Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir? 6 Değişik Kullanım Şekli

Ekşi Aromalı Kırmızı Baharat Sumak

Mutfakların olmazsa olmaz baharatları arasında yer alan sumak, kendine özgü ekşimsi tadıyla bilinir. Her ne kadar tadı ve görünümü tanıdık olsa da, sumak hakkında herkes tarafından pek de bilinmeyen birçok detay bulunur. Sumağın yetiştirildiği alanlardan yola çıkıp, tüm faydalarını ve kullanım alanlarını detaylıca inceliyoruz.

Sumak Nedir?

Sumak, antep fıstığı ailesine dahil olan bir bitkidir. Sumak baharatı, bu bitkinin kırmızı renkli çekirdek yapıdaki çiçeklerinin öğütülmesi sonucunda oluşur. Kendine özgü ekşi tadıyla diğer baharatlardan ayrılan sumak, tadının yanı sıra yemeklere renk vermek için de kullanılır. Türk mutfağında genellikle salatalara, yoğurda ve özellikle soğana ilave edilerek tüketilir.

Sumak fiyatları, kilogram cinsinden belirlenir. Sumağın satış fiyatları sumağın cinsine, ürün kalitesine ve satıcının niteliklerine göre değişiklik gösterir. Piyasada toz halinde satılan sumağın, tane sumağın ve sumak ekşisinin fiyat aralıkları birbirinden farklıdır.

Sumak Bitkisi Nerede Yetişir?

Sumak ağacı, ince yapılı olmasına rağmen boyu 3 metreye kadar çıkabilir. Yeşil ve ince yapraklarıyla çalı görünümündeki sumak bitkisinin üzerinde, top salkım şeklindeki kırmızı meyveleri, birer süsü andırır. Sumak yaprağı her mevsimde yeşil renklidir.

Kış aylarında yapraklarını döker. Sonbaharda meyveleri kırmızı halini alır. Sumağın yaklaşık 150 farklı çeşidi bulunur. Sumak çeşitleri arasında zehirli çeşitler olduğu da bilinir. Bu nedenle yeterli bilginiz yoksa ilk defa gördüğünüz sumak ağaçlarının meyvesini toplamak tehlikeli olabilir. Sumak, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Sumağın yetişmesi için iklim açısından çok özel koşullara ihtiyacı yoktur. Bu nedenle iklim şartları ani değişiklikler gösteren Doğu Anadolu Bölgesi dışında, hemen hemen her bölgede yetiştirildiği görülür.

Türkiye dışında ana vatanı olan Arap Yarımadası’nda, Güney Avrupa’da ve Hindistan’da yoğun olarak yetiştirilir. İklim açısından çok kurak ve soğuk hava şartlarına sahip bir bölgede değilseniz siz de bahçenizde sumak yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Piyasada sumak tohumu ya da sumak fidesi rahatlıkla bulunabilir.

Sumak Faydaları Nelerdir?

 • Sumak lezzeti kadar sağlığa olan faydalarıyla da ön plana çıkar.
 • İçinde yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan bulunur.
 • Kansere karşı korur.
 • Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlığı giderir.
 • Mide problemlerini iyileştirir.
 • Sumak, diş eti bakımını yapar. Anti bakteriyel içeriği sayesinde ağız yaralarına iyi gelir.
 • Boğaz ağrılarını hafifletir.
 • Ateş düşürür.
 • Sumağın kazaların yaşanması durumunda kanamaları durdurma özelliği bulunur.
 • İdrar kaçırma sorunlarına iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • İştah açar.
 • Sumak cilde faydaları açısından da dikkat çeker. Suyu tonik olarak kullanıldığında sivilceleri ve sivilce lekeleri üzerinde etkilidir. Cilde taze ve parlak bir görünüm verir.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sumak ekşisi, sumağın sıvı halidir. Tıpkı nar ekşisi gibi yemeklere sos olarak kullanılır. Hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler, sumak, su ve biraz sabırdır. Sumak bir kaba konulur ve üzerini örtecek kadar su eklenerek bekletilir. Sumağın içindeki maddelerin ve renginin suya geçmesi sağlanır. Bu sular süzülüp kenara alınır ve taze sular eklenir. Toplanan sular üzeri tülbentle kapatılarak güneşte bekletilir ve koyulaştırılır.1 gün güneşte bekleyen sumaklı su, kaynatılarak son kıvamını alır.

Sumak ekşisi de sumak gibi yoğun antioksidan içerir. Hastalıklara karşı korur. Sumak sosu, yemeklerin hazmını kolaylaştırır. Zengin Omega 3 içeriğiyle kalp ve beyin sağlığını korur.

