kimyasal ürünlerle saçlarınızın rengi açılsın diye saçınıza yapılmayan işlem kalmadı. Yıpranması ve incelmesi bir yana, elde edilen sonucun geçici olması daha da üzdü sizi. Evet saç açma konusunda içinizden geçenleri dile getirdiğimize göre; sizlere en ekonomik ve sağlıklı şekilde saç rengini açma konusunda bilgi vermek için buradayız.

Papatya suyu ile saç açma hemen hemen pek çok kadının bildiği bir yöntemdir. Yıllardır evde kendi imkanları ile saç boyayan kadınların artık uzmanlaştığı papatya suyu, saç renginizi açarken saçınızı da besleyecektir.

Papatya suyu ile saçlarınızın tonunu açmak istediğinizde öncelikle size süper bir değişimin olmayacağını söylemek isteriz. Papatya suyu saç açma konusunda etkilidir fakat büyük değişimler göstermez. Bitkisel bir ürün olduğu için kendi saç renginizde 1 veya 2 ton açık rengi elde edebilirsiniz. Siyah renkli bir saçtan civciv sarısına dönüşü hayal ediyorsanız, ne yazık ki bu mümkün değildir. Ayrıca papatya suyu boyalı saçı açar mı diye soracak olursanız, boyalı saçlar için etkisiz olacağını belirtmek isteriz. Kendi saç renginizde etkili olacaktır.

Şimdi evinizde papatya suyu kullanarak saç renginizi açmak istediğinizde izleyeceğiniz adımları anlatalım:

papatya suyu ile saç açma

1. Adım: Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Papatya suyu hazırlamak için öncelikle taze papatyaya ihtiyacınız olacaktır. Taze papatya bulanlar, papatya suyu yapımı için papatyanın çiçeklerini kurutmalıdır. İmkanınız varsa bahçe ve kırlardan toplayabilirsiniz. Eğer toplama imkanınız yoksa aktardan alıp işleme başlayabilirsiniz.

 • Yaklaşık 1 çay bardağı kadar kuru papatyayı 500 ml suda kaynatın ve demleyin. Demlenen papatyayı soğumaya bırakın.
 • Hazırlama yöntemlerinden bir diğeri de hazır papatya çayı kullanmak olacaktır. Saç uzunluğuna göre birkaç poşet papatya çayını demleyin ve soğumaya bırakın.

2. Adım: Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

 • Soğumaya bırakılan papatya suyu, saça sürülecek sıcaklığa geldiyse tüm saçlarınızı bu su ile yıkayın.
 • Saçınızı yıkarken sadece papatya suyu kullanmaya özen gösterin.
 • Güneşli bir günde uygulama yapıyorsanız, saçlarınız ıslakken güneşe çıkın ve bir süre bekleyin. Böylelikle rengin daha çok ve çabuk açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Uyguladığınız günde saçınızı başka bir ürün ile yıkamayın.
 • Bir süre sonra saçınız kuruyacak ve bir iki ton açıldığını görebileceksiniz.

papatya suyu faydaları

Papatya Suyu Faydaları Nelerdir?

Papatya suyu aslında papatya çayının soğumuş halidir. Saç için kullanıldığında dilde “papatya suyu” olarak ifade edilir. Papatya suyu faydaları ise güzellik iksiriniz olabilir. Listemize papatya suyunun sağlık için faydalarını ekledik. Öğrenmek için okumaya devam edin!

 • Antioksidan özelliğe sahip olan papatya suyu, vücudu arındırır ve temizler. Böylece papatya çayı içilen günlerde vücutta zararlı maddeler yok edilir.
 • Uzun süre içen kişiler ise kanser riskini ortadan kaldırır.
 • Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağladığı için, sıcak günlerde papatya suyu içebilirsiniz. Kabızlık problemini ortadan kaldıracaktır.
 • Regl günleri ağrılı geçenlere, papatya suyu rahatlatıcı bir içecek olarak önerilmektedir. Ağrısız ve sancısız bir regl haftası için papatya suyu candır diyoruz.
 • İştahınız son günlerde kapandıysa ve canınız yemek yemek istemiyorsa bir bardak papatya suyu ile midenizin eski canlılığını yeniden gündeme getirebilirsiniz.
 • Ağız bakımına önem vermek ve diş sağlığını korumak için de etkilidir. Çünkü antioksidan etkisiyle ağız içinde oluşan enfeksiyonları temizler. Kötü kokuları yok eder.
 • Son günlerde neye canınızı sıkıyorsunuz öyle? Hiç stres yapmaya değer mi? Bir bardak papatya suyu için ve tüm stresinizi uzaklara gönderin. Papatya suyu gerginliği yok eder.
 • Tansiyonu yükselenlere ve birden tansiyonu düşenlere papatya suyu şifa olacak. Çünkü papatya suyu tansiyon dengeleyici bir içecektir.
 • Kış soğuklarından hemen etkilenen bir bağışıklık sisteminiz varsa, papatya suyu hazırlayın ve sıcak şekilde için. Boğaz ve solunum rahatsızlıklarını anında iyileştirecektir.
 • Bunca fayda arasında papatya suyu saç uzatır mı diye düşünebilirsiniz. Papatya suyunun saç açma konusunda başarılı olduğu bilinir. Fakat saç uzatma konusunda henüz olumlu sonuçlar duyulmamıştır. Vitamin içerdiğinden dolayı saçlarınızı besler ve eski haline göre güçlendirir. Bu güçlenme sonucunda ise daha sağlıklı şekilde uzar diyebiliriz.
 • Papatya suyu saç rengini açması ile biliniyor. Bu bilgiyi bir de papatya suyu sakal rengini de açar bilgisi ile zenginleştirebiliriz. Boyanmamış sakalda uygulanan papatya suyu, sakal rengini bir ton açabilme özelliğine sahiptir.

papatya suyu saç

Papatya Suyu Cilde Faydaları

Kır çiçeği şifası papatya suyu, cildiniz için de faydalı olmakta. Peki cildinize ne gibi katkıları olacak? İşte papatya suyunun cildinizde bırakacağı etkiler:

 • Dönem dönem göz çevresinde görülen arpacık rahatsızlığını papatya suyu ile tedavi edebilirsiniz. O bölgedeki mikrobu kıracak ve göz sağlığını koruyacaktır.
 • Doğrudan cilde sürülen papatya suyu, kan akışını hızlandırarak vücudu gevşetecektir. Böylece yorgun olduğunuz günlerde bedenen ve ruhen rahatlamanızı sağlar.
 • Yüzünüzü papatya suyu ile temizlerseniz, hava kirliliğinden dolayı oluşan tozlardan arınabilirsiniz. Böylece papatya suyu cilt lekeleri için bir kalkan olacaktır ve cildinizde lekeye ve sivilceye yer vermeyecektir. Oluşan ufak lekeleri de düzenli kullanımda giderecektir.

papatya suyu saça nasıl uygulanır

Papatya Suyu Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Evet, papatya suyu göz altında oluşan morluk ve şişlikleri antioksidan özelliği ile ortadan kaldırmaktadır. Bu etkisini görmek için papatya suyu hazırlayıp soğumasını bekleyin. Pamuk yardımı ile gözlerinize kompres olarak uygulayın. Her akşam denemeyi ihmal etmeyin. Birkaç gün sonra morlukların gittiğini ve şişliğin indiğini görebilirsiniz.

Papatya Suyu Cilt Rengini Açar Mı?

Evet papatya suyu cilt rengini açma konusunda da başarılı sonuçlar vermektedir. Bu sonucu siz de görmek istiyorsanız hazırladığınız papatya suyuna bir miktar bal ve gül suyu ekleyin ve rengini açmak istediğiniz bölgeye bu suyu sürün. Genellikle koltuk altı kararmalarında tercih edilen bu kür, oldukça etkilidir.

papatya suyu saç açma

Papatya Suyu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çeşitli amaçlarla kullanmak için papatya suyu almak istediğinizde, size en yakın aktara gidebilirsiniz. Aktarlarda papatya suyunu hazır şekilde satın alabilirsiniz. Özel olarak üretilen saç rengi açıcı papatya suyunu da yine aktardan temin edebilirsiniz. Papatya suyu fiyatı ise her aktarda ve şehirde farklılık gösterecektir muhakkak. Bir şişe papatya suyu için ortalama 15 TL ödeyebilirsiniz. Eğer evden dışarı çıkma imkanınız yoksa internet alışverişinin kolaylığını kullanıp papatya suyunu bir tık ile kapınıza kadar getirebilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Papatya Suyu ile Saç Açma: Cilde Faydaları, Hazırlanışı ve Kullanımı 15.10.2018 tarihinde yayınladı.