Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı Ne Kadar? Faydaları, Ne İşe Yarar?

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı Ne Kadar? Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi

Devasa Deve Kuşu Yumurtası Hakkında İlginç Bilgiler

Deve kuşu, kanatları küçülerek uçma yeteneğini kaybeden kuşlar sınıfına girmektedir. Afrika kökenli olan deve kuşları 2-2,5 metre boyunda ve uzun bacaklara sahiptir. Ortalama hızı saatte 90 kilometreyi bulan deve kuşunun etinden ve tüylerinden yararlanılır. Oldukça lezzetli bir ete sahip olan deve kuşu eti, düşük kolesterollü olduğundan sağlığa faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

Deve kuşu tüyleri belirli zaman aralıklarında tüy hasadı yapılarak elde edilir. Erkek deve kuşlarında bulunan beyaz telek tüyler moda ve dekorasyon alanında süsleme olarak kullanılır.

Sahne kıyafetlerinin yapımında kullanılan bu birinci sınıf deve kuşu tüyleri oldukça değerlidir. İkinci kalite deve kuşu tüyleri ise elektrostatik özelliklerinden dolayı araba endüstrisinde ve elektronik eşyaların toz alma işlemlerinde kullanılır.

Ayrıca besin değeri açısından oldukça yüksek olan deve kuşu yumurtası, dünya üzerinde en büyük ağırlığa sahip yumurta çeşididir. Ortalama olarak 1,5-2 kilogram ağırlığa sahip olan deve kuşu yumurtası

 • yemeklik,
 • örümceklik ve
 • deve kuşu üretimi amaçlı satılmaktadır.

Yüksek oranda protein içeren deve kuşu yumurtasında folik asit, A vitamini, E vitamini, B vitaminleri, selenyum, magnezyum, çinko, iyot, demir, bakır, fosfor ve kalsiyum bulunur.

 

Deve Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Deve kuşu yumurtasının üretimi şubat ve eylül ayları arasındadır. Erkek deve kuşlarına göre daha narin yapıda olan dişi kuşları yılda 20 ile 100 arasında yumurta vermektedir. Dişi deve kuşları genel olarak yumurtlama dönemlerinde 2-3 günde 1 yumurta verir.

Deve kuşu üretimi doğal kuluçka ya da kuluçka makineleri ile sağlanır. Kuluçkalık yumurtalar %22-25 nem oranına sahip 13-18 derece arasındaki sıcaklıklarda dezenfekte edilerek saklanır ve yaklaşık 7-14 gün arasında muhafaza edilebilir. Deve kuşu yumurtasının kuluçka süresi 42 gündür yani deve kuşu yumurtadan 42 günde çıkar.

Deve Kuşu Yumurtası Faydaları Nelerdir?

 • Deve kuşu yumurtası doyurucu ve besleyicidir. Deve kuşu yumurtası protein değeri yüksektir ve hayati fonksiyonlar için yeterli miktardadır.
 • Kolesterol içermeyen deve kuşu yumurtası vücudun kolesterol dengesini düzenleyici etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde yer alan doymamış yağ asitleri kalp ve damar sağlığını koruyucu etki gösterir.
 • Çok sert ve dayanıklı yapıya sahip olan kabukları saklama kabı, takı ve süs eşyası yapımında kullanılır.
 • Deve kuşu yumurtası örümcek gibi haşereleri ortamdan uzaklaştırarak örümceklerin ağ örmemelerini sağlar.
 • Diş çürümelerine karşı ağız ve diş sağlığını korumasının yanı sıra ağız kokusunu giderici faydaları da vardır.
 • İçeriğinde yer alan kalsiyum kemik gelişimine faydalıdır ve osteoporoz gibi kemik erimesi hastalıklarında tedaviye destek olur.
 • Sodyum içermeyen deve kuşu yumurtası tansiyon hastaları için ideal bir protein kaynağıdır.

Deve Kuşu Yumurtası Ne İşe Yarar?

Tat olarak tavuk yumurtasına benzeyen deve kuşu yumurtası ile tavuk yumurtası kullandığınız tüm yemekleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Deve kuşu yumurtaları çok eskiden beri ulaşılması zor olan yüksekliklere konularak örümceklerin ağ yapmasını önlemekte kullanılmaktadır. Ayrıca deve kuşu yumurtası haşere kovucu olarak kullanılır. Deve kuşu yumurtasının sert ve sağlam dış kabuğu Afrika kökenli toplumlarda bardak, saklama kabı, tabak ve çanak gibi mutfak eşyası yapımında kullanılır. Günümüzde deve kuşu yumurtası kabuğu özel olarak tasarlanan süs eşyaları ve takıların yapımında kullanılır. Farklı bir duruşa sahip olan bu takılar ve süs eşyaları oldukça büyük ilgi görmektedir.