Sumak Nerelerde Kullanılır? 6 Farklı Kullanım Şekli

 1. Sumak yemeklerde limon yerine ekşilik vermek için kullanılabilir.
 2. Türk mutfağında bunun dışında sumağın vazgeçilmez olduğu yemekler ve birliktelikler vardır. Bu birlikteliklerden ilk akla geleni sumak soğan ikilisidir. İnce dilimlenip tuzla ovularak acısı alınan soğan sumakla salata gibi sunulur.
 3. Sumaklı salata ve piyaz da sumak olmadan eksik sayılır.
 4. Özellikle mantı üzerinde kullanılan sumak yoğurt ile büyük bir uyum sağlar.
 5. Geleneksel mutfakta sumak turşusu da değerli lezzetler arasında yerini alır. Sebze turşularını kurarken içine sumak tozu ya da sumak ekşisi eklenmesiyle yapılır. Böylece turşunun lezzeti ve antioksidan özelliği artar.
 6. Sumak çayı da sumağın faydalarını içerek almayı sağlar. Sumak baharatının suyla demlenmesiyle yapılır. Kullandığınız su soğuk ya da sıcak olabilir. Soğuk su kullanırsanız ve bekleyip defalarca süzerseniz yaz aylarında içinizi ferahlatan bir içecek elde edersiniz. Sıcak su kullanırsanız da bildiğimiz bitki çayları gibi soğuk algınlığına iyi gelen bir çay demlersiniz.

Sumak Zayıflatır Mı?

Kilo vermek isteyenler ve diyet yapanlar için sumakla zayıflama hızı artırılabilir. Sumağın içerdiği etken maddeler toksinlerin atılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve kan şekerini dengeler. Böylece diyet yapılan dönemlerde bir anda ortaya çıkan şeker krizlerinin yaşanmasını azaltır. Kan şekerini ayarlaması ve açlık krizlerini engellemesi için yoğurt ile karıştırılarak yapılan sumak kürü de uygulanabilir. Bu kürün her gün düzenli tüketilmesi sumak diyeti olarak da adlandırılır. Sumağın kilo vermeye yardımcı özelliği bulunur. Fakat tek başına sumak kullanarak kilo vermek mümkün değildir.

Sumak Zararları Nelerdir?

Sumağın fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Bu konuda sorun yaşayabilecek kişilerin dikkatli kullanmaları gerekir. Sumağın normal ölçülerden fazla kullanılması tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Tansiyon sorunu olan kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Yine de faydaları nedeniyle sumak kürü uygulamak isterseniz, doktorunuzun bu konudaki onayını almanız tavsiye edilir.

Sumak Nasıl Öğütülür?

Sumak çekirdeği, yeterince kızarıp olgunlaşınca ağaçlardan toplanır. Özel yöntemlerle güneşte iyice kurutulur. Ardından kuruyan çekirdekler havanda iyice dövülür. Defalarca elekten geçirilir. Su ile yıkanıp süzülür ve tuzla birlikte öğütülür. Bu haliyle bildiğimiz sumak baharatına dönüşür. Toz baharat şeklinde kullanmak yerine sıvı halde kullanmak isterseniz sumak ekşisi haline getirmeniz gerekir.

Sumak ile Çeşnilendirilen 8 Nefis Tarif

Sumakla renklenen bu yemek tarifleri, tarifsiz lezzetler yaratır. Geleneksel yemeklerin sumağın gizemli ekşisi birleşmesinden çıkan bu lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

1) Bir Türk Klasiği: Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

Geleneksel lezzetlerden bir başyapıt olan kuru dolma ve ekşi tatlar lezzetli bir uyum sağlar. Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma, davet sofralarında övgüleri toplamak için iyi bir seçim. Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

Tarif: Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

2) En Uyumlu Çift: Sumaklı Soğan Salatası

Menüde ciğer tava, kebap, kuru fasulye gibi yemekler varsa bu lezzetin de olması kaçınılmaz. Sumaklı Soğan Salatası, vazgeçilmez yeri olan salatalar arasında bulunabilir.  Sumaklı Soğan Salatası

Tarif: Sumaklı Soğan Salatası

3) Dolmanın İçindeki Sır: Sumaklı Dolma

Sizin yaptığınız dolma herkesten daha lezzetli olsun isterseniz bu tarife göz atabilirsiniz. Sumaklı Dolma, sırrı kolay tahmin edilemeyen bir lezzet sunar. Sumaklı Dolma

Tarif: Sumaklı Dolma

4) İştah Dopingi: Sumaklı Acılı Salata

Salatanın iştah açıcı etkisi, sumakla güçlensin isterseniz mutlaka denemelisiniz. Sumaklı Acılı Salata, masadaki herkesin enerjisini artırır. Sumaklı Acılı Salata

Tarif: Sumaklı Acılı Salata

5) Pilav Deyip Geçmeyin ;) Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

Klasik bulgur pilavı deyip geçmeyin. Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavının tarifi, bulgur pilavını masanın yıldızı yapar. Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

Tarif: Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

6) Sumağın Gizemi Burada Çözüldü! Etli Sumaklı Karışık Dolma

Sumağın ekşisi dolmanın içinde tarif edilemeyen bir lezzete dönüşür. Etli Sumaklı Karışık Dolma, bu uyumu sofralara taşıyan güzel bir tarif. Etli Sumaklı Karışık Dolma

