Peynir Faydaları Nelerdir?

Peynir Faydaları Nelerdir? Tarifi

Müdavimlerine Özel Peynir Aromalı Bilgiler

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti peynir, içerdiği yüksek kalsiyum ve protein nedeniyle sağlıklı bir beslenmenin de vazgeçilmezleri arasında sayılır. Hemen her kahvaltı sofrasında en az bir çeşidiyle yer almasının yanı sıra salata ve yemeklerde de sıklıkla kullanılır. Peynirle ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Peynir Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Sütün mayalanması sonucunda oluşan peyniri hazır olarak alabileceğiniz gibi, ev ortamında kendiniz de yapabilirsiniz. Peynir yapmak için üretilen ev tipi bir peynir makinesi işinizi kolaylaştırsa da makine olmadan da bunu başarabilirsiniz. İyi bir peynir mayası, güvenilir bir peynir tarifi ve biraz sabır ile lezzetli bir peynir yapmanız hiç de zor değil.

Bunun için temel olarak peynir kültürü ile sütün fermantasyonunu sağlamanız gerekir. Peynir kültüründe çoğalan peynir bakterileri, sütün yapısında fiziksel değişiklik yaratır ve sütün istediğiniz peynire dönüşmesini sağlar. Üretilen peynirlerdeki çeşitlilik, peynir ph değeri ve dinlenme süresi faktörlere bağlı olarak değişir.

Türklerin geleneksel peynir çeşitleri arasında ilk akla gelenler Ezine peyniri, çeçil peyniri, Kars kaşarı, İzmir tulumu, Erzincan tulumu ve kolot peyniri olarak sayılabilir.

Dünyada ise başta Fransa olmak üzere, İsveç, Almanya, Polonya ve diğer ülkelere özgü peynirler, dünya çapında üne sahiptirler.

Hem dünyada hem de ülkemizde peynir üretimi, teknolojiyle birlikte gelişmeye devam ederek bizlere yeni çeşitler sunmaktadır.

Laktoz alerjisi olan kişiler için laktozsuz peynir de dahil olmak üzere birçok peynir marketlere kolayca bulunabilir. Peynir alerjisi, sütten kaynaklanan bir alerji olduğu için sütteki değişimlerle peynirden vazgeçmek zorunda kalmayabilirler.

Peynir, sadece sofradaki haliyle mutfaklarımızda yer almaz. Üreticilerin peyniri kurutup toz haline getirmeleriyle oluşan peynir tozu, çorba ve tatlıların yapımında kullanılır. Bazı peynir çeşitleri ise satışa peynir küfü ile birlikte sunulur. Bu küfün sağlık açısından bir zararı yoktur.

Peynir Kaç Kalori? Besin Değeri Nedir?

Peynir kalorileri, peynirde kullanılan sütün yağ oranına göre değişim gösterir. 1 peynir kaç kalori diye incelendiğinde, yağlı peynirlerin 100 gramının yaklaşık 400 kalori değerinde olduğu ve sütün yağı azaldıkça kalori değerinin de azaldığı görülür.

Peynir, protein ve kalsiyum açısından iyi bir kaynak olduğu için sağlıklı bir beslenme programı içinde mutlaka yer alır. Peynir besin değeri içerdiği vitamin ve minareler ile de dikkat çeker. Özellikle A vitamini açısından zengindir.

Peynir suyu da peynir gibi besin değerlerine sahiptir. Peynir altı suyu proteini, yiyeceklerin protein miktarını artırmak için kullanılır. Peynir zehirlenmesi denildiğinde akıllara peynirin kendi yapısından zehirlenme akla gelse de aslında saklama koşullarının yetersizliğinden dolayı zehirlenme olayları yaşanır.

Peyniri saklamak için geleneksel ve iyi bir yöntem olarak peynir salamurası iyi bir alternatif olarak tavsiye edilir.

Peynir Faydaları Nelerdir?

