Şeker Pancarı Faydaları Nelerdir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Şeker Pancarı Faydaları Nelerdir? Tarifi

Ispanakgiller Familyasından Şeker Üretimi: Şeker Pancarı

Şeker pancarı, etli yaprakları, çiçekleri ve verimli tohumları ile ilgi çekici bir bitki türüdür. Şeker pancarı ile yapılan tarifler fazla bilinmese de bu bitkiyle sıra dışı yemekler yaratmak mümkündür. Bitkinin en önemli yönlerinden biri farklı bölgelerde yetişmeye elverişli olmasıdır.

Şeker üretiminin yapılmasını ve evlerimize gelmesini sağlayan şeker pancarı, ilginç özelliklere sahip bir üründür. Faydalı yönleri de fazla olduğu için şeker pancarı tüketimine önem vermek gerekir. Üstelik hazırlanan tarifler de son derece lezzetli olur.

Şeker Pancarı Nedir?

Ispanakgiller familyasının bir üyesi olan şeker pancarı, şeker kamışından sonra şeker üretiminde kullanılan başlıca bitkidir. İki yıl içinde tam anlamıyla gelişimini tamamlar.

İlk yıl şeker pancarı yaprağı ve kökleri oluşmaya başlar. İkinci yıl ise tohum ve çiçek bölümleri meydana gelir.

Dıştan bakılınca sarımtırak bir bitki görülürken içi beyaz ve etlidir. Koni şeklindeki yapısı ile dikkat çeken bir görünümü vardır. Şekeri pancarı daha çok şeker üretimini sağlaması ile ünlü olmuştur. Bununla birlikte tek başına da yararlı bir üründür. Faydalı yönlerini öğrenmeye başlayanlar mutlaka şeker pancarına mutfaklarında daha fazla yer vermeye başlayacaktır.

Şeker pancarı melası ise fabrikasyon kademesine gelindiği zaman şeker pancarından elde edilen sıvıya verilen isimdir. Şurup halindeki bu sıvı fabrikasyon sürecine geri alınmamaktadır. Alkol ve maya gibi üretim alanlarında ham madde olarak kullanılan bu şurup son derece faydalı bir üründür.

Ucuz özellik gösterdiği için sitrik asit üretiminde de ham madde olarak tercih edilir. Sitrik asitten ise limon suyu gibi mutfak için önemli ürünler yapılır. Şeker pancarını yüzde dörtlük kısmından mela şurubu çıkarılır ve kullanılır.

Şeker Pancarı Faydaları Nelerdir?

  • Şeker pancarının başlıca faydalarından biri mide ve sindirim sistemine yaptığı etkilerde hissedilir. Yemeklerin yanında şeker pancarı tüketmek sindirimin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
  • Kansızlık sıkıntısı yaşayanlar şeker pancarı yiyerek bu sorunun azaldığını görebilirler.
  • Şeker pancarı sinir hücrelerini olumlu yönde etkiler. Böylelikle sakinleşmek ve daha huzurlu hissetmek mümkün olur.
  • Şeker pancarının suyunu içmek kanser hastalığının olumsuz etkilerini azaltır.
  • Hipertansiyon hastalığı bulunanlar için iyi bir tercihtir. Tansiyonu düşürücü etkisi sayesinde hastalıktan muzdarip olanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

Şeker Pancarı Kalorisi ve Şeker Oranı Nedir?

Şeker pancarı fazla yüksek kalori özelliği göstermemektedir. 100 gram şeker pancarında 50 oranında kalori bulunur. Söz konusu özelliği sayesinde zayıflamak, form tutmak isteyenler ve diyet yapanlar için ideal bir tercihtir.

Şeker pancarında ismiyle uyumlu olarak yüksek oranda şeker bulunur. Bu özelliği sayesinde şeker üretimi için ideal bir bitki haline gelmiştir. Bitkide bulunan şeker türünün sakkaroz türünde olduğunu söylemek mümkündür.

Karbonhidrat ve kuru madde oranı da aynı şekilde fazladır. Ayrıca şeker pancarının büyük bölümünü su oluşturur. Şeker pancarışekeri oranının %16 civarında olduğu söylenebilir.

Şeker Pancarı Nerede Yetişir?

Şeker pancarı ile ünlü bölgemiz İç Anadolu olarak açıklanabilir. Bu bölgede tüm yıl boyunca sıklıkla şeker pancarı yetiştirilir. Kıyı bölgelerinden fazla üretilmiyor olmasının nedeni o bölgelerde daha fazla gelir getiren ürünlere ağırlık verilmesidir.

Özellikle şeker fabrikalarına yakın bölgelerde şeker pancarının daha fazla tarımı yapılır. Ürünler toplandıktan sonra kısa süre içinde fabrikalara götürülmesi gerekir. Şeker pancarı küspesi hayvancılık açısından önemlidir. Bu nedenle şeker pancarı yetişen yerlerde besi hayvancılığı da yapıldığı görülür.

Şeker pancarının bir endüstri bitkisi olması onu ülke tarımı için önemli bir konuma getirmiştir. İç Anadolu başta olmak üzere Doğu Anadolu ve Marmara bölgelerinde şeker pancarı üretimi yoğun olarak yapılmaktadır. Şeker pancarı tohumu üretimi yapılırken yüksek verimliliğe sahip olmasına dikkat edilir.

