Süleymaniye Camii Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilinmeyen Sırlar

Mimar Sinan’ın Kalfalık Eseri

Süleymaniye Camii Gizemleri

Süleymaniye Camii tarihi ve dini açıdan Türk kültürü için önemli bir mimari yapıdır. Mimar Sinan’ın eseri olan Süleymaniye Cami, sade olduğu kadar da ihtişamlı bir yapıdır aslında. İstanbul’u gezmek ve daha yakından tanımak için gelen turistlerin gezi noktalarından biri olan Süleymaniye Cami, İstanbul’da yaşayanların da ibadet merkezidir. Bu tarihi şaheseri daha iyi tanımak amacıyla sizlerle bu yazıda buluşuyoruz. Süleymaniye Camisi’nin yapısında bulunan gizemler ve caminin yapılış hikayesi bu sayfada açıklanıyor!

süleymaniye camii nerededir

Süleymaniye Camii Nerededir?

Süleymaniye Cami, İstanbul il sınırında Fatih semtinde yer alan ve İstanbul’un dini önem taşıyan yapılarından biridir. Kapalıçarşıya ve Mısır Çarşısı’na çok kısa bir mesafede uzaktadır. Yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Açık adres ile camiye ulaşmak istediğinizde şu adresi izleyebilirsiniz:

Adres: Eminönü, Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi 1-45, 34116 Süleymaniye, İstanbul, Türkiye – İstanbul

süleymaniye camii nasıl gidilir

Süleymaniye Camii Nasıl Gidilir?

Süleymaniye Camisi’ne ulaşmak ve ziyaret etmek için, özel aracınızı tercih edebilirsiniz. Eğer toplu taşıma araçları ile camiye ulaşmak isterseniz tramvayı kullanarak gidebilirsiniz. Bu şekilde ise Kabataş ve Bağcılar arasında çalışan tramvay hattını kullanmalısınız. Laleli ve üniversite durağında inip birkaç dakika yürüyerek camiye varabilirsiniz. Farklı bir duraktan da camiye ulaşım sağlanıyor. Eğer Beyazıt durağında inmek isterseniz Sahaflar Çarşısı’ndan ileriye doğru yürüyerek Büyük Pazar’ın Beyazıt Kapısı tarafındaki yolu izlemelisiniz. Otobüsü tercih edip Süleymaniye Camisi’ne gitmek isteyenler ise 48T hattı ile ulaşımı sağlayabilir.

Ziyaret planı yaparken Süleymaniye Camii ziyaret saatleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var:

  • 09.00 ile 18.00 saatleri arasında, Süleymaniye Camii yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık oluyor.

Ziyaretçilerin merak ettiği Süleymaniye Camii giriş ücreti konusuna ise açıklık getirelim:

  • Camiye giriş yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yani ücretsiz bir şekilde ve kıyafet kurallarına saygı göstererek bu camiyi ziyaret edebilirsiniz. Cami girişinde kadınlar için bulunan tülbentleri girişte alıp çıkarken teslim edebilirsiniz.
süleymaniye camii içi
www.istanbul.com

Süleymaniye Camii Tarihçesi ve Mimarı Özellikleri

Süleymaniye Camii, Osmanlı döneminde inşa edilen mimari yapıların en önemlileri arasındadır. Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı? 1550 yılında başlayan inşaat 1557 yılında sonra ermiş ve ortaya bu muazzam dini mimari çıkmıştır. Caminin bir an önce bitmesi için tüm devlet organları harekete geçer. Çünkü bu cami, Şehzade Mehmet için adanmış bir camidir. Süleymaniye Camii ne amaçla yapıldı diye düşündüğünüzde; caminin Şehzade Mehmet için adanmış olduğunu ve Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine yapıldığını hatırlayabilirsiniz.

Her bir detayı üzerinde dikkatli şekilde yoğunlaşan Mimar Sinan, Süleymaniye Camisi’ni “sonsuza kadar yıkılmayacak cami” olarak tanıtıyor. Ayrıca Süleymaniye Camisi sadece bir cami olarak kalmamış ve döneminde külliye olarak da faaliyet göstermiştir. Süleymaniye Camisi’nin asırlar boyunca hiçbir doğal afetten etkilenmemesi, Mimar Sinan’ın eşsiz zekasını ve mimarlığını yansıtır.

Mimar Sinan, Süleymaniye Camisi’ni bitirdiğinde bu eserini “kalfalık eseri” olarak nitelendirmiştir. Caminin iç ve dış süslemelerinden, avludaki yapılara kadar her bir noktasını en ince detayına kadar hesaplamış ve inşa etmiştir. Camide bulunan 4 minare, Kanuni sultan Süleyman’ın İstanbul Fethi’nden sonra tahta geçen 4. padişah olduğunu temsil eder. 4 minare üzerinde bulunan 10 şerefenin de bir anlamı vardır. Kanuni, Osmanlı Dönemi’nin 10. padişahıdır. Böylece Süleymaniye Camii kaç minareli diye merak edenler, minarelerin anlamını da öğrenmiş oluyor.

süleymaniye camii

Süleymaniye Camisi’ne giriş yapanlar caminin oldukça sade bir yapıda olduğunu hissedebilir. Kapıdan içeri girildiğinde ise büyüleyici bir iç süsleme dikkat çeker. Caminin yapısı dört farklı sütun ile desteklenmiştir. Bu sütunlar ise farklı coğrafyalardan getirilen malzemelerden meydana gelir. İskenderiye Şehri, Baalbek Tapınağı, Topkapı Sarayı ve Vefa semtinden destek malzemeler getirilmiş ve sütunlara eklenmiştir.

Cami üzerine hesaplama yapıldığında kubbenin 53 metre ve 27.5 m çapında olduğu gözlemlenir. Cami içinin en iyi şekilde aydınlatılması için kullanılan pencerelerin sayısı ise 32 adettir. Süleymaniye Camisi’nin gizemlerinden biri de akustiğidir. Süleymaniye Camii akustik özellikleri arasında seslerin her bir köşeden duyulmasıdır. Seslerin daha iyi yayılması için kubbelerin altında boş küplerin olduğu bilinmektedir. Hatta bu akusitik özelliği ile ilgili döneminde çok söylenti çıkmıştır. Şöyle anlatılır:

İnşaatın bitmesine yakın günlerde Mimar Sinan’ı kıskanan insanlardan bazıları, Kanuni’ye Mimar Sinan’ı şikayet eder. Şikayet ettikleri konu ise caminin henüz bitmemiş olması ve Mimar Sinan’ın camide keyfine bakmasıdır. Bu sözleri duyan Kanuni, Mimar Sinan’ı kontrol amacı ile camiye gider ve Mimar Sinan’ın nargile kaynattığını görür. Bir an söylenenlerin gerçek olduğunu düşünür. Mimar Sinan ise yanan nargilenin içinde kesinlikle tütün olmadığını belirtir. Fokurdama sesinin camide yayılmasını test ettiğini de ekler ve durum açıklığa kavuşur.

süleymaniye camii hikayesi

Süleymaniye Camii Hakkında Duymadığınız 7 İlginç Bilgi

1) Süleymaniye Cami avlusunda bazı türbeler bulunuyor. Bu türbeler ise Osmanlı vaktinde adını sıkça duyuran kişilere ait. Süleymaniye Camii defnedilen kişiler kimlerdir dedinizde avluda Hürrem Sultan’ın, Mimar Sinan’ın, Kanuni Sultan Süleyman’ın, İkinci Ahmet’in, Asiye ve Rabia Sultan’ın türbesini göreceksiniz.

süleymaniye camii nerededir

2) Süleymaniye Camii altın oran gizemi ile de tarihe adını yazdıran bir yapı olmuştur. Altın oran bir yapının eninin yüksekliğine bölündüğünde elde edilen 1.618 değeridir. Süleymaniye Camisi’nin eni yüksekliğine bölündüğünde bu rakam elde edilir. Güzelliğin simgelerinden biri olan altın oran, Mimar Sinan tarafından da biliniyordu ve kalfalık eserine işlendi.

süleymaniye camii hikayesi

3) Süleymaniye Camii kırmızı taş hikayesi camiye giriş yapanların muhakkak işittiği bir hikayedir. Asırlardır anlatıldığına göre girişte yer alan kırmızı büyük taş, Hristiyanlar tarafından cami inşaatına hediye edilmiştir. Bu kırmızı taşın arasında gizli bir şekilde Haç işareti işlenmiştir. İnşaatı devam eden camiye katkı yapmak ve destek olmak amacı ile Hristiyanlar tarafından gönderilen bu taş, Mimar Sinan’ın dikkatini çeker. Mimar Sinan ise taşı kabul ettiği gece bir rüya görür ve sabah vaktinde taşı tam ortadan ikiye ayırır. Ayırdığında taşın arasında Haç işaretinin olduğunu görür. Kanuni’ye bu durumu bildirir ve taşın camiye giriş yapılan yere yerleştirilmesini ister. Böylece cami avlusuna girmeden önce kırmızı taştan geçilir. Mimar Sinan daha sonra Hristiyan çevreye, taşı kabul ettiklerini ve en doğru yere koyduklarını haber gönderir. Cami avlusunda bulunan kırmızı taşın gizemli öyküsü de böyledir.

süleymaniye camii kırmızı taş
www.oguztopoglu.com

4) Süleymaniye Camii sırları bilginize bir de kubbedeki sırı ekleyelim. Osmanlı zamanında inşa edilen tüm camilerde alem simgesi yer alır. Bu simge kubbe ya da minarenin ortasında bulunur. Hilal ve yıldız şeklindeki bu alem, muazzam bir şekilde gökyüzüne mesaj verir. Ay ve yıldız motifleri, Türkler’in evren kültürünü ifade eder.

süleymaniye camii

5) Süleymaniye Camii hikayesi her satırıyla dikkat çekiyor. Eşsiz bir zeka ile tasarlanan mum ve kandiller camiye zarar vermesin diye cami içinde is odası hazırlattı. Aydınlatmadan çıkan isler, bu odada toplandı ve toplanan isler mürekkep olarak değerlendirildi. Mürekkeplerin de silinmeme özelliği bulunuyordu. Ancak kağıdı tamamen yok ederek mürekkep temizlenebiliyor.

süleymaniye camii içi
www.tarihiistanbul.com

6) Camiye böcek ve sineklerin gelmemesi adına, Mimar Sinan deve kuşu yumurtası ile önlem almıştır. Avizelerin tam ortasında yer alan deve kuşu yumurtası sayesinde böcek ve haşereler camiye giremiyor.

süleymaniye camii içi
bisorubicevap.com

7) Kanuni Türbesi’nin giriş kapısındaki sancak kısmında Hacer-ül Esved taşı yer alıyor. Bu taşın tek bir eşi vardır o da Kabe’dedir. Bu taşa dokunmak yasaklı kurallardan biri olarak gelen ziyaretçilere anlatılıyor. (Bknz: Fotoğrafın üst kısmındaki koyu renkli taş)

süleymaniye camii içi
www.oguztopoglu.com

Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Ayasofya Nerede? Tarihçesi, Giriş Ücreti, Hakkında 9 İlginç Bilgi

Sultan Ahmet Camii Tarihçesi, Hakkında Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sırın Tarifi
Sırın4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama29
Süleymaniye Çorbası Tarifi
Süleymaniye Çorbası6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama136
Süleymaniye Çorbası Tarifi
Süleymaniye Çorbası6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama50
Muhteşem Süleymaniye Çorbası Tarifi
Muhteşem Süleymaniye Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama746
Pratik Sırın Tarifi
Pratik Sırın Tarifi2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama119
Organik Vişne Suyu Tarihi Tarifi
Organik Vişne Suyu Tarihi4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama30
Sırın ( Elazığ Yöresi) Tarifi
Sırın ( Elazığ Yöresi)4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama21
Saray Mutfağından Süleymaniye Çorbası Tarifi
Saray Mutfağından Süleymaniye Çorbası6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama52
Sırın (Elazığ Usülü) Tarifi
Sırın (Elazığ Usülü)2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama22
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Tarifler Geri