Peynir faydaları incelendiğinde hem yetişkinlerin hem de çocukların beslenmesinde önemli yeri olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Bu nedenle kemikleri güçlendirici özelliği vardır. Kemiklerinin güçlü olması gereken yaşlılar ve çocuklar tarafından bolca tüketilmelidir. Osteoporoz yani kemik erimesini engellediği için yaşlılık öncesinde tüketmenin de faydası büyüktür.

Bunun dışında bu lezzetli yiyeceğin faydalarını sıralarsak:

  • Vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini düşük kaloriyle sunar ve tok tutar. Bu nedenle zayıflamaya yardımcıdır.
  • Kan şekerini dengeler, diyabeti önler.
  • Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar.
  • Sinir sisteminin iyi çalışmasını destekler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıkları önleyicidir.
  • Cilt ve saç sağlığını artırır.
  • Dişleri kuvvetlendirir.
  • Sindirim sistemindeki bakteri florasını korur.
  • İçerdiği yüksek A vitamini ile göz sağlığını da korur.

Peynir Altı Suyu Nedir? Ne İşe Yarar?

Peynir altı suyu, peynirlerin dibinde biriken suların toplanmasıyla oluşur. Besin değeri açısından zengin olması nedeniyle bazı ülkelerde içecek olarak da tüketilir. Bizde ise yiyeceklerin protein miktarının artırılması için eklenir.

Peynir Sunumu Önerileri

Peynir sunumu, doğru yapıldığında çok şık sonuçlar getirir. İyi bir sunumla hazırlanan peynir tabakları, davet sofralarınızda bile beğeni toplamanızı sağlar. Peynir tabağı süsleme konusunda peynirlerin kolaylıkla şekillenebilir olmasını kullanabilirsiniz.

Satın alabileceğiniz bir peynir kesici ile peynir dilimleme işlemini hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz. Hatta değişik kurabiye kalıplarınızı peynir kalıbı olarak kullanabilir ve değişik bir peynir sunum tabağı yaratabilirsiniz.

Peynir Diyeti Nasıl Yapılır?

Peynir, sağladığı tokluk hissi sayesinde diyet listelerinde sık sık kendine yer bulan bir yiyecek. Yağsız ve düşük kalorili çeşitleri ile zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmezi olan peynir, kalsiyum ve protein kaynağı olarak vücut dengesini de korur. Peynir diyetinde yumurta, domates gibi düşük kalorili diğer yiyeceklerle birlikte tüketilerek kilo verme hedeflenir.

Peynir Fiyatları Nasıldır?

Peynir fiyatı, peynirin çeşidine, üreticiye ve piyasanın koşullarına göre değişiklik gösterir. Ekonomik peynirler de yüksek fiyatlara sahip dünyaca ünlü peynirler de aynı marketin raflarında yerini alır. Peynirin değerini ve fiyatını artıran özellikler arasında malzeme kalitesinin yanı sıra üretim süresi de belirleyicidir. Bazı peynirler satışa sunulmadan önce uzun süre bekletilir. Bu da fiyatının artmasına neden olur.

Türkiye’de çeşit çeşit peynirlerin tanıtılması açısından festivallere gereken önem verilmelidir. Örneğin Çanakkale’de yapılan peynir festivali, peynir üreticilerinin ve tüketicilerin buluştuğu, peynir kültürü açısından önemli etkinlikler arasındadır. Peynirin insanlığın en eski ürünlerinden biri olması, kendi kültürüne sahip olmasını ve geleneksel peynirlerin korunması gerekliliğini getirir.

En Pratik Peynir Tarifleri

Peynirin sadece kahvaltıda tüketilen bir yiyecek olmaktan bu pratik tariflerle çıkarabilirsiniz. Kekten böreğe, tatlıdan omlete sizin için içinde peynir olan tarifleri bir araya getirdik. Peynirinizi kendiniz yapmak isterseniz onun için de bir tarif ekledik.