Tarif: Etli Sumaklı Karışık Dolma

7) Salatanın Yıldızı: Reyhanlı Sumaklı Söğüş

Sumağın salatalara ne kadar yakıştığını hep hatırlamak gerekir. Reyhanlı Sumaklı Söğüş tarifi, lezzetin detaylarda olduğunu gösterir. Reyhanlı Sumaklı Söğüş

Tarif: Reyhanlı Sumaklı Söğüş

8) Hem Havalı Hem Kolay: Kağıtta Sumaklı Uskumru

Uskumrunun ekşi aromayla muhteşem uyumu. Kağıtta Sumaklı Uskumru, lezzetiyle kendinizi balık şefi gibi hissetmenizi sağlar. Kağıtta Sumaklı Uskumru

Tarif: Kağıtta Sumaklı Uskumru

Sumak ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi

Sumak Çayı ( Faydalarıyla )

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sumak Ekşili Salata Tarifi

Sumak Ekşili Salata

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Köfte (Sumak Farkıyla) Tarifi

Köfte (Sumak Farkıyla)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sumak Ekşili Salata Tarifi

Sumak Ekşili Salata

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Sumak Ekşili Sebzeli Dolma Tarifi

Sumak Ekşili Sebzeli Dolma

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Sumak Ekşili Köfteme Bayılacaksın Tarifi

Sumak Ekşili Köfteme Bayılacaksın

10-12 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sumak Ekşili Soğan Salatası Tarifi

Sumak Ekşili Soğan Salatası

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Sumak Ekşili Kuru Dolma Tarifi

Sumak Ekşili Kuru Dolma

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Sumak Ekşili Ispanak Çorbası Tarifi

Sumak Ekşili Ispanak Çorbası

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar?

Hodan Yağı: Cilde Dolgunluk Veren Doğal Formül Hodan bitkisinden elde edilen hodan yağı faydaları ile…

Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası
Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Kusursuz Sonuç Veren Makarna Nasıl Pişirilir? Hem pratik, hem lezzetli bir makarnaya kim hayır diyebilir…

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm Tarifi
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm

Evde Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Kan basıncının aniden yükselmesi ile damarlarınızda oluşan basınç; yüksek tansiyon…

Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir? Tarifi
Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir?

Alabaş Turpu: Az Bilinen Vitamin Deposu! Alabaş turpu ile ilgili daha önce duyulmayan, az bilinen…

Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir? Tarifi
Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir?

Somon Balığı Pişirmenin En İyi Lezzet Sırları Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli…

Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir Tarifi
Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir

Avokado En Lezzetli Nasıl Tüketilir? Avokado, bir dizi sağlık yararı ile bilinen muhteşem meyvelerden bir…

Diyet Sütlü Tatlılar: Kalorisi Az 11 Leziz Tarif Tarifi
Diyet Sütlü Tatlılar: Kalorisi Az 11 Leziz Tarif

Diyetteyken en çok özlenen keyiflerden biri de tatlı keyfi! Her ne kadar kuru ve taze…

Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar?

Hodan Yağı: Cilde Dolgunluk Veren Doğal Formül Hodan bitkisinden elde edilen hodan yağı faydaları ile…

Acayip Kolay Tatlılar: 20 Enfes Tarif Tarifi
Acayip Kolay Tatlılar: 20 Enfes Tarif

Hazırlarken hiç üşenmeyeceğiniz, tüm sevdiklerinizle afiyetle yemek isteyeceğiniz; acayip kolay tatlılar listesindesiniz. Canınız tatlı çektiği…

Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası
Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Kusursuz Sonuç Veren Makarna Nasıl Pişirilir? Hem pratik, hem lezzetli bir makarnaya kim hayır diyebilir…

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm Tarifi
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm

Evde Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Kan basıncının aniden yükselmesi ile damarlarınızda oluşan basınç; yüksek tansiyon…

Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir? Tarifi
Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir?

Alabaş Turpu: Az Bilinen Vitamin Deposu! Alabaş turpu ile ilgili daha önce duyulmayan, az bilinen…

Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir? Tarifi
Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir?

Somon Balığı Pişirmenin En İyi Lezzet Sırları Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli…

Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir Tarifi
Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir

Avokado En Lezzetli Nasıl Tüketilir? Avokado, bir dizi sağlık yararı ile bilinen muhteşem meyvelerden bir…

Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Pratik Lezzet: Dana Bacon, Avrupai Pastırma Et kültürünü seven bir millet olduğumuzdan, büyükbaş veya küçükbaş…

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları Tarifi
Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları

Stor Perde Temizlik Uzmanı Ayağınıza Geldi! Ev dekorasyonu konusunda her geçen yıl farklı tasarımlar ve…

Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır? Tarifi
Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır?

Geniz Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Tedaviler Tıbbi adı nazofarenks olan geniz, burunun arka bölümünde burun…

Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası Tarifi
Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası

Bıldırcın Eti: Osmanlı Mutfağının Protein Lezzeti Bir kuş türü olan bıldırcın, sülüngiller familyasına aittir. Vücut…

Tarifler Geri
Videolar Geri