Genel olarak dekoratif amaçlı eşyaların yapımında kullanılan tüyleri için yetiştirilen deve kuşlarının derileri de giyim endüstrisinde kullanılır. Yaklaşık 150 kilogram ağırlığa sahip olan devasa boyutlardaki deve kuşunun, yumurtası da büyük boyutlardadır. Deve kuşu yumurtasının en ilginç özelliklerinden birisi ise çürütülmesi halinde ortamdan örümcek ve haşereleri uzaklaştırmasıdır.

İçi dolu olarak bekletilen deve kuşu yumurtası bir süre sonra bozularak etrafa insanların hissedemediği ancak böcek ve haşerelerin hissettiği bir koku yaymaktadır.

Osmanlı döneminde deve kuşu yumurtaları bu özelliğinden dolayı mimaride kullanılırdı. Mimar Sinan’ın pek çok eserinde kubbelere deve kuşu yumurtaları konulur ve bu mekânlara örümceklerin girmesi engellenirdi.

Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Deve kuşunun evcilleştirilmesi tüylerinin kadın giysilerinde kullanılması ile birlikte başlar. Tüyü, derisi ve eti için Güney Afrika, İsrail, Namibya, Botsvana, Zimbabwe, Çin, Kanada, Avustralya, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde çiftliklerde yetiştirilen deve kuşu ülkemizde Bursa, Antalya ve Kırşehir’de yetiştirilmektedir. Ülkemizde oldukça yeni olan deve kuşu yetiştiriciliği zamanla artış gösterebilecek bir hayvancılık dalıdır.

Türkiye’de deve kuşu çiftlikleri 1995 yılında kurulmaya başlanmıştır. Popülerliği giderek artan deve kuşu çiftliği sayısı neredeyse 500’ü bulur. Ancak Türk damak tadına pek hitap etmeyen deve kuşu eti ve yumurtası satışında azalma görülmektedir. İhraç edilebilirliğinden dolayı deve kuşu yetiştiriciliği önemini korumaktadır.

Özel olarak deve kuşu yetiştirilen çiftliklerde satışa sunulan deve kuşu yumurtaları organik ürün satan mağazalarda ve internet üzerinden deve kuşu yumurtası satış yapan çitliklerin web sayfalarından satın alınabiliyor.

Deve kuşu yumurtaları döllük, yemeklik, örümceklik ve boş deve kuşu yumurtası olmak üzere farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Döllü deve kuşu yumurtaları deve kuşu yetiştiriciliği yapmak isteyenler tarafından satın alınır. Örümceklik deve kuşu yumurtası da özellikle sera sahipleri, kışlalar ve camiler tarafından örümcek ve haşere kovucu özellikleri nedeniyle tercih edilir. Boş deve kuşu yumurtası, takı ve süs eşyası yapanlar tarafından tercih edilmektedir.

Deve kuşu yumurtası kaç para sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Deve kuşu yumurtasının ne amaçla kullanılacağına göre deve kuşu yumurtası fiyatları değişiklik gösterir. Genel olarak deve kuşu yumurtası 2016 fiyatları 50 lira ile 200 lira arasında farklılaşır.

Deve Kuşu Yumurtası Yenir Mi? Nasıl Pişirilir?

Ortalama 1.5- 2 kilogram ağırlığa sahip olan deve kuşu yumurtası tek başına bir insanın bitirebilmesinin mümkün olmadığı bir besindir. Deve kuşu yumurtasını muhafaza edebilmek için kabuğu delinir ve kapaklı bir kaba boşaltılarak buzdolabında saklanır. Buzdolabında 3-4 gün tazeliğini koruyabilen deve kuşu yumurtası bardak hesabı yapılarak tariflerde kullanılabilir.

Deve kuşu yumurtası kahvaltılarda omlet olarak kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise deve kuşu yumurtasının kabuğunun kırılmasıdır.

Oldukça kalın ve sağlam bir kabuğa sahip olan deve kuşu yumurtasını kırmak için testere ya da delici bir alet gereklidir. Deve kuşu yumurtası ile kek, kurabiye, börek ve çörek yapabilir, tüm hamur işleri ve tatlılarda kullanabilirsiniz. Deve kuşu yumurtası kullanılarak hazırlanan hamur işleri uzun süre tazeliğini korumaktadır.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Besin Değerleri: Tam Bir Mucize!

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir? En Leziz Pratik İpuçları

Kaz Yumurtası Faydaları Nelerdir? Yenir Mi?

Ördek Yumurtası Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Çeşitlerine Göre Yumurta Besin Değerleri, İçeriğindeki Vitaminler

Hindi Yumurtası Fiyatı Ne Kadar? Faydaları, Besin Değerleri ve Özellikleri

Çift Sarılı Yumurta Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır? Doğal Mı?

Yumurtanın Sarısı Mı Daha Faydalı Beyazı Mı?

Yumurta Kaç Kalori? Sarısı, Beyazı Kaç Kalori?

Gezen Tavuk Yumurtası Faydaları, Besin Değerleri ve Vitaminli Tarifler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı Ne Kadar? Faydaları, Ne İşe Yarar? 25.10.2017 tarihinde yayınladı.