1) Peynirin En Çıtır Hali

Adının hakkını veren ve çıtır çıtır lezzetiyle ev halkını mutlu edecek bu böreği ister hafta sonu kahvaltısında, isterseniz çay saatinde yapabilirsiniz. Peynirli Çıtır Börek

Tarif: Peynirli Çıtır Börek

2) Omlete Değişik Bir Yorum

Kahvaltıların olmazsa olmazı omleti bu tarifle renkli ve lezzetli bir şekilde sunabilirsiniz. İki Peynirli Omlet, doyurucu bir öğün isteyenler için de iyi bir seçenek. İki Peynirli Omlet

Tarif: İki Peynirli Omlet

3) Peynir ve Böreğin Muhteşem Buluşması

Kahvaltıda börek sunmanın hızlı ve kolay yolunu paylaşıyoruz. Kahvaltılık Peynirli Lokma Börek, tüm ailenin beğenisini kazanacak. Kahvaltılık Peynirli Lokma Börek

Tarif: Kahvaltılık Peynirli Lokma Börek

4) Peynirin En Tatlı Hali

Geleneksel Türk tatlıları arasında olan peynirli irmik helvası, unutulmaması gereken lezzetler arasında. Bu geleneksel tatlıyı denemediyseniz, bu tarifle başlayabilirsiniz.  Peynirli İrmik Helvası

Tarif: Peynirli İrmik Helvası

5) Pratik Şeflere Özel

Hızlı ve lezzetli bir atıştırmalık tarifi arayanlar bu tarifi sevecekler. Peynirli Ekmek Dilimleri, mutlu olmanın en kolay yollarından biri olabilir. Peynirli Ekmek Dilimleri

Tarif: Peynirli Ekmek Dilimleri

6) Kahvaltı Sofralarının Yıldızı

Klasik kahvaltılar için bir değişiklik isterseniz peynirli bu lezzeti tavsiye ederiz. Kahvaltılık Peynir Topları, sıcak servis yapabileceğiniz bir kahvaltı lezzeti.  Kahvaltılık Peynir Topları

Tarif: Kahvaltılık Peynir Topları

7) Muzlu ve Lezzetli

Kim demiş peynir ile sadece tuzlu tarifler verilebilir diye? Tatlılara çok yakışan labne peynirinden yapılan dolgulu muzlu kek ile çay saatinizi tatlandırabilirsiniz. Labne Peyniri Dolgulu Muzlu Kek

Tarif: Labne Peyniri Dolgulu Muzlu Kek

8) Ev Yapımı Peynir Lezzeti

Peynirinizi evde kendinizin yapabileceğinden bahsetmiştik. İşte sizin için seçtiğimiz kolay ve lezzetli bir peynir tarifi. Lokum Kıvamında Peynir Yapımı

Tarif: Lokum Kıvamında Peynir Yapımı

9) Protein Topları

Peynirin pane şeklinde pişirilmesi, aperitif olarak da sunulabilen ve lezzetli bir seçenek. Burgu Peynir Pane, deneyenler tarafından beğenileceğini düşündüğümüz lezzetlerden. Burgu Peynir Pane

Tarif: Burgu Peynir Pane

10) Sıra Dışı Bir Kek

Rutinin dışına çıkmak isteyenler ve değişik lezzetler denemek isteyenlerin seveceği bir tarif. Sebzeli ve peynirli kek, kahvaltı sofraları için de oldukça uygun. Sebzeli ve Peynirli Tuzlu Kek

Tarif: Sebzeli ve Peynirli Tuzlu Kek

Peynirli tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Peynir Tarifi

Peynir

4-6 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, Pişirme yok
Peynir Tuzlama Tarifi

Peynir Tuzlama

8-10 kişilik, 1 saat Hazırlık, 40dk Pişirme
Cerkes Peyniri Tarifi

Cerkes Peyniri

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Salamura Peynir Tarifi

Salamura Peynir

4-6 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, 10dk Pişirme
Çerkez Peyniri Tarifi

Çerkez Peyniri

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Peynir Yapımı Tarifi

Peynir Yapımı

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 40dk Pişirme
Peynir Ezmesi Tarifi

Peynir Ezmesi

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Tarifler Geri
Videolar Geri