Şeker pancarı tohumu yaprakları dik büyüyen türdedir ve yeşil oldukları gözlemlenir. Bitkinin güçlü bir kök yapısına sahip olduğu dikkat çekmektedir. Gelişme hızının yüksek olması ve ılıman iklimi sevmesi tohumların ülkemizde dikilmeye ve yetiştirilmeye elverişli olmasını sağlamıştır.

Şeker Pancarı Nasıl Haşlanır? Nasıl Yenir?

Şeker pancarı yemek için doğru yöntemler dahilinde haşlama yapmaya ve süreyi iyi kullanmaya önem vermek gerekir. Şeker pancarının ideal haşlama süresi 60 dakika diğer bir deyişle bir saat civarında olmalıdır.

Pancarı haşlamak için bol miktarda su ile düdüklü tencerede pişirmek iyi bir yöntem olarak görülebilir. Şeker pancarı bu şekilde sade olarak da yenilebilir. Ayrıca turşu, tatlı ve benzeri tariflerin malzemesi olarak da rahatlıkla kullanılır.

Şeker Pancarı Pekmezi Nasıl Olur?

Şeker pancarı pekmezi fazladan katkı maddesi eklenmeden sadece tabiattan gelen şeker pancarı ile yapılır. Organik özelliğe sahip bir ürün olduğu için son derece yararlı özelliktedir. İçeriğinde bol miktarda Demir bulunması nedeniyle kansızlık durumlarına iyi gelir ve yiyenlerde kan yapar.

Şeker pancarı pekmezi yapılırken geleneksel yöntemlerin izlenmesi durumunda besin değeri daha yüksek olur. Pancarlar iyice yıkanıp su eklendikten sonra 4 saat civarında bir süreyle kazanda haşlanır. Yapılan süzme işlemlerinden sonra şeker pancarı pekmezi elde edilmiş olur. Pekmez vücuda yüksek oranda güç ve direnç katar. Bu yüzden sıklıkla pekmez tüketilmesi iyi bir seçenektir.

Şeker Pancarı Fiyatı Nedir?

Şeker pancarı manavlarda ve pazarlarda bulunabilir. Fiyatlarının orta değerde olduğu söylenebilir. Tüketicilerin rahatlıkla satın alabileceği fiyatlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Şeker pancarı pekmezi ise özellikle organik ve yöresel ürün üzerine yoğunlaşan dükkanların ve alışveriş sitelerinin sıklıkla yer verdiği ürünlerden biridir. Şeker pancarı pekmezi fiyatı ise ekonomik ve bütçenizi fazla sarsmayacak türdedir.

Ürün fiyatının bir kilogram için 30 TL civarında olduğu söylenebilir. Organik ürünlere yoğunlaşan online alışveriş sitelerinde bu fiyatı bulabilirsiniz. Dışarıdaki dükkanlarda ve aktar gibi yerlerde ise daha az ya da daha fazla fiyat karşılığında pekmez satın alabilirsiniz.

Şeker Pancarıyla Uygulayabileceğiniz Farklı Tarifler

Şeker pancarı ile yapabileceğiniz alternatif ve sıra dışı tarifler bulunmaktadır. Gerekli malzemeleri satın aldıktan sonra ev ortamında bu yemekleri yapmayı kolaylıkla deneyebilirsiniz. Şeker pancarının kendine özgü tadının keyfine varabilirsiniz.

1) Klasik Sarma Anlayışınıza Şeker Pancarı Tadını Ekleyin

Sarma yemeği özellikle Türk mutfağında kendisine geniş yer bulmayı başaran ve sıklıkla karşımıza çıkan bir tarif türüdür. Her zaman yaptığınız sarma türlerinden sıkıldıysanız ve sofranızda çeşitlilik yaratmak istiyorsanız şeker pancarı yaprağı ile sarma yapmayı tercih edebilirsiniz. Şeker Pancarı Yaprağıyla Sarma

2) Ağzınızı Tatlandıracak Şeker Pancarı Tatlısı

Şeker pancarının içeriğindeki yüksek şeker oranı bitkinin tatlı için de ideal bir seçenek olması sonucunu doğurmuştur. Şeker pancarı kullanarak yapacağınız bu tatlıyı çocuklarınıza servis edebilir ya da misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz. Tatlının yanında limonata sunabilir ya da kahve eşliğinde tatlının keyfini çıkarabilirsiniz. Şeker Pancarı Tatlısı

3) Turşu Severler İçin Sıra Dışı Bir Seçenek Şeker Pancarı Turşusu

Turşu yapmayı ve yemeklerinizin yanında tüketmeyi seviyorsanız bu turşuyu evinizde hazırlayarak alternatif bir tat yaratabilirsiniz. Şeker pancarı suyu ile turşu malzemelerinin karışımı sonucunda karşınıza çıkan lezzeti kesinlikle çok sevebilir ve bağımlı olabilirsiniz. Linkteki adımları takip ederek turşuyu kısa sürede hazır duruma getirebilirsiniz.

Şeker pancarı tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Şeker Pancarı Faydaları Nelerdir? 24.10.2017 tarihinde yayınladı.