Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir? 6 Değişik Kullanım Şekli

Ekşi Aromalı Kırmızı Baharat Sumak

Mutfakların olmazsa olmaz baharatları arasında yer alan sumak, kendine özgü ekşimsi tadıyla bilinir. Her ne kadar tadı ve görünümü tanıdık olsa da, sumak hakkında herkes tarafından pek de bilinmeyen birçok detay bulunur. Sumağın yetiştirildiği alanlardan yola çıkıp, tüm faydalarını ve kullanım alanlarını detaylıca inceliyoruz.

Sumak Nedir?

Sumak, antep fıstığı ailesine dahil olan bir bitkidir. Sumak baharatı, bu bitkinin kırmızı renkli çekirdek yapıdaki çiçeklerinin öğütülmesi sonucunda oluşur. Kendine özgü ekşi tadıyla diğer baharatlardan ayrılan sumak, tadının yanı sıra yemeklere renk vermek için de kullanılır. Türk mutfağında genellikle salatalara, yoğurda ve özellikle soğana ilave edilerek tüketilir.

Sumak fiyatları, kilogram cinsinden belirlenir. Sumağın satış fiyatları sumağın cinsine, ürün kalitesine ve satıcının niteliklerine göre değişiklik gösterir. Piyasada toz halinde satılan sumağın, tane sumağın ve sumak ekşisinin fiyat aralıkları birbirinden farklıdır.

Sumak Bitkisi Nerede Yetişir?

Sumak ağacı, ince yapılı olmasına rağmen boyu 3 metreye kadar çıkabilir. Yeşil ve ince yapraklarıyla çalı görünümündeki sumak bitkisinin üzerinde, top salkım şeklindeki kırmızı meyveleri, birer süsü andırır. Sumak yaprağı her mevsimde yeşil renklidir.

Kış aylarında yapraklarını döker. Sonbaharda meyveleri kırmızı halini alır. Sumağın yaklaşık 150 farklı çeşidi bulunur. Sumak çeşitleri arasında zehirli çeşitler olduğu da bilinir. Bu nedenle yeterli bilginiz yoksa ilk defa gördüğünüz sumak ağaçlarının meyvesini toplamak tehlikeli olabilir. Sumak, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Sumağın yetişmesi için iklim açısından çok özel koşullara ihtiyacı yoktur. Bu nedenle iklim şartları ani değişiklikler gösteren Doğu Anadolu Bölgesi dışında, hemen hemen her bölgede yetiştirildiği görülür.

Türkiye dışında ana vatanı olan Arap Yarımadası’nda, Güney Avrupa’da ve Hindistan’da yoğun olarak yetiştirilir. İklim açısından çok kurak ve soğuk hava şartlarına sahip bir bölgede değilseniz siz de bahçenizde sumak yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Piyasada sumak tohumu ya da sumak fidesi rahatlıkla bulunabilir.

Sumak Faydaları Nelerdir?

 • Sumak lezzeti kadar sağlığa olan faydalarıyla da ön plana çıkar.
 • İçinde yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan bulunur.
 • Kansere karşı korur.
 • Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlığı giderir.
 • Mide problemlerini iyileştirir.
 • Sumak, diş eti bakımını yapar. Anti bakteriyel içeriği sayesinde ağız yaralarına iyi gelir.
 • Boğaz ağrılarını hafifletir.
 • Ateş düşürür.
 • Sumağın kazaların yaşanması durumunda kanamaları durdurma özelliği bulunur.
 • İdrar kaçırma sorunlarına iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • İştah açar.
 • Sumak cilde faydaları açısından da dikkat çeker. Suyu tonik olarak kullanıldığında sivilceleri ve sivilce lekeleri üzerinde etkilidir. Cilde taze ve parlak bir görünüm verir.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sumak ekşisi, sumağın sıvı halidir. Tıpkı nar ekşisi gibi yemeklere sos olarak kullanılır. Hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler, sumak, su ve biraz sabırdır. Sumak bir kaba konulur ve üzerini örtecek kadar su eklenerek bekletilir. Sumağın içindeki maddelerin ve renginin suya geçmesi sağlanır. Bu sular süzülüp kenara alınır ve taze sular eklenir. Toplanan sular üzeri tülbentle kapatılarak güneşte bekletilir ve koyulaştırılır.1 gün güneşte bekleyen sumaklı su, kaynatılarak son kıvamını alır.

Sumak ekşisi de sumak gibi yoğun antioksidan içerir. Hastalıklara karşı korur. Sumak sosu, yemeklerin hazmını kolaylaştırır. Zengin Omega 3 içeriğiyle kalp ve beyin sağlığını korur.

Sumak Nerelerde Kullanılır? 6 Farklı Kullanım Şekli

 1. Sumak yemeklerde limon yerine ekşilik vermek için kullanılabilir.
 2. Türk mutfağında bunun dışında sumağın vazgeçilmez olduğu yemekler ve birliktelikler vardır. Bu birlikteliklerden ilk akla geleni sumak soğan ikilisidir. İnce dilimlenip tuzla ovularak acısı alınan soğan sumakla salata gibi sunulur.
 3. Sumaklı salata ve piyaz da sumak olmadan eksik sayılır.
 4. Özellikle mantı üzerinde kullanılan sumak yoğurt ile büyük bir uyum sağlar.
 5. Geleneksel mutfakta sumak turşusu da değerli lezzetler arasında yerini alır. Sebze turşularını kurarken içine sumak tozu ya da sumak ekşisi eklenmesiyle yapılır. Böylece turşunun lezzeti ve antioksidan özelliği artar.
 6. Sumak çayı da sumağın faydalarını içerek almayı sağlar. Sumak baharatının suyla demlenmesiyle yapılır. Kullandığınız su soğuk ya da sıcak olabilir. Soğuk su kullanırsanız ve bekleyip defalarca süzerseniz yaz aylarında içinizi ferahlatan bir içecek elde edersiniz. Sıcak su kullanırsanız da bildiğimiz bitki çayları gibi soğuk algınlığına iyi gelen bir çay demlersiniz.

Sumak Zayıflatır Mı?

Kilo vermek isteyenler ve diyet yapanlar için sumakla zayıflama hızı artırılabilir. Sumağın içerdiği etken maddeler toksinlerin atılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve kan şekerini dengeler. Böylece diyet yapılan dönemlerde bir anda ortaya çıkan şeker krizlerinin yaşanmasını azaltır. Kan şekerini ayarlaması ve açlık krizlerini engellemesi için yoğurt ile karıştırılarak yapılan sumak kürü de uygulanabilir. Bu kürün her gün düzenli tüketilmesi sumak diyeti olarak da adlandırılır. Sumağın kilo vermeye yardımcı özelliği bulunur. Fakat tek başına sumak kullanarak kilo vermek mümkün değildir.

Sumak Zararları Nelerdir?

Sumağın fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Bu konuda sorun yaşayabilecek kişilerin dikkatli kullanmaları gerekir. Sumağın normal ölçülerden fazla kullanılması tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Tansiyon sorunu olan kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Yine de faydaları nedeniyle sumak kürü uygulamak isterseniz, doktorunuzun bu konudaki onayını almanız tavsiye edilir.

Sumak Nasıl Öğütülür?

Sumak çekirdeği, yeterince kızarıp olgunlaşınca ağaçlardan toplanır. Özel yöntemlerle güneşte iyice kurutulur. Ardından kuruyan çekirdekler havanda iyice dövülür. Defalarca elekten geçirilir. Su ile yıkanıp süzülür ve tuzla birlikte öğütülür. Bu haliyle bildiğimiz sumak baharatına dönüşür. Toz baharat şeklinde kullanmak yerine sıvı halde kullanmak isterseniz sumak ekşisi haline getirmeniz gerekir.

Sumak ile Çeşnilendirilen 8 Nefis Tarif

Sumakla renklenen bu yemek tarifleri, tarifsiz lezzetler yaratır. Geleneksel yemeklerin sumağın gizemli ekşisi birleşmesinden çıkan bu lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

1) Bir Türk Klasiği: Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

Geleneksel lezzetlerden bir başyapıt olan kuru dolma ve ekşi tatlar lezzetli bir uyum sağlar. Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma, davet sofralarında övgüleri toplamak için iyi bir seçim. Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

Tarif: Sumaklı Nar Ekşili Kuru Dolma

2) En Uyumlu Çift: Sumaklı Soğan Salatası

Menüde ciğer tava, kebap, kuru fasulye gibi yemekler varsa bu lezzetin de olması kaçınılmaz. Sumaklı Soğan Salatası, vazgeçilmez yeri olan salatalar arasında bulunabilir.  Sumaklı Soğan Salatası

Tarif: Sumaklı Soğan Salatası

3) Dolmanın İçindeki Sır: Sumaklı Dolma

Sizin yaptığınız dolma herkesten daha lezzetli olsun isterseniz bu tarife göz atabilirsiniz. Sumaklı Dolma, sırrı kolay tahmin edilemeyen bir lezzet sunar. Sumaklı Dolma

Tarif: Sumaklı Dolma

4) İştah Dopingi: Sumaklı Acılı Salata

Salatanın iştah açıcı etkisi, sumakla güçlensin isterseniz mutlaka denemelisiniz. Sumaklı Acılı Salata, masadaki herkesin enerjisini artırır. Sumaklı Acılı Salata

Tarif: Sumaklı Acılı Salata

5) Pilav Deyip Geçmeyin ;) Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

Klasik bulgur pilavı deyip geçmeyin. Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavının tarifi, bulgur pilavını masanın yıldızı yapar. Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

Tarif: Sumaklı Havuçlu Bulgur Pilavı

6) Sumağın Gizemi Burada Çözüldü! Etli Sumaklı Karışık Dolma

Sumağın ekşisi dolmanın içinde tarif edilemeyen bir lezzete dönüşür. Etli Sumaklı Karışık Dolma, bu uyumu sofralara taşıyan güzel bir tarif. Etli Sumaklı Karışık Dolma

Tarif: Etli Sumaklı Karışık Dolma

7) Salatanın Yıldızı: Reyhanlı Sumaklı Söğüş

Sumağın salatalara ne kadar yakıştığını hep hatırlamak gerekir. Reyhanlı Sumaklı Söğüş tarifi, lezzetin detaylarda olduğunu gösterir. Reyhanlı Sumaklı Söğüş

Tarif: Reyhanlı Sumaklı Söğüş

8) Hem Havalı Hem Kolay: Kağıtta Sumaklı Uskumru

Uskumrunun ekşi aromayla muhteşem uyumu. Kağıtta Sumaklı Uskumru, lezzetiyle kendinizi balık şefi gibi hissetmenizi sağlar. Kağıtta Sumaklı Uskumru

Tarif: Kağıtta Sumaklı Uskumru

Sumak ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama142
Sumak Turşusu Tarifi
Sumak Turşusu10-12 kişilik, 10dk Pişirme, 30dk Hazırlama9
Sumak Şerbeti Tarifi
Sumak Şerbeti10-12 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama40
Sumak Çayı Tarifi
Sumak Çayı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama16
Sumak Ekşili Salata Tarifi
Sumak Ekşili Salata2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama65
Sumak Ekşili Dolma (Mükemmel ) Tarifi
Sumak Ekşili Dolma (Mükemmel )4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama227
Sumak Ekşili Karışık Dolma Tarifi
Sumak Ekşili Karışık Dolma4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama105
Sumak Ekşili Soğan Salatası Tarifi
Sumak Ekşili Soğan Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama133
Sumak Ekşili Köfteme Bayılacaksın Tarifi
Sumak Ekşili Köfteme Bayılacaksın10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama5
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri